Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu)
Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu)
Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu)
Ebook131 pages3 hours

Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu)

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Z psychologią tradingu i strategiami na większy sukces w inwestowaniu!

 

Czego potrzebujesz, aby odnieść sukces na giełdzie? Odpowiedzią jest odpowiedni sposób myślenia. Handel na giełdzie to w 80% prosta psychologia i każdy może się jej nauczyć! Zajrzyj za kulisy giełdowego świata i weź swoje finanse we własne ręce. Z odpowiednim nastawieniem do sukcesu!

 

Czy Ty również chcesz zainwestować swój kapitał na giełdzie? Wreszcie być niezależnym finansowo. To jest marzenie wielu handlowców. Droga tam jest często trudna, ale z odpowiednim przewodnikiem zrobiłeś pierwszy krok.

 

W tym poradniku znajdziesz podstawową wiedzę, która powinna ułatwić Ci start w branży handlowej. Zajrzyj za kulisy giełdowego świata i wykorzystaj swoją szansę. Od podstawowych pojęć po analizę wykresów, ten przewodnik w zrozumiały sposób wyjaśnia, jak działa trading, co kryje się za krzywymi i liczbami oraz jak zachować zimną krew na giełdzie.

 

Oprócz najważniejszych narzędzi i technik poznasz to, co naprawdę się liczy: swoją siłę mentalną! Emocje wpływają na rynek bardziej niż wielu podejrzewa. Psychologia stojąca za handlem na giełdzie jest równie ekscytująca, co pomocna. Wielu inwestorów analizuje firmę w najdrobniejszych szczegółach i zna na pamięć każdą liczbę biznesową. W ten sposób zapominają, kto tak naprawdę podejmuje decyzję: człowiek, który podlega pewnym błędnym ocenom. Z tej książki dowiesz się, jak prawidłowo radzić sobie ze wszystkimi informacjami na rynku finansowym i jakie pułapki czekają na Ciebie podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

 

Zawartość książki w przeglądzie:

  • Około 15 błędów w myśleniu w tradingu
  • Najważniejsze pojęcia
  • Analiza techniczna i fundamentalna wykresów
  • Finanse behawioralne
  • Trening mentalny
  • Obszerna treść zawierająca ponad 30 000 słów

 

Wykorzystaj swój potencjał i psychologię biznesu i naucz się myśleć jak zawodowcy. Rozpocznij lukratywny handel z optymalnym nastawieniem. 

LanguageJęzyk polski
Release dateOct 20, 2022
ISBN9798215711590
Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu)

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu)

Related ebooks

Related categories

Reviews for Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu) - Jakub Kowalczyk

    Psychologia Inwestowania (Psychologia Giełdowa - Psychologia Tradingu)

    ––––––––

    Jakub Kowalczyk

    D:\Downloads\Depositphotos_91640666_xl-2015.jpg

    Spis treści.

    Wstęp

    Podstawy

    Najważniejsze pojęcia

    Podstawowy sposób myślenia

    Analiza techniczna i fundamentalna wykresów

    Trzy filary handlu

    Psychologia tradingu

    Wszystko o ryzyku

    Właściwa strategia handlowa

    Finanse behawioralne

    Emocje w handlu

    Najważniejsze błędy inwestycyjne

    Do pracy na luzie: Prawo Yerkesa-Dodsona

    Pracować z radością czy raczej nie? Wpływ nastroju

    Zbliżanie się lub unikanie: Jak bardzo jesteś skłonny do podejmowania ryzyka?

    Dlaczego jesteśmy takimi złymi przegranymi: Niechęć do strat

    Czy mają zły układ odniesienia? Awersja do strat po raz drugi

    Czy byłoby to zbyt łatwe? Heurystyka dostępności i uznania

    Dlaczego cena ma tendencję do wartości godziwej: Regresja do średniej

    Lewa kieszeń, prawa kieszeń: Zarządzanie kontem mentalnym

    Inwestowanie z naciskiem: wpływ nieistotnych informacji

    Czy można przewidzieć ceny akcji? Spurious correlations

    Jak jedna liczba obala domek z kart: Efekt kotwicy

    Nie zakochuj się w swoich akcjach: Efekt kapitału żelaznego

    Kto pierwszy, ten lepszy:  Asymetria porównań

    Odnalezienie własnej drogi:  Normy grupowe i dowód społeczny

    Placebo na giełdzie:  Samospełniająca się przepowiednia

    Dlaczego pozostajemy tacy, jacy jesteśmy:  Spójność psychologiczna

    Teoria spójności po raz drugi:  Koszty utopione

    Kiedy już się uda, działaj inaczej:  Teoria dysonansu

    Teoria dysonansu po raz drugi:  Dysonans po podjęciu decyzji

    Reactance: Dlaczego powinni trzymać się z dala od IPO.

    Bóle głowy związane z posiadaniem akcji:  myślenie kontrfaktyczne

    Twoja strategia decyzyjna:  maksymalizacja a realizacja uprawnień

    Czy jest za dużo akcji? Psychologiczna wolność wyboru

    Praktyczne wskazówki - Trening mentalny

    Źródła

    Wstęp

    Pragnienie szybkich pieniędzy jest tak stare jak świat giełdy. Gospodarka kręci się wokół rynków tego świata. Wall Street w Nowym Jorku od początku swojego istnienia nadaje ton światowej gospodarce. Ale handel akcjami już dawno przestał być czymś dla menedżerów finansowych we Frankfurcie nad Menem, Nowym Jorku czy Tokio. Świat giełdy się zmienia, a handel niesie obietnicę, że każdy może to zrobić. Handluj online i przez aplikację z komfortu własnego domu, inwestuj swoje pieniądze i, przy odrobinie szczęścia, sprzedawaj w odpowiednim czasie, aby uzyskać porządny zysk.

    Kuszące oferty takich aplikacji jak TradeRepublic, eToro czy Scalable Capital brzmią tak lub podobnie. Ale jak działa skuteczny trading? Jak osiągnąć dobre zyski, jaka jest najskuteczniejsza strategia handlowa? Co składa się na udany handel akcjami?

    Odpowiedź jest równie prosta, co genialna: to prosta psychologia!

    Różnica między sukcesem a porażką na giełdzie jest w dużej mierze związana z naszymi emocjami. Najskuteczniejsi traderzy mają jedną wspólną cechę - są profesjonalistami w przestrzeganiu swojej strategii w zdyscyplinowany sposób i nie pozwalają, by kierowały nimi emocje. Jednocześnie kluczem do sukcesu jest nie tylko zrozumienie i kontrolowanie własnej psychiki, ale także wiedza o tym, jak prawdopodobnie zachowają się pozostali uczestnicy.

    ––––––––

    W tej książce otrzymasz niezbędne podstawy i wskazówki, jak z powodzeniem stosować trading dla siebie. Nie ma znaczenia, czy już handlujesz, czy jesteś zupełnie nowy w tym świecie. Dla każdego, handel może być stosunkowo prostym i ekscytującym sposobem na osiągnięcie wolności finansowej. I to prowadzi nas do tematu i centralnego pytania: dlaczego powinieneś zacząć handlować? Dążenie do wolności finansowej pojawia się najpóźniej, gdy naprawdę zaczynasz swoje życie zawodowe. Masz dobrą pracę, dobrze zarabiasz, a mimo to nie jesteś w stanie odłożyć tyle, ile byś chciał.

    Stopy procentowe w większości banków są bardzo niskie, a inflacja rośnie. Budowanie majątku jest trudne i pracochłonne. Zabezpieczenie emerytalne, podróże czy posiadanie domu - wszystkie te marzenia stają się odległym wspomnieniem, gdy liczymy na konto lokaty terminowej. Aby wyrwać się z tego chomiczego koła, giełda oferuje wiele alternatyw. Czy to daytrading, trading czy inwestycje długoterminowe, dla każdego rodzaju handlu istnieje odpowiedni model. Kolejny powód, o którym nie należy zapominać: trading to zabawa! Gospodarka jest bardziej ekscytująca niż myślisz i łatwiejsza do zrozumienia niż się obawiasz. Jednak podczas handlu można nie tylko dowiedzieć się wiele o transakcjach giełdowych, ale także o sobie.

    Psychologia stojąca za gospodarką i jej miejscami handlu jest właśnie tym aspektem, na którym skupia się ten przewodnik. Jeśli miałeś zahamowania przed rozpoczęciem handlu, ta psychologiczna wiedza da Ci przewagę na starcie, która najprawdopodobniej oszczędzi Ci strat. W drodze do zostania ekspertem tradingowym, najpierw przyjrzymy się podstawom tradingu. Wyjaśnimy najważniejsze pojęcia i przyjrzymy się, jak robią to profesjonaliści. Rola emocji będzie większa niż można się spodziewać.

    Trading stał się trendem. Hasło kup i trzymaj w inwestycjach długoterminowych, czyli buy and let lie, jest strategią przestarzałą. Rynki poruszają się coraz szybciej, a rosnące turbulencje prowadzą do częstych kryzysów. Nie trzeba być ekspertem, aby zdawać sobie sprawę, że nie należy inwestować w tak niespokojny system finansowy na długi czas. Trzeba być stale czujnym i gotowym do wzięcia swoich finansów we własne ręce. Trading jest doskonałym sposobem na to. Czy to akcje, obligacje, futures czy CFD - dla każdego rodzaju handlu istnieje możliwość. Co więcej, trading jest atrakcyjną okazją do budowania majątku, zwłaszcza dla prywatnych inwestorów, ponieważ nie trzeba już posiadać aktywów, aby móc się zaangażować.

    Dzięki wspomnianym na początku aplikacjom, świat tradingu jest również dostępny dla każdego. Bez objazdów, w ciągu kilku minut możesz wziąć swoje finanse w ręce online, inwestować pieniądze i handlować. Zanim jednak sięgniesz po smartfon - bądź świadomy, że musisz być przygotowany na straty! Powinno Ci pozostać około 5.000 €, z którymi możesz rozpocząć handel i uwzględnić również straty. To prowadzi nas do pierwszej ważnej zasady: nigdy nie wchodź na giełdę z pieniędzmi, których potrzebujesz lub jesteś winien gdzie indziej. Ta prosta i ważna zasada powinna być wypalona w Twojej pamięci. Dzięki temu nie ryzykujesz, że już na samym początku uzależnisz się od zmian cen. To, co dla niektórych wydaje się oczywiste, doprowadziło już niejednego zmotywowanego tradera giełdowego do kryzysu finansowego i psychologicznego. Pewna ilość kapitału, którą wykorzystujesz wyłącznie do handlu jest więc rozsądnym pierwszym krokiem.

    Ile jesteś gotów zainwestować i ile możesz zainwestować bezpiecznie, wiedząc, że poniesiesz również straty? Kiedy już szczerze przedyskutujesz to pytanie dla siebie, możemy wejść w ekscytujący świat psychologii tradingu. Uczyń rynek swoim przyjacielem i przejmij kontrolę nad swoimi finansami!

    Podstawy

    Trading to szybki sposób na zarabianie pieniędzy - ten mit utrzymuje się i zwabia wielu prywatnych inwestorów do rozpoczęcia handlu. Ale żeby handlować z zyskiem, potrzeba czegoś więcej niż aplikacji w telefonie. Wymaga to czasu, poświęcenia i samokontroli. Zanim zaczniemy od psychologii i wiedzy stojącej za tradingiem, pewne podstawy powinny być jasne. Bo fascynacja w tradingu wynika również z pozornej nieskrytości tego systemu. Podstawowa wiedza i zrozumienie poszczególnych pojęć są podstawą do odnalezienia się w tradingu. Zacznijmy więc od najważniejszych sformułowań i ich znaczeń.

    Najważniejsze pojęcia

    Termin trading opisuje spekulację aktywami na giełdzie. Należą do nich akcje, towary, waluty i kryptowaluty. Kupno i sprzedaż to właśnie handel, więc ta technika inwestycyjna nie jest przeznaczona dla inwestycji długoterminowych, a raczej zysk pochodzi z aktywnego handlu. Trader próbuje przewidzieć rozwój rynku w krótkim okresie czasu, czasami w ciągu jednego dnia. Nie jest decydujące, gdzie inwestuje swoje pieniądze. Trader nie jest zainteresowany kupnem udziałów w firmie i uczestniczeniem w jej długoterminowym sukcesie, ale stara się wykorzystać rozwój rynku na swoją korzyść. Na przykład kupuje akcję po określonej cenie i sprzedaje ją ponownie natychmiast po wzroście ceny. Różnica między nimi to jego zysk.

    Prosty przykład ilustrujący ideę tego rozwiązania: kupujesz banknot o nominale 10 euro za 5 euro. W ciągu miesiąca wartość ponownie wzrasta i sprzedajesz go ponownie za 8 €.  Twój zysk wynosi zatem 3 €. Brzmi prosto? Zasadniczo tak jest, ale aby znaleźć odpowiedni okres czasu na kupno i sprzedaż, potrzebna jest duża wiedza i praktyka.

    Giełda określa wielkość obrotów kupujących i sprzedających oraz cenę za dane aktywo, czyli rynek. Aktywa to produkt lub rynek, na którym handlujemy. Są one identyfikowane przez znane symbole, DJ30 dla Dow Jones lub USD dla dolara amerykańskiego. Aby handel mógł się odbyć, zawsze musi być kupujący i sprzedający. Handel może odbywać się na różnych rynkach, w zasadzie wszystkie rynki są potencjalnie atrakcyjne dla traderów. To, czy skupić się na rynku złota, rynku akcji, rynku walutowym czy rynku towarowym, jest mimo wszystko ważnym pytaniem dla początkujących inwestorów. Korzenie tradingu, podobnie jak historia giełdy, leżą prawdopodobnie w handlu towarami. Wielu aspirujących traderów nauczyło się swojego fachu poprzez rynek towarów. Cena ropy naftowej, metali czy nawet przypraw zawsze podlega wielu wahaniom i chyba najłatwiej jest zrozumieć, jak wahania cen występują w przypadku wielu towarów.

    Ale handel walutami, tzw. handel na rynku Forex, w skrócie FX, jest obecnie również bardzo popularny wśród początkujących. Tutaj jest w zasadzie tak samo jak w naszym mocno uproszczonym przykładzie. Kupujesz walutę po określonym kursie i sprzedajesz ją ponownie,

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1