Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Fejlődéslélektan (Fejlődéspszichológia és Pszichológia)
Fejlődéslélektan (Fejlődéspszichológia és Pszichológia)
Fejlődéslélektan (Fejlődéspszichológia és Pszichológia)
Ebook93 pages1 hour

Fejlődéslélektan (Fejlődéspszichológia és Pszichológia)

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

A serdülő- és gyermekkori fejlődéslélektan alapjai

 

A kisgyermekek fejlődése nemcsak lenyűgöző, hanem hihetetlenül összetett is. A gyermekek olyan fejlődési szakaszokon mennek keresztül, amelyek ennél nehezebbek nem is lehetnének. Ezek valóságos hegyek, amelyeket ezeknek a kis lényeknek nemcsak életük első éveiben kell megmászniuk, hanem amelyek egész életüket meghatározzák. A gyermekek azonban nem egyedül mennek keresztül ezeken a fejlődési szakaszokon.

 

A gyermek szülei nagyon központi szerepet játszanak a gyermek pszichológiai fejlődésében. Mindig ott vannak, amikor az első nagy akadályokat leküzdik, és amikor az első sikereket elkönyvelik. A kisgyermekek fejlődése azonban nem mindig pozitív: olyan problémák merülhetnek fel, amelyek kihatnak e gyermekek további életére; elvégre a gyermekkor minden felnőtt élet alapja.

 

A könyv a következő témakörökkel foglalkozik:

  • Miért fontos a pszichológiai fejlődés.
  • A gyermek életének első évei
  • Erkölcsi formálódás és önbecsülés
  • Gyermekkor és serdülőkor ma
  • Fejlődési problémák
  • Genetikai és környezeti tényezők
  • Hogyan támogathatják a szülők a gyermekeket.

 

Nem ritka, hogy a szülők kétségbeesnek az előttük álló akadályok miatt, amikor saját gyermekük hirtelen fejlődési problémákkal küzd. Ez nehéz gyermekkori tanfolyamokhoz vezet, és a családon belüli kapcsolat is sokat szenvedhet az ilyen problémáktól.

 

Ez a könyv pontosan meg akarja magyarázni, hogy miért nem lehet a gyerekeket felelőssé tenni ezekért a problémákért. Inkább meg kell védeni őket minden olyan veszélytől, amely a fejlődés útjában állhat. Pontosan ez az, amivel minden szülőnek tisztában kell lennie.

 

Ez a könyv minden bizonnyal segít megérteni a fejlődéslélektan alapjait.

LanguageMagyar
Release dateDec 21, 2022
ISBN9798215570449
Fejlődéslélektan (Fejlődéspszichológia és Pszichológia)

Read more from Levente Szabó

Related to Fejlődéslélektan (Fejlődéspszichológia és Pszichológia)

Related ebooks

Reviews for Fejlődéslélektan (Fejlődéspszichológia és Pszichológia)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Fejlődéslélektan (Fejlődéspszichológia és Pszichológia) - Levente Szabó

    Fejlődéslélektan (Fejlődés-pszichológia és Pszichológia)

    Levente Szabó

    A kisgyermekek fejlődése nemcsak lenyűgöző, hanem hihetetlenül összetett is. A gyermekek olyan fejlődési szakaszokon mennek keresztül, amelyek ennél nehezebbek nem is lehetnének. Ezek valóságos hegyek, amelyeket ezeknek a kis teremtményeknek nemcsak életük első néhány évében kell megmászniuk, hanem amelyek egész életüket meghatározzák. A gyermekek azonban nem egyedül mennek keresztül ezeken a fejlődési szakaszokon.

    A gyermek szülei nagyon központi szerepet játszanak a pszichológiai gyermekfejlesztés területén. Mindig ott vannak, amikor az első nagy akadályokat leküzdjük, és amikor az első sikereket elkönyveljük. A kisgyermekek fejlődése azonban nem mindig pozitív: olyan problémák merülhetnek fel, amelyek hatással lehetnek e gyermekek további életére, hiszen a gyermekkor minden felnőtt élet alapja.

    Nem ritka, hogy a szülők kétségbeesnek az előttük álló akadályok miatt, amikor saját gyermekük hirtelen fejlődési problémákkal küzd. Ez nehéz gyermekkori tanfolyamokhoz vezet, és a családon belüli kapcsolat is sokat szenvedhet az ilyen problémáktól.

    Ez a könyv pontosan meg akarja magyarázni, hogy miért nem lehet a gyerekeket semmilyen módon felelőssé tenni ezekért a problémákért. Inkább meg kell védeni őket minden olyan veszélytől, amely a fejlődés útjában állhat. Pontosan ez az, amivel minden szülőnek tisztában kell lennie.

    Tartalomjegyzék

    Bevezetés

    Miért olyan fontos a megfelelő pszichológiai fejlődés a gyermekkorban.

    Az élet első évei

    Erkölcsi nevelés

    Önbecsülés

    Gyermekkor és ifjúság ma

    Fejlesztési kérdések

    Genetikai tényezők

    Környezeti tényezők

    Szülői támogatások

    Hogyan segíthetnek a szülők gyermekeiknek a pszichológiai fejlődési szakaszban .

    Zárszó

    Bevezetés

    Az ember pszichéje nemcsak különösen lenyűgöző, hanem sokszínű és egyedi is. Az évek során minden embernek kialakul az egyéni személyisége, amely gyakran nagyon különbözik a többi emberétől, ezért vannak különböző életutak és álmok, de a legkülönfélébb problémák is, amelyekkel az egyes embereknek meg kell küzdeniük. A személyiség az, ami azzá teszi az embert, aki. Emberré tesz, és ezáltal elősegíti az érdeklődést és a képességeket.

    A személyiség kialakulásához azonban egy különálló, pszichológiai fejlődésre van szükség, amely már gyermekkorban, sőt sokkal korábban elkezdődik. A születés nemcsak az élet, hanem a pszichológiai fejlődés kiindulópontja is. Ettől a pillanattól kezdve az ember pszichéje tovább formálódik. Bár előfordulhatnak nem kívánt megállások, szünetek, sőt egyenesen fordulat vagy problémás helyzetek, a pszichológiai fejlődésnek nincs végpontja; végül is a tapasztalatok teszik az embert szabad egyéniséggé. Ez az oka annak, hogy különbözünk a legtöbb biológiai fajtársunktól, akiknek a fejlődési szintje a miénk alatt van. Az emberi psziché lenyűgöző fejlődésen megy keresztül, amelyet aligha lehet mérni, és még kevésbé szabályokba foglalni. Az ember pszichéje az egyik legösszetettebb a bolygón, de nemcsak az állatoktól különbözünk, akiknek a pszichéje nem egészen olyan fejlett, mint a miénk, hanem egymástól és így a saját hús-vér testünktől is.

    A megfelelő pszichológiai fejlődés különösen fontos gyermekkorban, mivel ez a későbbi felnőtt élet kiindulópontja, de egyes gyermekek számára ez az út nem könnyű. Számos tényező, többek között a gyermek tapasztalatai és genetikai adottságai is szerepet játszanak, amelyek végül olyan problémákat okozhatnak, amelyek mindenki számára nehézséget okozhatnak, aki körülöttük van, de különösen a közvetlen családnak, és még inkább magának a gyermeknek.

    Frusztráció és szorongás kísérheti a gyermeket, de stresszbetegségek és traumareakciók is előfordulhatnak. Különböző tényezők alapján ennek megfelelően fejlődési rendellenességek léphetnek fel, ezért a gyermek végül is eltérhet a saját fajtájától. Ez nagy hatással van a későbbi felnőttkori életre. Nem éppen ritka, hogy azok a gyermekek, akik nem élvezhették a megfelelő pszichológiai fejlődést, egyenesen szenvednek, és a legtöbb szülő tapasztalatból beszélhet, amikor azt mondja, hogy a saját gyermekét szenvedni látni a legrosszabb érzés a szülő életében.

    A szülőknek ezért gyakran nehéz dolguk van, és nem ritkán ez egyenesen kétségbeeséshez vezethet, mert a szülői felügyeletet sokkal könnyebbnek képzelték. Sok szülő számára az egyik legszörnyűbb érzés látni, hogy saját gyermeke szenved, mert külső hatások miatt fejlődési problémái vannak, vagy mert például a generációról generációra öröklődő problémák miatt nem tud jó kapcsolatot kialakítani más gyerekekkel. Szinte végtelen számú tényező nehezítheti meg egy gyermek életét, és mivel minden psziché másképp fejlődik, vagy másképp reagál bizonyos reakciókra, a legkisebb kudarcok is vezethetnek traumás reakciókhoz, amelyeken a gyermeknek végül keresztül kell mennie. Sok szülőnek gyakran fogalma sincs, mit tegyen egy ilyen helyzetben, elvégre több tucatnyi tényező fordulhat elő, de nem kell. Az azonban elmondható, hogy az utóbbi években jelentősen megnőtt a pszichológiai területen a gyermekek és a tizenévesek fejlődési problémáinak valószínűsége. Ennek is szinte végtelen számú tényezője van. A tömeges médiafogyasztás nagy szerepet játszik, mert hamis példaképeket tanít a gyerekeknek, de jelentősek ebben a reklámok is, amelyek a tökéletes valóságot hirdetik, holott nincs tökéletes test és tökéletes megjelenés. Az általános interakció a gyerekekkel nagyon fiatal korban egyre durvább és durvább, és az általános felnőtt élet sem feltétlenül válik könnyebbé. Különösen azért, mert napjainkban és korunkban több generációs különbség van, mint valaha. A szülőknek ezért gyakran nehézséget okoz, hogy egyáltalán elkezdjenek közel kerülni a gyermekeikhez, éppen a mai külső hatások miatt. Végső soron ezek a gyerekek gyakran saját akarattal rendelkeznek, és néha bizonyos fázisokon mennek keresztül. És mégis minden gyermeknek szüksége van a szüleire. A fejlődési problémákkal küzdő gyermeket ezért semmiképpen sem szabad egyedül hagyni.

    Ez azonban nem olyan egyszerű. Az a gyermek például, aki depresszióba, végtelen lefelé tartó spirálba vagy kiút nélküli szakadékba zuhant, és nem tud egyedül kijutni belőle, nem ritkán visszautasítja a szülők segítségét. Ez azonban nem a szülők hibája, legalábbis sok esetben nem, bár természetesen mindig vannak kivételek, például a nagyon konzervatív gyámok, akik nem veszik komolyan a depressziót vagy a gyermek általános mentális egészségét, hanem a gyermek van túlterhelve az aktuális helyzettel. A gondolatok összezavarják, mert nagyon jól tudja, hogy például a legjobb barátok nem így éreznek. Úgy érzi, hogy a többi gyerek az iskolában vagy ugyanabban az osztályban sokkal jobb életet él, mint ő, és kétségbeesetten próbálja kideríteni, hogy miért van ez így, miért nem fogadják el, hanem például miért piszkálják.

    Nem ritka, hogy a gyermek azt gondolja, hogy mindenki, és így az egész világ ellene van. Úgy érzi, egyedül maradt, nem azért, mert senki sem kérdezi, hogy van, hanem inkább azért, mert nincs senki, aki megoszthatná ugyanazokat a tapasztalatokat és gondolatokat. A gyermek tehát úgy érzi, hogy félreértik, és úgy gondolja, hogy a szülők soha nem értenék meg, még akkor sem, ha elmagyarázná a dolgok körülményeit és a saját gondolatait. Ezért inkább egyedül marad, meg sem próbálja tisztázni a helyzetet, vagy segítséget keresni, mert attól fél,

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1