Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Etyka Duchowieństwa
Etyka Duchowieństwa
Etyka Duchowieństwa
Ebook64 pages39 minutes

Etyka Duchowieństwa

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

W tym wyjątkowym dizele Dag Heward-Mills analizuje sytuacje z życia codziennego, które występują obecnie wśród duchowieństwa. Odnosi się on do praktycznych zagadnień, takich jak finanse, polityka, postępowanie z płcią przeciwną i interakcje z innymi duchownymi. Jako zdroworozsądkowy przewodnik po zasadniczej praktyce twojego powołania, książka ta jest pozycją, którą koniecznie przeczytać powinien każdy chrześcijański przywódca. Poleca się ją szczególnie szkołom nauczającym prawd biblijnych i ogólowi duchowieństwa.

LanguageJęzyk polski
Release dateApr 5, 2018
ISBN9781683989660
Etyka Duchowieństwa
Author

Dag Heward-Mills

Bishop Dag Heward-Mills is a medical doctor by profession and the founder of the United Denominations Originating from the Lighthouse Group of Churches (UD-OLGC). The UD-OLGC comprises over three thousand churches pastored by seasoned ministers, groomed and trained in-house. Bishop Dag Heward-Mills oversees this charismatic group of denominations, which operates in over 90 different countries in Africa, Asia, Europe, the Caribbean, Australia, and North and South America. With a ministry spanning over thirty years, Dag Heward-Mills has authored several books with bestsellers including ‘The Art of Leadership’, ‘Loyalty and Disloyalty’, and ‘The Mega Church’. He is considered to be the largest publishing author in Africa, having had his books translated into over 52 languages with more than 40 million copies in print.

Related to Etyka Duchowieństwa

Related ebooks

Reviews for Etyka Duchowieństwa

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Etyka Duchowieństwa - Dag Heward-Mills

    Rozdział 1

    Dlaczego etyka?

    … masz wiedzieć, jak NALEŻY POSTĘPOWAĆ w domu Bożym… 

    1 Tymoteusza 3:15

    Duchowni są pod znaczną presją. Presja finansów, presja rodziny i presja ludzkich oczekiwań to tylko niektóre z wielu wymogów, które stawia istota duchowieństwa. Presje te podczas służby Pańskiej są często powodami niewłaściwego zachowania pastorów.   

    W przypadku służby niewłaściwe postępowanie może stworzyć niefortunne przeinaczenie tego, co służbą reprezentujemy. Postępowanie i styl życia duchowieństwa nigdy wcześniej w historii chrześcijaństwa nie były tak kontrolowane, jak są teraz. My, którzy zostali powołani do służby, musimy walczyć o utrzymanie pewnych standardów. Świat na nas patrzy z nadzieją na znalezienie jakiegoś błędu, aby ludzie mogli nas prześladować. Właśnie dlatego Paweł powiedział, że duchowni muszą mieć dobre relacje nawet z niewierzącymi. 

    A powinien też cieszyć się dobrym imieniem u tych, którzy do nas nie należą, aby nie narazić się na zarzuty i nie popaść w sidła diabelskie.

    1 Tymoteusza 3:7

    Kiedy Bóg wzywa człowieka, wzywa go On najpierw do podążania za Nim, a potem do czerpania od Niego wiedzy. Nigdy nie przestajemy się uczyć. Służba jest długą drogą nieustannej edukacji. Sposób życia był jedną z rzeczy, co do których Paweł pouczył nas, abyśmy się od niego uczyli. Innymi słowy, musimy podążać za zasadami etycznymi, które wpłynęły na jego zachowanie jako duchownego.

    Lecz ty poszedłeś za moją nauką, za moim SPOSOBEM ŻYCIA

    2 Tymoteusza 3:10

    Zatem czym jest etyka duchowieństwa?  Są to standardy, zasady i obszerne wytyczne, których musimy przestrzegać podczas służby. Etyczne praktyki są proste, rozsądne, czcigodne, moralne, zgodne z prawem, uczciwe i pełne jedności. 

    Z drugiej strony, zachowanie nieetyczne jest tym, co jest nieprzyzwoite, nieuczciwe, niewłaściwe, niegodziwe, podejrzane, pozbawione skrupułów i być może nawet wypaczone.

    Czym nie jest etyka

    Wytyczne etyki nie są prawami absolutnymi. Nie stanowią one prawa boskiego. Etyka nie stanowi części Pisma i odkryjesz, że pewne jej zasady stały się nawet niepraktyczne w różnych okresach służby. Są one jednakże ogólnie przydatnymi wskazówkami w służbie pomagającymi. Brak wcielenia części wytycznych w życie nie musi koniecznie stanowić grzechu. Są one po prostu pomysłami, które mogą pomóc nam wykonywać naszą służbę. Ukazuję te biblijne wytyczne po to, aby pomóc duchownym żyć i służyć mądrze. 

    Modlę się, abyś znalazł zapisane na tych stronach coś, co jest korzystne w stąpaniu po ścieżce prawości, że Ty – człowiek Boży – „...był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany" (2 Tymoteusza 3:17).

    Rozdział 2

    Etyka przewodniczącego

    Istnieje pewne zło, które widziałem pod słońcem, a jest nim pewien rodzaj pomyłki, która wychodzi od zwierzchności:

    Kaznodziei 10:5

    Wkażdym kościele tylko jedna osoba może być przewodniczącym lub starszym duchownym. Przewodnik może naprowadzić na właściwą ścieżkę, ale i on czasem błądzi.  

    Przewodniczący jest wizjonerem kościoła. Aby jego praca przyniosła wspaniałe owoce, przewodniczący musi zaakceptować fakt, że nie może pracować sam, że musi on pracować z zespołem ludzi. Właśnie istnienie tego zespołu czyni go przewodniczącym. 

    Sztuka bycia przewodniczącym jest sztuką kierowania zespołem. Aby rozwinąć skuteczny zespół i prowadzić go wydajnie, przewodniczący musi pracować ściśle ze współpracownikami i młodszymi duchownymi. Podziel się ciężarem służby z innymi, a staniesz się lepszą i bardziej produktywną osobą. 

    Bycie Przewodniczącym osiągającym sukcesy obejmuje ufanie ludziom na tyle, aby dzielić się z nimi wielką odpowiedzialnością, która spoczywa na tobie. Przewodniczący kościołów czynią wiele nieetycznych rzeczy w swojej mocy przewodniczących zespołu. Te nieetyczne działania prowadzą do dezintegracji zespołów i kościołów. 

    Zespół zrywający swoje więzi kilka razy w roku

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1