Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Napiši roman o nama
Napiši roman o nama
Napiši roman o nama
Ebook76 pages55 minutes

Napiši roman o nama

Rating: 5 out of 5 stars

5/5

()

Read preview

About this ebook

Kockanje donosi značajne probleme u međuljudskim odnosima poput zanemarivanja obitelji, odsutnosti s posla, dobivanja otkaza, rastave braka i u konačnici bankrota. Kod mnogih kockara ti nakupljeni problemi vode prema samoubojstvu. Kocka je bila jedina strast njezine voljene osobe i jedina opsesija lišena bilo kakve ljubavi spram sebe i svijeta kojeg okružje. Spoznaja junakinje romana bila je bolna, ali se umjesto odmicanja odlučila na borbu. Iako je bila svjesna da u toj borbi s kockom može puno i sama izgubiti. Spisateljica je sjajno opisala što se događa iza kulisa jednog mladog čovjeka.

LanguageHrvatski jezik
PublisherNina Glavor
Release dateAug 30, 2022
ISBN9781005085247
Napiši roman o nama
Author

Nina Glavor

Nina Glavor rođena je 16. rujna 1990. godine u Metkoviću. Magistra je hrvatskog jezika i književnosti. Profesorica je hrvatskog jezika i književnosti, a trenutno radi kao profesorica hrvatskog jezika u Geodetskoj školi u Zagrebu. Zanima je duhovnost, psihoanaliza, ranjivost i snaga koja se nalazi u svakom od nas i taj skriveni destruktivni svijet čovjeka. Spisateljici je „Napiši roman o nama“ prvi roman, no neće biti posljednji.

Related to Napiši roman o nama

Related ebooks

Reviews for Napiši roman o nama

Rating: 5 out of 5 stars
5/5

1 rating1 review

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

  • Rating: 5 out of 5 stars
    5/5
    Super knjiga koja govori o psihi ljudskog uma i ima spektakularan kraj.

Book preview

Napiši roman o nama - Nina Glavor

Nina Glavor rođena je 16. rujna 1990. godine u Metkoviću. Magistra je hrvatskog jezika i književnosti. Profesorica je hrvatskog jezika i književnosti, a trenutno radi kao profesorica hrvatskog jezika u Geodetskoj školi u Zagrebu. Zanima je duhovnost, psihoanaliza, ranjivost i snaga koja se nalazi u svakom od nas i taj skriveni destruktivni svijet čovjeka. Spisateljici je „Napiši roman o nama" prvi roman, no neće biti posljednji.

O R O M A N U

Spisateljica je napisala odličan roman u kojem ukazuje na veliki problem poroka kockanja.

Kockanje donosi značajne probleme u međuljudskim odnosima poput zanemarivanja obitelji, odsutnosti s posla, dobivanja otkaza, rastave braka i u konačnici bankrota. Kod mnogih kockara ti nakupljeni problemi vode prema samoubojstvu.

U romanu je finim lirskim izričajem opisala vrtlog emocija od ljubavi i straha prema voljenoj osobi kojoj je na prvom mjestu bila kocka. Kocka je bila jedina strast njezine voljene osobe i jedina opsesija lišena bilo kakve ljubavi spram sebe i svijeta kojeg okružje. Spoznaja junakinje romana bila je bolna, ali se umjesto odmicanja odlučila na borbu. Iako je bila svjesna da u toj borbi s kockom može puno i sama izgubiti. Spisateljica je sjajno opisala što se događa iza kulisa jednog mladog čovjeka. Prepoznala je problem i zagrebla ispod površine banalnosti. Ušla je u njegov um i zapanjujućom mladenačkom snagom razotkrila ono od čega su svi bježali. Suočila je i njih i sebe sa stvarnošću. Suočenje je bilo zastrašujuće, ali je upravo to spasilo život mladom junaku Nininog romana. Skinula je masku utopije u kojoj su svi živjeli. U romanu je posebno dobro opisala koliko je teško prepoznati problem, naglasivši kako najčešće obitelj posljednja sazna. Također, daje naslutiti kako obitelj i na očite znakove zatvara oči zbog osobne krivnje koja izjeda i stvara osjećaj grizodušja. Krivnja je taj pokrivač koji ne dozvoljava da i sami progledaju, da najbliži priznaju da je problem golem i destruktivan. Otvore oči tek kad možda bude prekasno. Ovaj roman je Nina Glavor napisala sa željom da se ovakva tragedija ne dogodi drugima, ili bar da se prizna problem na vrijeme, a treba samo čitati znakove s puta.

NAPIŠI ROMAN O NAMA

„Acta, non verba."

PRVI DIO

* * * * *

„Gdje si dosad?" upitao me nervozno.

„Oprosti. Tramvaj je kasnio, rekla sam zadihano."

Ušli smo kroz vrata Olivera Twista, puba u Tkalčićevoj ulici i ugledali različite stolove na kojima je pisalo „rezervirano". Bilo je adventsko vrijeme. Skoro je nemoguće bilo pronaći mjesto na kojem ćemo sjesti. Ugledala sam jedno prazno mjesto, uhvatila Nikolu za rukav prema stolu i odložila jaknu, šal i kapu na stolicu. Konobar je odmah došao. Naručili smo kuhano vino kako bismo zagrijali promrzle prste. Vani je padao snijeg. Pahulje snijega ostavljale su trag na prozorima.

„Profesorice, napokon si uhvatila malo vremena", nasmiješio se Nikola.

„Drago mi je da smo se uspjeli vidjeti. U školi je mnogo obveza. Učenici su sve zahtjevniji. Ipak, radujem se svakom novom danu u školi. Rad s djecom obogaćuje. Prenošenje znanja mladim ljudima pravo je bogatstvo."

Nikola nije odvajao pogled od mene. Pretpostavljala sam da se zaljubio u mene, ali pravila sam se da to ne primjećujem. Nismo osjećali isto. Moje je srce omrznulo nakon Luke. Nisam se htjela prepuštati novoj ljubavi. Nisam više vjerovala u ljubav na prvi pogled. Postala sam ozbiljna tridesetogodišnjakinja s drukčijim pogledom na svijet. Unatoč tomu što su prošle godine otkada sam ga zadnji put vidjela, i dalje se pojavljivao u snovima. Ono što povezuje san i stvarnost njegov je lik i nemogućnost našega zagrljaja.

„Kako je prošao razgovor za posao?" upitala sam ga.

„Oduševio sam sve prisutne svojim umijećem izlaganja. Mislim da će me primiti", rekao je uzbuđeno.

„Drago mi je", sretno sam uzviknula.

„Nisam zaboravio na tvoje obećanje od prošloga puta kada smo se vidjeli", izjavio je smireno.

„U redu. Ispričat ću ti priču o Zadru, o razlogu zbog čega sam se doselila u Zagreb, velikoj nepremostivoj prepreci i onim tužnim ljubavima.

„Pa dobro! Vrijeme je. Pretvorio sam se u uho", rekao je znatiželjno.

* * * * *

Na Dušni dan sjećaju se ljudi svojih dragih pokojnika. Svijeće i cvijeće na grobovima, sveta misa i molitva za najmilije obilježavale su se svakoga studenoga u momu djetinjstvu. Činilo se po hodu mještana kao da se u pore njihovoga bića uvukao tihi očaj i spoznaja o vlastitoj smrtnosti. Iako je taj blagdan nosio sjetni prizvuk, postojali su i oni koji su mu se potajno radovali. U skučenoj sobici u Zadru studenti hrvatskoga jezika i književnosti, među kojima

Enjoying the preview?
Page 1 of 1