Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Czlonkostwo w Kosciele (Church Membership) (Polish): How the World Knows Who Represents Jesus
Czlonkostwo w Kosciele (Church Membership) (Polish): How the World Knows Who Represents Jesus
Czlonkostwo w Kosciele (Church Membership) (Polish): How the World Knows Who Represents Jesus
Ebook122 pages1 hour

Czlonkostwo w Kosciele (Church Membership) (Polish): How the World Knows Who Represents Jesus

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Why should you join a church? Becoming a member of a church is an important, and often neglected, part of the Christian life. Yet the trend these days is one of shunning the practice of organized religion and showing a distaste or fear of commitment, especially of institutions. Jonathan Leeman addresses these issues with a straightforward explan

LanguageJęzyk polski
Publisher9Marks
Release dateFeb 27, 2019
ISBN9781950396641
Czlonkostwo w Kosciele (Church Membership) (Polish): How the World Knows Who Represents Jesus
Author

Jonathan Leeman

Jonathan edits the 9Marks series of books as well as the 9Marks Journal. He is also the author of several books on the church. Since his call to ministry, Jonathan has earned a master of divinity from Southern Seminary and a Ph.D. in Ecclesiology from the University of Wales. He lives with his wife and four daughters in Cheverly, Maryland, where he is an elder at Cheverly Baptist Church.

Related to Czlonkostwo w Kosciele (Church Membership) (Polish)

Related ebooks

Reviews for Czlonkostwo w Kosciele (Church Membership) (Polish)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Czlonkostwo w Kosciele (Church Membership) (Polish) - Jonathan Leeman

    CZŁONKOSTWO

    W KOŚCIELE

    Skąd ludzie mają wiedzieć, kto reprezentuje Jezusa?

    Jonathan Leeman

    Logo FE.pdf

    FUNDACJA EWANGELICZNA

    Toruń 2018


    Tytuł oryginału:

    Church Membership: How the World Knows Who Represents Jesus

    Tłumaczenie: Krzysztof Kujawiński

    Korekta: Iwona Kresak

    Skład komputerowy: Aneta Krzywicka

    Projekt okładki oryginalnej: Dual Indentity inc.

    Ilustracja: Wayne Brezinka for brezinkadesign.com

    Redakcja: Tadeusz Tołwiński

    Church Membership: How the World Knows Who Represents Jesus

    Copyright © 2012 by Jonathan Leeman

    Published by Crossway 

    a publishing ministry of Good News Publishers

    Wheaton, Illinois 60187, U.S.A.

    This edition published by arrangement with Crossway.

    All rights reserved.

    Wydawca:

    Logo FE.pdf

    Fundacja Ewangeliczna

    ul. Myśliwska 2, 87-118 Toruń

    www.fewa.pl

    © Fundacja Ewangeliczna

    Toruń 2018

    ISBN 978-83-60974-80-3

    O ile nie zaznaczono inaczej, cytaty biblijne pochodzą z Biblii Warszawskiej.

    SNP – Pismo Święte Starego i Nowego Przymierza, wyd. Ewangeliczny Instytut Biblijny


    Przywódcy kościołów różnych denominacji znajdą w tej niewielkiej książce dużo praktycznych wskazówek i dobrych argumentów pomagających uleczyć chrześcijan z powszechnej w naszej obecnej kulturze alergii na członkostwo w kościele, autorytet pastorski, współodpowiedzialność za własne życie, a także wszelkie ograniczenia osobistej wolności.

    Tim Keller, starszy pastor kościoła Redeemer Presbyterian Church, Nowy Jork

    Krótkie, świeże, zabawne, a przede wszystkim biblijne. Tak, to jest właśnie to wyjaśnienie i obrona członkostwa w kościele, których szukałeś.

    Mark Dever, starszy pastor kościoła Capitol Hill Baptist Church, Waszyngton

    Praktyczne. Przekonujące. Wierne Biblii. Leeman przypomina nam, że członkostwo w kościele to nie opcja, ale wymóg. Książka jest dynamiczna i prowokacyjna, ale równocześnie przesiąknięta ewangelią łaski.

    Thomas Schreiner, profesor interpretacji Nowego Testamentu James Buchanan Harrison, The Southern Baptist Theological Seminary

    Żyjemy w czasach, w których ludzie traktują decyzję o wyborze kościoła mniej więcej tak samo jak decyzję o wyborze restauracji. Desperacko potrzebujemy, aby ktoś nas obudził z tej konsumenckiej drzemki. Ta książka to wezwanie do pobudki, koniecznej, aby przemienić kościelnych konsumentów w uczestników ewangelii.

    Darrin Patrick, naczelny pastor kościoła The Journey, St. Louis, Missouri; autor książek For the City oraz Church Planter


    Przyszłym i obecnym członkom kościoła Capitol Hill Baptist Church


    SPIS TREŚCI

    Przedmowa do serii

    Przedmowa (Michael Horton)

    Wstęp. Sprawa poważniejsza, niż nam się wydaje

    1. Cały czas źle to rozumieliśmy

    2. Obraz członkostwa w Nowym Testamencie

    3. Czym jest kościół? Kim jest członek kościoła?

    4. Jaki jest kościół i jego członkowie?

    5. Jakie są standardy członkostwa? Stawanie się członkiem kościoła

    6. Jak chrześcijanin poddaje się kościołowi? Bycie członkiem kościoła

    7. Co się dzieje, gdy członkowie nie reprezentują Jezusa?

    8. Czy członkostwo wszędzie musi wyglądać tak samo?

    Wnioski. W jaki sposób członkostwo definiuje miłość?

    Materiały dodatkowe

    Podziękowania

    Przypisy


    PRZEDMOWA DO SERII

    Czy wierzysz, że budowanie zdrowego kościoła to twój obowiązek? Tak, to twój obowiązek, jeśli jesteś chrześcijaninem.

    Jezus nakazuje ci iść i czynić uczniami (Mt 28:18–20). Juda mówi, aby budować się w wierze (Jud 20–21). Piotr wzywa cię, abyś wykorzystywał swoje dary w służbie innym (1P 4:10). Paweł napisał, abyś mówił prawdę w miłości – po to, by twój kościół dojrzewał (Ef 4:13.15). Czy już rozumiesz, dlaczego tak myślimy?

    Seria książek o budowaniu zdrowych kościołów ma pomóc ci wypełnić te biblijne polecenia i mieć wpływ na zdrowie kościoła, niezależnie od tego, czy jesteś jego członkiem czy przywódcą. Innymi słowy, mamy nadzieję, że książki te pomogą ci wzrastać w takiej miłości do swojego kościoła, jaką żywi do niego Jezus.

    Wydawnictwo 9Marks chce zaoferować krótką, przejrzystą książkę na temat każdej z dziewięciu cech zdrowego kościoła i dodatkowo jedną o zdrowej doktrynie. Będą to książki o: zwiastowaniu ekspozycyjnym, teologii biblijnej, ewangelii, nawróceniu, ewangelizacji, członkostwie w kościele, dyscyplinie w kościele, uczniostwie i wzroście oraz o przywództwie w kościele.

    Celem istnienia kościołów lokalnych jest ukazywanie Bożej chwały narodom. Czynimy to, skupiając się na ewangelii Jezusa Chrystusa, ufając Mu w kwestii naszego zbawienia i miłując się wzajemnie z Bożą świętością, jednością i miłością. Modlimy się, żeby pomogła ci w tym książka, którą trzymasz właśnie w rękach.

    Z nadzieją

    Mark Dever i Jonathan Leeman

    redaktorzy serii


    PRZEDMOWA

    „To nie te fragmenty Biblii, których nie rozumiem, mnie martwią – zażartował Mark Twain – ale te, które rozumiem. Przykre jest to, że pod tą uwagą Twaina mogłoby się podpisać wielu „biblijnie wierzących chrześcijan, szczególnie w odniesieniu do tych wersetów biblijnych, które mówią o odpowiedzialności członków kościoła.

    Zastanówmy się nad tym, w jaki sposób kultura zachodnia wpływa na nas wszystkich. Często przytacza się słowa słynnego aktora Johna Wayne’a, który powiedział, że lubił Boga, dopóki nie zamieszkał pod dachem. Nasi piosenkarze śpiewają: „Nie ograniczaj mnie, „Zrobiłem to po swojemu!. Także reklamodawcy odwołują się bezpośrednio do naszego narcyzmu: „Niech będzie tak, jak chcesz ty, „To ty jesteś za sterem. Słysząc wszędzie dookoła takie hasła, łatwo jest pragnąć przywilejów, ale nie obowiązków wynikających z przynależności – do przyjaźni, małżeństwa, pracy, a także bez wątpienia do kościoła.

    Po części swoją nieufność wobec wszelkich instytucji zawdzięczamy kreowanemu powszechnie wizerunkowi osoby, która zawdzięcza wszystko sobie i zawsze sama bierze się w garść. Ponadto seria skandali publicznych, jak również polityka oparta na rozgoryczeniu i rozczarowaniu, bezosobowa i nieefektywna biurokracja, a także niedotrzymane obietnice zachwiały zaufaniem do przywódców i instytucji publicznych. Nawet ludzie wychowani w kościołach zostali zawiedzeni, zranieni i wykorzystani przez tych, którzy nazywają się pasterzami Chrystusa.

    Jednak nie tylko kultura świecka ponosi za to winę. Ewangelikalizm w znacznej mierze został ukształtowany przez religijność, która przeciwstawia osobistą relację z Jezusem widzialnemu kościołowi i służbie publicznej. Stało się tak po części dlatego, że ewangeliczni chrześcijanie pragnęli za wszelką cenę uniknąć formalizmu i nominalnej przynależności, których rzeczywiście warto unikać. Niestety w trakcie tego procesu nabraliśmy tendencji – szczególnie od czasów drugiego wielkiego przebudzenia z XIX w. – do przedkładania roli charyzmatycznych przywódców i nadzwyczajnych ruchów ewangelicznych ponad formalne urzędy kościoła i zwykłe środki łaski. „Szybkie i łatwe pokonało „sprawdzone i przetestowane. Gwałtownemu wzrostowi liczebnemu nie towarzyszył równie szybki wzrost w łasce. Jako klucz do sukcesu zaczęto postrzegać konkretne wyniki, a nie formalne struktury. Po drodze wielu z nas dorastało w cieniu ewangelizacyjnego hasła „Nie proszę cię, abyś przyłączył się do kościoła, ale abyś zaakceptował Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela".

    Nie dziwi zatem, że po kilku następujących po sobie tego typu ruchach ewangelicznych „bycie zbawionym przestało mieć jakikolwiek związek z przyłączeniem się do kościoła. Również obecnie mamy do czynienia z ruchami ewangelicznymi, które całkowicie usunęły członkostwo w kościele z pola widzenia. Proszą, aby po prostu się pojawić... albo nie. Jeden z liderów ewangelicznych świętuje nadejście „rewolucjonistów, którzy uznali, że bycie kościołem nie oznacza przyłączenia się do kościoła. Znajdują oni swój duchowy pokarm w Internecie i na nieformalnych spotkaniach.

    I nagle pojawia się Jonathan Leeman – i nie tylko przypomina nam te wersety, które zepchnęliśmy na bocznicę, ale jeszcze ma czelność głosić, że Chrystus nie powołuje nas, abyśmy przyłączyli się do kościoła, ale abyśmy poddali się kościołowi. Kościół nie jest jeszcze jednym, kolejnym stowarzyszeniem wolontariuszy, takim jak harcerstwo czy organizacje ekologiczne. To ambasada Królestwa Chrystusa. Królowie zaś nie składają ofert, nie sprzedają produktów ani nie dostarczają zasobów, z których można skorzystać lub nie.

    Leeman znajduje płaszczyznę pomiędzy pozbawionym zasad indywidualizmem a legalistycznym autorytaryzmem, dlatego chrześcijanie dzisiaj naprawdę powinni go wysłuchać. Pokazuje nam, że panowanie Chrystusa jest jedynym lekarstwem na te dwie skrajności. Chrystus panuje nad nami, aby nas zbawić, i zbawia nas, aby nad nami panować. W odróżnieniu od władców tego świata, Jezus nie prosi, abyśmy przelewali krew za Jego imperium; przeciwnie – oddaje własne życie dla swojego Królestwa. Zostaje wzbudzony w chwale jako początek nowego stworzenia, a teraz do swojego Królestwa gromadzi współdziedziców, którzy należą do siebie nawzajem, ponieważ razem należą do Niego. Widzialny kościół jest miejscem, w którym znajdziesz Królestwo Chrystusa na ziemi, a zlekceważenie tego Królestwa to zlekceważenie jego Króla.

    Niektórych czytelników należy przekonać do biblijnego wymogu – oraz błogosławieństwa – przynależności do kościoła. Inni, ci już przekonani, mogą się zastanawiać, w jaki sposób ta teoria staje się praktyką na gruncie życia kościoła. Jakie są kryteria członkostwa i jak wydajemy uzasadnione subiektywne osądy we wrażliwy, duszpasterski sposób? Jakie są konsekwencje egzekwowania dyscypliny, szczególnie w

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1