Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Origami (Sztuka Składania Papieru)
Origami (Sztuka Składania Papieru)
Origami (Sztuka Składania Papieru)
Ebook117 pages1 hour

Origami (Sztuka Składania Papieru)

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Origami: Sztuka składania papieru - Jak z kawałka papieru stworzyć unikalny obiekt artystyczny.

 

Pamiętacie małe łódeczki składane z gazet, które potem pływało się w kałuży? Albo papierowy kapelusz, który uchronił cię przed rozpryskami farby we włosach podczas malowania ścian? I na pewno w którymś momencie pozwoliliście papierowemu samolotowi przelecieć przez klasę. Wszystkie te figury, które jako dziecko wykonywałeś jako oczywistość, można przypisać origami.

 

Origami to japońska sztuka składania papieru. Z jednej tylko kartki papieru, zwykle używa się do tego specjalnego papieru do origami, powstają najbardziej fascynujące figury bez sklejania ich w jakichkolwiek miejscach czy cięcia papieru. W ten sposób powstają motyle, żurawie, chrząszcze i wiele innych figur, takich jak pudełka czy nawet trójwymiarowe modele. Ale geometryczne ornamenty czy nawet ludzkie postacie również można uformować z papieru w dzieło sztuki. Możliwe są modele jednobarwne, które z pewnością są łatwiejsze do wykonania, ale wielobarwne kształty mogą być również wytwarzane za pomocą origami. Dzięki nowym technikom możliwe stały się nawet formy plastyczne.

 

W książce znajdziesz następujące tematy:

  • Co to jest origami?
  • Tło historyczne
  • Aspekty naukowe
  • Origami w czasach współczesnych
  • Techniki składania
  • Jakiego papieru powinienem użyć?
  • Figurki origami dla początkujących
  • Wiele ilustracji i instrukcji


Zanurz się w japońskiej sztuce składania papieru i poznaj różne techniki. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego prezentu na zaproszenie, dlaczego nie zrobić go samemu? Twoi gospodarze na pewno będą szczęśliwie zaskoczeni, gdy przyniesiesz ze sobą taką sztukę.

 

Miłej zabawy przy czytaniu, przeglądaniu i składaniu papieru.

LanguageJęzyk polski
Release dateOct 18, 2022
ISBN9798215610169
Origami (Sztuka Składania Papieru)

Read more from Jakub Kowalczyk

Related to Origami (Sztuka Składania Papieru)

Related ebooks

Related categories

Reviews for Origami (Sztuka Składania Papieru)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Origami (Sztuka Składania Papieru) - Jakub Kowalczyk

    Origami (Sztuka Składania

    Papieru)

    Jakub Kowalczyk

    Treść

    Co to jest Origami?

    Tło historyczne

    Pierwsze pisemne instrukcje

    Sztuka bogatej klasy wyższej

    Origami we wczesnej Europie

    Origami dla dzieci w XIX wieku

    Origami współczesnej ery

    Znane osobistości origami

    Części Origami

    Klasyczne Origami

    Piesek origami

    Ryba origami

    Dźwig

    Origami modułowe

    Origami Box

    Tulipan

    Boxpleating

    Origami Loco

    Pureland

    Origami Dinozaur

    Kirigami

    Prosta kartka Pop-Up

    Karta pop-up z kwiatem lotosu

    Kinetyczne Origami

    Spirala Nautilusa

    Zgniatanie

    Inne dziedziny origami

    Origami wieloelementowe

    Obszar Iso

    Tesselacje

    Składanie na mokro

    Geometryczne zasady sztuki origami

    Aspekty naukowe

    Origami w dzisiejszym społeczeństwie....

    ...jako hobby

    ...jako połączenie między ludźmi

    ...jako profesurę

    ...w edukacji

    Origami w psychologii...

    ...jako medytacja

    ...dla spokoju w codziennym życiu

    Origami dzisiaj: zmiany w dawnych technikach

    Techniki składania

    Jaki papier można wykorzystać do origami?

    Papier Washi

    Papier Chiyogami

    Origami dla początkujących

    Przedstawienie instrukcji składania w postaci diagramów

    Instrukcja składania kilku prostych modeli origami

    Podstawowe formy

    Kształt smoka

    Blintzform

    Trójkąt zepchnięty do siebie

    Bomba wodna

    Kwadrat zepchnięty razem

    Kształt ptaka

    Kształt wiatraka

    Proste figury do złożenia

    Papierowy statek

    Origami Heart

    Niebo i piekło

    The Cracker

    Gadający pies

    Skacząca żaba

    Papierowy kapelusz

    Tradycyjne pudełko Origami

    Kwiat origami

    Żółw Origami

    Koń origami

    Kwiat lotosu

    Słowa końcowe

    Źródła

    Co to jest Origami?

    Z pewnością słyszeliście już wcześniej określenie origami. Ale czy wiesz też, co się za tym kryje? Origami jest słowem japońskim i oznacza złożony papier. To właściwie mówi wszystko: z kartki papieru składane są najróżniejsze figury. W tej technice, która jest sztuką origami, nie używa się ani kleju, ani nożyczek. Jednak dzięki specjalnemu papierowi do origami możliwe jest tworzenie wielobarwnych obiektów.

    Będziecie zaskoczeni, bo z pewnością zetknęliście się z origami w dzieciństwie. Czy robiliście kiedyś papierowy samolot? Z pewnością taki samolot przeleciał już przez Twoją klasę. Na pewno znacie klasyczną papierową łódkę, a także papierowy kapelusz z papieru gazetowego, który zakładało się podczas malowania ścian. A gra Niebo i piekło? Teraz przychodzą na myśl prawdziwe wspomnienia z dzieciństwa, prawda? Wszystkie te małe rękodzieła, które robiłeś w dzieciństwie to nic innego jak origami, bo z kartki papieru zrobiłeś kapelusz.

    Stwórz przedmiot lub zabawkę.

    W międzyczasie jednak origami rozwinęło się dalej we wszystkich technikach. Na przykład dziś łatwo można wykonać piękne rzeźby, zwilżając papier, z którym się pracuje. I tak... do niektórych typów można nawet użyć nożyczek i kleju.

    Teraz jesteście ciekawi, jak to może działać? Następnie przeglądaj dalej ten przewodnik i poznaj różne techniki składania papieru. Dowiedz się, jak stworzyć magiczne zwierzęta lub figury geometryczne.

    Ale zanim to nastąpi, poznamy, jak w ogóle powstało origami oraz kiedy i gdzie zostało po raz pierwszy sprawdzone. Papier do origami jest również czymś bardzo szczególnym i podlega specjalnej metodzie produkcji. Na początku można też użyć zwykłego papieru, ale z czasem przestanie to być wystarczające. Dlatego tutaj również otrzymacie Państwo informacje o tej bardzo wyjątkowej gazecie.

    Tło historyczne

    Jak już wspomniano na początku, ta sztuka składania papieru wywodzi się z Japonii i Chin. Słowo origami składa się z japońskich słów oru i kami. Pierwszy oznacza składanie, drugi papier, czyli składanie papieru.

    Na długo przed naszą erą, papier po raz pierwszy wyprodukowano w starożytnych Chinach. Można przyjąć, że pierwsze figurki zostały opracowane i wykonane z tego papieru w pierwszym lub drugim wieku naszych czasów. Jakiej okoliczności jest to winne, pozostaje jednak tajemnicą.

    Około końca VII wieku chiński sekret wytwarzania papieru został prawdopodobnie przywieziony do Japonii przez buddyjskich mnichów. Wówczas kokony jedwabników były najpierw gotowane, a następnie mielone i suszone. W ten sposób powstała bardzo cienka, ale jedwabista warstwa, którą teraz trzeba było wygładzić. Papier był gotowy.

    Teraz, około XIV wieku, rozwinęła się sztuka origami, ale istniał tylko bardzo mały krąg ludzi, którzy zajmowali się składaniem papieru. Origami nie było jeszcze zbyt znane, a potrzebny papier należał do dóbr luksusowych, bo był zaporowo drogi. Dopiero pod koniec XVI wieku rzemiosło to stało się tradycją przekazywaną w rodzinie przez wiele pokoleń. W ten sposób z czasem przybywało osób, które opanowały sztukę origami. 

    Sztuka składania papieru powstała również w Egipcie i Mezopotamii całkiem niezależnie i bez tradycji z Chin czy Japonii. Ówczesna Mezopotamia to dzisiejszy Irak i północno-wschodnia część Syrii.

    Stąd, około XVI wieku, ta papierowa sztuka dotarła najpierw do Hiszpanii, a stamtąd powoli rozprzestrzeniała się po całej Europie.

    Na początku były tylko tradycyjne figury. Na przykład żuraw został przekazany z Japonii, a pajarita, czyli krawat, powstała w Hiszpanii. Dopiero w XX wieku dodano nowe figury. Stworzył je Japończyk Akira Yoshizawa, który swoimi nowymi kreacjami złamał stare tradycje. Jednocześnie pojawił się system, który umożliwił niedoświadczonym osobom odtworzenie tych figur za pomocą zrozumiałej instrukcji składania.

    Żurawie składane z papieru są znane na całym świecie i stały się symbolem Międzynarodowego Ruchu Pokoju i oporu przeciwko wojnie nuklearnej, ponieważ Japonka Sadako Sasaki składając żurawie chciała walczyć z białaczką, na którą zachorowała od skażenia radioaktywnego. Była ofiarą bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Sadako zrobiła to, ponieważ japońska legenda mówi, że osoba, która złoży 1000 żurawi origami, otrzyma od bogów życzenie. Wykonała nawet około 1600 tych papierowych żurawi, ale niestety jej sztuka origami poszła na marne, bo Sadako zmarła w wieku zaledwie 12 lat. Żuraw jest tak ważny w Japonii, ponieważ jest tu uważany za świętego ptaka i podobnie jak gołąb, jest symbolem pokoju.

    Jak już wspomniano, produkcja papieru z czasem stała się łatwiejsza, a przede wszystkim tańsza. Dzięki tej okoliczności sztuka składania papieru stawała się coraz bardziej powszechna. Figurki, które dziś uznawane są za klasykę sztuki origami, powstały w tzw. okresie Edo. Okres ten trwał od 1603 do 1868 roku.

    Teraz składanie papieru służyło coraz bardziej jako rozrywka niż do celów religijnych. W ten sposób wymyślano nowe figurki i przekazywano sobie techniki ich składania.

    Pierwsze pisemne instrukcje

    W Japonii do XIX wieku istniały jedynie ustne tradycje dotyczące origami, ponieważ kraj ten odizolował się od reszty świata. W czasie tej izolacji w Japonii miały miejsce znaczące przewroty i zmiany, jeśli chodzi o sztukę japońską.

    Pod koniec XVIII wieku ukazała się książka, która, jak się

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1