Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

A lélekmadár: Ikerregény
A lélekmadár: Ikerregény
A lélekmadár: Ikerregény
Ebook233 pages2 hours

A lélekmadár: Ikerregény

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

A különös ember az asztalra helyezte a lámpást, és mélyet lélegzett, sóhajtásszerűen.


– Ó, szinte részegítő ez a dohos levegő! – mondta aztán, ám megszokottan szenvtelen, közömbös hangján. – A múltnak lehelete ez – folytatta, kissé eltűnődve. – Emlékezzen csak a várakozással teli áhítatra, amely gyermekkorában elfogta, valahányszor elhagyott pincék, kamrák, padlások sejtelmes homályába merészkedett, és valósággal lázba hozta a megérzés, szinte bizonyosság, hogy valami kincsnek kell lennie ott. Most már, felnőtt fejjel alighanem tudja, hogy az a kincs valóban ott volt, mint ahogyan itt is itt van; létezik bizony, de megfoghatatlan, láthatatlan, és senki sem juthat a birtokába soha, merthogy e titokzatos, becses, sőt felbecsülhetetlen kincs maga a múlt, kedves barátom, eme örök tárgya az emberi kíváncsiságnak s képzeletnek, és kiapadhatatlan forrása az ihletnek. Ó igen, hányféle sors, mennyi szenvedés, gyötrelem, fájdalom és szenvedély, vágy, remény s ábránd lett semmivé, hullott a feledés végtelen sötétjébe e falak között is nyomtalanul, jeltelenül, mintegy hiá­ba­valóan tehát, de még néhány derűs, sőt, kockáztassuk meg, boldog pillanat is, és mind­ebből immár csak az enyészetnek e kesernyés, fojtó kipárolgása maradt – némi kegyes túlzással, érzelmes jóakarattal szólva persze, a meghatódottság hangján. Miért is kellene elhinnünk, hogy csak néhány hatalmas, vagy valami más módon kiváltságos ember élettörténete volt méltó arra, hogy fennmaradjon az utókor számára tanulságul, okulásul?

LanguageMagyar
Release dateJun 28, 2023
ISBN9786156555472
A lélekmadár: Ikerregény

Read more from Agócs Károly

Related to A lélekmadár

Related ebooks

Reviews for A lélekmadár

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    A lélekmadár - Agócs Károly

    Impresszum

    Napkút Kiadó Kft.

    1027 Budapest, Fazekas u. 10–14.

    Telefon: (1) 787-5889

    Mobil: (70) 617-8231

    E-mail: napkut@gmail.com

    Honlap: www.napkut.hu

    Szöveggondozó: Kütsön Nikolett

    Tördelőszerkesztő: Szondi Bence

    Borítóterv: Agócs Erzsébet

    © Agócs Károly, 2023

    © Napkút Kiadó, 2023

    ISBN 978 615 6555 47 2

    I. Madarak

    Az öreg­em­ber jó ide­je éb­ren volt, de csak fe­küdt az ágyán ha­nyatt, moz­du­lat­la­nul me­red­ve a hul­lott va­ko­la­tú, pe­nész­fol­tos mennye­zet­re. Oda­kintről már a nap­pal vi­lá­gos­sá­ga szűrő­dött be az el­füg­gö­nyö­zött ab­la­kon át, ami­kor fel­éb­redt. Vagy­is fel­ri­adt. Nem em­lé­ke­zett, hogy va­la­mit is ál­mo­dott vol­na, a szí­ve még­is he­ve­sen vert, és ho­má­lyos fé­le­lem tar­tot­ta meg­száll­va. Mint­ha ösz­tö­ne­i­nek csal­ha­tat­lan­sá­gá­val érez­né, hogy va­la­mi­lyen ve­szély le­sel­ke­dik rá. Elő is vet­te a pus­ká­ját a pár­na alól, és fel­ült, de hi­á­ba hall­ga­tó­zott jó da­ra­big szin­te lé­leg­zet-vissza­fojt­va, csak a fa­li­óra ne­héz­kes ke­tye­gé­sét hal­lot­ta, meg a neki-ne­ki­va­du­ló szél sü­ví­té­sét oda­kint. Vé­gül az­tán vissza­ha­nyat­lott a pár­ná­já­ra, két ke­zé­vel gör­csö­sen mar­kol­va a mel­lén ke­reszt­be fek­te­tett pus­kát.

    Nagy so­ká­ra nyu­go­dott meg. Szo­kat­la­nul erőt­len­nek, ki­me­rült­nek érez­te ma­gát. Már-már el is nyom­ta az álom megint, ami­kor ütött egyet a fa­li­óra, mire össze­rez­zent, és ijed­ten esz­mélt fel új­ból.

    Egyet­len rö­vid, foj­tott kon­ga­tást hal­la­tott min­den egész óra­kor az ócs­ka szer­ke­zet, köz­vet­le­nül előt­te pe­dig egy ér­ces reccse­nést, mint­ha el­pat­tan­na ben­ne va­la­mi, de még egy utol­sót ütne az­tán.

    Sok esz­ten­de­je volt már, hogy elő­ször kap­ta fel a fe­jét erre a bán­tó, szin­te bal­jós hang­ra, s azt hit­te ak­kor, hogy va­la­mi baja lett az órá­nak. De az­tán úgy em­lé­ke­zett, hogy va­ló­já­ban min­dig is olyan volt a hang­ja. Ta­lán egy ár­nya­lat­tal még­is­csak meg­vál­to­zott azért, meg­le­het per­sze – gon­dol­ta –, amitől már szo­kat­lan­ná, ide­gen­né is lett egy­sze­ri­ben.

    At­tól fog­va min­dig össze­rez­zent, ha vá­rat­la­nul érte a kon­ga­tás. Mint­ha ez a fakó, szá­raz hang ma­gá­hoz té­rí­te­né olyan­kor, és eszé­be jut­tat­ná újra meg újra, go­nosz áll­ha­ta­tos­ság­gal, hogy az ő szá­má­ra az idő már nem csu­pán mú­lik, ha­nem egy­re fogy is.

    Vé­gül el­ha­tá­roz­ta, hogy meg­sza­ba­dul az órá­tól: el­ad­ja vagy el­cse­ré­li va­la­mi­re, ha leg­kö­ze­lebb be­megy a vá­ros­ba. Még­is, ami­kor – alig né­hány nap múl­va – be­zör­ge­tett hoz­zá egy ócs­kás, és meg­kér­dez­te tőle, nincs-e va­la­mi régi hol­mi­ja, amit el­ad­na vagy el­cse­rél­ne, ha­bo­zás nél­kül, szin­te mél­tat­lan­kod­va vág­ta rá, hogy nincs. Az­tán pe­dig, ahogy vissza­ment a szo­bá­já­ba, soká el­néz­te az or­mót­lan, ko­pott szer­ke­ze­tet az ágyá­val szem­közt a fa­lon. Va­la­mi­fé­le cin­kos­ság té­to­va örö­mét, egy­faj­ta össze­tar­to­zás me­leg­sé­gét érez­te.

    A kon­ga­tás azon­ban mint­ha még in­kább bán­tot­ta vol­na at­tól kezd­ve.

    Egy na­pon az­tán ki­ta­lál­ta, hogy nem húz­za fel töb­bé.

    Az éj­sza­ka kellős kö­ze­pén azon­ban hir­te­len fel­éb­redt. Nyug­ta­la­ní­tot­ta, nyo­masz­tot­ta va­la­mi, üres­sé­get ér­zett maga kö­rül, egy­re tá­gu­ló, egy­re fé­lel­me­te­sebb üres­sé­get, és csak for­go­ló­dott az ágyá­ban te­he­tet­le­nül. Nagy so­ká­ra jött rá, hogy ép­pen a csend, a tö­ké­le­tes, vég­te­len csend üres­sé­ge az. Nem is tu­dott el­alud­ni, csak haj­nal felé már, ahogy az új­ra­in­du­ló élet mo­ra­ját hal­lot­ta a vá­ros felől, meg egy né­pes var­jú­csa­pat lár­má­ját.

    At­tól fog­va kü­lö­nös gond­dal, szin­te ün­ne­pé­lyes szer­tar­tá­sos­ság­gal húz­ta fel az órát min­den este, és sok­szor úgy aludt el, hogy a ke­tye­gé­sét fi­gyel­te, vi­gyáz­ta.

    Csak a kon­ga­tá­sá­val nem tu­dott meg­ba­rát­koz­ni se­hogy sem.

    Most is arra esz­mélt fel, mint va­la­mi bal­jós fi­gyel­mez­te­tés­re. Rá­né­zett a fa­li­órá­ra, és el­ké­pedt. Nem akart hin­ni a sze­mé­nek: dél felé járt már az idő.

    Úgy érez­te, alig aludt va­la­mit, mint­ha egy-két pil­la­nat múlt vol­na csak el az­óta, hogy le­fe­küdt előző este.

    Ta­lán ab­ban a má­sik vi­lág­ban járt; az időt­len­ség, az örök­ké­va­ló­ság bi­ro­dal­má­ban.

    Egy­re job­ban fá­zott, és az éh­ség is gyö­tör­ni kezd­te, ami csak­ha­mar ki­zök­ken­tet­te ko­mor tűnő­dé­se­iből. Ki­ká­szá­ló­dott hát az ágy­ból. Ru­hás­tól aludt, így csak elnyűtt, dur­va posz­tó­mel­lé­nyét vet­te még ma­gá­ra. Az­tán fog­ta a pus­kát, és gon­do­san vissza­he­lyez­te a pár­na alá.

    Ócs­ka sö­ré­tes pus­ka volt, de nagy becs­ben tar­tot­ta, és szen­tül hit­te, hogy egy­szer még hasz­nál­nia is kell majd. A föld­szin­ti lakó hagy­ta rá jó pár éve, ami­kor el­köl­tö­zött. Az­óta egy­ma­ga élt a hegy­ol­da­lon álló ma­gá­nyos, ódon ház­ban.

    Vé­gig­dör­zsöl­get­te el­gém­be­re­dett tag­ja­it, majd oda­lé­pett az ab­lak­hoz, hogy ki­néz­zen raj­ta. Némi üggyel-baj­jal el­húz­ta a sok esz­tendő­nyi por­tól fe­ke­téllő, sza­ka­do­zott füg­gönyt, te­nye­ré­nek élé­vel jó­ko­ra da­ra­bon le­tö­röl­get­te a pá­rát az üvegről, s az­tán csak bá­mult ki­fe­lé meg­le­pet­ten, el­cso­dál­koz­va; le az el­ha­gya­tott, gaz­dát­lan kert­re, a fák csu­pasz ko­ro­ná­ján át az alant, a hegy lá­bá­nál el­te­rülő vá­ros­ra, a szür­ke ho­mály­ba vesző messze­ség­be, és a mél­tó­ság­tel­je­sen go­moly­gó sö­tét, ko­mor fel­le­gek­re az égen.

    – Hát per­sze! – mo­tyog­ta elé­ge­det­ten bó­lo­gat­va, mint­egy a böl­csek vissza­fo­gott örö­mé­vel nyug­táz­va, hogy megint be­kö­vet­ke­zett az, ami­nek el­jö­ve­te­lét annyi­ra vár­ta, s ami évről évre be is kö­vet­ke­zett min­dig, el­ke­rül­he­tet­le­nül, ter­mé­sze­te­sen.

    Be­kö­szön­tött a tél. Ko­ráb­ban is a szo­kott­nál. Az éj­sza­ka ér­ke­zett ez­zel a vi­ha­ros szél­lel, kí­mé­let­le­nül le­ta­rol­va az előző na­pon még az ősz szí­ne­i­ben pom­pá­zó el­va­dult, buja ker­tet, és sú­lyos hó­felhők­kel bo­rí­tot­ta be az ég­bol­tot.

    Az öreg­em­ber el­mo­so­lyo­dott. Vég­re sza­bad­nak érez­te ma­gát újra: a fák lomb­ja már nem ta­kar­ta el a ki­lá­tást elő­le. Elé­be tá­rult a vá­ros, és túl­nan a ha­tal­mas sík­ság. Tisz­ta idő­ben pe­dig a hal­vány, kéklő he­gyek vo­nu­la­tát is lát­hat­ta a messze­ség­ben.

    De sze­ret­te is a te­let. Csak a te­let. A ta­vasz in­kább csak ke­serű­sé­get éb­resz­tett ben­ne, meg va­la­mi té­to­va el­vá­gyó­dást, ta­lán a rég­volt múlt­ba, ami­kor az erő­re ka­pott nap, a lan­gyos szél, az első ma­dár­dal, a duz­za­dó rü­gyek és fa­ka­dó bim­bók a sa­ját sor­sa bol­dog ki­tel­je­se­dé­sé­nek re­mé­nyé­vel, szin­te bi­zo­nyos­sá­gá­val töl­töt­ték el. Nyá­ron pe­dig nyo­masz­tot­ták a hosszú nap­pa­lok, bán­tot­ták a lom­bo­kon át­vil­ló­dzó éles, szik­rá­zó fé­nyek, a vi­ru­ló, ri­kí­tó szí­nek, a meg­ré­sze­gült zson­gás, a har­sány csi­vi­te­lés, a ter­mé­szet fül­ledt tob­zó­dá­sa. Az ősszel már meg­bé­kélt ugyan, de iga­zán csak a te­let sze­ret­te. A szür­ke ég­bol­tot, a kur­ta nap­pa­lok ho­má­lyát, a sej­tel­me­sen go­moly­gó kö­döt a vá­ros fe­lett, a vég­te­len­be vesző hó­föd­te táj der­medt csend­jét, ha­lot­ti, időt­len­nek tűnő mél­tó­sá­gát.

    Ha­ma­ro­san meg­jön­nek a ma­da­rak is, gon­dol­ta va­la­mi gye­re­kes fel­lel­ke­sü­lés­sel, és megint le­tö­rül­get­te az arca előtt az üve­get. Ta­lán még ma, tet­te hoz­zá ma­gá­ban, és kö­ze­lebb is ha­jolt az ab­lak­hoz, hát­ha meg­pil­lant­ja né­pes csa­pa­tu­kat, amint ép­pen alá­eresz­ke­dik a ma­gas­ból, a sö­tét fel­le­gek kö­zül, vi­dá­man ka­va­rog­va-ejtőz­ve.

    Leg­alább­is így kép­zel­te el az ér­ke­zé­sü­ket. Va­ló­já­ban sem meg­jön­ni, sem el­men­ni nem lát­ta őket soha. Amint be­kö­szön­tött a tél, egy­szer­re csak ott ter­met­tek a kert­ben, ott gub­basz­tot­tak a fák csu­pasz ága­in min­dig, ami­kor elő­ször meg­pil­lan­tot­ta őket. Az­tán pe­dig, ahogy el­múl­tak a nagy hi­de­gek, de még sem­mi jele nem mu­tat­ko­zott an­nak, hogy kez­de­ne ki­ta­va­szod­ni, vá­rat­la­nul el­tűn­tek, egyik nap­ról a má­sik­ra. Így hát ők ma­guk je­lez­ték, még­is­csak, a ta­vasz kö­ze­led­tét.

    Most el­ha­tá­roz­ta, hogy meg­le­si őket; az ab­lak előtt ül­dö­gél­ve fog­ja ki­vár­ni meg­ér­ke­zé­sük ti­tok­za­tos pil­la­na­tát. Min­de­ne­kelőtt azon­ban en­nie kel­lett va­la­mit, és be is kel­lett fű­te­nie a kály­há­ba. Egy­re job­ban gyö­tör­te az éh­ség, és igen­csak át­jár­ta már a hi­deg.

    Mi­köz­ben sze­gé­nyes reg­ge­li­jét fo­gyasz­tot­ta, majd pe­dig a be­gyúj­tás­sal fog­la­la­tos­ko­dott, egy­re csak a ma­da­rak jár­tak az eszé­ben. Szin­te gye­re­kes iz­ga­tott­ság­gal ké­szülő­dött, mint va­la­mi csíny­re, hogy meg­le­si az ér­ke­zé­sü­ket.

    Va­ló­ban kü­lö­nös lé­nyek vol­tak. Ott gub­basz­tot­tak a fá­kon nap­hosszat szin­te moz­du­lat­la­nul, metsző szél­ben, kí­mé­let­len fagy­ban, ádáz hó­esés­ben, és nem kap­tak élet­re ak­kor sem, ha vá­rat­la­nul meg­eny­hült az idő. Igaz, so­sem fi­gyel­te meg őket ala­po­sab­ban, hosszabb időn át egy­foly­tá­ban. Meg­le­het, hogy nap­pal al­sza­nak, gon­dol­ta egy­sze­ri­ben, a kály­ha előtt gör­nyed­ve, s en­nek le­hető­sé­ge szö­get ütött a fe­jé­be, úgy­hogy fel is egye­ne­se­dett, ke­zé­ben egy fa­ha­sáb­bal, me­lyet ép­pen a már lo­bo­gó tűz­re akart vet­ni. Ak­kor pe­dig éj­sza­ka jön­nek, ju­tott mind­járt a kö­vet­kez­te­tés­re, és el­ked­vet­le­ne­dett. Hi­szen így egész vá­ra­ko­zá­sa, ké­szülő­dé­se hi­á­ba­va­ló. De azért csak­ha­mar fel­de­rült még­is, ahogy me­le­ge­dett a kály­há­nál, fö­lé­be tart­va és össze-össze­dör­zsöl­ve a te­nye­rét. Az­tán oda­ment az ab­lak­hoz megint, és le­né­zett a kert­re.

    El­mo­so­lyo­dott. A ma­da­rak ott gub­basz­tot­tak a fá­kon. Moz­du­lat­la­nul, mint­ha csak alud­ná­nak. És mint­ha el sem men­tek vol­na soha, mint­ha ott gub­basz­tot­tak vol­na min­dig, ugyan­úgy, öröktől fog­va. Igen, szin­te csak egy pil­la­nat telt el az­óta, hogy utol­já­ra lát­ta őket, hogy el­múlt az előző tél – és meg­annyi tél an­nak előt­te. A leg­elsőt, me­lyet itt élt meg sok-sok esz­tendő­vel azelőtt, egy­sze­ri­ben épp­oly kö­ze­li­nek, szin­te je­len­va­ló­nak érez­te, akár a leg­utol­sót. Csak néz­te a ma­da­ra­kat el­ré­ved­ve, mi­kor egyi­kük hir­te­len meg­ráz­ta ma­gát, és szár­nyá­nak egyet­len reb­ben­té­sé­vel át­szök­kent egy má­sik, ala­cso­nyab­ban lévő ágra. Ő mint­egy fel­esz­mélt ak­kor, s e más­kü­lön­ben je­len­ték­te­len ap­ró­ság, e ke­cses, könnyed szárny­reb­ben­tés lát­tán egy fur­csa em­ber rém­lett fel em­lé­ke­ze­té­ben: a ma­dár­ke­res­kedő…

    * * *

    Ak­ko­ri­ban még lent la­kott a vá­ros­ban; egész pon­to­san alig pár hete köl­tö­zött csak oda egy tá­vo­li vi­dékről. Ja­vá­ban ősz volt már, de me­le­gen sü­tött a nap, és el­szór­tan né­hány apró fe­hér felhő ár­vál­ko­dott csu­pán a tün­döklő kék ég­bol­ton. A hi­va­tal­ban el­töl­tött hosszú, egy­han­gú órák után nagy kedv­vel in­dult amo­lyan fel­fe­dező sé­tá­ra a ra­gyo­gó idő­ben. Egy­sze­ri­ben sza­bad­nak érez­te ma­gát ezen a job­bá­ra még ide­gen he­lyen, ide­gen­ként, ma­gá­nyo­san sod­ród­va az ele­gáns főut­ca szí­nes-za­jos for­ga­ta­gá­ban, a szin­te hi­val­ko­dó vi­dám­ság, a szer­te­len jö­vés-me­nés, a har­sány üd­vöz­lé­sek, ka­cér mo­so­lyok és gyen­géd pil­lan­tá­sok meg­ka­pó szín­já­té­ka kö­ze­pet­te, me­lyet va­la­mi­kép­pen még­is mint­ha a tá­vol­ból hal­lat­szó, el-el­foj­tott kin­tor­na­mu­zsi­ka szo­mor­kás dal­la­má­ra rög­tö­nöz­né­nek a sze­replők. Könnye­ket csalt a sze­mé­be ez a futó be­nyo­más, és si­et­ve be­for­dult egy mel­lék­ut­cá­ba, fé­lig tán ön­kén­te­le­nül.

    Igen, sza­bad­nak érez­te ma­gát vég­re: most nem kí­sér­tet­te a múlt, nem nyo­masz­tot­ta „előző éle­te, egy­re ide­ge­nebb­nek és mél­tat­la­nabb­nak ér­zett, ám zok­szó nél­kül, szín­lelt be­le­törő­dés­sel vi­selt sor­sa, mely elől vé­gül is meg­fu­ta­mo­dott, ide me­ne­kült, ebbe az is­me­ret­len vá­ros­ba – ha­bár e me­ne­kü­lés­hez nem kis bá­tor­ság kel­lett, való igaz. Fe­lej­te­ni jött hát ide, „te­met­ni a múl­tat – ám vele együtt te­met­nie kel­lett im­már a fi­a­tal­sá­gát is. Sza­bad­nak érez­te ma­gát, igen, és leg­fő­kép­pen sze­rel­mi bá­na­ta sem gyö­tör­te most, bár ott lap­pan­gott a szí­vé­ben, és érez­te, tud­ta, hogy bár­mi­kor rá­tör­het megint, és rá is fog tör­ni még so­ká­ig.

    Ha­ma­ro­san el­ma­radt mö­göt­te a vi­dám lár­ma, és már csak a sa­ját lép­te­i­nek ko­po­gá­sát hal­lot­ta, mely pe­dig mint­ha egy­re erő­tel­je­seb­ben és bán­tób­ban vissz­hang­zott vol­na a sor­ban egy­más­hoz épült négy-öt­eme­le­tes, ko­mor hom­lok­za­tú, kis­sé el­ha­nya­golt há­zak kö­zött. Hir­te­len rá­jött, hogy egy lé­lek­kel sem ta­lál­ko­zott még, s ak­kor el­bi­zony­ta­la­no­dott, kü­lö­nö­sen, hogy egyik vé­gét sem lát­ta a ka­nyar­gós, meg­le­hető­sen szűk ut­cá­nak. Nyo­masz­tó előér­ze­te tá­madt, és leg­szí­ve­seb­ben vissza is for­dult vol­na, de az­tán arra gon­dolt, hogy még­is­csak fel­fe­dező sé­tá­ra in­dult, így hát bi­zo­nyos mér­ték­ben vir­tus dol­ga is, hogy men­jen csak to­vább, és hogy eb­ben a kis­sé ba­rát­ság­ta­lan, sze­gé­nyes ut­cá­ban is akad­hat va­la­mi lát­ni­va­ló, va­la­mi ér­de­kes­ség. El­szán­tan sza­po­ráz­ta hát meg a lép­te­it. Nem­so­ká­ra, egy éle­sebb for­du­ló után meg is pil­lan­tot­ta az utca vé­gét, egé­szen kö­zel már. Egy tér­re nyílt, né­mi­képp ki­szé­le­sed­ve, mely­nek túl­ol­da­lán, át­el­len­ben ép­pen, egy fel­tűnően ma­gas, kar­csú temp­lom állt. Mint lát­ni­va­ló, egyet­len üz­let volt csak az egész ut­cá­ban, az is a leg­vé­gén, majd­nem a sar­kon: egy ma­dár­ke­res­ke­dés.

    Fel­lé­le­gez­ve állt meg a ki­ra­ka­ta előtt, s némi szé­gyen­ke­zés fog­ta el imén­ti ok­ta­lan fé­le­lem­ér­ze­te mi­att, an­nál is in­kább, mert egy ifjú pár for­dult be az ut­cá­ba ép­pen, kart kar­ba ölt­ve, su­gár­zó arc­cal, és ügyet sem vet­ve őrá, össze­ha­jol­tak né­hány pil­la­nat­ra, az­tán men­tek, vo­nul­tak to­vább di­a­dal­mas mél­tó­ság­gal, ün­ne­pé­lye­sen. Va­ló­ság­gal fel­de­rült, ahogy né­zett utá­nuk. Amint el­tűn­tek a for­du­ló­ban, egy futó pil­lan­tást ve­tett még a ki­ra­kat­ra, és in­dult is vol­na to­vább, ami­kor egy szín­pom­pás, tán ga­lamb nagy­sá­gú ma­dár he­ves ver­de­sés­be kez­dett a ka­lit­ká­já­ban, mire ő meg­tor­pant és oda­for­dult, hogy job­ban szem­ügy­re ve­gye. Meg­hök­kent, és az a fur­csa, nyo­masz­tó ér­zé­se tá­madt, hogy neki szól ez a dü­hödt, ám hi­á­ba­va­ló, szá­nal­mas tom­bo­lás.

    Gyer­mek­ko­rá­nak ti­tok­za­tos ma­da­ra volt.

    * * *

    Lát­ni egyet­len nyá­ron lát­ta csak, me­lyet aty­ja bi­zo­nyos ne­ve­lé­si meg­fon­to­lá­sa­i­nak kö­vet­kez­mé­nye­ként egy vi­dé­ki ro­kon­nál töl­tött, ak­kor elő­ször – ám úgy hoz­ta a sors az­tán, hogy egy­ben utol­já­ra.

    Meg­le­het, elég nagy volt már ah­hoz va­ló­ban, hogy el­sza­kad­jon a szülői ház­tól hosszabb idő­re, hogy szert te­gyen „kellő ön­ál­ló­ság-ra, le­hető­leg „ne­héz­sé­gek, meg­pró­bál­ta­tá­sok árán per­sze, de min­de­ne­kelőtt, hogy szok­ja s egy­ben ta­nul­ja is meg „be­csül­ni, sőt sze­ret­ni a két­ke­zi mun­kát, lé­vén hogy ez irány­ban min­dig is „ag­gasz­tó­an cse­kély haj­lan­dó­sá­got mu­ta­tott.

    Szo­ron­gás­sal ült vo­nat­ra azon a kora nyá­ri, kis­sé még hű­vös reg­ge­len, rá­adá­sul éle­té­ben elő­ször kí­sé­ret nél­kül, ám el­szán­tan a helyt­ál­lás­ra, bát­ran néz­ve a végső so­ron, de ta­lán már ele­ve is tel­je­sít­he­tet­len ki­hí­vás elé­be: meg­fe­lel­ni aty­ja el­vá­rá­sa­i­nak. Apró sze­ren­cse is szegő­dött mel­lé, ami a bát­rak­nak min­dig ki­jár, jól­le­het ettől mind­össze kel­le­me­sebb­nek ígér­ke­zett az uta­zás. Va­la­mi kü­lö­nös, szin­te ért­he­tet­len mó­don – bár alig­ha­nem csu­pán úti­tár­sa­i­nak ilyen irá­nyú kö­zöm­bös­sé­ge foly­tán – a leg­jobb hely ju­tott neki: az ab­lak mel­lett, szem­ben a me­net­iránnyal. Ké­nye­lem­be he­lyez­ked­ni azon­ban még­sem mert, sőt össze­húz­ta ma­gát amennyi­re csak tud­ta, hi­szen tisz­tá­ban volt az­zal, hogy a leg­ke­vés­bé őt il­le­ti meg ez a ki­vált­sá­gos hely, és tar­tott is at­tól, hogy va­la­ki el­pa­ran­csol­ja on­nan előbb-utóbb, vagy leg­alább­is meg­ké­ri, hogy cse­rél­jen he­lyet vele, amit ő nyil­ván­va­ló­an nem ta­gad­hat meg. És csak­ugyan, bár tün­tetően ki­fe­lé né­zett az ab­la­kon, a sze­me sar­ká­ból mind­járt ész­re­vet­te, hogy az ele­gáns, idő­sebb úr, aki vele szem­ben ült, egy­re mé­re­ge­ti őt. Meg­pró­bált úgy ten­ni, mint­ha tu­do­mást sem ven­ne róla, ám egy­szer­re csak el­len­áll­ha­tat­lan kény­szer fog­ta el, hogy oda­for­dul­jon felé, és egye­ne­sen a sze­mé­be néz­zen. Az úri­em­ber ak­kor je­lentő­ség­tel­je­sen fel­húz­ta a szem­öl­dö­két, alig ész­re­ve­hetően meg­csó­vál­ta a fe­jét, majd pe­dig in­tett neki, hogy ha­jol­jon kö­ze­lebb, mi­köz­ben ő is elő­redőlt egy ki­csit.

    – Az­tán messzi­re lesz-e az uta­zás, fi­a­tal­úr? – kér­dez­te hal­kan, szin­te sut­tog­va, és cin­ko­san rá­ka­csin­tott, ám meg sem vár­va a vá­la­szát, már­is fel­egye­ne­se­dett, kis­sé hát­ra is szeg­te a fe­jét, és úgy né­zett rá az­tán, szú­rós te­kin­tet­tel.

    – I…igen – nyög­te ki ő nagy ne­he­zen, meg­il­letőd­ve.

    A kü­lö­nös em­ber vá­rat­la­nul el­mo­so­lyo­dott, mint­ha fel­de­rül­ne az ő za­va­rán.

    – No lám csak – mond­ta kis­vár­tat­va, és elis­merően bó­lo­ga­tott.

    Töb­bet az­tán nem is szólt, csak ült egy­kedvűen maga elé me­red­ve, szo­bor­szerű mél­tó­ság­gal, a tér­de közé fo­gott bot­ján nyug­tat­va két ke­zét. Ő pe­dig fel­lé­leg­zett, és óva­to­san, szin­te ész­re­vét­le­nül ugyan, de ké­nye­lem­be is he­lyez­ke­dett vég­re. Már nem tar­tott at­tól, hogy át kell ül­nie más­ho­vá, és úgy érez­te, igen­is meg­il­le­ti őt az a hely, épp­úgy, mint bár­ki mást. Mint­egy va­rázs­szó­ra, egy­sze­ri­ben sem­mi­vé lett a szo­ron­gá­sa, sőt va­la­mi soha nem is­mert derű áradt el ben­ne: az ön­be­csü­lés­nek és ma­ga­biz­tos­ság­nak az ő ko­rá­ban még csak­ugyan oly szo­kat­lan derű­je. Az a va­rázs­szó pe­dig va­ló­ban el­hang­zott: „fi­a­tal­úr"-nak szó­lí­tot­ták, éle­té­ben elő­ször.

    Igen, ak­kor jött rá, ak­kor fog­ta fel, hogy el­uta­zá­sá­val egy­szer­s­mind a gye­rek­ko­rát is maga mö­gött hagy­ja, és büsz­kén gon­dolt arra, hogy már egye­dül jött ki az ál­lo­más­ra – még ha ke­ser­ves volt is ci­pel­nie a bő­rönd­jét a hosszú úton –, de még in­kább arra, hogy nem bú­csúz­tat­ja sen­ki. Sza­bad­nak, ön­ál­ló­nak, egy ki­csit már­is felnőtt­nek érez­te ma­gát.

    Még­is, amint nem­so­ká­ra, a ka­la­uz hosszú síp­je­lé­re egy dur­va rán­du­lás­sal el­in­dult a vo­nat, össze­szo­rult a tor­ka, és szin­te két­ség­be­eset­ten ha­jolt az ab­lak­hoz, hát­ha meg­pil­lant oda­lent a so­ka­ság­ban egy is­merős ar­cot; va­la­kit, aki egy biz­ta­tó mo­solyt kül­de­ne felé, aki bú­csút in­te­ne neki. De csu­pa ide­gent lá­tott, akik mind más­fe­lé néz­tek, más­nak in­te­get­tek – és mind­járt el is nyel­te őket a moz­dony szür­kés­fe­hér, sűrűn go­moly­gó füst­je, me­lyet alig­ha­nem egy hir­te­len tá­madt szélör­vény csa­pott rá­juk.

    Csa­ló­dot­tan dőlt hát­ra, a könnye­i­vel küsz­köd­ve, mi­köz­ben arra gon­dolt, hogy az a bi­zo­nyos „kellő ön­ál­ló­ság", mely­re aty­ja oly nyo­ma­ték­kal hi­vat­ko­zott, ta­lán nem je­lent mást va­ló­já­ban, mint ma­gá­nyos­sá­got. A kü­lö­nös em­ber­re né­zett,

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1