Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

365 Dana s Duhom Svetim
365 Dana s Duhom Svetim
365 Dana s Duhom Svetim
Ebook384 pages3 hours

365 Dana s Duhom Svetim

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Predgovor hrvatskom izdanju napisao je p. Marko Glogović, OSPPE:
„Evo nam još jedna knjiga autorstva o. Augustina Pelanowskog, na radost mnogih koji ga prate i molitvom i čitanjem. Ova je knjižica ponešto drugačija, želi nam kraćim mislima i meditacijama pomoći da svakog dana u godini svrnemo svoj pogled i srce gore, iznad nas, k Isusu, k vječnosti. Ona nam uistinu može biti i orijentir i okrjepa u svakodnevnim borbama i prilikama kojima smo izloženi a u kojima želimo (p)ostati Kristovi!
Sažeto, jasno, nadahnuto, o. Augustin nas provodi kroz Božju riječ, potiče na vjeru iznad svega, daje nam nadu. U vremenima užurbanosti vrlo je vrijedno i korisno zastati na trenutak i osluhnuti Duha Svetoga. U vremenima kriza i neizvjesnosti spasonosno je duši čuti i znati da nas Bog ljubi i da ima sjajne planove s nama! Ova nas razmatranja podučavaju da ne klonemo duhom i poučavaju da se vraćamo ponovno i ponovno na izvore: Božjoj riječi, sakramentima, molitvi, milosrđu.
Daj si vremena, uroni dnevno na nekoliko minuta u riznicu koju nam je ovaj svećenik redovnik otvorio svojom suradnjom s onim kojeg nazivamo Gospodin i Životvorac.“
Fr. Marko Glogović, pavlin

LanguageHrvatski jezik
Release dateNov 19, 2020
ISBN9789537929992
365 Dana s Duhom Svetim

Read more from O. Augustyn Pelanowski, Osppe

Related to 365 Dana s Duhom Svetim

Related ebooks

Reviews for 365 Dana s Duhom Svetim

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    365 Dana s Duhom Svetim - O. Augustyn Pelanowski, osppe

    Evo nam još jedna knjiga autorstva o. Augustina Pelanowskog, na radost mnogih koji ga prate i molitvom i čitanjem. Ova je knjižica ponešto drugačija, želi nam kraćim mislima i meditacijama pomoći da svakog dana u godini svrnemo svoj pogled i srce gore, iznad nas, k Isusu, k vječnosti. Ona nam uistinu može biti i orijentir i okrjepa u svakodnevnim borbama i prilikama kojima smo izloženi a u kojima želimo (p)ostati Kristovi!

    Sažeto, jasno, nadahnuto, o. Augustin nas provodi kroz Božju riječ, potiče na vjeru iznad svega, daje nam nadu. U vremenima užurbanosti vrlo je vrijedno i korisno zastati na trenutak i osluhnuti Duha Svetoga. U vremenima kriza i neizvjesnosti spasonosno je duši čuti i znati da nas Bog ljubi i da ima sjajne planove s nama! Ova nas razmatranja podučavaju da ne klonemo duhom i poučavaju da se vraćamo ponovno i ponovno na izvore: Božjoj riječi, sakramentima, molitvi, milosrđu.

    Daj si vremena, uroni dnevno na nekoliko minuta u riznicu koju nam je ovaj svećenik redovnik otvorio svojom suradnjom s onim kojeg nazivamo Gospodin i Životvorac.

    Fr. Marko Glogović, pavlin

    Siječanj

    1. siječnja

    Marija Bogorodica

    U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog. Ona bijaše u početku u Boga. Sve postade po njoj i bez nje ne postade ništa. Svemu što postade u njoj bijaše život i život bijaše ljudima svjetlo; i svjetlo u tami svijetli i tama ga ne obuze

    (Iv 1, 1–5).

    Božji Sin ima riječi istine. On je onaj koji svojim riječima osvjetljuje tamu. To na poseban način možemo vidjeti dok sudjelujemo u večernjim satima u crkvenim pobožnostima. Oko crkve vlada mrak, a u njoj je svjetlo. Svijet je u tami, ali u Crkvi je sve osvijetljeno. Čak i noću svijetli vječno svjetlo zato što stojimo pred Licem. Pred veoma važnom Osobom, pred Sinom Božjim.

    2. siječnja

    Sveti Grgur Nazijanski, biskup i crkveni naučitelj

    Sveti Bazilije Cezarejski, biskup i crkveni naučitelj

    ...bijaše na svijetu i svijet po njemu posta i svijet ga ne upozna. K svojima dođe i njegovi ga ne primiše. A onima koji ga primiše podade moć da postanu djeca Božja

    (Iv 1, 10–12a).

    Želimo vjerovati u ono što je lijepo u trenutcima kada se stvarnost „sudara" sa snovima. Želimo vjerovati u svoje snove, čežnje, potrebe. Dok s druge strane, istovremeno, strašnu istinu smatramo nevjerojatnom. Nitko, primjerice, ne vjeruje da se u ovoj godini može dogoditi nešto što će promijeniti naše životne planove. Nešto što će promijeniti zemaljsko lice. Najvažnije je da Najvažniji bude najvažniji.

    3. siječnja

    Presveto Ime Isusovo

    Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao anđeo prije njegova začeća (Lk 2, 21).

    Kristovi sljedbenici trpe progone od početka kršćanstva. Ginu mučeničkom smrću zbog Isusova imena. Možda je tako i u tvojem životu… Možda te kod kuće, na poslu, u zajednici gledaju kao potencijalnu žrtvu. Zašto si ipak još uvijek živ? Zato što Božja ruka bdije nad onima koje su ljudi odbacili. Razmisli o ovome: „Odbacuje li svijet one koje je Bog izabrao ili Bog za sebe odabire one koji su odbačeni, koji su doživjeli nepravdu?"

    4. siječnja

    Sveta Anđela iz Foligna, redovnica

    Ne boj se, jer ja sam te otkupio; imenom sam te zazvao: ti si moj! (...) Sve koji se mojim zovu imenom, i koje sam na svoju slavu stvorio, koje sam sazdao i načinio (Iz 43, 1. 7).

    Bog nam omogućuje, zapravo nam naređuje, da preispitamo svoj pesimističan pogled na same sebe. On daruje čovjeku svoje ime te ga zove u suživot sa sobom. Bi li Bog mogao ičime bolje pokazati svoju ljubav prema svakoj duši, nego time što joj je dao sâmo svoje božansko ime?

    5. siječnja

    Sveti Ivan Nepomuk Neumann, biskup

    Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo (Izl 20, 7).

    Ponekad se događa da se pojedinci iz vlastitih, nepoštenih interesa zaklinju Božjim imenom ili se pozivaju na Boga da bi opravdali svoje laži i prikazali ih kao istinu. Primjerice kada koriste svoje svećeništvo kako bi ostvarili svoje vlastite ambicije i ciljeve. Isto je i tvrditi da je Bog kriv zbog nekih ili nečijih grijeha. Srž grijeha protiv druge zapovijedi proizlazi upravo iz osuđivanja Boga.

    6. siječnja

    Sveta tri kralja

    Kad se Isus rodio u Betlehemu judejskome u dane Heroda kralja, gle, mudraci se s Istoka pojaviše u Jeruzalemu raspitujući se: „Gdje je taj novorođeni kralj židovski? Vidjesmo gdje izlazi zvijezda njegova pa mu se dođosmo pokloniti." Kada to doču kralj Herod, uznemiri se on i sav Jeruzalem s njime (Mt 2, 1–3).

    Bog postaje čovjekom – samo značenje utjelovljenja, inkarnacije, je običnom čovjeku jednostavno neshvatljivo. Sami sebe smo doveli do takvih nemogućih granica, gluposti i bijede, da On mora činiti takve nemoguće, nama neshvatljive, pojedinosti! Otajstvo utjelovljenja Isusa Krista je neshvatljivo ljudskom razumu. Ludost je to i besmislenost za grčke filozofe, sablazan i bogohuljenje za židovske pismoznance… Jer Bog ne može biti čovjek! Ipak, On to čini: Bog postaje čovjek kako bi spasio svoj odnos s čovjekom!

    7. siječnja

    Sveti Lucijan iz Antiohije, svećenik i mučenik

    Otvore zatim svoje blago i prinesu mu darove: zlato, tamjan i smirnu. Upućeni zatim u snu da se ne vraćaju Herodu, otiđoše drugim putem u svoju zemlju (Mt 2, 11b–12).

    Kakve si temelje postaviš, takvu imaš sudbinu. Ako temelje zanemaruješ, ignoriraš, nemoj se čuditi što si sâm sebi predodredio ruševnu sudbinu. Određeno vrijeme nešto gradiš i postoje nekakvi zasloni, zidovi, a kasnije sve propada. Temelj je duboko zakopan, kao blago, i zbog toga pokazuje na čemu gradiš i iz čega rasteš. On pokazuje kakav je tvoj korijen. Zapitaj se kome govoriš: „Moje blago!"

    8. siječnja

    Sveti Lovro Giustiniani, biskup

    A pošto oni otiđoše, gle, anđeo se Gospodnji u snu javi Josipu: „Ustani, reče, uzmi dijete i majku njegovu te bježi u Egipat i ostani ondje dok ti ne reknem jer će Herod tražiti dijete da ga pogubi." On ustane, uzme noću dijete i majku njegovu te krene u Egipat (Mt 2, 13–14).

    Što god te u životu snađe, što god doživiš – u svemu traži Božju prisutnost. Traži ga svugdje, traži njegovu mudrost i njegovu ljubav sa zahvalnošću. I moli Gospodina. On je dobar, On je svet, On te nikada neće napustiti, On te nikada ne ostavlja samoga. U svakom trenutku tvojega života Isus je s tobom!

    9. siječnja

    Sveti Hadrijan iz Canterburyja, opat

    Bijaše neki bogataš. Odijevao se u grimiz i tanani lan i danomice se sjajno gostio. A neki siromah, imenom Lazar, ležao je sav u čirevima pred njegovim vratima i priželjkivao nasititi se onim što je padalo s bogataševa stola. Čak su i psi dolazili i lizali mu čireve (Lk 16, 19–21).

    To govori Isus onima koji se imaju čime pohvaliti u intelektualnome, materijalnome i/ili duhovnom pogledu. Možemo sigurno dostići savršenstvo, primjerice, u moralnom smislu i u tom pogledu bogatstvo bilo koje vrste. No, ako preziremo druge, i ponosimo se vlastitim uspjehom kako bismo običnom čovjeku pokazali da smo bolji nego on te hvalili se koliko imamo u odnosu na siromašnoga čovjeka, zagrobni će nam život biti tragičan.

    10. siječnja

    Sveti Grgur Nisenski, biskup i crkveni naučitelj

    Kad umrije siromah, odnesoše ga anđeli u krilo Abrahamovo. Umrije i bogataš te bude pokopan (Lk 16, 22).

    Prije nego umremo, učimo živjeti. A kada naučimo živjeti, tada umremo. I tako to izgleda. Činjenica je da više od 60 % Poljaka misli kako neće nikada umrijeti. Nitko ozbiljno ne razmišlja o činjenici da će umrijeti: „Naravno, onaj stari gospodin kojega poznam, ona postarija gospođa, da… Ali ja?" Tako razmišljamo.

    11. siječnja

    Sveta Honorata, djevica

    Tada u teškim mukama u paklu, podiže svoje oči te izdaleka ugleda Abrahama i u krilu mu Lazara pa zavapi: „Oče Abrahame, smiluj mi se i pošalji Lazara da umoči vršak svoga prsta u vodu i rashladi mi jezik jer se strašno mučim u ovom plamenu." (Lk 16, 23–24).

    Sve što posjedujemo ovdje, na Zemlji, ima prolaznu vrijednost. Sa sigurnošću tvrdim da ćemo to izgubiti. Sve smo to na Zemlji dobili kako bismo upravo to pretvorili u neprolaznu vrijednost, od toga napravili vječnu korist… Jer na onaj svijet sa sobom ćemo ponijeti, samo ono što smo, na ovom svijetu, darovali drugima.

    12. siječnja

    Sveta Tatjana, mučenica

    Reče nato Abraham: „Sinko! Sjeti se da si za života primio dobra svoja, a tako i Lazar zla. Sada se on ovdje tješi, a ti se mučiš. K tome između nas i vas zjapi provalija golema te koji bi i htjeli prijeći odavde k vama, ne mogu, a ni odatle k nama prijelaza nema." (Lk 16, 25–26).

    Samo Bog može preobraziti zemaljsko u nebesko. Onda kada nas „uhvati" kako u određenim gestama, činima, čežnjama, nismo sebični. Ne živimo samo za sebe, već za njega ili za drugoga. Preobraziti može zemaljsko u nebesko kada sebe dajemo njemu ili drugomu čovjeku.

    13. siječnja

    Sveti Hilarije iz Poitiersa, biskup i crkveni naučitelj

    Nato će bogataš: „Molim te onda, oče, pošalji Lazara u kuću oca moga. Imam petoricu braće pa neka im posvjedoči da i oni ne dođu u ovo mjesto muka. Kaže Abraham: „Imaju Mojsija i proroke! Njih neka poslušaju! (Lk 16, 27–29).

    Ako ne pomažemo drugima, naš život postaje prazan i besmislen. Ne možemo živjeti ako ne živimo za drugoga. Život nije život ako ga živimo samo za sebe. Mislim da smo naslijedili od našega Oca: sklonost biti požrtvovni, dati sve za druge… Tu snažnu čežnju da svoj život živimo za drugoga čovjeka.

    14. siječnja

    Sveti Feliks iz Nole, svećenik

    Bl. Petar Donders, svećenik

    A on će: „O ne, oče Abrahame! Nego dođe li tko od mrtvih k njima, obratit će se. Reče mu: „Ako ne slušaju Mojsija i proroke, neće povjerovati sve da i od mrtvih tko ustane. (Lk 16, 30–31).

    U Krakovu, u Ulici Grodzka, nalazi se evangelistička crkva sv. Martina. Na njezinu ulazu, na timpanu, stoji latinska maksima: „Frustrat vivat qui nemini protest. („Uzalud živi onaj tko nikomu ne pomaže.). Uzalud? Frustracija, tj. praznina, osjećaj je nedovoljnosti ili nemogućnosti dokazivanja i ostvarivanja. Zašto se čovjek osjeća prazno, neispunjeno? Zato što nikome ne pomaže.

    15. siječnja

    Sveti Pavao iz Tebe, pustinjak

    Spominjem se mladosti tvoje privržene, ljubavi tvoje vjereničke: ti pođe za mnom u pustinju, po zemlji gdje se ne sije (Jr 2, 2b).

    Najviše se bojimo tišine i samoće. Zašto je teško izdržati tišinu i samoću? Zato što se ondje nalazi Bog. I upravo tada, u samoći i tišini, izlaze iz nas naši grijesi. Kao zmije ispod kamenja. U tišini i samoći, vidimo Boga i vidimo svoj grijeh. I od toga bježimo.

    16. siječnja

    BDM Kraljica Pustinjaka

    Stoga ću je, evo, primamiti, odvesti je u pustinju i njenu progovorit srcu. I vratit ću joj ondje njene vinograde, i od doline ću akorske učiniti vrata nade. Ondje će mi odgovarat ona kao u dane svoje mladosti, kao u vrijeme kada je izišla iz Egipta (Hoš 2, 16–17).

    Bog ti govori: „Pogledaj u moje lice! Ja ti ne želim ništa uzeti, ne želim te osiromašiti. Samo pogledaj, da spoznaš tko je tvoja prva ljubav." Čije je lice prvo u tvojoj kući, čije lice najviše gledaš: njezino, njegovo ili Kristovo? Bog želi da se vratiš svojoj prvoj ljubavi – siguran sam da je to njegova želja – i tu nam je želju i tajnu povjerio u Bibliji.

    17. siječnja

    Sveti Antun, opat

    U onaj dan" – riječ je Jahvina – „ti ćeš me zvati: 'Mužu moj', a nećeš me više zvati: 'Moj Baale.' Uklonit ću joj iz usta imena baalska i neće im više ime spominjati. U onaj dan učinit ću za njih savez sa životinjama u polju, s pticama nebeskim i gmazovima zemskim; lûk, mač i boj istrijebit ću iz zemlje da mirno u njoj počiva. Zaručit ću te sebi dovijeka; zaručit ću te u pravdi i u pravu, u nježnosti i u ljubavi; zaručit ću te sebi u vjernosti i ti ćeš spoznati Jahvu (Hoš 2, 18–22).

    Bog je ljubav koja se daje drugima. U koju se posudu može uliti više tekućine, u onu koja je već djelomično puna ili u potpuno praznu? Komu se Bog može najviše dati? Upravo onome tko je potpuno prazan, napušten, opustošen.

    18. siječnja

    Sveta Margareta Ugarska, djevica

    Duh tada odvede Isusa u pustinju da ga đavao iskuša. I propostivši četrdeset dana i četrdeset noći, napokon ogladnje (Mt 4, 1-2).

    Svaki čovjek se hrani i živi od nečega drugoga.

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1