Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni
Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni
Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni
Ebook320 pages2 hours

Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Greg Gaines, a különc kamasz mindent megtesz, hogy bármelyik iskolai társaságban elvegyüljön, vagyis láthatatlan maradjon. Egyetlen barátja van, Earl, akivel kultikus művészfilmekért rajonganak, és szabadidejükben nagy lelkesedéssel és minimális tehetséggel újraforgatják a kedvenceiket. Egy nap az édesanyja ráveszi Greget, hogy élessze újra barátságát Rachellel.
LanguageMagyar
Release dateMay 20, 2020
ISBN9789634061571
Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni

Related to Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni

Related ebooks

Reviews for Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Én, Earl és a csaj, aki meg fog halni - Jesse Andrews

    A fordítás az alábbi kiadás alapján készült:

    Jesse Andrews: Me & Earl & the Dying Girl

    Amulet Books, New York, 2013

    Fordította: Roboz Gábor

    Könyvterv: Szabó Vince, MALUM Stúdió

    Text copyright © 2012 by Jesse Andrews

    Hungarian translation © Roboz Gábor, 2015

    Hungarian edition © GABO Kiadó, 2015

    Elektronikus kiadás v.1.0.

    A könyv bármely részletének közléséhez a kiadó előzetes hozzájárulása szükséges.

    ISBN 978-963-406-157-1

    Kiadja GABO Kiadó

    www.gabo.hu

    gabo@gabo.hu

    www.dibook.hu

    Felelős kiadó: Földes Tamás

    Felelős szerkesztő: Solymosi Éva

    A Schenley-nek, ami messze nem olyan, mint a Benson

    Fogalmam sincs, hogyan írjam meg ezt az idióta könyvet.

    Lehetek egy másodpercre őszinte? Szó szerint az igazat mondom. Amikor nekiálltam írni ezt a könyvet, azzal a mondattal próbálkoztam, hogy Azok voltak a legszebb idők, és azok voltak a legrútabb idők. Őszintén azt hittem, hogy kezdődhetne így. Arra gondoltam, ez egy klasszikus nyitómondat, de aztán sehogy sem tudtam rájönni, hogyan folytassam. Egy órán át csak bámultam a számítógép képernyőjét, muszáj volt, különben teljesen bekattantam volna. Elkeseredésemben megpróbáltam variálni a központozással és a dőlt betűzéssel:

    Azok voltak a legszebb idők? És azok voltak a legrútabb idők?!!

    Ez egyáltalán mi a francot jelent? Kinek jutna eszébe így kezdeni egy könyvet? Maximum annak, akinek valamilyen gomba eszi az agyát, mint valószínűleg nekem.

    Lényeg, hogy fogalmam sincs, mit művelek ezzel a könyvvel. Nem író vagyok, hanem filmkészítő. Most nyilván mindenki ilyen kérdéseket tesz fel magának:

    1. A srác akkor miért könyvet ír, miért nem filmet forgat?

    2. Az agyevő gomba miatt?

    Megoldókulcs

    1. Azért könyvet írok ahelyett, hogy filmet forgatnék, mert a filmkészítéstől örökre visszavonultam. Egészen konkrétan azután, hogy leforgattam A Valaha Készült Legrosszabb Filmet. Általában azután szokás visszavonulni, hogy elkészülünk a legjobb munkánkkal – sőt ilyenkor még jobb meghalni –, de én pont az ellenkezőjét csináltam. Ha röviden összegezni kéne a karrierem, nagyjából így nézne ki:

    i. sok rossz film

    ii. egy közepes film

    iii. pár elmegy film

    iv. egy korrekt film

    v. két-három jó film

    vi. néhány elég frankó film

    vii. a valaha készült legrosszabb film

    Fin. Hogy mennyire volt rossz ez a film? Annyira, hogy valakit megölt. Konkrétan halált okozott. Majd meglátják.

    2. Legyen elég annyi, hogy sok mindent megmagyarázna, ha valamilyen gomba enné az agyam. Bár az is igaz, hogy akkor gyakorlatilag egész életemben ennie kellett volna. Ezen a ponton elképzelhetőnek tartom, hogy a gomba elunta magát és lelépett, vagy belehalt az alultápláltságba.

    Mindenesetre egyvalamit még szeretnék tisztázni, mielőtt belekezdünk ebbe az iszonyatosan ostoba könyvbe. Arra már, ha jól sejtem, mindenki rájött, hogy egy rákos lányról szól. Esélyes, hogy sokan azt gondolják: „Király! Ez egy bölcs és éleslátó történet lesz szerelemről, halálról és felnövésről. Valószínűleg végig fogom bőgni. Annyira izgulok." Ha ez az idézet hitelesen reprezentálja valaki gondolatait, legjobb lesz, ha megpróbálja begyömöszölni a könyvet egy kukába, és elrohan. Mert a következő a helyzet: abszolúte semmit nem tanultam Rachel leukémiájából. Sőt a történtek miatt valószínűleg még hülyébb lettem az élet dolgaival kapcsolatban.

    De nem fogalmazok elég érthetően. A lényeg: ebben a könyvben egész pontosan nulla fontos életvezetési tanács van, és ugyanennyi gagyi szívfacsaró pillanat, amikor megértettük, hogy örökre magunk mögött hagytuk a gyerekkorunkat, vagy ilyesmi. És, szemben a legtöbb olyan regénnyel, amelyben egy lány rákos lesz, ebben nincsenek cukormázas, önellentmondásos, egymondatos bekezdések, amikről elvileg azt kéne gondolnunk, hogy mélyek, mert dőlt betűvel vannak szedve. Értik, miről beszélek? Az ilyen mondatokról:

    A rák felfalta a szemgolyóit, mégis tisztábban látta a világot, mint korábban bármikor.

    Blöe. Hagyjuk is. Nekem személy szerint egy kicsivel sem jelentenek többet a dolgok csak azért, mert volt alkalmam megismerni Rachelt még a halála előtt. Ha már itt tartunk, a dolgok inkább kevesebbet jelentenek. Világos?

    Úgyhogy akkor vágjunk bele.

    (Csak most esett le, hogy talán nem mindenki tudja, mit jelent a fin. Ez egy filmes kifejezés. Francia, és egész pontosan azt jelenti, hogy „Ez a film véget ért, ami jó hír, mert valószínűleg állati zavaros volt, lévén franciák csinálták".)

    Na, most akkor tényleg fin.

    Ahhoz, hogy mindenki megértsen mindent, ami történt, abból az alapállításból kell kiindulnunk, hogy a középiskola szar. Ezt elfogadhatjuk? Még szép. Általánosan elfogadott igazság, hogy a középiskola szar. Valójában itt szembesülünk először az élet alapvető egzisztenciális kérdésével: Hogyan létezhetünk egy olyan helyen, ami ennyire szar?

    Az általános iskola többnyire még rosszabb, de ez meg annyira szánalmas, képtelen vagyok rávenni magam, hogy írjak róla, úgyhogy akkor koncentráljunk a középiskolára.

    Na jó, szóval, hadd mutatkozzam be: Greg S. Gaines vagyok, 17 éves. A történet idején a pennsylvaniai Pittsburgh Benson középiskolájának végzőse voltam. Mielőtt bármi mást csinálnánk, először is meg kell vizsgálnunk a Bensont, és hogy egész pontosan milyen dolgok miatt szar.

    A Benson egy tehetős környék, a Squirrel Hill és egy nem annyira tehetős környék, a Homewood határán áll, és nagyjából ugyanannyian járnak ide mindkét helyről. A filmekben általában azt látjuk, hogy a gazdag srácok uralkodnak a középsuliban, Squirrel Hill igazán gazdag srácainak többsége azonban a Shadyside Akadémia nevű helyi magánsulit választja. Akik itt maradnak, túl kevesen vannak ahhoz, hogy bármiféle rendet alakítsanak ki. Időnként persze próbálkoznak, de ez inkább bájos, mint bármi más. Például, amikor Olivia Garrity kikészül attól, hogy az egyik lépcsőn vizelettócsa jelenik meg szinte minden nap 10:30 és 11:00 között, és eszeveszetten sikítozik az összes arra járónak, próbál rájönni, kinek a műve, de hiába. Ilyenkor legszívesebben azt mondanánk neki: „Liv, a tettes valószínűleg nem tért vissza a bűntény helyszínére, már rég máshol jár." Olyan ez, mint amikor egy kiscica megpróbál halálra harapdálni valamit. Nyilván él benne egy ragadozó gyilkos ösztöne, de ettől még csak egy kiscica, akit legszívesebben beraknánk egy cipősdobozba, és felvennénk videóra, hogy a nagymamáknak legyen mit néznie a YouTube-on.

    Szóval a Bensonban nem a gazdag srácok alkotják az alfa-csoportot. A következő legesélyesebb népcsoport a templomos srácoké lenne: van belőlük épp elég, és határozottan érdekli őket az iskolai uralom. Csakhogy az erősségük – az uralom akarása – egyúttal a legnagyobb gyengeségük is, mert azzal próbálják megtéríteni az embert, hogy áthívják a templomukba. – Lesz süti meg társasjátékozás – ígérik. – Pont most vettünk egy Wii-t! – Valami sosem egészen kóser ebben. Aztán végül rájössz: egy cukrosbácsi is pont ugyanezt mondaná.

    Az efféle taktikákkal a templomos srácok sem lehetnek az alfák. A taktikáik amúgy is túl parák. Sok iskolában nagy eséllyel a sportolók lennének a trónkövetelők, de ők a Bensonban szinte egytől egyig feketék, és a legtöbb fehér gyerek fél tőlük. Ki jöhet még szóba, hogy a tömegek élére álljon? Az okos srácok? Ugyan már. Őket nem érdekli a politika. Reménykednek, hogy a középsuli végéig a lehető legkevesebb figyelmet vonják magukra – kvázi terepszínű cuccokban bujkálnak a dzsungelben, és amikor csak mozgást érzékelnek az aljnövényzetben, földbe gyökerezik a lábuk –, hogy aztán békében beiratkozhassanak valami fősulira, ahol senki sem fog gúnyolódni rajtuk amiatt, hogy tudják, mire jó egy határozószó. A színházasok? Jézusom, abból szép kis vérontás lenne. Agyonverve találnánk rájuk, kezükben szamárfüles A Wiz dalszöveggyűjteményükkel. A füvesek? Bennük nulla motiváció van. A bandázók? Túl ritkán járnak a suli környékén. A zenészek? Velük nagyjából az lenne a helyzet, mint a színházasokkal, csak valahogy még szomorúbb. A gótok? Ez még a gondolatkísérlet szintjén sem működik.

    Úgyhogy a Benson társasági hierarchiájának csúcsán vákuum van. Az eredmény pedig: káosz.

    (Persze azért megjegyezném, hogy nyíltan leegyszerűsítő kategóriákat használok. Hogy több különböző csoportja létezik-e az okos/gazdag/sportoló/stb. srácoknak? Persze. Vannak-e olyan csoportok, amelyeket nem könnyű felcímkézni, mert nem többek laza baráti társaságoknál, amiknek nincs egyetlen meghatározó jellegzetessége? Vannak. Ha valaki megkérne, gond nélkül csinálnék neki térképet a Bensonhoz, olyan suta címkékkel, mint a színes bőrű középosztálybeli alsósok 4c alklikkje, de elég biztos vagyok benne, hogy erre senki sem vágyik. Még a színes bőrű középosztálybeli alsósok 4c alklikkjének tagjai sem [Jonathan Williams, Dajuan Williams, Donté Young, és amíg az első év közepén el nem kezdte túl komolyan venni a harsonázást, Darnell Reynolds]).

    Szóval van egy rakás csoport, mindegyik a hatalomra ácsingózik, következésképpen mindannyian meg akarják ölni egymást. A probléma tehát az, hogy ha valaki tagja egy csoportnak, a csoporton kívül mindenki más meg akarja ölni.

    Csakhogy. A problémának van megoldása: be kell jutni mindegyik csoportba.

    Tudom, tudom. Őrültségnek hangzik. De én pontosan ezt csináltam. Belépni nem léptem be egyikbe se, ezt hangsúlyozom. De mindegyikbe bejutottam. Az okos srácokhoz, a gazdagokhoz, a sportolókhoz, a füvesekhez. A zenészekhez, a színházasokhoz, a templomosokhoz, a gótokhoz. Odasétálhattam bármelyik csoporthoz, senkinek nem rebbent a szeme se. Mindenki csak rám nézett, és arra gondolt: „Greg! Ő közénk tartozik. Vagy talán inkább valami ilyesmit: „Ez a srác a mi oldalunkon áll. Vagy legalábbis ennyit: „Greg azok közé tartozik, akikre nem fogok ketchupöt spriccelni." Ezt brutálisan nehéz volt összehozni. Gondoljuk csak végig a helyzet összetettségét:

    1. Egy csoporthoz való hűségnek titokban kell maradnia a tagok nagy része, ha nem az összes tag előtt. Ha a gazdag srácok meglátják, hogy kedélyesen csevegünk a gótokkal, bezárják előttünk az ajtót. Ha a templomosok észreveszik, hogy kitámolygunk egy füves kocsijából, olyan füstfelhőben, mintha egy szaunából lépnénk ki, már búcsút is mondhatunk azoknak a napoknak, amikor lelkiismeretesen nem mondtuk ki a ká-betűs szót a templom pincehelyiségében. Ha pedig a sportolók ne adj isten szemtanúi annak, amint a színházasokkal haverkodunk, azon nyomban elkönyvelnek minket melegnek, és a világon semmi sem erősebb a sportolók homoszexuálisoktól való félelménél. Tényleg semmi. Olyan ez, mint a zsidók félelme a náciktól, csak pont a fordítottja, mármint arra vonatkozóan, hogy ki ver kit. Szóval lehet, hogy inkább olyan ez, mint a nácik félelme a zsidóktól.

    2. Egyik csoportban sem verhetünk túl mélyen gyökeret. Ez az 1. pontból következik. Inkább mindig a periférián kell maradnunk. Barátkozzunk a gótokkal, de ne öltözzünk úgy, mint ők. Lépjünk be egy zenekarba, de ne vegyünk részt tanítás után az egyórás jammelésben. Jelenjünk meg a templom röhejesen túlcsicsázott társalgójában, de kerüljünk minden olyan eseményt, ahol valaki aktívan beszél Jézusról.

    3. Ebédnél, a reggeli órák előtt, és bármikor máskor, amikor a nyilvánosság előtt vagyunk, észvesztően meg kell húznunk magunkat. Jobb is, ha elfelejtjük az ebédet. Az ebédnél kötelesek vagyunk demonstrálni, melyik csoporthoz tartozunk: oda kell ülnünk valakikhez, hogy mindenki más lássa, mi a helyzet – vagy valami szerencsétlen nyomihoz kell szegődnünk, aki még csak nem is tartozik semelyik csoportba. Nem mintha bármi bajom lenne a csoporton kívüliekkel. Teljes mértékben együtt érzek a pancserokkal. A Benson csimpánzok uralta dzsungelében ők azok, akik az erdő aljnövényzetében kénytelenek vergődni, és sehogy sem ússzák meg a zaklatást és a cikizést. Szánni őket: persze; barátkozni velük: soha. Aki barátkozik velük, osztozik a sorsukon. És ők rendszeresen megpróbálják horogra akasztani az embert, ilyen mondatokkal: „Greg, lenne kedved mellém ülni? De ilyenkor valójában azt mondják: „Legszívesebben lábon szúrnálak, hogy amikor a Genyák eljönnek értünk, ne tudj elfutni.

    Akármikor egy helyiségbe kerülünk különböző csoportokkal, a lehető legjobban távolságot kell tartanunk tőlük. Órán, ebédnél, mindenhol.

    Ezen a ponton jogosan kérdezhetik: „De mi a helyzet a barátainkkal? Őket nem lehet csak úgy semmibe venni, ha egy órára járunk velük." Erre én a következőt mondom: lehet, hogy eddig nem figyeltek eléggé. Pont az a lényeg, hogy nem barátkozhatunk össze senkivel. Ebben rejlik az általam ismertetett életmód tragédiája és diadala. Nem élhetünk tipikus középiskolás életet.

    Mert az van, hogy a tipikus középiskolás élet szar.

    Persze azt is kérdezhetik: „De Greg, miért fikázod a csoporton kívülieket? Úgy tűnik, lényegében te is csoporton kívüli vagy." Ebben van némi igazság. Az a válaszom, hogy egyik csoportban sem voltam benne, miközben mindegyik csoportban benne voltam. Szóval rám nem igazán lehet azt mondani, hogy csoporton kívüli voltam.

    Igazából nincs jó szó arra, amit csináltam. Egy ideig úgy gondoltam magamra, mint a középiskolai kémkedés mesterére, de végül arra jutottam, hogy ez félrevezető meghatározás. Ez alapján mindenki azt hihetné, hogy miközben sunnyogtam, tiltott szexuális viszonyt folytattam érzéki olasz nőkkel. De először is, a Bensonba nem járnak érzéki olasz nők. A kategóriához legközelebb még Ms. Giordano áll az igazgatói irodából, de rettentő csomós a teste, és olyan az arca, mint egy papagájnak. Meg ő is azt csinálja, amit sok nő, hogy teljesen leborotválja a szemöldökét és rajzol egy újat, de kicsit fura helyre, és minél többet gondolkodunk ezen, annál jobban felfordul a gyomrunk, és annál inkább csapkodni akarjuk a fejünket a falba.

    Ms. Giordano kizárólag itt szerepel a könyvben.

    Lépjünk is tovább.

    Szóval, gondolom, a végzős év első napjával kéne kezdenünk. Ami igazából király volt, amíg anyu bele nem folyt.

    A „király jelző persze relatív. Az elvárásaim nyilván nagyon alacsonyan voltak. Lehet, hogy a „király túl erős szó. A fenti mondat talán jobb lenne így: „Kellemes meglepetés volt, amikor a végzős év első napján nem akartam bebújni a szekrényembe, hogy halottnak tettessem magam."

    A suli mindig stresszes, és bármelyik iskolai év első napja különösen brutális, mert ilyenkor újra fel kell osztani a területeket. Az előző fejezetben elfelejtettem jelezni, hogy a Gazdag, Sportoló, Okos, Színházba Járó stb. srácok hagyományos kategóriáit tovább kell bontanunk az évfolyamok alapján: a másodéves gótok mélyen rettegnek a végzős gótoktól, az okos harmadévesek bizalmatlanok az okos elsősökkel szemben stb. Úgyhogy, amikor egy osztály kijárja a sulit, minden hely, amelyet korábban elfoglaltak, aki kapja, marja alapon felszabadul, és ebből általában valami fura helyzet áll elő.

    Alapvetően sűrű reggelem volt. Röhejesen korán mentem be a suliba, hogy lássam, hogyan alakulnak a dolgok, és páran máris elkezdték a területfoglalást. Ők többnyire a Benson sokat szekált csoportjainak képviselői voltak.

    BELSŐ. A FOLYOSÓN, A KÖNYVTÁR ELŐTT - REGGEL

    JUSTIN HOWELL a második emeleten lévő könyvtár előtt téblábol idegesen, remélve, hogy lestoppolhatja a helyet a színházas srácoknak. A BOHÉMÉLET vagy talán a MACSKÁK FŐTÉMÁJÁT dudorászva járkál fel-alá. Láthatóan megkönnyebbül, amikor meglátja a közeledő GREGet.

    JUSTIN HOWELL

    látványosan megkönnyebbült, hogy nem sportoló vagy bandázó érkezett, aki azonnal leköcsögözné

    Á, szia, Greg!

    GREG GAINES

    Justin, örülök, hogy látlak.

    JUSTIN HOWELL

    Én is! Na, milyen volt a nyarad?

    GREG

    Forró és unalmas, de nem hiszem el, hogy máris vége.

    JUSTIN HOWELL

    HA HA HA HA HA! ÁÁ HA HA HA HA HA HA HA HA HA!

    Ettől a látszólag ártalmatlan VICCtől Justin Howell teljesen becsavarodik. De lehet, hogy az ELMEGYILKOS FESZÜLTSÉG miatt, hogy újra iskolába kell járni.

    Greg mindenesetre nem egészen ilyen reakcióra számított. Valami egyszerűt és felejthetőt akart mondani. Most VONOGATJA A VÁLLÁT, FESZENGVE BABRÁL A KEZÉVEL, próbálja kerülni a SZEMKONTAKTUST, mint általában, amikor megnevettet másokat.

    JUSTIN HOWELL (CONT’D)

    a szemöldöke furcsa alakot vesz fel

    HA HA HA HA HA!

    Ekkor megérkezik MRS. WALTER, a könyvtárosnő. Szigorúan néz mindkét fiúra. Szinte biztosan ALKOHOLISTA.

    JUSTIN HOWELL

    Jó napot, Mrs. Walterrrr!

    MRS. WALTER

    undorodva

    Hhngh.

    JUSTIN HOWELL

    Greg, ez túl vicces volt!

    GREG

    Na, jó, majd találkozunk.

    Egyértelmű volt, hogy nem lépek be a könyvtárba, hosszasan spanolni Justin Howell-lel; ennek okait fentebb már elmagyaráztam. Ideje volt továbbmenni.

    BELSŐ. A FOLYOSÓN, A ZENETEREM ELŐTT - REGGEL.

    LAQUAYAH THOMAS és BRENDAN GROSSMAN még nem jutott be a zeneterembe. Bár nincsenek hangszereik, KOTTÁKAT böngésznek. Látszik rajtuk, leginkább azért csinálják ezt, hogy megmutassák az embereknek: eléggé értenek a zenéhez, hiszen csak így lazán ücsörögve olvasgatják a kottákat.

    BRENDAN GROSSMAN

    Gaines. Idén játszol a zenekarban?

    GREG

    bánkódva

    Nem fértem be.

    BRENDAN GROSSMAN

    Nemááá.

    LAQUAYAH THOMAS

    hitetlenkedve

    De a tiéd lett volna az üstdob! Akkor ki fog üstdobolni?

    BRENDAN GROSSMAN

    letargikusan

    Valszeg Joe DiMeola.

    GREG

    Aha, valószínűleg igen. Amúgy is jobban dobol nálam.

    LAQUAYAH THOMAS

    Joe után mindig csurom izzadság az ütő.

    GREG

    Mert annyira koncentrál.

    BELSŐ. ELŐADÓTEREM - REGGEL

    Két végzős gót lúzer, SCOTT MAYHEW és ALLAN McCORMICK táborozik leghátul a székeken, kártyákkal szerepjátékoznak. GREG óvatosan belép a terembe, tekintete ide-oda cikázik. Az előadóterem minden bizonnyal az iskola legértékesebb ingatlana. Teljesen valószínűtlen, hogy ez a kis gót kolónia túléli a SPORTOLÓK, SZÍNHÁZASOK ÉS BANDÁZÓK HULLÁMÁT, amely a délelőtt folyamán elkerülhetetlenül megérkezik.

    GREG

    Helló, uraim!

    SCOTT MAYHEW

    Üdv neked is!

    ALLAN McCORMICK

    gyorsan és erősen pislog, valószínűleg ok nélkül

    Igen-igen, üdv!

    A gót lúzerek nagyon alacsonyan vannak a társadalmi hierarchiában, ugyanakkor szinte lehetetlen beépülni közéjük. Bár talán pont azért,

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1