Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Malinois
Malinois
Malinois
Ebook107 pages1 hour

Malinois

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Belgijski Malinois

 

Malinois to bardzo popularny pies, którego nabywa coraz więcej rodzin. Jest to podgatunek owczarka belgijskiego, który również jest bardzo aktywny i zawsze potrzebuje czegoś nowego do zrobienia. Zasadniczo można powiedzieć, że "Belgijki" są bardzo lojalnymi i zrównoważonymi psami, ale powinny trafiać tylko w ręce osób, które mają już doświadczenie w szkoleniu i utrzymaniu psów.

 

Zwłaszcza Malinois potrzebuje konsekwentnego, a czasem surowego przywództwa, w przeciwnym razie może zsunąć się do niepożądanego zachowania. W każdym razie dzieci powinny być w wieku, w którym rozumieją, jak postępować z Malinois. Malinois to psy pracujące lub służbowe, które często wykorzystywane są przez policję lub służby celne. Ale również sporty takie jak flyball, obedience czy agility sprawiają mu wiele przyjemności i zrobi wszystko, aby zadowolić swojego człowieka.

 

Ten poradnik pomoże Ci lepiej zrozumieć Malinois i jego naturę, to jaką "pracę" lubi wykonywać i jak z nim postępować.

 

W poszczególnych rozdziałach omówione są następujące tematy i z pewnością wiele pytań zostało wyjaśnionych:

  • Cechy charakteru Malinois
  • Kto nadaje się na opiekuna?
  • Na co należy zwrócić uwagę przy wychowywaniu szczeniaka?
  • Opanowanie pierwszych ćwiczeń i podstawowych poleceń
  • Ważne informacje na temat żywienia i zdrowia
  • Z 10 ilustracjami

 

Jeśli w rodzinie panuje zgoda, że Malinois powinien zamieszkać w domu, można dokładnie zaplanować, kto jakie ćwiczenia będzie z nim wykonywał. Ta rasa chce być codziennie zajęta i stymulowana psychicznie. Jeśli uda Ci się to spełnić, Ty i cała rodzina będziecie mieli u boku wiernego towarzysza, który dla Ciebie i swojego domu przeszedłby przez ogień.

 

Prowadź szczęśliwsze życie z Malinois u boku! W książce znajdziesz wszystkie ważne informacje dla początkujących.

LanguageJęzyk polski
Release dateOct 3, 2022
ISBN9798215451731
Malinois

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Malinois

Related ebooks

Related categories

Reviews for Malinois

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Malinois - Jakub Kowalczyk

    Malinois

    ––––––––

    Jakub Kowalczyk

    Dedykacja

    Książkę tę dedykuję wszystkim ludziom, których serca i umysły są na tyle duże, że zmieści się w nich Malinois.

    Spis treści.

    Dedykacja

    Spis treści.

    Spis rysunków

    Pochodzenie, budowa ciała i wygląd

    Cechy charakteru Malinois

    Kto nadaje się na posiadacza?

    Właściwe połączenie konsekwencji i opanowania

    Szczeniak - na co zwrócić uwagę?

    Jak przygotować się na szczeniaka w domu?

    Pierwsze ćwiczenia - Na co zwrócić uwagę w rodzicielstwie

    Jak prawidłowo wychować szczeniaka rasy Malinois?

    Przyzwyczajenie szczeniaka do obroży i szelek na klatce piersiowej

    Podstawowe komendy - edukacja przez zabawę

    Nawet najmłodsze dzieci powinny nauczyć się komendy "Siad!

    W ten sposób Malinois uczy się komendy Down!:

    Nie! oznacza również Nie!. - Konsekwencja jest ważna w szkoleniu szczeniąt

    Tutaj! Polecenie przywołania szczeniaka

    Istnieją zasady, których zdecydowanie należy przestrzegać

    Szkoła dla psów czy własna edukacja?

    Malinois w okresie dojrzewania

    Dorosły pies

    Żywienie, zdrowie i opieka

    Typowe choroby i jak sobie z nimi radzić

    Senior w starszym wieku

    Malinois jako pies sportowy, policyjny lub ratowniczy

    Hodowcy w Niemczech

    O tej serii: Mój pies na całe życie

    Spis rysunków

    Rysunek 1: Malinois

    Rysunek 2: Szczeniak owczarka belgijskiego

    Rysunek 3: Szczeniak robi się bardzo mały.

    Rysunek 4: Pies policyjny gotowy do akcji

    Rysunek 5: Sygnał wizualny "Sit

    Rysunek 6: Znak wizualny "Miejsce

    Rysunek 7: Sygnał wizualny "Wył.

    Rysunek 8: silna postawa

    Rysunek 9: Skoki malinois

    Rysunek 10: Szkolenie psów pracujących

    Pochodzenie, budowa ciała i wygląd

    Malinois jest jednym z czterech podgatunków owczarka belgijskiego, który z kolei jest spokrewniony z owczarkiem niemieckim. Podobna rasa psów występuje w Holandii pod nazwą Hollandse Herdershond. Według ich pochodzenia obie rasy pochodziły z tego samego regionu do czasu, gdy Belgia oderwała się od Holandii w XIX wieku. Z czasem dokonano podziału na Holandię i Belgię, w wyniku czego powstała nazwa owczarek belgijski. Obecnie owczarek belgijski, głównie Malinois, wykorzystywany jest głównie przez policję i jako pies stróżujący. W zależności od tego, jacy rodzice byli hodowani, charakter szczeniaka może być również powściągliwy, ale ciekawski.

    Ważny jest nie tylko wybór odpowiedzialnego hodowcy, ale także dobra socjalizacja. Ogólnie rzecz biorąc, owczarek belgijski jest bardzo wymagającym psem, który potrzebuje konsekwentnego szkolenia i zróżnicowanej aktywności.

    Psy te były pierwotnie wykorzystywane jako zwierzęta robocze przez rolników i pasterzy i nie były przypisane do żadnej konkretnej rasy. Raczej były one kojarzone ze sobą przez swoich właścicieli. Pod koniec XIX wieku owczarki belgijskie były specjalnie hodowane ze względu na swój wygląd. I tak w 1891 roku w Brukseli powstał klub Chien de Berger Belge, a nieco później opisano standard rasy. W tym czasie zarejestrowane były trzy wersje umaszczenia: szorstkowłose, krótkowłose i długowłose. Obecnie hoduje się cztery warianty umaszczenia.

    Pod koniec XIX wieku do Laeken, do zamku królewskiego, przyjechał pies roboczy. Wraz z nim powstała najstarsza odmiana owczarka belgijskiego - Laekenois. Do dziś jest to najstarszy podgatunek z czterech odmian i jest bardzo rzadki. W 1901 roku owczarek belgijski został po raz pierwszy wpisany do księgi stadnej. W FCI owczarek belgijski z czterema odmianami umaszczenia jest wymieniony z numerem wzorca 15, grupa 1 (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1. 

    Owczarek belgijski jest hodowany w czterech podgatunkach:

    Groenendael, kolor sierści czarny, długowłosy

    Tervueren, kolor sierści czerwonobrązowy do czarnego i długowłosy.

    Malinois, płowy do czerwonobrązowego z czarną maską, krótkowłosy.

    Laekenois, kolor sierści płowy do czarnego, szorstkowłosy

    Ciekawe jest to, że istnieją tylko trzy geny, które sprawiają, że typy psów wydają się różne: jeden gen odpowiedzialny za długość sierści, jeden gen odpowiedzialny za strukturę sierści i jeden gen odpowiada za kolor sierści.

    Owczarek belgijski jest elegancki i wydaje się bardzo szlachetny ze względu na swoją smukłą i wyprostowaną głowę. Mimo że budowa jest duża, nie sprawia wrażenia nieporęcznej, ponieważ jej szkielet jest lekki. 

    Malinois jest jedynym podgatunkiem o krótkiej sierści. Pozostałe trzy odmiany są długowłose i tylko Lakenois jest szorstkowłosy. 

    Nazwa danej odmiany pochodziła od regionu, w którym zwierzęta te były pierwotnie najbardziej rozpowszechnione. W ten sposób Malinois wywodzi się z regionu wokół miasta Malines. Istniało bliskie pokrewieństwo z owczarkami holenderskimi, dopóki ich linie nie zostały później rozdzielone.

    Malinois od początku były silną i wytrzymałą rasą, a ich jakość polega na stróżowaniu i pilnowaniu. To właśnie dzięki temu Malinois stał się poszukiwanym psem służbowym, przekonując swoją wytrzymałością, zwinnością i chęcią do pracy. Jest również popularny w psich sportach.

    Kluczowe dane:  

    Rozmiar: mężczyzna 60 - 66 cm, optymalnie 62 cm, suka 56-62 cm, optymalnie 58 cm

    Waga: samce: 25-30kg, suka: 20-25kg

    Sierść: Gęsta, krótka, ściśle przylegająca z podszerstkiem.

    Kolor: Falb z czarną maską

    Średnia długość życia: 12 - 14 lat

    Grupa 1 FCI, sekcja 1: Owczarki, z próbą pracy

    Rysunek 1: Malinois

    Cechy charakteru Malinois

    Malinois wyróżnia się szczególnie wiernością i lojalnością, wysoką inteligencją i dużą aktywnością, dzięki czemu jest tak popularny. Jak prawie każdy pies, Malinois tworzy intymną więź ze swoim człowiekiem. Ma silnie rozwinięty instynkt ochronny i bez gdybania broniłby swojej rodziny i domu. Jednak gdy spotyka obcych, Malinois jest raczej sceptyczny. Ponieważ jest on czystą wiązką energii, absolutnie musi mieć wystarczającą aktywność. Niestety, jeśli tak się nie dzieje, pojawiają się silne problemy behawioralne, które mogą przejawiać się w zachowaniach destrukcyjnych i agresywnych. Jest to również powód, dla którego Malinois lub wszystkie owczarki belgijskie powinny trafiać tylko do właścicieli, którzy mają wystarczające doświadczenie w trzymaniu psów, są konsekwentni i potrafią prowadzić je silną ręką. Ponadto właściciele powinni mieć wystarczająco dużo czasu dla psa.

    Ze względu na jego wielki temperament i typ budowy ciała, dobra socjalizacja jest również absolutnie konieczna. Owczarki belgijskie są bardzo dominujące i jednocześnie również bardzo wrażliwe, dlatego szkolenie psa najlepiej przeprowadzać z profesjonalistą u boku.

    Rasa ta w ogóle nie nadaje się dla początkujących psów, które nie mają doświadczenia. Ze względu na swoją inteligencję i wszechstronność, Malinois jest również używany w różnych dziedzinach. Jest popularny nie tylko jako pies rodzinny, ale także jako pies pasterski i stróżujący, jako pies pasterski i roboczy. Podobnie jest wykorzystywany jako pies służbowy, który może być szkolony z policją, służbą celną i jako ochroniarz.

    Jako pies policyjny już dawno wyprzedził owczarka niemieckiego, ponieważ jest mniej podatny na choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawów

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1