Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Pernye
Pernye
Pernye
Ebook180 pages4 hours

Pernye

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Kiscsoltói Mikszáth Kálmán (Szklabonya (1910-től Mikszáthfalva), 1847. január 16. – Budapest, 1910. május 28.) magyar író, újságíró, szerkesztő, országgyűlési képviselő, az MTA tagja.

LanguageMagyar
Release dateMar 9, 2016
ISBN9789633749968
Pernye

Read more from Mikszáth Kálmán

Related to Pernye

Related ebooks

Reviews for Pernye

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Pernye - Mikszáth Kálmán

    MIKSZÁTH KÁLMÁN

    PERNYE

    Elbeszélések

    Honlap: www.fapadoskonyv.hu

    E-mail: info@fapadoskonyv.hu

    Borító: Rimanóczy Andrea

    978-963-374-996-8

    © Fapadoskonyv.hu Kft.

    A LÓ, A BÁRÁNYKA ÉS A NYUL

    Két nagyon szomoru időszakom van, a mikor nem tudok mosolyogni; ha ilyenkor irok, ne vegyétek kezetekbe a dolgaimat, – ha nem szeretitek a keserüt.

    Ebből a két időszakból a forró nyárra esik az egyik, mikor a város megindul az erdők felé. Én magam is megyek a családommal együtt, – de  „valakit" itt kell hagynom. A másik időszak a zord télre esik, mikor az erdők indulnak meg a város felé.

    Egy fa az erdőkből, egy kicsike fa (az olcsóbbakból) eljut az én lakásomra is, de már nem talál ott  „valakit. Valaki a neve. Nem szabad máskép kimondani. A kis testvérkéi is igy szólnak, ha emlegetik, ha kivetődik valami fölturkált fiókból egy ostornyél, egy pityke a veres mellénykéről, vagy egy kis kalapács.  „Melyiteké ez, gyerekek? Félve mondják, halkan mondják:  „Azé a valakié volt!" Igazi nevétől malomkő a szivem, két kut a két száraz szemem.

    Egyetlen egy csésze van a háznál, a melyen ott áll a neve felirva:  „Jánoska. Ebből iszogatta a kávéját, ő és a macska, mert a felét mindig od’adta a macskának. Most én reggelizek abból a csészéből. Szomoruan nézi messziről a macska, mintha kérdezgetné:  „Hol az én kis gazdám?

    Még az a kő is megfordulhat, a mit a vizbe dobnak, hullám fölemeli, más oldalra forditja, de az én bánatom az meg nem fordulhat.

    Menekszem az emlékektől s rajként tódulnak elém. Futok tőlük és hivogatom őket magamhoz.

    Ott állnak iróasztalomon az ő kedvencz állatjai, a mikkel utoljára játszott, nem szabad elmozditani. A ló a nyereggel, aranysárga sörényével, a nyul a piros pántlikával, a bárányka a csengetyüvel nyakán. Mereven, csöndesen néznek rám, a mikor irok s egyszer csak valamely sornál, ha egy könyvet vagy iratot tovább találok taszitani a könyökömmel, megszólal a bárány nyakán a csöngetyü:

    Kling-klang! Kling-klang! Hol a mi kis gazdánk?

    Hol a mi kis gazdánk, a ki megitatott, a ki megetetett, piczi kezeivel, a ki simogatott, ki a zöld pokróczra legelni lerakott.

    Mit kérditek, hol van? Hiszen elég legelni valót hagyott nektek. Azt a széles rétet, a hol az én jó kedvem virágzott... Hiszen utoljára is rátok gondolt. Haldokló hangjával benneteket szólitott: lovacskám! báránykám!

    Mindig olyan gyenge, vézna fiucska volt. Nem akart enni. Az orvosok pedig váltig mondogatták:  „Husra kell fogni a Jánoskát, hogy izmosodjék, erős legyen."

    Mennyi leleményesség, mennyi furfang kellett, hogy a lábáról levegyem. Mert éppen a hust szerette legkevésbbé.

    Igértem neki képes könyvet. Használt is egy napra, mig a könyvet átlapozta, másnap már nem evett. Hoztam neki száz és száz játékot. De mi lett a vége? A hust nem szerette meg, hanem a játékokból kiszeretett.

    Később hiába igértem akármit, mindenre rázta a szép szöszke fejecskéjét:

    – Nem eszem, nem eszem.

    – Igazi lovat veszek esztendőre.

    – Nem eszem hust még sem.

    – Sarkantyut veretek kicsi csizmáidra.

    – Jaj, nem eszem én hust!

    Egyszer aztán ölembe ültettem Jánoskát és elkezdtem neki okosan megmagyarázni a dolgot.

    – Pedig látod, abból nagy hiba lesz, ha te hust nem eszel.

    Ragyogó szemeit, azokat az édes szemeit, rám vetette kiváncsian, hogy mi baj lesz abból.

    – Mert mikor te husz esztendős leszel, akkor én téged fölviszlek Bécsbe.

    – A hol a király lakik?

    – A hol a király lakik, szivecském, éppen ő hozzája.

    – Mama is velünk jön?

    – Mama nem jön velünk. Csak magadat viszlek, mert neked ott meg kell verekedned a király fiával.

    Mosolygó képe komoly lett, magas, sima homlokára kiült egy öreges ráncz s a szivecskéje hangosan dobogott. Volt annak a dobogásában félelem is, büszkeség is.

    – Igaz lesz az, apa?

    – Igaz lesz, ha mondom, csak aztán jól üssön ki a dolog, mert ha te leszel a birkózásban az erősebb, akkor neked jut az ország, ha pedig a király fia lesz az erősebb, akkor övé marad az ország – téged pedig becsuknak egy börtönbe.

    Szeme megvillant; s hogy megvigasztaljon, puha kezeivel megsimogatta arczomat.

    – Nekem ugy látszik, hogy én leszek az erősebb.

    – De nekem nem ugy látszik – mondám szemrehányón – mert a király fia mindennap egy font hust eszik meg, hogy növekedjék az ereje, te pedig nem akarsz enni. Szomoritod a szivemet és nem szerzed vissza az országot a magyaroknak.

    Jánoska meg volt győzve.

    – Nekem két font hust süssenek! – selypíté parancsolón.

    S attól a naptól kezdve rendes husevő lett s ha tán ingadozott benne néha az akarat, elég volt rápiritani az asztalnál:

    – János, János, megvernek Bécsben, majd meglátod!

    Ennek az ideának élt, a mig élt. Ezért evett, erről kellett neki mesélnem esténkint. A nagy bécsi verekedésre készült örökösen. Fel is osztotta már a kivivott országot a testvérei közt; Laczi megkapta az összes ökröket, amik az országban vannak, Albert megkapta a teheneket, nekem ideadta belőle az embereket (kivéve a házmestert és Zsófit az öreg dadát. Ezeket megtartotta magának).

    Egyszer azután meghallotta, elárulták künn a konyhában a szolgálók, hogy a király fia meghalt.

    Szegény kis cselédkém, egészen beleszomorodott.

    – Hát most már én kivel verekszem?

    Pedig nem messze volt már akkor az a rém, a kivel meg kellett verekednie. A difteritisz. A halál legrettenetesebb generálisa. Huszonnégy napig viaskodott vele, s ha több hust eszik, ő győzte volna le a difteritiszt.

    Oh, milyen huszonnégy nap volt ez! Ha volna szivem leirni.

    Mikor haldokolva odahitt a kis ágyacskájához és azt sugta fülembe:

    – Apa, ha meghalok, viseld gondját az állataimnak, oda ne add se Laczinak, se Albertnek, mert azok összetörnék.

    Még egyszer látni akarta.

    Az anyja oda vitte ágyába a lovacskát, a báránykát és a nyulat.

    Nézte, nézte őket, keze már erőtlen volt arra is, hogy megfogja.

    Azután még egyszer odaintett s nagy titokzatosan egy fényes krajczárkát nyomott a markomba. (Az orvostól kapta, a miért az orvosságot bevette.)

    – Nekem adod Jánoskám?

    – Az állatok kosztjára, – felelte elhaló hangon.

    * * *

    Itt van a szobában ujra a karácsonyfa. Gyujtsátok meg rajta a gyertyákat – tudnak-e még ragyogni, világitani? Hadd jőjjenek be a gyerekek. Minden kész! Minden olyan rajta, mint tavaly. Hát igazán termettek a diófák még diókat az idén is?

    Nem, nem. Lökjétek félre ez összevásárolt uj holmit. Ide kell állitani a fa alá a lovacskát, az aranysárga sörényüt, a nyulat és báránykát, a kiket nekem kell kosztolnom abból a kis rézkrajczárból.

    Itt álltak tavaly, álljanak itt az idén is. Rázd meg magadat báránykám, hadd hallom csengődnek szivettépő hangját:

    Kling, klang! Kling klang! Hol a mi kis gazdánk?

    A FIAM URAM LOVAI

    I. A RUDAS.

    A kis fiaimnak, mikor kimennek falura a nagyanyjukhoz és ott lovasdit játszanak, két kis lovacskájuk van. Az egyik mind a két szemére vak szegényke, ugy hijják, hogy Párniczky Pali.

    Kocsisnak nem jó, mert ha a lovak ragadnak, vályun, fatuskón át ugrálva, ő maga fölbotlik a szerszámokban, de annál jobb lónak, mert figyel a gyeplőrángatásokra, a  „tülled-re és a  „hozzád-ra, egyszóval hagyja magát kormányoztatni, a mit az én ficzkóim különösen szeretnek benne s állandóan lónak használják, egy kis csengetyüt kötve a nyakára, mely egész a hasáig fityeg kóczmadzagon.

    A rudas lovacska (mert Párniczky Pali a rudas) nem született vakon, látta már a világot, de alig emlékszik rá, három éves korában esett himlőbe és teljesen megvakult. Isten világáról igen keveset tud. A pajtásait sem látta sohasem, de azért megösmeri őket a tipegésükről, a csoszogásukról:  „Ez a Laczi, az a Berczi!"

    Kevés szavu fiucska, alig szól valamit, elmélyedő, gondolkozó, komor egykedvüségét csak akkor veti le, ha rajta van már a gyeplő, vigan ficzánkol és nyeritez:

    – Nyihihi! Nyihihi!

    – Gyü czoczo, gyü!

    Prüszkölnek, csörtetnek, rohannak, szinte dobog a föld. Rezseg tőlük az egész udvar, hápogva riadoznak a kacsák, csipogva gurulnak szét a gyámoltalan apró libácskák (némelyik azonban halálfia lészen a talpaik alatt), csak a komondor nézi nagy flegmával.

    A ház öreg filozófját ki nem venné a sodrából semmi, csak ezek a szemtelen legyek ne volnának!

    Hanem ezen se lehet változtatni, gondolja magában.  „Hiszen azért adta a gondviselés ezt a légycsapót!" S jobbra-balra csapkod bozontos farkával szüntelenül.

    Meg sem állnának a lovacskák és gazdáik talán a világ végéig se, ha közben nagymama nem hozná az abrakot, puha foszlós kalácsot és piros cseresznyét.

    – Hó, hahó!

    Itt a stáczió. Álljunk meg, etessünk!

    Nem mondja már a lovacska, hogy  „nyihaha, hanem azt mondja, hogy  „ham. Nyisd ki Palkó a szájadat!

    A kis gazdák versengve tömik az abrakot a Palkóba, aki csak ott bent a szájában találja ki már, hogy mit eszik. – Ez a kalács, az a cseresznye. – Jaj de jó!

    De hátha még azt látná, milyen szép a cseresznye! A szárával fülbevalónak alkalmas (Tegyünk a lovacskák füleire is!), a magvából pedig golyó lesz, mely az összeszoritott ujjak közül messze pattan s ha a létrán gubbaszkodó cziczát találja, az ijedten rohan el, mintha igazi lövés érte volna...

    A cseresznyemagok vadászokat hevenyésznek a kocsisokból; pihenhet a lovacska. A nyerges ló, Marczi maga is beállt vadásznak, de a rudas, a Pali félrevonul s hanyatt dőlve a nagy akáczfa alatt, epekedve kérdezgeti az arra menő öregektől:

    – Borul-e bátyika?

    Feltünt nekem, hogy a szegény fiucska mindennap kérdezi ezt.

    – Borul fiacskám – feleltem neki egy izben – de miért kérdezed? Talán félsz a mennydörgéstől?

    – Inkább szeretem – felelte ábrándos hévvel. – Oh, de mennyire várom. Mindig várom.

    – Aztán mért örülsz ugy a mennydörgésnek?

    – Mert akkor villámlik is. Oh, szép a világ bátyika. Szeretem látni, ha csak egy kicsit is. Oh be szép a világ!

    – És a villámlásnál látsz?

    – Látok egy csepkét.

    – Igazán látsz?

    – Olyan az bátyika, mint mikor kicsike koromban gyufát gyujtottak a sötétben. – Egy szempillantásig megcsillannak a fák, a házak és az emberek. Nagy gyönyörüség az!

    – S egyébkor semmit se látsz?

    – Semmit, semmit. Örökös éjszaka van. Olyan fekete, mint a szurok.

    Tehát van még szeme, látna – de a világosságban van a baj. A ragyogó naptányér, a mely sugár-kévéjével csak a földgolyóbis felét önti el, az ő két szeméig nem ér el; tüz-láng, mely egy egész falut elborithat s éjjel is bevilágitja a mennyboltot, a Palikának nem mécses.

    Micsoda hitvány fény lehet ez mindkettő a villámé mellett!

    S mikor mindenki buvik, bevonul nagy vihar, égiháboru idején a födél alá, még az oktalan állatok is remegve huzódván a félszerekbe, az ólakba, akkor a kis Palika előjön, leül a ház elé a padkára s vágyó, mosolygó arczát a haragos ég felé forditva, várja, nagy szivdobogva várja, mig egy-egy gyufaszálat gyujt meg az istenke, keresztül-kasul huzgálva azt a firmamentumon.

    Palika megilletődik a látványtól. Két fekete szeme, a két kiégett, holt planeta, él egy perczig.

    – Óh, be szép a világ! susogja önfeledten.

    De már ismét nem lát belőle semmit, semmit.

    II. A NYERGES.

    A nyerges ló, a béres kis fia a Marczi; lába, szeme hibátlan. A Marczi erős, okos, jól lát, jól tud szaladni, de neki meg az a baja van, hogy a nyereg ott a hátán; pupos a szegény kis Marczi. Ugy nőtt fel az istenadta, éppen mint a Toldy Miklós lova. Igazán érdemes elmondani. Hadd lássák azok az országigazitó urak, hogyan terem a paraszt ember.

    Mikor a Marczi született, abban a pillanatban halt meg az édes anyja.

    Az apja Kópja Mihály, ahelyett, hogy sirt volna az egyik szemével az asszonyért és nevetett volna a másikkal a fiunak, se nem sirt, se nem nevetett, hanem csak a fejét vakarta és káromkodott:

    – Már most mi az istennyilát csináljak ezzel a porontytyal? Vagy az anyja is élne vagy ez se született volna.

    Még az istennel is pörölt, az öklével fenyegetve:

    – No, ha csak ugy tudod dirigálni ezt a világot, abba is

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1