Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Hovawart
Hovawart
Hovawart
Ebook227 pages2 hours

Hovawart

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Hovawart: pies pracujący z dużą ilością miłości

 

Hovawart - jaki piękny pies. Nazwa tej rasy jest równie wdzięczna jak jej wygląd zewnętrzny. Ale co to znaczy?

 

Z tego poradnika dowiesz się. Tutaj dowiesz się wszystkiego o tym psie pracującym. Hovawart ma bardzo specyficzne cechy, które zdecydowanie powinieneś poznać, zanim ten pies zamieszka z Tobą. Te szczególne cechy wymagają również specjalnego środowiska życia, bez którego Hovawart nie czułby się komfortowo.

 

Dieta nie przedstawia żadnych specjalnych wymagań, mimo to dowiesz się tutaj, jak wygląda zdrowa dieta dla psa i to nie tylko w przypadku klasycznej karmy z puszki czy suchej. Zostanie Państwu wyjaśniony ten czy inny problem zdrowotny, jak również pewne środki zapobiegawcze, aby nie doszło w pierwszej kolejności do poważnych chorób.

 

Treścią książki są:

  • Rasa psów "Hovawart
  • Wychowanie Hovawarta
  • Zdrowie i odżywianie
  • Opieka nad Hovawartem
  • Charakter, szkolenie i wiele więcej
  • Wiele ilustracji

 

A jak zabawić Hovawarta ... jakie jest właściwe zajęcie takiego wyjątkowego psa? W tym poradniku dostaniesz tyle informacji na ten temat, że będziesz potrzebował całego psiego życia, żeby to wszystko wypróbować. Ale może po pierwszym Hovawarcie nastąpi drugi ....

 

Życzę miłej lektury!

LanguageJęzyk polski
Release dateJan 16, 2023
ISBN9798215442203
Hovawart

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Hovawart

Related ebooks

Reviews for Hovawart

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Hovawart - Jakub Kowalczyk

    Hovawart

    Jakub Kowalczyk

    Treść

    Wstęp

    Hovawart - portret rasowy

    Hovawart - Historia

    Wygląd zewnętrzny

    Postać

    Wrażliwy sportowiec

    Pies użytkowy równa się pies rodzinny?

    Zadania psa pracującego

    Nabycie szczeniaka

    Znajdź renomowanego hodowcę

    Najczęstsze błędy przy zakupie szczeniaka

    FCI i VDH

    Przeprowadzka do nowego życia

    Jakie akcesoria dla szczeniaka?

    W domu

    Na zewnątrz

    Chuck

    Opieka

    Sytuacje kryzysowe

    Prawna

    Przydatne

    Wielki dzień

    Dieta

    Odżywianie

    Karma sucha czy mokra?

    Żywność gotowana w domu

    Karma sucha czy mokra?

    Mięso, ryba czy weganin?

    Suchy pokarm

    Karma mokra

    Wnioski sucha karma vs. mokra karma

    BARF

    Dieta wegetariańska / wegańska

    Czego pies nie może jeść

    Smakołyki - ale proszę używać ich rozsądnie

    Wychowanie i szkolenie psa

    Szkolenie "Respect

    Brak szacunku dla innych psów

    Niezdyscyplinowanie, szczekanie i agresywne zachowanie

    Housetraining u szczeniąt i psów

    Sprzęt do ćwiczeń ogólnych

    Obroża czy uprząż piersiowa?

    Wybór właściwej smyczy

    Ciągnięcie na smyczy

    Nagrody i smakołyki

    Gesty i mimika twarzy szczeniaka

    Przewodnik do odzyskiwania

    Pierwsze komendy - Siad!, Dół!, Wył!

    Jak ćwiczyć "Siad

    Miejsce

    Odzyskanie

    Niezdyscyplinowanie

    Nadmierne szczekanie

    Strach przed prowadzeniem samochodu

    Upór

    Utrzymanie psa pracującego

    Hovawart - pies pracujący

    ...także psa rodzinnego?

    ...czy dla początkujących?

    Opieka

    11. wskazówki dotyczące nabywania

    Opracowanie rutynowych czynności pielęgnacyjnych

    Pielęgnacja skóry i sierści

    Pielęgnacja oczu

    Pielęgnacja uszu

    Opieka stomatologiczna

    Pielęgnacja łap

    Przycinanie pazurów

    Zdrowy pies

    Zarażenie pasożytami

    Robaki

    Pchły

    Kleszcze

    Roztocza

    Choroby żołądka i jelit

    Biegunka

    Wymioty

    Zatrucie

    Typowe choroby Hovawarta

    Opieka zdrowotna

    Szczepienia

    Kastracja/sterylizacja

    Szafka na lekarstwa

    Wychowanie psa pracującego

    Podstawowe komendy

    Pozytywne wzmocnienie

    Dominacja i kary

    Socjalizacja

    Zatrudnienie dla psa pracującego

    Gry dla Hovawartu

    Szkolenie zaawansowane

    W jaki sposób pies zostaje wyszkolony w domu?

    Problemy wychowawcze

    Chamskie zachowanie

    Pomoc - Pies wszystko niszczy

    Zaufanie i tworzenie więzi

    Słowa końcowe

    Źródła

    O tej serii: Mój pies na całe życie

    Wstęp

    Hovawart - prawdziwa piękność wśród ras psów. Kiedyś hodowany jako pies gospodarski, dziś jest niezwykle popularny jako pies rodzinny. Czy blond czy czarny, rasa ta urzeka swoim prawdziwym pięknem. Niekoniecznie jest to jednak pies dla początkujących, ponieważ potrzebuje u swego boku pewnego siebie i doświadczonego właściciela. Stworzy silną więź ze swoją ludzką rodziną, bowiem Hovawart jest psem bardzo towarzyskim i społecznym. Kocha towarzystwo swojego stada ponad wszystko. Hovawart potrzebuje dużo przestrzeni, najlepiej dużego ogrodu, którego może pilnować. Nie nadaje się do mieszkania w małym mieście. Nie czuje się też dobrze w budach, bo ta rasa potrzebuje swojego wolnego wybiegu. Zainteresowałeś się Hovawartem i uważasz, że znalazłeś odpowiedniego psa? Czytaj dalej, a dowiesz się znacznie więcej o tej naprawdę pięknej rasie.

    Hovawart - portret rasowy

    Jak sama nazwa rasy wskazuje, Hovawart jest strażnikiem podwórka. W języku środkowoniemieckim termin hova oznacza podwórze, natomiast wart odnosi się do strażnika. Nazwa tej rasy powstała ze względu na jej cechy charakterystyczne. Hovawart do dziś posiada te cechy i dlatego jest doskonałym psem stróżującym. Nie jest jednak w żaden sposób agresywny i może dobrze służyć także jako pies rodzinny.

    Hovawart - Historia

    Rasa ta jest jeszcze stosunkowo młoda. Hodowla oficjalnie rozpoczęła się w 1922 roku, ale Hovawarty istniały już dużo wcześniej.

    W dawnych czasach nazywano ich hovewarts, co oznacza strażników gospodarstwa i majątku. Już w XIII wieku hovawart został wymieniony w prawie, które mówiło: Hovewartem nazywany jest pies, który dniem i nocą strzeże czyichś domów i podwórek .... (Cytat z Origin & History of the Hovawart w www.hovawart.org). Kradzież takiego psa karana była grzywną w wysokości 10 guldenów i należało dokonać wymiany o równej wartości. Opis tych psów, które kilkaset lat temu pilnowały gospodarstw, jest dość spójny, ale nie ma zapisów, jak ta rasa faktycznie wyglądała. Nie do pomyślenia byłoby jednak, że już wtedy istniało duże podobieństwo do dzisiejszego Hovawarta. Istnieje obraz z roku 1869, który przedstawia psa o bardzo podobnym wyglądzie do dzisiejszego Hovawarta. Ponadto przedstawione jest potomstwo tej suki, w którym widać nawet pociągnięcia barwne dzisiejszego wzorca rasy.

    Jednak ukierunkowana hodowla rozpoczęła się dopiero w 1922 roku. Hovawart-Verein für Deutsche Schutzhunde e. V. został założony w celu zachowania i zrekonstruowania średniowiecznego psa gospodarskiego. W celu realizacji tego projektu znaleziono i wyselekcjonowano w górach Harz i w Odenwaldzie psy typowe dla tej rasy, o których przekonano się, że spełnią ten standard.

    W tym roku powstała też oczywiście księga stadna Hovawart. Pierwszy odnotowany tu miot był potomstwem hodowcy, który w tym czasie zdążył już wyrobić sobie wielką markę: Curt König. Miot składał się z czterech szczeniąt i jest uznawany za oficjalny początek hodowli Hovawartów.

    Te pierwsze psy hodowlane były krzyżowane z nowofundlandami, psami pasterskimi Kuvasz i owczarkami. Później wyhodowano w nich psy, które nosiły w sobie udział Leonbergera. Przełom nastąpił prawdopodobnie w 1932 roku, ponieważ w miocie z tego roku urodził się czarny samiec o imieniu Castor. Stał się on wizytówką rasy Hovawart i był systematycznie wykorzystywany do dalszej hodowli. Po wielu próbach i wysiłkach udało się w końcu stworzyć rasę dzisiejszego Hovawarta. Oficjalnie uznano ją w 1937 roku podczas Zielonego tygodnia Reichsnährstand.

    Po zakończeniu II wojny światowej pozostało zaledwie kilka psów hodowlanych, a ówczesny klub rasy został rozwiązany. Jednak kilku hodowców kontynuowało hodowlę bez pomocy uznanego klubu rasowego. Mało tego, powstawały różne grupy narodowościowe, które jednak wytwarzały również różne typy ras. Jednak dzisiejszy Hovawart nie istniałby już bez tych odważnych hodowców, którzy nie szczędzili sił.

    Dopiero w 1948 roku powstał Rassezuchtverein für Hovawart-Hunde e. V. (Związek Hodowców Psów Hovawart), w którym połączyły się różne grupy krajowe. Klub tej rasy jest obecnie członkiem VDH.

    Wygląd zewnętrzny

    Hovawart charakteryzuje się średnim wzrostem. Ciało wydaje się nieco zbyt długie, głowa natomiast dość mocno rozwinięta. Panie natomiast noszą na szyi znacznie smuklejszą głowę. Klapnięte uszy mają kształt trójkąta.

    Samiec Hovawart może osiągnąć do 44 kg masy ciała, natomiast suka dochodzi do około 30 kg. Płcie różnią się też znacznie pod względem wielkości: samiec może osiągnąć nawet 70 cm, podczas gdy samica przestaje rosnąć przy około 65 cm.

    Standard rasy wymienia trzy odmiany barwne. Hovawart jest hodowany w kolorze czarnym. Tutaj mogą być obecne małe białe oznaczenia na klatce piersiowej i palcach, a także na końcówce ogona.

    Ponadto rasa ta występuje w kolorze blond. Tutaj również dopuszczalne są niewielkie białe oznaczenia, jak u odmiany czarnej.

    Dodatkowo Hovawart jest hodowany w kolorze czarnych oznaczeń. Tutaj podstawowym kolorem jest czarny, ale przeplatany blond oznaczeniami. Muszą one wyraźnie odróżniać się od koloru podstawowego. Oznaczenia te nie mogą jednak pojawiać się w dowolnym miejscu sierści, a jedynie w bardzo specyficznych miejscach. Oznaczenia te zaczynają się na głowie pod mostkiem nosa i przechodzą wokół ust do szyi. Nad oczami znajdują się blond kropki w sierści, przypominające brwi. Blond oznaczenia występują również na przednich i tylnych nogach Hovawarta. Te sięgają aż do brzucha.

    To zwłaszcza faktura sierści sprawia, że Hovawart jest tak piękny, dlatego też coraz bardziej popularna staje się jego sierść, która jest długa i falista.

    Postać

    Hovawart ma wrodzoną zdolność do pilnowania domu i podwórka. Dlatego też wyposażony jest w bardzo wyraźny instynkt ochronny. Aby sprostać temu zadaniu, posiada również wielką pewność siebie. Jako właściciel musisz umieć przeciwdziałać tym cechom związanym z rasą, aby móc sobie z nim poradzić.

    Jednak rasa ta w żadnym wypadku nie jest agresywna, a raczej jest bardzo czułym towarzyszem. Hovawart ma zdrową nieufność wobec obcych, którą zawdzięcza silnemu instynktowi ochronnemu. Choć niezwykle dobrze strzeże swojego terytorium, jest jednak zrównoważony i ma silne nerwy. Nic nie jest w stanie go tak łatwo zdenerwować.

    Jednak jako lider stada, możesz spotkać się z kilkoma próbami odebrania ci przywództwa. Ze względu na swój silny charakter, Hovawart zawsze będzie testował, jak daleko może się z tobą posunąć. Musisz więc mieć równie pewną siebie postawę wobec psa, aby w pewnym momencie nie odebrał Ci komendy.

    Nigdy nie okazuj się niepewny lub niezręczny wobec Hovawarta. Może zinterpretować to jako strach z twojej strony i chcieć cię chronić. Wtedy na pierwszy plan wysuwają się zachowania zastraszające i agresywne.

    Hovawart jest jednak wyraźnym zwierzęciem stadnym i potrzebuje kontaktu społecznego ze swoją rodziną. Pomimo swojego żywego temperamentu nadaje się jako pies rodzinny, jeśli warunki otoczenia są odpowiednie, ponieważ jest bardzo czułym psem. Mieszkanie z dziećmi nie stanowi problemu, o ile jest traktowany z szacunkiem.

    Sam musisz zachowywać się jak szanowana osoba i budować zaufanie oraz dobrą więź ze swoim czworonożnym przyjacielem. Wtedy będziesz miał wiernego i lojalnego towarzysza, który będzie również pilnował Twojej posesji. Silnie rozwinięty instynkt ochronny ujawnia się dopiero wtedy, gdy tego chcemy i żądamy.

    Wrażliwy sportowiec

    Hovawart został wyhodowany jako pies pracujący i za takiego jest również uznawany. W związku z tym jest bardzo aktywny i trzeba mu zapewnić zajęcie. Jeśli chcesz być właścicielem tej rasy, powinieneś być równie aktywny i wysportowany. Dodatkowo takie zajęcie wymaga dużo czasu z Twojej strony. Musisz umieć pogodzić to z obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi.

    W psich sportach jest wiele możliwości, aby Twój Hovawart był odpowiednio zajęty. Tutaj może też potem wykorzystać swoją genetycznie uwarunkowaną radość z pracy. Ponieważ jednak Hovawart uważany jest również za bardzo inteligentnego, może go równie dobrze wykorzystać w zadaniach związanych z myśleniem.

    Być może chciałbyś pomyśleć o szkoleniu na psa ratowniczego. Jednak szkolenie jako pies tropiący lub ochronny również byłoby odpowiednie. Twój czworonożny przyjaciel z pewnością będzie się tu świetnie bawił i Ty również. Taka współpraca może zapewnić dobrą więź z psem i ją pogłębić.

    Hovawart charakteryzuje się wrażliwym charakterem. Ponadto jest bardzo czuły. Te cechy pozwalają utrzymać w ryzach jego wrodzony instynkt ochronny i sprawić, by zrozumiał, kiedy wolno mu go odgrywać, a kiedy jest to niewłaściwe.

    Pies użytkowy równa się pies rodzinny?

    Pies pracujący ma wrodzone zdolności, z którymi nie może się równać żadna inna żywa istota. Każda rasa posiada specyficzne zdolności, które są stale ulepszane poprzez hodowlę. Zastosowanie takich psów roboczych jest dość zróżnicowane i może to być na przykład służba wartownicza lub policyjna. Pies przewodnik lub pies poszukiwawczy to również pies pracujący.

    Każda rasa psów pracujących jest niezwykle inteligentna i chętna do pracy i nauki. Twój Hovawart nie jest wyjątkiem. Dlatego musisz zadbać o odpowiednie dla gatunku trzymanie i zatrudnienie, w przeciwnym razie Twój czworonożny przyjaciel szybko wymknie się spod kontroli.

    Jeśli chcesz przekształcić swojego Hovawarta w psa rodzinnego, nadal potrzebuje on zadań właściwych dla danej rasy. W przeciwnym razie oddzieli się od Ciebie i Twojej rodziny i nie będzie już czuł potrzeby spędzania z Tobą czasu i przytulania się. Bardziej prawdopodobne jest, że zwróci na siebie uwagę poprzez niepożądane zachowanie. Może się to przejawiać np. w destrukcyjnej wściekłości. Więcej na ten temat dowiesz się później.

    Nie każdy pies nadaje się więc na psa rodzinnego, ale z pewnością może żyć jako taki, o ile jego osobiste potrzeby są uwzględniane i szanowane. Na Hovawarta trzeba mieć dużo czasu, powinien mieć sportowe predyspozycje i wykazywać zainteresowanie psimi sportami. Wtedy Hovawart również będzie się do Ciebie przytulał i cieszył, gdy będziesz przy nim.

    Zadania psa pracującego

    W zależności od typu rasy, pies pracujący może mieć różne zadania.

    Istnieją na przykład tak zwane psy stróżujące, które samodzielnie pilnują stada zwierząt gospodarskich bez pomocy człowieka, a także chronią je przed drapieżnikami w sytuacji zagrożenia.

    Do psów pasterskich należą np. następujące rasy:

    pirenejski pies górski

    owczarek abruzyjski maremma

    komondor

    południoworosyjska Owczarka

    środkowoazjatycka Owtscharka

    kaukaski Owtscharka

    Kuvasz

    Kangal

    Wszystkie charakteryzują się imponującymi rozmiarami i równie imponującym wyglądem. Potrafią też samodzielnie podejmować decyzje i są w dużej mierze niezależne od człowieka. Cechy te są również bardzo ważne w trudnych terenach, gdzie są stosowane, gdzie mają zapewnić bezpieczeństwo stada.

    Do odmian psów myśliwskich należą również rasy psów pracujących. Są one wykorzystywane głównie do polowań, ale i tu każda rasa ma swoje zadania. Jeden nadaje się do polowania na rumaki, drugi odpowiada za odzyskiwanie upolowanej zwierzyny. Jeszcze inni szczególnie dobrze śledzą tor gry.

    Do psów myśliwskich zalicza się następujące rasy:

    drutowaty niemiecki

    niemiecki długowłosy

    niemiecki krótkowłosy

    Münsterlander

    wskaźnik

    ustawiacz

    retriever

    niemiecki Bracke

    jamnik

    beagle

    Wszystkie te rasy z kolei mają specyficzne cechy, które czynią z nich dobrego i skutecznego psa myśliwskiego.

    Psy stróżujące odpowiadają za bezpieczeństwo domu i podwórka. Twój Hovawart jest jednym z nich, ponieważ urodził się z doskonałym instynktem ochronnym. Do jego grona dołączają następujące rasy:

    berneński pies górski

    sznaucer olbrzymi

    bokser

    Great Dane

    akita

    Rhodesian Ridgeback

    bullmastiff

    owczarek niemiecki

    rottweiler

    doberman

    Rasy te wymagają możliwości zatrudnienia zgodnego z wymogami gatunkowymi, jeśli nie będą wykorzystywane jako pies stróżujący.

    Oczywiście inne rasy również mogą być wykorzystywane jako psy pracujące. Oficjalny pies pracujący to taki, który przeszedł odpowiednie testy. Jednak podstawy genetyczne powinny być obecne dla odpowiedniego obszaru użytkowania, aby pies dobrze radził sobie z pracą i zadaniami.

    Nabycie szczeniaka

    Zdecydowałeś się teraz na szczeniaka rasy Hovawart. Jest to jak najbardziej dobry wybór, jeśli ma się możliwość utrzymania i wychowania takiej rasy. Teraz przyszedł czas na szukanie odpowiedniego hodowcy. Trzeba tu wziąć pod uwagę wiele kwestii, bo nie każda hodowla dostarcza to, co obiecuje na początku. Dlatego należy bardzo uważać, aby nie trafić na handlarza szczeniakami, któremu zależy tylko na wnętrzu portfela.

    Znajdź renomowanego hodowcę

    Aby znaleźć uznanego hodowcę rasy Hovawart, należy najpierw zajrzeć na stronę VDH. Tutaj wszyscy hodowcy są wymienieni i można również zobaczyć, czy szczenięta są obecnie oferowane lub przynajmniej czy miot jest bliski.

    Hodowca psa rasowego powinien należeć do klubu psów, który jest członkiem Niemieckiego Związku Kynologicznego. Wtedy można z dużą pewnością założyć, że ta hodowla oferuje tylko uznane, a więc zdrowe szczenięta.

    Jeśli więc wybrany przez Ciebie hodowca nosi pieczęć VDH, pierwsza przeszkoda została pokonana i możesz spokojnie umówić się na oglądanie.

    Przy pierwszej wizycie tam, mimo wszystko, rozglądasz się krytycznie. Jakie masz wrażenia z działalności hodowlanej? Czy obiekt jest czysty i zadbany i czy wydaje

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1