Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Zasada Petera: Powiedz NIE niekompetencji w pracy
Zasada Petera: Powiedz NIE niekompetencji w pracy
Zasada Petera: Powiedz NIE niekompetencji w pracy
Ebook37 pages14 minutes

Zasada Petera: Powiedz NIE niekompetencji w pracy

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Zrozum podstawy zasady Petera w zaledwie 50 minut dzięki tej praktycznej i zwięzłej książce. Zasada Petera rodzi ważne pytania dotyczące kompetencji, efektywności i awansu wewnętrznego: sugeruje ona, że "każdy pracownik ma tendencję do podnoszenia się do poziomu swojej niekompetencji", co oznacza, że im wyżej spojrzymy w hierarchii firmy, tym większe prawdopodobieństwo, że stanowiska będą zajmowane przez niekompetentnych pracowników. Jeśli ta hipoteza jest słuszna, ma to oczywiście poważne konsekwencje dla efektywności i wydajności pracy. Ta książka zapewni Ci poręczne wprowadzenie do zastosowań zasady Petera w zarządzaniu zasobami ludzkimi i zarządzaniu wydajnością. Zawiera również fascynujące badanie symulacji obliczeniowej służącej do testowania tej hipotezy, omówienie ograniczeń koncepcji, w tym jej nadmiernej prostoty, oraz wprowadzenie do modeli pokrewnych, takich jak Prawo Parkinsona i Zasada Dilberta. 

O zasadzie Petera : Zasada Petera mówi, że jeśli pracownik pracuje wydajnie na danym szczeblu hierarchii, to zostanie awansowany na następny szczebel w hierarchii i tak dalej, aż osiągnie poziom, na którym jest nieefektywny. Jeśli nie może zostać zdegradowany, oznacza to, że wszystkie struktury naturalnie ewoluują w kierunku równowagi większej nieefektywności. Rodzi to szereg ważnych pytań dotyczących awansu wewnętrznego i zarządzania zasobami ludzkimi. Z tej książki dowiesz się o założeniach leżących u podstaw zasady Petera, o powodach, dla których niekompetentni pracownicy bywają awansowani, a także o oznakach, że dana osoba doszła do "ostatniego miejsca", kiedy nie radzi sobie już w swojej roli. Jasne wyjaśnienie pozytywnych i negatywnych aspektów tej koncepcji, omówienie jej działania w praktyce oraz wprowadzenie do pokrewnych modeli da ci narzędzia potrzebne do stwierdzenia, czy zasada Petera ma zastosowanie w twojej sytuacji.

LanguageJęzyk polski
Release dateJan 20, 2023
ISBN9782808066372
Zasada Petera: Powiedz NIE niekompetencji w pracy

Related to Zasada Petera

Related ebooks

Reviews for Zasada Petera

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Zasada Petera - Gabriel Verboomen

    KLUCZOWE INFORMACJE

    •Nazwa: zasada Petera.

    •Zastosowanie: zarządzanie zasobami ludzkimi i wynikami pracy, rozwój potencjału ludzkiego.

    •Dlaczego składa się to na sukces? Jej sukces jest niepewny, ponieważ zależy od jednostek i organizacji.

    •Słowa kluczowe:

    °Kompetencje: wiedza i know-how wymagane dla maksymalnej efektywności na danym stanowisku

    °Efektywność: synonim doskonałości, zdolność pracownika do wykonywania określonych zadań przy ograniczonych zasobach (czas, pieniądze itp.).

    °Hierarchia: struktura władzy w organizacji.

    °Awans: mianowanie pracownika na wyższy szczebel w organizacji.

    Przy rozpatrywaniu Zasady Petera szczególnie ważne jest uświadomienie sobie, że model ten, choć pouczający w wielu danych sytuacjach, wywodzi się z publikacji o charakterze satyrycznym i dlatego musi być stosowany z ostrożnością przy ustalaniu faktów naukowych. W kontekście coraz silniejszych hierarchii w organizacjach pojawia się pytanie o awans wewnętrzny. Czy kompetencje pracownika powinny być dominującym kryterium decydującym o awansie hierarchicznym? Jak można zmierzyć poziom tych kompetencji? Czy wydajny pracownik musi być dobrym organizatorem?

    oeil DEFINICJA MODELU

    Zasada Petera określa, że jeśli pracownik pracuje wydajnie na danym szczeblu hierarchii, to zostanie awansowany na kolejny szczebel wyżej i tak dalej, aż osiągnie poziom, na którym jest nieefektywny. Jeśli nie można go zdegradować, oznacza to, że wszystkie struktury naturalnie ewoluują w kierunku równowagi większej nieefektywności.

    Choć na

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1