Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów
Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów
Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów
Ebook104 pages1 hour

Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Mowa ciała, zachowania ekspresyjne i agresywne - Wszystko, co musisz wiedzieć o psychologii psów.

 

Masz trudności ze swoim psem i nie do końca wiesz jak sobie z tym poradzić? Może nie rozumiesz odpowiednio swojego zwierzęcia lub Twój pies nie wie, co chcesz mu przekazać?

 

Język ciała psa jest wielowymiarowy i nie zawsze możliwy do zinterpretowania dla nas, ludzi. Poradnik ten ma na celu przede wszystkim nauczyć Cię języka psa i jego ekspresyjnych zachowań, abyś mógł dobrze wyszkolić swojego pupila. Bo to działa tylko wtedy, gdy go zrozumiesz i rozpoznasz, jakie są potrzeby Twojego przyjaciela. Po drodze dowiesz się też wiele o zachowaniach agresywnych, możliwych przyczynach i rozwiązaniach problemów.

 

Ponadto dowiesz się, jak wpływać na ogólne zachowanie psa i zdobędziesz wiedzę na temat psychologii psów, abyście oboje mogli wspólnie prowadzić spokojne i przyjemne psie życie.

 

Treść książki obejmuje:

  • Psychologia ogólna psa
  • Język ciała psów
  • Zachowania ekspresyjne psów
  • Kontrolowanie zachowań agresywnych
  • Kontrola impulsów u psów
  • Wpływ na zachowanie psa

 

Na język psa składają się dźwięki, czyli szczekanie, a przede wszystkim mowa jego ciała. Tu w grę wchodzi mimika twarzy czworonożnego przyjaciela, a także wiele gestów wykonywanych głową, ogonem i całym ciałem. Tutaj przydaje się trochę wiedzy o psychologii psa, jeśli chcesz dobrze wyszkolić swojego psa i chcesz, aby stał się wiernym towarzyszem.

 

Miłej zabawy i sukcesów w czytaniu, przeglądaniu i uczeniu się.

LanguageJęzyk polski
Release dateOct 4, 2022
ISBN9798215641279
Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów

Related ebooks

Related categories

Reviews for Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów - Jakub Kowalczyk

    Psychologia Psa - Zrozumienie Psychologii i Zachowania Psów

    Jakub Kowalczyk

    ––––––––

    D:\Downloads\Depositphotos_126747064_xl-2015.jpg

    Rysunek 1: Piesek wykonujący swoje ulubione codzienne czynności

    Treść

    Spis rysunków

    Psychologia ogólna psa

    Zasady psychologii psa

    Fakty z zakresu psychologii psów

    Język ciała: zrozumienie języka psa

    Co chce ci powiedzieć twój pies?

    Komunikacja człowieka z psem

    A jak twój pies mówi do ciebie?

    Ekspresyjne zachowanie psa

    Gesty i mimika szczeniaka -  pierwsze podstawy

    Wyraz twarzy

    Gesty

    Lutnia

    Sygnały zapachowe

    Agresywne zachowanie psa

    Jak wpływasz na zachowanie swojego psa

    Podstawy edukacji

    Podsumowanie

    Pies ugryzł... co teraz?

    Trening hamowania ugryzień u szczeniąt

    Czy pies za bardzo szczeka?

    Pomoc: Pies dorasta

    Żebranie przy stole

    Przyjmowanie gości

    Pozostawienie psa samego w domu

    Najważniejszy punkt dnia - spacer

    Zarządzanie stresem: rozpoznawanie i redukcja stresu

    Szczęśliwy pies

    Kontrola impulsów u psów

    Wykaz źródeł

    O tej serii:  Mój pies na całe życie

    Spis rysunków

    Rysunek 1: Piesek wykonujący swoje ulubione codzienne czynności

    Zdjęcie 2: Szczenię robi się bardzo małe.

    Rysunek 3Jest wiele komend i sygnałów ręcznych

    Rysunek 4: Sygnał wizualny "Siadaj

    Rysunek 5: Znak wizualny "Miejsce

    Rysunek 6: Znak wizualny "Wyłączone

    Psychologia ogólna psa

    Zdecydowałeś się na przygarnięcie szczeniaka lub jesteś już właścicielem czworonożnego przyjaciela? Teraz stajesz przed problemem, że nie rozumiesz swojego psa lub nie potrafisz do końca zinterpretować tego, co chce Ci powiedzieć. Albo odwrotnie: Twój pies nie rozumie Cię lub nie potrafi zinterpretować tego, co chcesz mu powiedzieć. Przede wszystkim pamiętaj, że pies ma swój język i go używa. Pochodzenie leży po stronie wilka, bo od niego wywodzą się wszystkie psy. Ponadto, bez względu na to, jakiej rasy jest pies, nadal jest on drapieżnikiem. Pies myśli i czuje w ten sposób. Trzeba zawsze pamiętać o tym tle. Na język psa składają się dźwięki, czyli szczekanie, a przede wszystkim mowa jego ciała. Tu w grę wchodzi mimika twarzy czworonożnego przyjaciela, a także wiele gestów wykonywanych głową, ogonem i całym ciałem. Tutaj przydaje się trochę wiedzy o psychologii psa, jeśli chcesz dobrze wyszkolić swojego psa i chcesz, aby stał się wiernym towarzyszem.

    To brzmi skomplikowanie, jak myślisz? Tak naprawdę nie jest to wcale skomplikowane. Po prostu, właściwie opisuje tylko to, co sprawia, że twój zwierzak tyka w środku. Powinieneś być w stanie przeanalizować i zrozumieć zachowanie swojego psa. Tylko w ten sposób można nauczyć się prawidłowej komunikacji ze zwierzęciem. Właśnie tego chcemy Cię tutaj nauczyć, abyś mógł prawidłowo zrozumieć swojego czworonożnego przyjaciela i wykorzystać tę wiedzę, aby nauczyć go wszystkiego, co powinien wiedzieć.

    Jak już wspomniano, wszystkie psy wywodzą się od wilków. Wilk jest drapieżnikiem, podobnie jak pies, mimo udomowienia przez człowieka. Od wilka zachował się również fakt, że pies również lubi żyć w stadzie i panuje tam hierarchia. Najwyżej postawionym zwierzęciem jest wilk alfa. W relacji pies-człowiek człowiek jest oczywiście zwierzęciem alfa i pies powinien wykonywać jego polecenia. Jeśli tak nie jest, mogą pojawić się problemy z psem, a nawet agresja. Zostanie to omówione w późniejszym rozdziale. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić zasady i ich przestrzegać lub kazać psu je przestrzegać i nigdy ich nie zmieniać. Zawsze jednak należy pamiętać, aby traktować psa jak psa i nigdy go nie uczłowieczać. Jest i pozostanie psem, a nie dzieckiem. Od początku, bez względu na to, czy dostaniesz swojego czworonożnego przyjaciela jako szczeniaka czy dorosłego psa, powinieneś nauczyć go życia w stadzie i akceptacji Ciebie jako przywódcy stada. Jak tylko pies wejdzie w twoje życie, będzie widział cię jako substytut matki lub będzie szukał ochrony jako zwierzę alfa. Będziesz potrzebował dobrej równowagi czułości, miłości, ale także dyscypliny, aby zapewnić swojemu przyjacielowi dobry start przy twoim boku.

    Na przykład nigdy nie powinieneś pozwolić, aby twój pies próbował cię zdominować. Tak może być w przypadku szczeniaka, jeśli podczas zabawy będzie chciał się na ciebie rzucić. To nie może się zdarzyć. Jeśli tak się stanie, zdejmij go z siebie i połóż ostrożnie na plecach obok siebie. Leżenie na plecach oznacza dla psa uległość. W ten sposób uczysz go, że jesteś wyższy rangą od niego.

    Czy Twój szczeniak bierze od Ciebie przedmioty do zabawy? Znowu chce cię zdominować i powinnaś to zażegnać. Daj mu odpowiednie zabawki dla psów do zabawy. To jedyna zabawka, której wolno mu używać. Jeśli pies mimo wszystko chwyci od Ciebie coś do zabawy, daj mu wyraźne nie, aby zrozumiał, że nie jest to pożądane.

    Pieszczoty i smakołyki dla psów są oczywiście mile widziane. Nie przesadzaj jednak ze swoją miłością i czułością. Twój zwierzak musi nauczyć się rozumieć, że nagrody są przyznawane tylko wtedy, gdy na nie zasłużył. Jeśli pies wykonuje pożądane przez Ciebie zachowanie lub słucha Twoich poleceń, powinieneś nagrodzić go smakołykiem. Twój pies skojarzy nagrodę z czynnością, którą wykonał i ponownie zachowa się tak samo. W ten sposób uczy się wykonywać twoje polecenia.

    Należy poświęcić jak najwięcej czasu na zabawę lub spacer ze swoim czworonożnym przyjacielem. Doświadczenia z zakresu psychologii psów dowodzą, że pies pilnie potrzebuje towarzyskości osoby odniesienia, ale także kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Jeśli brakuje tej socjalizacji, mogą pojawić się później problemy behawioralne i nieposłuszeństwo.

    Twój pies zawsze będzie szukał swojej przewagi, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji oboje się znajdziecie. Możesz jednak wykorzystać to zachowanie na swoją korzyść. Ponadto wszystkie psy są bardzo dobrymi aktorami. Gdy chodzi o dochodzenie swoich interesów, potrafią wślizgnąć się w zupełnie nowe role, aby osiągnąć swój cel. Musisz nauczyć się to rozumieć.

    Na przykład, czy uważasz, że twój pies jest teraz źle nastawiony? Proszę o ponowne rozważenie swojej opinii. Czy może być również tak, że twoje zwierzę cię nie zrozumiało? Niestety, taka możliwość jest najczęstszą przyczyną rzekomych niewłaściwych zachowań, ponieważ wraz z brakiem zrozumienia i wynikającą z tego słabą komunikacją między człowiekiem a psem, nieporozumienia zostają zaprogramowane.

    Twój czworonożny przyjaciel nie rozumie znaczenia danego słowa lub polecenia. Kieruje się przede wszystkim Twoim tonem głosu, czyli tym, jak zwracasz się do psa. Ponadto właściciele psów są skłonni do antropomorfizacji swojego zwierzęcia zdecydowanie za bardzo. Prowadzi to do kolejnych nieporozumień i nieszczęść. Na przykład pies nie jest mściwy, co najwyżej pstryknie na krótką chwilę. Twoje zwierzę szybko zapomni o tym incydencie. Przyjmijmy następującą przykładową sytuację, która z pewnością już miała miejsce: Spacerujesz ze swoim zwierzęciem na smyczy, a ono bardzo mocno na nią ciągnie, tak że masz problem z jej przytrzymaniem. Oczywiście mówisz do swojego czworonożnego przyjaciela, ale zapewne nieco ostrym tonem, bo denerwuje cię ciągnięcie

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1