Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Filozofia (Filozofia dla Początkujących: Przegląd i Podstawy Filozofii)
Filozofia (Filozofia dla Początkujących: Przegląd i Podstawy Filozofii)
Filozofia (Filozofia dla Początkujących: Przegląd i Podstawy Filozofii)
Ebook110 pages1 hour

Filozofia (Filozofia dla Początkujących: Przegląd i Podstawy Filozofii)

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Od starożytności do współczesności - jak filozofia zmienia życie codzienne

 

Filozofia ma za sobą długą i czasem skalistą karierę. Jest starsza niż 2000 lat i rozciąga się od starożytności poprzez średniowiecze i renesans do czasów nowożytnych i współczesności. Zmieścić 2000 lat w jednym tomie jest niemożliwe, bo jest tam tyle różnych prądów i kierunków, których człowiek nie zrozumie za życia.

 

Treścią książki są:

  • Podstawowe zasady filozofii
  • Dyscypliny filozofii
  • Udokumentowana refleksja
  • Filozofia praktyczna
  • Wstęp i zakończenie

 

Dlatego w niniejszej książce skoncentrowano się na najważniejszych aspektach filozofii z jej dwunastoma dyscyplinami, które stanowią podstawę wszystkich innych pozycji. Niektóre dyscypliny przetrwały od starożytności do czasów współczesnych i dlatego reprezentują bardzo ważne aspekty filozofii, podczas gdy inne dyscypliny są stosunkowo młode, w tym niektóre nurty szczególnie ważne dla współczesności.

 

Filozofia nie tylko odgrywa dużą rolę w polityce i rządzeniu, ale jest też podstawą każdej nauki. Niniejsza książka ma zatem na celu wyjaśnienie, dlaczego to właśnie ten aspekt jest pomijany, a czasem wręcz ignorowany przez tak wielu ludzi, mimo że nawet psychologia wywodzi się z filozofii.

 

Książka ta ma więc pomóc tym, którzy chcą spróbować poszerzyć swoje filozoficzne horyzonty. Pierwsze małe wprowadzenie w świat filozofii. Bawcie się dobrze!

LanguageJęzyk polski
Release dateOct 19, 2022
ISBN9798215544280
Filozofia (Filozofia dla Początkujących: Przegląd i Podstawy Filozofii)

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Filozofia (Filozofia dla Początkujących

Related ebooks

Reviews for Filozofia (Filozofia dla Początkujących

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Filozofia (Filozofia dla Początkujących - Jakub Kowalczyk

    Filozofia (Filozofia dla Początkujących: Przegląd i Podstawy Filozofii)

    Jakub Kowalczyk

    Published by Jakub Kowalczyk, 2022.

    While every precaution has been taken in the preparation of this book, the publisher assumes no responsibility for errors or omissions, or for damages resulting from the use of the information contained herein.

    FILOZOFIA (FILOZOFIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH: PRZEGLĄD I PODSTAWY FILOZOFII)

    First edition. October 19, 2022.

    Copyright © 2022 Jakub Kowalczyk.

    Written by Jakub Kowalczyk.

    Spis treści

    Title Page

    Copyright Page

    Filozofia | (Filozofia dla | Początkujących: | Przegląd i Podstawy | Filozofii)

    Filozofia

    (Filozofia dla

    Początkujących:

    Przegląd i Podstawy

    Filozofii)

    ––––––––

    Jakub Kowalczyk

    Treść

    Wstęp

    Podstawowe zasady filozofii

    Filozofia - co to w ogóle jest?

    Jak filozofia stała się psychologią

    Filozofia teoretyczna i praktyczna

    Dyscypliny filozoficzne

    Estetyka

    Epistemologia

    Etyka

    Logika

    Metafizyka

    Filozofia przyrody

    Filozofia prawa i państwa

    Dydaktyka filozofii

    Antropologia w filozofii

    Filozofia religii

    Filozofia języka

    Teoria nauk humanistycznych

    Udokumentowana refleksja

    Filozofia w starożytności

    Filozofia w średniowieczu

    Patrystyka

    Scholastyka

    Filozofia renesansu

    Filozofia w epoce współczesnej

    XVII w.

    XVIII w.

    XIX w.

    XX w.

    Filozofia współczesności

    Filozofia w Niemczech

    Filozofia we Francji i we Włoszech

    Filozofia w Ameryce

    Praktyczna Phil osophy

    Obszary zastosowania filozofii praktycznej

    Filozofia praktyczna w życiu codziennym

    Słowa końcowe

    Źródła

    Wstęp

    Tej książki jest szczegółowe opisanie, czym właściwie jest filozofia. Proste wyjaśnienie jest takie, że filozofia to wiedza rozumu. Odpowiedź nie może być jednak przedstawiona tak prosto, gdyż teraz należy zadać pytania, czym jest rozum, a także czym jest wiedza. W związku z tym należy również zapytać, czy kompozycja tych dwóch terminów jest w ogóle sensowna i czy takie wyrażenie wiedzy rozumu jest w ogóle uzasadnione.

    Dla niektórych tak trudno jest znaleźć sens w filozofii, bo każda nauka zajmuje się czystą wiedzą. Każda nauka dąży gdzieś do wiedzy. Nie bezpośrednio tak mocno jak w przypadku filozofii, ale każda nauka dąży do celu, który otacza się wiedzą. Fizyka na przykład próbuje wyjaśnić fakty z przyrody, chemia ma nadzieję na wiedzę, którą można wyjaśnić za pomocą eksperymentów, a medycyna zajmuje się wiedzą o chorobach. Wiedza reprezentuje więc osądy, które można zastosować lub próbować zastosować w każdej dziedzinie życia.

    Filozofia jest więc dość zagubiona w tych wszystkich dziedzinach nauki. Gdy wymienia się nauki, częściej pojawia się psychologia niż filozofia, a nawet w niewielu szkołach przedmiot ten jest wykorzystywany jako substytut lekcji religii. Co więcej, filozofia też nie ma najlepszej reputacji, bo każdy, kto nazywa kogoś innego filozofem, zwykle nie ma na myśli tego jako komplementu. Zamiast tego mówi się o filozofach, że stracili kontakt z rzeczywistością, że nie rozpoznają tego, co ważne, a zamiast tego zajmują się pytaniami, które nie mają ani znaczenia, ani faktów.

    Filozofia, która kiedyś była tak ważna i która działała cuda w starożytnej Grecji 2000 lat temu, teraz jest przedstawiana tylko jako produkt uboczny. Co więc właściwie ma przekazać ta książka, skoro filozofia nie jest już dziś tak ważna?

    Bardzo mało osób wie, że filozofia jest praojcem wszystkich znanych nauk. Pojęcie fizyki, chemii, a nawet medycyny jako rozumienia nauki to bardzo nowe i przede wszystkim młode myśli. Większość z tych dziedzin powstała zaledwie kilka wieków temu, podobnie jak psychologia, która tak naprawdę trafiła do ludzi dopiero w ubiegłym wieku. Ale ludzie we wczesnej starożytności nie żyli bez nauk ścisłych. Wówczas jedynie nie nosiły jeszcze tej nazwy.

    To właśnie filozofia dała dzisiejszym naukom sukces, i to poprzez dość proste procesy wyjaśniające. W ten sposób filozofia opisuje wiedzę rozumu. Słowo to nawiązuje do pochodzenia wszelkiej wiedzy. Jest to zatem sam rozum, z którego wiedza ma być czerpana i to bez jakiegokolwiek doświadczenia. Doświadczenie było z pewnością pomocne, ale nie było koniecznością, jak to ma miejsce dzisiaj w przypadku nauk empirycznych. Filozofia była więc o tyle przekonująca, że każdy mógł słuchać nauk wielkich filozofów. Tylko nieliczni filozofowie starannie dobierali swoich uczniów. Zeno z Kition, twórca stoicyzmu, dopuszczał nawet do udziału w swoich naukach kobiety i niewolników, co było nielubiane 2000 lat temu. Ale nawet jeśli jako studentów dopuszczono tylko mężczyzn, to nie musieli oni być pracownikami naukowymi. Mogli być biedni lub bogaci, mądrzy i inteligentni lub rzemieślnicy. Nie było potrzeby stosowania układu doświadczalnego ani prac eksperymentalnych, które mogłyby zagwarantować znormalizowane warunki brzegowe.

    Doświadczenie mogło być pomocne, ale nie było konieczne dla wiedzy. Zamiast tego był i jest nim sam rozum, który jest źródłem wszelkiej wiedzy. Z czasem ten rozum doprowadził do odkrycia, że sam rozum w niektórych dziedzinach nie może pomóc. Czasem potrzebował doświadczenia, czasem procedur naukowych i eksperymentów, które wykraczały poza możliwości filozofa. Niektóre dziedziny życia były przeznaczone tylko dla akademików. Wszystko to jednak zostało odkryte przez sam rozum, przez podstawową wiedzę filozoficzną.

    Nawet dziś filozofia odgrywa bardzo ważną rolę, przeszedłszy niekiedy trudną karierę. W międzyczasie filozofia może być stosowana w codziennym życiu ludzi, tak jak to miało miejsce 2000 lat temu, lub może pomóc w dziedzinach, w których sama nauka nie jest w stanie dokonać postępu. Obszary zastosowań są więc różne i niemal nieograniczone.

    W tej książce ma być wyjaśniona złożona dziedzina filozofii: od podstaw, poprzez dyscypliny i rozwój filozofii, aż po różnice między praktyką i teorią oraz zastosowanie w obecnej epoce.

    Podstawowe zasady filozofii

    Filozofia - co to w ogóle jest?

    Za pomocą filozofii (starożytna grecka philosophía; łac. philosophia; umiłowanie mądrości) próbuje się nie tylko interpretować ludzką egzystencję i otaczający nas świat, ale także zgłębić go, a przede wszystkim zrozumieć.

    Filozofia różni się od innych dyscyplin naukowych tym, że nie specjalizuje się ani nie ogranicza się do określonej dziedziny o określonej metodologii. Zamiast tego pytania i podejścia filozofii umożliwiają szczególną różnorodność, a przez to także różnorodne obszary tematyczne, w których te pytania i podejścia mogą być wykorzystane. Jest więc charakterystycznie zróżnicowany, choć nie tylko to rozwinęło się na przestrzeni lat. Filozofia wywodzi się ze starożytności greckiej, a więc sprzed ponad 2000 lat. Jej fundamentem było naukowo zorientowane i systematyczne myślenie, które w tamtych czasach było wykorzystywane we wszystkich sytuacjach życiowych.

    Filozofia jest obecnie uważana za naukę empiryczną, ale nie zawsze było to oczywiste. Ta samoświadomość pojawiła się dopiero w toku historii. Natomiast pierwsi filozofowie w Grecji rozumieli swoje czyny jako wyłączne dążenie do wiedzy, co bardzo różniło się od ówczesnego światopoglądu opartego na religii, mitach i przyjmowaniu innych narodów. Skupiono się teraz znacznie bardziej na myśleniu i na byciu jednostki niż na fundamentalnej naturze mitów. Używali ich tylko filozofowie, gdy wyrażali swoje nauki w sposób poetycki.

    Dopiero w XIX wieku nastąpił zwrot w kierunku specjalistycznej nauki, jaką jest dzisiejsza filozofia. Zaliczana jest do nauk przyrodniczych, a w szkołach i na uczelniach nauczana jest w ramach przedmiotów z zakresu nauk społecznych. Jednak w życiu codziennym filozofia

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1