Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Як вижити в екстремальних умовах (Jak vizhiti v ekstremal'nih umovah)
Як вижити в екстремальних умовах (Jak vizhiti v ekstremal'nih umovah)
Як вижити в екстремальних умовах (Jak vizhiti v ekstremal'nih umovah)
Ebook578 pages8 hours

Як вижити в екстремальних умовах (Jak vizhiti v ekstremal'nih umovah)

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Ця книжка може врятувати життя!
Автор — фахівець із виживання, який пройшов підготовку в елітній частині британського спецназу, — описує правила поведінки в екстремальних ситуаціях.
Як діяти і зберігати спокій в екстремальних умовах.
Як знайти їжу і воду.
Як надавати першу медичну допомогу в разі нещасного випадку.
Як облаштувати надійний тимчасовий прихисток.
Як розвести вогонь за допомогою підручних засобів.
Як орієнтуватися на місцевості.
Як подавати сигнали про допомогу тощо. Cja knizhka mozhe vrjatuvati zhittja!

Avtor — fahіvec' іz vizhivannja, jakij projshov pіdgotovku v elіtnіj chastinі britans'kogo specnazu, — opisuє pravila povedіnki v ekstremal'nih situacіjah.

Jak dіjati і zberіgati spokіj v ekstremal'nih umovah.

Jak znajti їzhu і vodu.

Jak nadavati pershu medichnu dopomogu v razі neshhasnogo vipadku.

Jak oblashtuvati nadіjnij timchasovij prihistok.

Jak rozvesti vogon' za dopomogoju pіdruchnih zasobіv.

Jak orієntuvatisja na mіscevostі.

Jak podavati signali pro dopomogu toshho.
LanguageУкраїнська мова
Release dateApr 18, 2018
ISBN9789661492454
Як вижити в екстремальних умовах (Jak vizhiti v ekstremal'nih umovah)

Related to Як вижити в екстремальних умовах (Jak vizhiti v ekstremal'nih umovah)

Related ebooks

Related categories

Reviews for Як вижити в екстремальних умовах (Jak vizhiti v ekstremal'nih umovah)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Як вижити в екстремальних умовах (Jak vizhiti v ekstremal'nih umovah) - Maknab Kris

    2015

    Вступ

    Навички виживання — наріжний ка-мінь в системі підготовки елітних підрозділів. Немає сенсу зберегти життя під час перестрілки із супротивником тільки для того, щоб по-мерти від несприятливих погодних умов. У всьому світі солдатів спецназу навчають основним принципам виживання — від належної психологічної настанови до вміння здобути вогонь і побудувати укриття. Як потенційний «виживальник», ви теж маєте засвоїти ці принципи й техніки — одного неочікуваного дня від них зрештою буде залежати, жити вам чи померти.

    Вгорі. Методи виживання визначаються світовими кліматичними зонами. На мапі вказані шляхи, якими мандрують тропічні циклони. У Північній півкулі вони лютують з липня до жовтня, у Південній — з листопада до квітня.

    Ліворуч. Замальовані ділянки — це регіони, для яких характерні періоди мусонних злив. Незнання про мусонний сезон може перетворити тропічну пригоду на жахливу вправу з виживання. Перш ніж вирушити в такі місця, неодмінно уточніть, які місяці є там мусонними.

    Виживання забезпечується дуже простою психологічною настановою: не панікувати. Якщо ви раптово опиняєтесь в екстремальній ситуації, вас охоплює хаос думок та почуттів, які дезорієнтують. Воюйте з ними за всяку ціну. Відшукайте підхоже місце, де можна сісти та продумати план виживання. Добре планування та підготовка допоможуть вам подолати труднощі й залишитися живим. Ви маєте бути якомога об’єктивнішим та зважити всі позитивні й негативні аспекти ситуації, в якій опинилися. Вашими пріоритетами є укриття, вогонь та вода. Якщо вода й пальне для багаття, тобто дерево, у вас в достатку, у вашому розпорядженні буде на додачу матеріал для побудови укриття. Якщо це так, у вас є все, що треба, і слід найближчим часом залишатися там, де ви є.

    Визначити, чи варто вирушати в дорогу або залишатися на місці, може бути нелегко. Тим не менш є серйозні причини лишатися на місці. По-перше, рятівна служба може знати ваше приблизне місцеположення, і не виключено, що вас уже шукають. По-друге, вирушивши в дорогу, ви спалите чимало калорій, потрапите в залежність від погодних умов (які можуть бути або стати поганими), у вас може не вийти встановити постійну й ефективну сигнальну систему, а ще ви можете втомитися буквально до смерті. Одначе якщо ви все ж таки вирішите йти, то маєте розробити план, який містить наступні пункти.

    • Напрям, в якому ви будете йти.

    • Спосіб витримувати обраний курс.

    • Графік, що вказує тривалість вашого щоденного шляху.

    • Способи сигналізації.

    Пам’ятайте, на завершення кожного дня у вас має лишитися достатньо часу, щоб обладнати стоянку й встановити сигнальну систему на випадок, якщо над вами пролетить літак або гелікоптер. Якщо ж ви ухвалили рішення лишатись на місці, ваш план має містити наступні пункти (в порядку пріоритетності).

    • Добре організована сигнальна система.

    • Постійний табір або укриття.

    • Надійне джерело води.

    • Доступ до місцевих продуктів харчування.

    Украй важливо якомога швидше встановити сигнальну систему, ос-кільки пошуковий літальний апарат може пролетіти над вами будь-якої миті й ви маєте бути до цього готові. Тепер вам потрібні тільки навички виживання, щоб залишитись в живих та рано чи пізно вийти до людей. Про такі вміння, безпосередньо засновані на тому, чого навчають солдатів спецназу, і піде мова в цій книжці.

    Перед будь-якою мандрівкою заповніть маршрутну мапу та обов’язково залиште копію відповідальній третій особі, наприклад місцевому лісівникові.

    1. Підготовка

    Підготуватися означає придбати підхожі інструменти й одяг, щоб бути готовим до будь-якої надзвичайної ситуації

    Полярний одяг. Зверніть увагу, як добре захищені кисті й стопи і яка багатошаровість забезпечує максимальне тепло. Водостійкість так само важлива, як і тепло

    Нині, коли все більше людей прагнуть проводити вільний час на природі, у продажу можна знайти найрізноманітніший одяг для піших туристів. Таке ж розмаїття спостерігається в цінах та якості. У межах цієї книжки неможливо дати детальну класифікацію усього асортименту одягу, що його пропонують крамниці. Тим не менше можна сформулювати деякі засадничі принципи, які дозволять вам правильно вибрати похідне екіпірування.

    Як слід одягатися

    Перш за все одяг має відповідати поставленому завданню. Наприклад, той одяг, який підходить для недільної прогулянки в помірному кліматі, не підійде для суворих полярних умов, тропіків або пустелі. Перед тим як вирушити в дорогу, зробіть детальні дослідження та проконсультуйтеся з продавцями крамниць спортивного спорядження щодо правильного одягу для вашого походу. У результаті вам не доведеться відчути на власній шкурі, що придбаний вами одяг аж ніяк не підходить для умов майбутньої експедиції.

    Принцип багатошаровості забезпечує максимальний захист та пристосовність у будь-яких кліматичних умовах. Цей принцип дуже простий. Непорушне повітря — найкраща теплоізоляція, і найліпший спосіб її забезпечити — утримувати повітря між шарами одягу. Що більше на вас шарів одягу, то краща теплоізоляція. Регулювати температуру дуже просто. Усе, що треба робити, це додавати або видаляти шари відповідно до власних потреб.

    Пам’ятайте, що перегрівання може бути такою самою проблемою, як замерзання. Якщо ви на холоді пітнієте, то, коли перестанете пітніти, тіло охолоне й ваш просякнутий потом одяг стане провідником тепла й перенесе його від вас назовні, у повітря. Важливо цього не допустити. Ось перелік шарів, які ви маєте на собі носити.

    • Безпосередньо на тіло треба надягати термобілизну.

    • Зверху білизни треба вдягти вовняну або напіввовняну сорочку.

    • Зверху сорочки має бути вовняний або тканий светр чи куртка (тканина, загалом, краща, оскільки вона більш тепла й краще захищає від вітру).

    • Потім вдягайте куртку із синтетичною підкладкою. Не рекомендується вдягати синтетичні речі під низ, оскільки вони втрачають теплоізоляційні якості, коли стають вологими.

    • Останній шар має бути вітронепроникним й водовідштовхуючим. Крім того, він має бути виконаний з матеріалу, що «дихає», наприклад з матеріалу типу Gore-Tex, котрий дозволяє поту випаровуватися крізь тканину в атмосферу, але чудово захищає від дощу. Останні два шари можуть бути суміщені в одній куртці.

    Корисна порада від спецназу: як пакувати й носити рюкзак

    Бійці підрозділів спеціального призначення уникають травм спини, дотримуючись наступних правил носіння вантажів.

    • Беріть якомога менше вантажу. Максимальна вага рюкзака не має перевищувати чверті ваги людини. Не піддавайтеся спокусі набити рюкзак непотрібними речами.

    • Розташовуйте рюкзак якомога вище на спині. Налаштовуйте лямки так, щоб вантаж був на спині та не заважав кровообігу в руках.

    • Вкладайте речі так, щоб вантаж був збалансованим. Кути консервних банок, взуття та інших твердих предметів мають розташовуватися подалі від вашої спини.

    • Вкладайте речі в пластикові пакети (жоден рюкзак не захищає від води на 100 %), а речі, які потрібні рідше за все, кладіть на дно рюкзака.

    • Кладіть пальник, пальне та все, що може знадобитися в поході, у бічні кишені рюкзака. Це позбавить вас необхідності зайвий раз розпаковувати рюкзака.

    • Під час коротких привалів не знімайте рюкзака. Спробуйте спертися на нього, якщо відпочиваєте лежачи; якщо відпочиваєте сидячи, обіпріть рюкзак об камінь або колоду.

    Корисна порада від британських морських піхотинців: догляд за взуттям

    У британської морської піхоти є два перевірених правила догляду за взуттям. Напхайте в мокрі черевики сухі газети і сушіть в теплому місці, що провітрюється, але не безпосередньо на обігрівальному приборі, інакше шкіра буде пересихати й репатися. Узимку змащуйте шнурівки кремом на основі силікону або воску, щоб вони, змокнувши, не замерзли.

    Взуття

    Для будь-яких походів краще за все обзавестись парою водонепроник­них черевиків. Найкраще взуття для пішого походу — туристські черевики з гнучкою підошвою й глибокими протекторами. Важливо до-глядати свої черевики, і завжди є сенс мати при собі запасну пару шнурків. Підтримуйте м’якість і во-донепроникність верха взуття за допомогою крему й завжди перевіряйте свої черевики перед викорис-танням, виявляючи шви, що розійшлися, протектори, що стерлися, тріщини на шкірі, зогнилі нитки й зламані застібки. Багато туристів та сол-датів поверх черевиків носять нейлонові краги — під час ходіння по вологій траві ноги не промокають.

    Важливою частиною екіпірування є шкарпетки, і більшість туристів надягають по дві пари для зручності та профілактики потертостей. Носити тонку чи щільну пару, дві тонкі або дві щільні пари — ваша справа, підберіть комбінацію, яка вам підходить.

    Штани

    Для походів радимо вітронепроникні штани, але вони мають бути легкими й швидко сохнути. Перевагу слід віддати тканинам на кшталт габардину із суміші синтетики й бавовни. Кращі моделі відрізняються компакт­ністю, легкістю, а коли намокають, висихають на диво швидко. Крім того, бажана наявність кишень на застібках-блискавках, що дозволить безпечно носити в них різні дрібниці. Зверху цих штанів можна надягнути ще одні, водонепроникні, з блискавками по всій довжині штанин або просто достатньо широкі, щоб їх можна було знімати й надягати, не роззуваючись.

    Куртка

    Куртка — це верхній шар вашого одягу. Вона має бути вітро- й во­донепроникною. Каптур має бути доволі великий, щоб його можна було надягнути на капелюха, він повинен закривати нижню частину обличчя й мати жорстку дротяну вставку. (Каптур із фіксатором, що стягується, та приробленою заскочкою, краще від варіанту із зав’язками, особливо якщо на вас надягнуті рукавички.)

    Рукави мають закривати руки, а на зап’ястках застібатися. Куртка має бути достатньо великого розміру, щоб під нею можна було носити кілька шарів одягу та щоб вона могла продуватися за теплої погоди. Кількість кишень залежить від вашого смаку, одначе слід вибирати куртку, в якій є не менше двох зовнішніх кишень з водонепроникними клапанами та одна внутрішня кишеня для мапи. Куртка повинна бути довжиною до колін й мати зав’язки на поясі та полах.

    Колір обирають на смак. Дехто віддає перевагу оливково-зеленим або камуфляжним моделям у військовому стилі. Однак пам’ятайте наступне. Хоча носити одяг такого кольору, який зливається з довкіллям, може бути приємним для ока, та у разі екстремальної ситуації рятівному патрулю буде складніше вас побачити. Яскраві кольори виділяються й привертають до себе увагу — чудова якість в ситуації, коли необхідно вижити.

    Рукавички й рукавиці

    У продажу є багато моделей вовняних і лижних рукавичок, однак рукавиці краще зберігають тепло. Разом із тим вони можуть виявитися незручними, якщо у вас виникне потреба працювати пальцями, так що під рукавиці вдягайте пару тонких рукавичок.

    Головний убір

    Згідно з оцінками, за певних погодних умов 40—50 % втрат тепла відбувається через голову. Отже, необхідно носити який-небудь головний убір (за спекотної погоди він буде захищати від перегрівання). Будь-який вовняний капелюх або плетений шолом допоможе попередити втрати тепла, хоч, звичайно, не захистить від води.

    Що брати з собою

    У боротьбі за виживання кілька клю-чових предметів спорядження мо-жуть вплинути на вибір між життям та смертю. Отже, всім солдатам та мандрівникам слід попереджувати можливі ситуації, що загрожують життю, й носити при собі спорядження, яке допоможе з ними впоратися. Просте правило: не носіть некорисну вагу. Вам потрібні лише ті речі, що будуть допомагати, а не заважати.

    Похідна коробка

    Похідна коробка може стати одним із найбільш корисних предметів спорядження. Якщо у вас під рукою завжди будуть речі, перераховані нижче, ваші шанси на виживання, незалежно від місцевості, сильно зростуть. Ці речі коштують недорого, вони прості у вжитку й можуть вміс­титися в звичайній металевій коробці з-під тютюну. Заведіть звичку завжди носити цю коробку із собою й регулярно перевіряти її вміст на придатність, особливо сірники й пігулки. Перекладіть вміст ватою — коробка не буде брязкати, а вату можна буде використати як трут.

    У похідній коробці мають бути наступні речі: сірники (однак використовуйте їх лише в крайньому разі, коли інші імпровізовані методи розпалювання багаття підведуть), свічка (може використовуватися і як джерело світла, і при розпалюванні багаття), кремінь з кресалом (за їхньою допомогою можна розпалити сотні багать, а працювати вони будуть ще довго після того, як закінчаться сірники), швацький набір (для ремонту одягу й інших цілей), таблетки для знезаражування води (вони потрібні, коли джерело з водою викликає сумніви, а скип’ятити воду неможливо), маленький компас (краще за все рідинний, та регулярно перевіряйте його на протікання), маленьке люстерко для світлової сигналізації, англійські шпильки (корисні для скріплення тканини та виготовлення імпровізованих вудок), рибальські гачки й волосінь (рибальський набір має містити також свинцеві грузила, а во-лосіні має бути якомога більше — вона може стати у пригоді при ловлі птахів), дротяна пилка (нею можна спиляти навіть велике дерево; намастіть пилку тонким шаром мастила, щоб уберегти від іржі), великі пластикові пакети (щоб носити воду, зробити сонячний дистилятор або випарний пакет), перманганат калію (у нього багато застосувань — наприклад, розчин у воді використовується в якості антисептика й ліків від грибкових захворювань), дріт для силець (краще за все

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1