Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Praca nad śledzeniem (Mantrailing)
Praca nad śledzeniem (Mantrailing)
Praca nad śledzeniem (Mantrailing)
Ebook119 pages1 hour

Praca nad śledzeniem (Mantrailing)

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Praca tropiciela: psi nos w akcji - Jak twój pies może zostać certyfikowanym przez państwo psem tropiącym.

 

Tropienie - czyli mantrailing w nieco innej formie - to pożyteczne zajęcie dla psa. Właściwie nie musisz go tutaj wiele uczyć, bo Twój czworonożny przyjaciel na pewno potrafi węszyć... i robi to codziennie na każdym spacerze.

 

Po co więc zawracać sobie głowę treningiem trackingowym? To pytanie pali się pod językiem. Cóż... praca tropiącego jest nieco bardziej głęboka. Sam lub inna osoba układa tor, którym pies ma podążać. Ale oczywiście nie w byle jaki sposób, bo są na to przepisy. Można nawet zdawać pewne egzaminy, aby móc prowadzić psa jako uznanego psa tropiącego lub ratowniczego.

 

Podobne zasady obowiązują w przypadku mantrailingu, jednak tutaj Twój czworonożny przyjaciel nie podąża po sztucznie ułożonym śladzie, ale pies jest szkolony do podążania za zapachem bardzo konkretnej osoby i w ten sposób odnajduje np. zaginioną osobę.

 

Treścią książki są:

  • Prace nad śledzeniem
  • Szkolenie z zakresu śledzenia
  • Trudności w przyrodzie
  • Mantrailing i śledzenie tożsamości
  • Zastosowanie na szlaku
  • Test na uzyskanie statusu uznanego psa tropiącego
  • Wskazówki dotyczące nauki
  • Wniosek

 

Czy twój pies może to zrobić? Zdecydowanie... są tylko nieliczne wyjątki, w których należy unikać tego sportu. Są one wyjaśnione w tym przewodniku. Ponadto dowiesz się, jak wyszkolić psa tropiącego i co jest do tego potrzebne. Uzyskasz wszystkie podstawowe informacje, które są potrzebne, aby móc zabrać na szlak swojego czworonożnego przyjaciela.

 

Życzę miłej lektury, nauki i treningu.

LanguageJęzyk polski
Release dateOct 5, 2022
ISBN9798201657390
Praca nad śledzeniem (Mantrailing)

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Praca nad śledzeniem (Mantrailing)

Related ebooks

Related categories

Reviews for Praca nad śledzeniem (Mantrailing)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Praca nad śledzeniem (Mantrailing) - Jakub Kowalczyk

    Praca nad śledzeniem (Mantrailing)

    Jakub Kowalczyk

    Treść

    Wstęp

    Prace nad śledzeniem

    Śledzenie pracy - na czym polega?

    Trening wokół śledzenia

    Szkoleniowe know-how - co jest ważne przed rozpoczęciem szkolenia?

    Wycieczka do jaskini psiego nosa

    Wymagania dotyczące szkolenia

    Odpowiednie rasy psów

    Szkolenie w zakresie śledzenia

    Teren

    Sprzęt

    Włączenie startu

    Układanie przebiegu toru

    Szybkość wyszukiwania i wolność dla psa

    Pierwsze próby

    Możliwe niewłaściwe warunki

    Trudności w przyrodzie

    Poziomy trudności trasy

    Starsze tory i pęknięcia torów

    Przejścia na ścieżkach

    Nie trać orientacji.

    Wpływ pogody na psa i tor jazdy

    Zwisające latem

    Trailing in winter

    Trailing in the rain and wind

    Śledzenie w trudnym terenie

    Mantrailing i ID tracking - odmiany pracy tropiącej

    Zastosowanie na szlaku

    Różnica między szkoleniem a wdrożeniem

    Planowanie i dokumentacja

    Śledzenie w sytuacji awaryjnej

    Odzyskanie utraconego szlaku

    Test na uzyskanie statusu uznanego psa tropiącego

    Kryteria egzaminacyjne - czy Ty i Twój pies nadajecie się?

    Regulamin egzaminu

    Próba śledzenia 1 (FPr 1)

    Próba śledzenia 2 (FPr 2)

    Próba śledzenia 3 (FPr 3)

    Test psa tropiącego 1 (FH 1)

    Test psa tropiącego 2 (FH 2)

    IPO FH

    Przygotowanie do egzaminu

    Zachowanie przewodnika i psa

    Ocena

    Humorystyczny przykład jak to NIE powinno być

    Wskazówki dotyczące szybkiej nauki

    Słowa końcowe

    Źródła

    Wstęp

    Ajpopularniejsze zwierzę domowe człowieka ma bardzo szczególną zdolność: potrafi szczególnie dobrze wyczuwać zapachy, a ponadto jest bardzo podatne na naukę uwrażliwiania się na różne zapachy. Dzięki temu pies jest w stanie wykryć określone materiały i substancje. Nawet w najtrudniejszych warunkach pies może wywęszyć pewne przedmioty, takie jak gotówka czy narkotyki.

    Ale co należy rozumieć przez pracę tropiącą i co ją wyróżnia? Czy każda rasa psów może zostać specjalistą od tropienia, czy jest to zarezerwowane tylko dla ras specjalnych? Z tego poradnika dowiesz się, czy Twój pies jest jednym z nich i jak możesz go wyszkolić do pracy tropiącej.

    Prace nad śledzeniem

    Zmysł węchu psa jest znacznie lepszy niż człowieka. Psi nos może mieć do 200 milionów komórek węchowych, w porównaniu do zaledwie około pięciu milionów u ludzi.

    Z pewnością zaobserwowałeś, że Twój pupil na spacerach intensywnie węszy w trawie lub na drzewach. W takich chwilach potrafi czytać, który pies był tu ostatnio. Może to sympatyczna suczka, która szuka odpowiedniego towarzysza... a może zadomowił się obcy samiec, który może stanowić konkurencję dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Wszystkie te informacje zawarte są w śladach zapachowych innych psów, a te są bardzo ważne dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Dla niego jest to poranna gazeta.

    Jednak naturalny zmysł węchu psa można jeszcze bardziej udoskonalić i wyspecjalizować. Jest to szczególnie korzystne, gdy chodzi o zaoferowanie zwierzęciu aktywności dostosowanej do gatunku. Umiejętność węszenia jest wpisana w każdego psa i robi to, bo jest w nim zakotwiczona genetycznie. Możesz wykorzystać to jako podstawę do aktywności i w ten sposób zaoferować mu znacznie więcej niż tylko rutynowy spacer i późniejszą zabawę w aportowanie.

    Dowiedz się teraz, co oznacza ta praca tropiąca i jak powstała, aby wyszkolić psy do wąchania pewnych substancji w pierwszej kolejności.

    Śledzenie pracy - na czym polega?

    Od czasu udomowienia psów, były one wykorzystywane do wszelkiego rodzaju zadań. Tak też były one wtedy hodowane. Niektóre rasy miały bardzo dobry instynkt ochronny i były hodowane jako psy pasterskie i stróżujące, podczas gdy inne rasy miały silny instynkt łowiecki i były odpowiednio wykorzystywane jako psy myśliwskie. Jeszcze inne rasy były szczególnie dobre w podążaniu za zapachem potencjalnej zdobyczy. Psy te były następnie wykorzystywane jako psy poszukiwawcze. Wszystkie te naturalnie istniejące instynkty były selekcjonowane i tylko najlepsze zwierzęta były używane do dalszej hodowli, aby poprawić i udoskonalić zamierzone ambicje. Psy tropiące lub poszukiwawcze istnieją od tak dawna, jak długo człowiek wykorzystywał cechy psa.

    Jednak rzeczywisty termin pies ratunkowy nie jest tak stary i pochodzi z czasów II wojny światowej w Anglii. Tutaj starsza kobieta pozwoliła swojemu małemu psu szukać rannych i zasypanych ludzi w gruzach zbombardowanych domów. Po tym, jak sukces tego małego ratownika stał się znany, więcej psów zostało wykorzystanych do znalezienia zaginionych ludzi. Znowu był wielki sukces i niektórzy z tych czworonożnych przyjaciół otrzymali Medal Victoria Cross Dikkin dla zwierząt. Małego pieska staruszki można jednak uznać za przodka wszystkich dzisiejszych psów ratowniczych.

    Używane dziś psy wykrywające mogą być bardzo różnych ras. Niekoniecznie musi to być pies rodowodowy, który da się wyszkolić na dobrego psa tropiącego, tropiącego czy ratowniczego. Ważny jest czysty charakter, dobrze rozwinięty instynkt zabawy (dla psa to wszystko to tylko zabawa) i oczywiście doskonały węch. 

    Praca tropowa z psem odbywa się głównie dla sportu. Ale psi nos jest też wykorzystywany z dużym powodzeniem w wielu zawodach. Na przykład w policji, służbach celnych i ratowniczych. Do tego jednak Twój czworonożny przyjaciel musi przejść pewne testy, ale o tym dowiesz się więcej później.

    Jest jednak o wiele więcej obszarów, które mogą być pokryte przez psy snifferowe lub tropiące. Na przykład jest piesek wykrywający nośniki danych. Jest on w stanie wykryć pamięci USB, karty pamięci i inne elektroniczne nośniki danych. Umożliwia to fakt, że chemiczny tlenek trójfosforanu jest obecny we wszystkich urządzeniach do przechowywania danych. Pies wyszkolony do wykrywania tej substancji potrafi nawet zlokalizować i wyświetlić ją w pełnym koszu na śmieci. W pełnym oczekiwaniu pies chce teraz otrzymać swoją nagrodę.

    W podobny sposób działają psy snifferowe w urzędzie celnym. Oni również są szkoleni do wykrywania określonych zapachów papierosów, narkotyków czy gotówki. Jeśli pies celny znajdzie jedną z tych nielegalnych substancji, sygnalizuje to swojemu przewodnikowi, ustawiając się w miejscu, w którym wywęszył przedmiot. Będzie patrzył na swojego opiekuna merdając ogonem, bo teraz jego nagroda, czyli ulubiona zabawka, jest pewna. Pamiętaj: dla psa to poszukiwanie jest zabawą. Jeśli uda mu się szukać, dostaje swoją zabawkę.

    Liczne psy ratownicze wykorzystywane są jako psy do przeszukiwania terenu. Wąchają wyłącznie ludzkie zapachy, których nie można przypisać do konkretnej osoby. Na szczególną uwagę zasługują tu psy do poszukiwania lawin, psy do poszukiwania gruzów oraz psy wodne. Te czworonogi potrafią jeszcze wykryć ludzkie zapachy nawet w bardzo niedostępnym terenie i zwykle sygnalizują swoje znalezisko szczekaniem. Często doprowadzają one przewodnika psa do znalezionej osoby, dzięki czemu można szybko rozpocząć akcję ratunkową dla poszkodowanego. Pies poszukiwacz lawin może jeszcze znaleźć osobę pod metrową pokrywą śnieżną, a następnie w tym miejscu rozpoczyna kopanie zasypanej osoby.

    Jest możliwe, aby pies wodny wykrył zapach ciała w pływach. Oczywiście pies do poszukiwań wodnych nie przepłynie przez morze, aby zlokalizować zaginione osoby. Pozostaje na łodzi ze swoim opiekunem. Jeśli pies sygnalizuje szczekaniem, że wykrył zapach, inni pracownicy sprawdzają prąd i kierunek wiatru i alarmują nurków ratowników, którzy kontynuują poszukiwania. Ponieważ działania nurków są ograniczone, taki pies do poszukiwań wodnych jest rozmieszczany z wyprzedzeniem, aby można było sensownie przeszukać tak duży obszar jak morze czy duże jezioro. Zapach psa poszukującego wody nie został naukowo potwierdzony. Nie powinien to być zapach rozkładu, bo psy te znajdują również zwłoki leżące od bardzo krótkiego czasu, z których nie może emanować żaden zapach rozkładu. Nie ma też utraconych cząstek skóry, bo w przeciwnym razie pies uderzałby znacznie częściej, gdyby w wodzie byli inni kąpiący się. Zatem w przypadku osoby pozbawionej życia musi istnieć pewien zapach, który pies odbiera. Zdumiewająca jest zdolność tych futrzanych nosów do zlokalizowania martwego człowieka na głębokości do 40 metrów.

    W mantrach pies jest zafiksowany na znalezieniu konkretnej osoby. Jeśli np. w lesie zaginie dziecko, pies poszukiwawczy otrzymuje próbkę zapachu osoby, którą ma znaleźć. Może to być na przykład skarpetka lub chusteczka do

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1