Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Pies Pasterski - Psy Owczarskie
Pies Pasterski - Psy Owczarskie
Pies Pasterski - Psy Owczarskie
Ebook126 pages1 hour

Pies Pasterski - Psy Owczarskie

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Pies Pasterski: najlepsze zabezpieczenie dla Twojego inwentarza.

Interesują Cię rasy psów stróżujących? Dokonałeś dobrego wyboru. Psy stróżujące to coś wyjątkowego pod każdym względem.

 

Imponują nie tylko imponującymi rozmiarami, ale także wyglądem zewnętrznym. W zależności od rasy może to być bardzo efektowne. Podczas gdy jedne mają piękną długą i białą sierść, inne mają kudłate włosy, które wyglądają jak dredy. Wiele z tych psów stróżujących ma tę wspólną cechę, że wywodzi się od psów azjatyckich, które przybyły do Europy wiele tysięcy lat temu podczas migracji. Psy te posiadały już ważne cechy, jakimi są naturalne instynkty ochronne i stróżujące, a także dar samodzielnego działania i podejmowania decyzji bez ingerencji człowieka.

 

Treścią książki są:

  • Różnica między psami stróżującymi a pasterskimi.
  • Portret psów stróżujących
  • Jakie są rasy?
  • Edukacja psów
  • Psy pasterskie w domu
  • Normy FCI
  • Podsumowanie


Z tego czasu wywodzi się również wciąż nietypowa dieta dzisiejszych psów stróżujących. Nie są karmione jak konwencjonalne psy domowe, ale znacznie niższą zawartością białka. Ponadto psy te są w stanie strawić również produkty mleczne, co nie ma miejsca w przypadku normalnych psów i może prowadzić do zaburzeń trawienia. Jednak przyszły właściciel takiego psa powinien mieć świadomość, że jego utrzymanie i wychowanie może również prowadzić do sporych problemów. Tak duży pies potrzebuje dużo miejsca i nie wystarczy mu mały ogródek. Wymagania stawiane psu stróżującemu są nieco wyższe i musisz umieć je spełnić, aby Twój towarzysz mógł prowadzić życie zgodne z wymogami gatunku.

 

Do tego dochodzi jeszcze zatrudnienie psa stróżującego, o którym należy wspomnieć. W przypadku niemal wszystkich ras nie wypada myśleć o jakimkolwiek psim sporcie, bo ze względu na wielkość i wagę zwierzęcia możliwości są praktycznie żadne. Pies stróżujący zazwyczaj nie przepada za wysiłkiem fizycznym i wie, jak zarządzać swoją siłą. Nie zrobi niczego, co w jego oczach jest bezsensowne. Dotyczy to również Twoich poleceń. Jak widać z tych kilku linijek, pies stróżujący nie jest psem dla każdego. Należy do absolutnie doświadczonych rąk. Jeśli jesteś jedną z tych doświadczonych rąk, przeczytaj ten przewodnik po różnych rasach psów stróżujących. Poznaj ich mocne i słabe strony oraz dowiedz się, czy taki wyjątkowy pies nadaje się również jako pies rodzinny.

 

Miłego czytania, przeglądania i uczenia się.

LanguageJęzyk polski
Release dateOct 4, 2022
ISBN9798215120187
Pies Pasterski - Psy Owczarskie

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Pies Pasterski - Psy Owczarskie

Related ebooks

Related categories

Reviews for Pies Pasterski - Psy Owczarskie

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Pies Pasterski - Psy Owczarskie - Jakub Kowalczyk

    Pies Pasterski - Psy Owczarskie

    Jakub Kowalczyk

    Treść

    Wstęp

    Różnica między psem stróżującym a pasterskim

    Pies pasterski

    Pies pasterski

    Pies pasterski

    Treibhund

    Pies pasterski czy wybiegowy?

    Portret psów stróżujących

    Postać

    Cechy fizyczne

    Zachowania i napędy

    Zachowanie terytorialne

    Zachowania ochronne

    Integracja z rodziną

    Zadania psa stróżującego

    Wymagania dotyczące psa stróżującego

    Funkcje specjalne - Jak dorasta pies stróżujący

    Przegląd pierwszego roku życia psa stróżującego

    Żywienie psa stróżującego

    Psy stróżujące w Europie

    Jakie rasy należą do psów pasterskich?

    Owczarek Maremma Abruzzo

    Pirenejski pies górski

    Owczarek kaukaski

    Kuvasz

    Kangal

    Aïdi

    Owczarek tatrzański

    Pies pasterski z Bergamo

    Komondor

    Slovensky Cuvac

    Akbash

    Szwajcarskie psy górskie

    Wielkoskrzydłowy szwajcarski pies górski

    Berneński pies górski

    Appenzeller Mountain Dog

    Entlebuch Pies górski

    Owczarek niemiecki

    Edukacja

    Ogólne

    Połączenie psa i mistrza

    Mało czasu w samotności

    Polecenia

    Wyraźne granice

    Praca z wolną przestrzenią

    Zachowaj spokój

    Psy pasterskie w domu

    Hodowla właściwa dla danego gatunku

    Wykorzystanie mocy produkcyjnych

    Sporty z udziałem psów

    Problemy z psem stróżującym?

    Pierwotna hodowla i środowisko psa pasterskiego

    Spotkanie z psem stróżującym - co robić?

    Mity i baśnie

    Fédération Cynologique Internationale - FCI

    Słowa końcowe

    Źródła

    Wstęp

    Znają zapewne psa pasterskiego lub pasterskiego. Już samo określenie mówi o jakim psie mówimy. Ale czy słyszałeś kiedyś określenie pies stróżujący? I znowu, termin ten faktycznie mówi o tym, co taki pies robi: chroni stado zwierząt gospodarskich. Ale przed czym to stado jest chronione i dlaczego jest to konieczne? Jakie są zadania tego psa i czy każdy pies może być psem stróżującym? Ponadto poruszona została kwestia, czy pies stróżujący może być trzymany jako pies rodzinny.

    Jeśli jesteś zainteresowany różnymi rasami psów stróżujących, czy to jako osoba prywatna, czy jako właściciel komercyjnego inwentarza, powinieneś szczegółowo poinformować się o tych psach. Ten poradnik o psach stróżujących dostarczy Ci tych informacji i wyjaśni je. Dowiesz się wielu podstawowych wiadomości i poznasz najczęstsze rasy psów, które należą do psów stróżujących.

    Zanurz się w niepowtarzalnym świecie tych niezwykłych psów.

    Różnica między psem stróżującym a pasterskim

    Pies stróżujący to zupełnie co innego niż pies pasterski, stróżówka czy pies zaganiający. Tę ważną różnicę wyjaśnimy Ci w pouczający sposób w kolejnych rozdziałach, poznając różne zadania poszczególnych psów. Ponadto należy znać różnice, aby możliwe było utrzymanie danego psa w sposób odpowiedni do gatunku. W każdym razie łączy je to, że wszystkie są psami pracującymi. Są one hodowane ze specjalnymi cechami, a także cieszą się indywidualnym szkoleniem, aby mogły sprawiedliwie wykonywać swoje zadania.

    Pies pasterski

    Termin pies pasterski jest ogólnie używany w odniesieniu do wszystkich psów zaangażowanych w jakąkolwiek pracę ze stadem zwierząt gospodarskich. Mówi się jednak również, że pies pasterski oznacza właściwego psa stróżującego. Na przykład owczarek niemiecki i owczarek belgijski są nazywane psami pasterskimi. Jednak psy te raczej dbają o to, by stado trzymało się razem, a więc nie pełnią funkcji ochronnej.

    Zapewne myślicie o Border Collie, bo to jest znane wielu miłośnikom psów. Doskonale radzi sobie z zaokrąglaniem stada upartych owiec, a także zabieraniem ich tam, gdzie chce pasterz. Ale nawet w tej pracy stado nie jest chronione przed drapieżnikami.

    Do tego właśnie służą psy czysto stróżujące. Nie mają ani zadania zapędzania stada w dowolne miejsce, ani wyprowadzania ze stada pojedynczych zwierząt. Jedynym celem tych psów jest odstraszanie drapieżników lub złodziei zwierząt.

    Teraz dowiedz się o indywidualnych zadaniach różnych psów pasterskich.

    Pies pasterski

    Pies stróżujący chroni stado zwierząt hodowlanych u pasterza. Stado to może składać się z krów, kóz, owiec, a nawet gęsi. Pasterz przemieszcza się ze swoją trzodą, by pozwolić jej pasać się w różnych miejscach.

    Jednak takie stada zwierząt gospodarskich pasą się również na bardzo dużych pastwiskach w rezerwatach przyrody, a pasterz nie jest stale na miejscu i może pilnować swoich zwierząt. Może się to zatem wiązać z dużymi zagrożeniami dla stada, bo nie jest żadną niewiadomą, że w Niemczech jest też coraz więcej wilków, a dla nich owce, kozy czy gęsi są mile widzianym obiadem.

    Tu właśnie pojawia się pies stróżujący. Ten pies jest odpowiedzialny za to, aby nikt poza pasterzem nawet nie zbliżył się do stada, aby je skrzywdzić. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt.

    Swoją drogą, wszystkie rodzaje psów pasterskich istnieją od tysięcy lat. Psy zostały udomowione bardzo dawno temu i od tego czasu towarzyszą człowiekowi jako psy stróżujące. Z czasem zadania zostały podzielone między różne psy, bo okazało się, że jeden pies lepiej radzi sobie z utrzymaniem stada w całości, a drugi z jego obroną. Stopniowo więc hodowano różne rasy. Na przykład pies stróżujący ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt ochronny, który nie jest tak silny u psów pasterskich czy zaganiających.

    Jeszcze kilka lat temu psy stróżujące cieszyły się dużą popularnością. Wiele osób zakładało, że pies stróżujący jest zwierzęciem szczególnie agresywnym, a ponadto ma bardzo niski próg drażliwości. Mówiono, że natychmiast, bez ostrzeżenia, zaatakuje każdego, kto zbliży się do stada lub jego rodziny.

    W rzeczywistości, kiedyś było powszechną praktyką, że te psy były szkolone do tak agresywnej postawy za pomocą musztry i siły. Na szczęście dziś jest inaczej. Psy stróżujące otrzymują bardzo dobre szkolenie bez przemocy. Do swoich przyszłych zadań są przygotowywane z miłością, dużą dozą cierpliwości i konsekwencją. Pies stróżujący wie, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo i musi interweniować. W przeciwnym razie będzie niezawodnym, spokojnym i posłusznym towarzyszem dla swojego właściciela.

    O tym, które rasy szczególnie nadają się na psy stróżujące i do jakiej grupy należą w FCI, dowiesz się w późniejszym rozdziale.

    Pies pasterski

    Pies pasterski pasie stado razem z pasterzem. Dba o to, by wszystkie zwierzęta trzymały się razem. Jeśli jedno ze zwierząt stadnych zbłądzi od pozostałych, pies pasterski pilnuje, aby bezpiecznie wróciło do swojego gatunku. A żeby reszta stada nie pozostała w tym czasie bez ochrony, na służbie jest zwykle kilka psów pasterskich. Ponadto pies pasterski głównie współpracuje z pasterzem i zwraca uwagę na dawane mu sygnały. Jednak w razie potrzeby pies pasterski może również samodzielnie decydować o tym, co ma robić.

    Dziś oczywiście takie psy pasterskie są nadal używane, bo są jeszcze pasterze, którzy przemieszczają się ze swoimi zwierzętami, ale ich populacja znacznie się zmniejszyła. Konkretne rasy zwane psami pasterskimi obecnie coraz częściej znajdują miejsce w normalnym życiu rodzinnym.

    Jednak ich utrzymanie nie zawsze jest łatwe, bo wrodzony instynkt chęci pilnowania stada wciąż w nich tkwi. Dlatego trzeba zadbać o to, by taki pies się nie nudził, bo zawsze chce mieć coś do roboty. Dlatego zwierzęta te coraz częściej można spotkać w psich klubach i w psich sportach, bo tutaj powierza się im zadania, które kochają i wykonują z sercem i duszą. W przypadku tych ras można rozważyć np. mantrę lub taniec psa. Dog agility jest również doskonałe dla tych psów. Bardzo chętnie biegają i przemieszczają się, są też zwinne i skoczne. Można też zainteresować taką rasę zabawą z Frisbe lub sportem Treibball. Jest wiele sposobów na zapewnienie psu zajęcia.

    Popularne rasy, które należą do kategorii psów pasterskich to na przykład Border Collie, owczarek australijski, Collie krótkowłosy, Collie długowłosy, owczarek niemiecki, owczarek belgijski, Bearded Collie i wiele innych.

    W FCI psy pasterskie są wymienione w grupie 1, Herding Dogs and Cattle Dogs. W sekcji 1 wymienione są wszystkie psy owczarskie, a w sekcji 2 wszystkie psy pasterskie.

    Pies do bydła

    Pies pasterski pomaga pasterzowi w prowadzeniu bydła. Możliwym miejscem użytkowania takiego psa byłby np. spęd na pastwisku górskim w Alpach. Ale codzienne przepędzanie stada z pastwiska do stajni lub odwrotnie to także jedno z zadań psa pasterskiego.

    Obszary robocze dla tych psów mogą być zupełnie inne. W Alpach do tej pracy wykorzystuje się najczęściej Appenzell lub Berneńskie Psy Górskie, natomiast w Australii chętniej

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1