Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Husky Syberyjski
Husky Syberyjski
Husky Syberyjski
Ebook233 pages2 hours

Husky Syberyjski

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Husky: wilk przed saniami?

 

Husky to bardzo szczególna rasa psów, ponieważ wykazuje duże podobieństwo do swojego przodka - wilka. Jakże często Husky z daleka był mylony z wilkiem ... a potem te piękne, często niebieskie oczy ... po prostu do zakochania się.

 

Jednak nie tylko ten fakt sprawia, że rasa ta jest tak popularna, ale również jej charakter i niezwykle wszechstronne przeznaczenie jest niezwykle interesujące dla jej właścicieli. Jednak właśnie dlatego Husky potrzebuje dużo uwagi i czasu ze strony właściciela, ponieważ chce biegać, biegać, biegać i ciągnąć, ciągnąć, ciągnąć za wszystko, co jest warte.

 

Treścią książki są:

  • Rasy psów Husky i Siberian Husky.
  • Wychowanie i socjalizacja Husky
  • Zdrowie i odżywianie
  • Opieka nad Husky
  • Charakter, szkolenie i wiele więcej
  • Wiele ilustracji


Ten przewodnik mówi o wszystkim, czego możesz się spodziewać, gdy przyjmiesz Husky do swojego domu. Wszystko, co trzeba wiedzieć o tej rasie, zostało zapisane tutaj. Zostanie Ci przedstawiony szczegółowy opis rasy i to nie tylko Siberian Husky, bo są jeszcze inne rasy należące do rodziny Husky. Uzyskasz też kilka informacji o tych psach.

 

Pod koniec tego poradnika decyzja o zdobyciu Husky powinna być dla Ciebie łatwiejsza. Może się również okazać, że Husky nie pasuje do Twojej rodziny i że lepiej byłoby poszukać innej rasy psów. Ten pies zaprzęgowy nie nadaje się dla każdego i jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to powstrzymaj się od nabycia Husky, ponieważ zasługuje on na życie odpowiednie do gatunku, które musisz mu zaoferować.

 

Miłego czytania.

LanguageJęzyk polski
Release dateOct 26, 2022
ISBN9798215281192
Husky Syberyjski

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Husky Syberyjski

Related ebooks

Related categories

Reviews for Husky Syberyjski

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Husky Syberyjski - Jakub Kowalczyk

    Husky

    Syberyjski

    Żywienie, wychowanie, charakter, szkolenie i wiele więcej o Husky.

    ––––––––

    Jakub Kowalczyk

    Treść

    Wstęp

    Solidny pies zaprzęgowy

    Pochodzenie i historia

    Portret rasowy

    Wygląd zewnętrzny

    Cechy charakteru

    Inne rasy Husky

    Pozyskiwanie i aklimatyzacja

    Gdzie kupić Husky?

    VDH i FCI - co to jest?

    Wyposażenie dla Husky

    Pierwsze dni w nowym domu

    Edukacja i szkolenie husky

    Housebreaking

    Nauka podstawowych poleceń

    Prowadzenie smyczy

    Szkoła dla psów - tak czy nie?

    Pozytywne wzmocnienie

    Zatrudnienie

    Problemy w edukacji

    Dieta Husky

    Karma sucha czy mokra?

    Dieta wegetariańska i wegańska

    BARFing - zalety i wady

    Właściwy sposób postępowania z przysmakami

    Pielęgnacja i zdrowie Husky

    Pielęgnacja płaszcza

    Pielęgnacja łap

    Pielęgnacja uszu

    Choroby typowe dla danej rasy

    Szczepienia konieczne i zalecane

    Szczepienia podstawowe

    Jak działają szczepienia?

    Działania niepożądane

    Szczepienia obowiązkowe

    Szczepienia selektywne

    Słowa końcowe

    Źródła

    Wstęp

    Na myśl o husky na pewno macie przed oczami szerokie śnieżne krajobrazy najgłębszej Skandynawii. Psy odpoczywają obok sań, a Ty ogrzewasz się przy ognisku, gdy nad Tobą tańczą północne zorze. Co za romantyczny pomysł...

    Husky to tak wspaniały pies, urzekający swoim podobieństwem do wilka. Często niebieskie oczy tej rasy fascynują każdego miłośnika psów.

    Ale husky przydają się nie tylko przed zaprzęgiem, mogą być także doskonałymi psami rodzinnymi - pod warunkiem, że husky jest trzymany w sposób odpowiedni dla gatunku. Może to być czasem nieco problematyczne w codziennym życiu w tym kraju, a Husky zdecydowanie nie jest psem dla początkujących. Potrzebuje dużo uwagi i sensownego zajęcia.

    Czy wiesz, że istnieje osiem różnych typów husky? W kolejnych rozdziałach tego poradnika dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o tej rasie. Przedstawione zostaną tu wszystkie typy, ale uwaga skupi się na znanej rasie Siberian husky.

    Solidny pies zaprzęgowy

    Właściwa rasa Siberian Husky jest jeszcze stosunkowo młoda, ale jest silnie związana ze szczególnym wydarzeniem, które miało miejsce na Alasce i jest do dziś upamiętniane wyścigiem psów zaprzęgowych. Postawiono nawet pomnik: W nowojorskim Central Parku stoi pomnik husky. Więcej na ten temat w następnym rozdziale.

    Pochodzenie i historia

    Husky znacznie ułatwił życie ludziom na kole podbiegunowym. Ciągnął ciężkie ładunki saniami przez głęboki śnieg i pomagał ludziom polować na jedzenie. Dzięki doskonałemu zmysłowi orientacji husky zawsze odnajdywał drogę powrotną do rodzinnej wioski. Wioska ta była strzeżona przez husky, więc najazdy niedźwiedzi polarnych należały do rzadkości. W przeciwnym razie jednak zawsze byli przyjaźni, nawet wobec obcych. W wyjątkowo mroźnych czasach służyły nawet jako grzejnik dla mieszkających tam ludzi; wtulali się oni w namiot wraz ze swoją dwunożną rodziną.

    Siberian Husky był nieodłącznym towarzyszem Eskimosów. Zapewniały one jedyny w tym czasie środek transportu: psi zaprzęg. Tylko dzięki temu można było przynosić do innych wiosek towary, kuplety i zdobycze myśliwskie w celu handlu. Z tego powodu również husky korzystały ze szczególnie dobrego leczenia.

    Już wtedy ludzie hodowali z czworonożnymi przyjaciółmi. Niektórzy z Koryaków i Jukagirów zarabiali na życie hodując i handlując husky. Nierzadko zdarzało się, że ciężarne suki były wykorzystywane przed saniami aż do urodzenia szczeniąt. Niestety młode psy również nie miały długiego dzieciństwa, bo już w wieku sześciu miesięcy były przyzwyczajane do sań. Zazwyczaj matka była wtedy wykorzystywana jako pies przewodni, który zapewniał wydajność zespołu. Tyle o pochodzeniu i życiu husky w czasach starożytnych ...

    Historia husky naszych czasów rozpoczęła się na Alasce: tutaj alaskański husky był używany jako pies zaprzęgowy, podobnie jak jego syberyjski odpowiednik, ale był i jest znacznie silniejszy i większy. Musiało to być około 1910 roku, kiedy syberyjski handlarz futrami wziął udział w wyścigu psów zaprzęgowych na Alasce ze swoimi znacznie szczuplejszymi i mniejszymi Siberian Huskies. Z trudem dawano mu szansę z jego filigranowymi psami i był bardzo wyśmiewany przez miejscowych.

    Zdjęcie 1: Wyścigi psów

    Jednak wszystkim udowodniono, że się mylili, bo syberyjskie psy zaprzęgowe wygrały wiele wyścigów i prześcignęły miejscowe husky. Tak się złożyło, że obywatel Norwegii o nazwisku Leonhard Seppala przejechał kilka wyścigów z tymi psami i wygrał. Wiedział o tym słynny już Norweg Ronald Ammundsen, który szukał husky do swojej wyprawy na Biegun Północny. Niestety musiał zrezygnować ze zwierząt z powodu wybuchu I wojny światowej, a Leonard Seppala wykorzystał okazję i zbudował na tych psach program hodowlany, który wkrótce został uwieńczony sukcesem.

    Seppala był w stanie sprzedać zwycięskie psy z zyskiem, a te z kolei dały początek różnym liniom, takim jak Monadnock, Foxstand i Cold River, a także Chinook.

    Jednak prawdziwy przełom dla husky nastąpił wraz z następującym wydarzeniem:

    W 1925 roku w północnoamerykańskim mieście Nome wybuchła ciężka epidemia błonicy. Wybuch tej choroby nastąpił w środku zimy i nikt nie przybył do tego odległego miejsca, aby pomóc lub przynieść lekarstwa. W tym czasie zginęło bardzo wielu mieszkańców.

    Gdy usłyszał o tym ten sam Norweg, Leonhard Seppala, który miał już znakomite osiągnięcia hodowlane z husky, zebrał wokół siebie kilku powożących psami zaprzęgowymi, zwanych też musherami, by z syberyjskimi psami i zaprzęgami pokonać długą drogę do Nome. Pokonali ponad 1000 kilometrów przez śnieg i mróz, aby dostarczyć ratujące życie leki do chorych mieszkańców miasta. W końcu udało im się to i wielu mieszkańców zostało uratowanych. Dlatego w Nowym Jorku postawiono pomnik i dlatego co roku odbywa się wyścig psów zaprzęgowych do Nome, aby upamiętnić to wydarzenie.

    Ale to właśnie to wydarzenie sprawiło, że Husky stał się naprawdę sławny. Tak ostatecznie doszło do tego, że hodowano różne gałęzie. Miejscowa ludność preferowała psa, który był wystarczająco silny i wytrzymały, aby pokonywać długie dystanse, a przewodnicy psów zaprzęgowych, którzy w wolnym czasie chcieli rywalizować ze swoimi psami, potrzebowali raczej szybkich czworonogów. W 1932 roku przyjęto wzorzec rasy dla Siberian Husky, opisujący roboczego psa zaprzęgowego zgodnie z formą dla funkcji i tylko on jest uznawany za rasę we własnym zakresie.

    Teraz jednak Husky powinien być obecny także dla ogółu, bo coraz bardziej zyskiwał popularność wśród ludności. Dlatego też w latach 70-tych rozpoczęto hodowlę. W efekcie powstały dwie linie hodowlane. Jeden Husky do celów wystawowych i jeden do pracy przed zaprzęgiem.

    Obydwiema tymi liniami hodowlanymi opiekuje się German Club for Nordic Dogs z siedzibą w Niemczech. Inny klub, Siberian Husky Club Deutschland, założony w 1991 roku, jest odpowiedzialny tylko za robocze psy zaprzęgowe. Oba psie kluby są zrzeszone w VDH i co roku wprowadzają na rynek kilkaset szczeniąt, bo zapotrzebowanie na te piękne psy stale rośnie.

    Tymczasem oferowanych jest wiele szczeniąt mieszanych, które prawdopodobnie mają wygląd zewnętrzny husky, niemniej jednak są znacznie tańsze w zakupie. Należy tutaj bardzo uważać, ponieważ nierzadko zdarza się, że taka mieszana rasa staje się psem problemowym. Husky mają bardzo specyficzny charakter, który w połączeniu z charakterem innej rasy może prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak nerwowość czy agresywność.

    Portret rasowy

    Kiedy widzisz Husky, a dokładniej Siberian Husky, prawdopodobnie natychmiast pomyślisz o praojcu wszystkich psów domowych: wilku. Husky bardzo przypomina wilka i w ciemności można się pomylić. W rzeczywistości jest bardzo blisko spokrewniony z wilkiem, udowodniły to badania genetyczne, choć od ponad 10 000 lat jest udomowiony przez ludzi i używany jako pies zaprzęgowy. Ponadto w tym czasie nie doszło prawie do krzyżowania wilka.

    Rasa ta jest wymieniona w FCI w grupie 5. Można tu znaleźć szpice i psy w typie prymitywnym. Siberian Husky należy do sekcji 1, nordyckich psów zaprzęgowych, bez próby pracy. Wzorzec rasy określa psa średniej wielkości, który jest szybki i lekki na nogach. Opisywany jest jako bardzo sprawny w swoim pierwotnym zastosowaniu: czyli ciągnięciu ładunków na duże odległości.

    Wygląd zewnętrzny

    U Siberian Husky występują wszystkie kolory i te również są dozwolone zgodnie ze standardem rasy. Najczęściej jednak sierść jest czarno-biała lub szaro-biała. Ten piękny pies ma gęsty podszerstek z futrzaną sierścią wierzchnią. Jego faktura chroni husky przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.

    Zapewne kojarzysz też charakterystyczne niebieskie oczy z Husky. Jest to jednak wada genetyczna i dlatego nie każdy Husky ma niebieskie oczy. Są one jednak dopuszczone we wzorcu rasy. Wiele psów tej rasy ma brązowe lub bursztynowe oczy, czasem tylko jedno oko jest niebieskie, co jest oczywiście cechą szczególną. W ojczyźnie Husky niebieskie oczy były raczej niepożądane, gdyż pogarszają widzenie w słońcu okolic polarnych.

    Pełnowymiarowy husky może ważyć nawet 28 kg. Jego wielkość dochodzi do 60 cm.

    Zdjęcie 2: Siberian husky

    Cechy charakteru

    Naprawdę wyjątkową cechą husky jest jego pasja do biegania. Psy te są w stanie pokonać wiele kilometrów dziennie, ciągnąc za sobą sanie. Tę wyjątkową atmosferę warto poznać na wyścigu psów zaprzęgowych, tu doświadczymy radosnego napięcia husky, bo nie mogą się doczekać startu takiego wyścigu. Ta praca sprawia im przyjemność, a husky również potrzebuje takiego treningu.

    Husky nie jest psem stróżującym, jednak w razie potrzeby broniłby swojego stada (swojej rodziny). Z drugiej strony jest niezwykle dobrym myśliwym, więc należy o tym pamiętać, gdy wybierzecie się na wspólny spacer. Nadal ma w sobie wiele ze swojego przodka - wilka.

    Rasa ta jest bardzo inteligentna i sprytna. Husky uważnie obserwują swoje otoczenie, nawet jeśli sam tego nie zauważasz. Może się okazać, że dobrym momentem jest odmierzanie czasu, w którym dostaniesz kawałek swojego jedzenia z talerza.

    Inne rasy Husky

    Jak już wspomniano, istnieje nie tylko Siberian Husky, ale także kilka innych typów tych psów zaprzęgowych. Zostaną one tutaj pokrótce przedstawione.

    Malamute

    Ten gatunek Husky osiąga dostojne rozmiary do 66 cm, jest więc większy od Siberian Husky. Może ważyć nawet do 45 kg. Rasa ta wywodzi się z Alaski i jest uznana przez FCI.

    Ma wiele podobieństw do Siberian Husky, ale niebieskie oczy nie są pożądane. Wyhodowany do ciągnięcia ciężkich zaprzęgów, konwencjonalny Husky jest bardziej zaprojektowany do prędkości.

    Malamute ma bardzo gęstą sierść. Sierść zewnętrzna jest dość krótka w przeciwieństwie do podszerstka.

    Ponieważ jest uważany za bardzo czuły i przyjazny, może być również bardzo dobrze trzymany w rodzinie. Jednak ten przedstawiciel swojego gatunku chciałby również cieszyć się odpowiednim zajęciem i treningiem.

    Chinook

    Ten typ husky jest raczej rzadki. Wywodzi się z kojarzenia z konwencjonalnymi psami gospodarskimi i husky w Ameryce. Rasa ta nie jest uznawana przez FCI.

    Chinook dorasta do 70 cm wysokości i waży 32 kg. Ma przyjazny charakter, jest dość spokojny w obsłudze i nie jest agresywny. Ma zdrową nieufność do obcych, więc mógłby się przydać także jako pies stróżujący.

    Bardzo dobrze dogaduje się z innymi psami. Chinook może być dobrze trzymany jako pies rodzinny, ponieważ jest bardziej posłuszny i nie tak uparty jak jego syberyjski odpowiednik.

    Labrador-Husky-Mix

    Często przyjmuje się, że rasa ta jest mieszanką Husky i Labrador Retrievera. Nazwa jest jednak myląca, bo tak nie jest. Występują tylko cechy fizyczne Labradora, dlatego też rasa ta została tak nazwana.

    Mieszanka Labrador-Husky pochodzi z Kanady i była tam niegdyś hodowana jako pies zaprzęgowy i myśliwski. Ma silny prey drive, co oznacza, że lubi gonić i łapać inne zwierzęta. Dlatego wspólne życie z innymi zwierzętami domowymi może być trudne.

    Rasa ta dorasta do wysokości około 50 cm - 70 cm i może osiągnąć wagę do 45 kg. Pomimo swoich ambicji myśliwskich, Labrador Husky może być bardzo przyjazny dla rodziny. Często jest agresywny wobec obcych.

    Alaskan husky

    Alaskan Husky jest bardzo zbliżony do Siberian Husky, dlatego nie zawsze łatwo jest odróżnić te dwie rasy, ponadto amerykański nie jest uznawany przez FCI.

    Alaskan Husky miał na celu wyhodowanie doskonałego psa zaprzęgowego. Przypuszcza się, że rodzime psy były hodowane z Siberian Husky i stąd wzięło się to duże podobieństwo. Jedynie wielkością różnią się te dwie rasy: Alaskan Husky jest nieco większy.

    Istnieją jednak inne różnice: Alaskan nie jest tak uparty jak jego rosyjski odpowiednik, a zatem łatwiejszy w obsłudze i szkoleniu. Ma niezwykle przyjazny charakter, dlatego nadaje się również do trzymania jako pies rodzinny. 

    Samoyed

    Samoyed jest rasą odrębną i uznaną przez FCI. Jego pierwotne siedlisko znajduje się w Rosji i pochodzi od psów trzymanych przez ludy samojedów. Stąd też nazwa tej rasy.

    Ten piękny pies dorasta do 60 cm wzrostu i waży około 25 kg. Samoyedy są więc nieco mniejsze od konwencjonalnego husky, ale wciąż bardzo popularne jako psy zaprzęgowe. Samoyed ma długą, białą sierść. Posiada wybitne właściwości, dzięki czemu nawet skrajnie niskie temperatury nie są w stanie zaszkodzić temu psu. Samoyed charakteryzuje się również przyjaznym charakterem. Całkiem dobrze nadaje się jako pies rodzinny. Mówi się, że jest szczególnie polecany dla alergików.

    Pies rasy Eskimos Amerykański

    Wbrew nazwie, rasa ta nie pochodzi z USA, lecz z Niemiec. Prawdopodobnie szpic niemiecki został skojarzony z Husky, aby uzyskać tę rasę.

    W Ameryce natomiast bardzo popularny był American Eskimo Dog ... aż do rozpoczęcia wojen światowych. Ponieważ rasa ta wywodzi się z Niemiec, mało kto chciał mieć takiego psa. Dlatego też po prostu zmieniono jego nazwę: American Eskimo Dog.

    Cechy husky zostały zachowane w tej rasie, ale są mniejsze i mają długi i czysto biały płaszcz. American Eskimo Dog dorasta do 30 centymetrów wzrostu i może ważyć do 15 kilogramów.

    Nabrzeże Alaskan Clover

    Pochodzenie tej bardzo młodej rasy leży na Alasce. W latach 70-tych pewna hodowczyni miała w swoim posiadaniu zbyt małego Husky'ego i była nim tak zafascynowana, że wyhodowała go z małymi psami rasy Nordic Spitz, ponieważ chciała mieć psa do towarzystwa przy dużych Husky'ch. W efekcie powstała niezwykle kochana rasa Alaskan Klee Kai. Nazwa sięga już pierwszego psa tej rasy. Nazywał się Klee Kai. Oznacza to małego psa w języku Eskimosów.

    Klee Kai ma od 33 cm do 43 cm wysokości i może osiągnąć wagę do 10 kg do 11 kg. Ze względu na niewielkie rozmiary można go trzymać również w mniejszych mieszkaniach, ale nawet ta mini wersja husky nadal potrzebuje dużo ruchu. Zachowany został również pierwotny instynkt łowiecki. Dlatego przyszły właściciel takiego psa powinien mieć duże doświadczenie.

    Trzymany w sposób właściwy dla gatunku, Klee Kai czyni doskonałego psa rodzinnego.

    Pozyskiwanie i aklimatyzacja

    Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Husky, z góry pojawia się wiele pytań.

    Pierwsze pytanie to zapewne: "Gdzie mogę kupić Husky i na co powinienem zwrócić uwagę? Ponieważ Husky to bardzo specyficzna rasa psa, zastanawiasz się też, czy potrzebujesz dla niego jakichś specjalnych akcesoriów lub sprzętu. Jakie przybory powinieneś kupić, zanim Husky wprowadzi się do Ciebie?

    A potem, gdy nadchodzi ten wyczekiwany dzień: jak zorganizować przeprowadzkę do nowego domu Twojego nowego przyjaciela, aby nie musiał zbytnio przeżywać bólu rozstania z mamą i rodzeństwem?

    Tak wiele pytań na raz ... czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi.

    Gdzie kupić Husky?

    Husky, ale także każdą inną rasę psów, należy kupować tylko od renomowanego i uznanego hodowcy. Pierwszym dobrym znakiem jest to, czy wybrana przez Ciebie hodowla nosi pieczęć VDH. Ale jest jeszcze więcej punktów, na które należy zwrócić uwagę.

    W dzisiejszych czasach dobre wrażenie robi na przykład

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1