Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Donald Winnicott v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vycházelo myšlení Donalda Winnicotta a jeho teorie lidského vývoje
Donald Winnicott v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vycházelo myšlení Donalda Winnicotta a jeho teorie lidského vývoje
Donald Winnicott v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vycházelo myšlení Donalda Winnicotta a jeho teorie lidského vývoje
Ebook74 pages44 minutes

Donald Winnicott v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vycházelo myšlení Donalda Winnicotta a jeho teorie lidského vývoje

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Kdo byl Donald Winnicott a jak jeho studie radikálně změnily svět hlubinné psychologie? Jaký byl dopad jeho výzkumu na oblast psychologie? 

Tato kniha je cestou za teoretickým a praktickým odkazem Donalda Winnicotta. Zkoumá hlavní koncepty jeho teoretického přístupu a praktické důsledky pro moderní psychologii. Cesta začíná životem proslulého psychoanalytika a principy fungování jeho revolučních myšlenek. Bude možné objevit Winnicottův vliv a význam prostřednictvím klíčových pojmů, jako je vztah mezi matkou a dítětem, dostatečně dobrá matka, meziprostor, význam hry a rozvoj osobnosti. Prozkoumány budou i další klíčové koncepty související se zvládáním traumat, dospíváním a nejnovějšími neurovědeckými výzkumy, jako je role epigenetiky.
 
LanguageČeština
Release dateMay 9, 2023
ISBN9791222405568
Donald Winnicott v novém tisíciletí: Strategie, principy a operační modely, z nichž vycházelo myšlení Donalda Winnicotta a jeho teorie lidského vývoje

Related to Donald Winnicott v novém tisíciletí

Related ebooks

Related articles

Reviews for Donald Winnicott v novém tisíciletí

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Donald Winnicott v novém tisíciletí - Stefano Calicchio

    Úvod

    Cílem této knihy je proniknout do osobnosti a teorií Donalda Winnicotta, jednoho z nejvlivnějších psychoanalytiků 20. století. Prostřednictvím podrobné analýzy klíčových bodů Winnicottovy teorie se kniha snaží poskytnout ucelený přehled jeho myšlenek o dětské psychologii, teorii sebe sama, vztahu matky a dítěte, tvořivosti, hře a mnoha dalších tématech, která jsou pro jeho filozofii stěžejní.

    Cílem textu je na praktických příkladech a teoretických poznatcích ukázat význam a relevanci Winnicottových teorií v současné psychologii a poskytnout užitečné nástroje pro prohloubení a pochopení složitosti lidského psychického života.

    Zejména se budeme zabývat Winnicottovými studiemi o významu hry pro utváření vlastního já, vztahem mezi matkou a dítětem a jeho teorií přechodného objektu. Analyzován bude také jeho přínos k pochopení traumatu a jeho reprocesingu a jeho vize psychologie dospívání.

    Čtenář tak bude moci proniknout do teorie Winnicotta, významné osobnosti psychologie 20. století, a pochopit, jak lze jeho myšlenky aplikovat v každodenním životě. Budou si také moci lépe uvědomit utváření vlastního já a vztah k pečujícím osobám, stejně jako tvořivost a schopnost hry jako nástroje psychologického zrání.

    Poslední část knihy je věnována vztahu mezi Winnicottovou teorií a nejnovějšími poznatky neurověd a epigenetiky. V závěru se budeme zabývat tím, jak lze tento teoretický rámec aplikovat na různé fáze a události života, jako je dospívání a trauma.

    Kniha je určena všem zájemcům o psychologii, studium mysli a pochopení psychického života člověka.

    Dětství a vzdělávání

    Donald Winnicott se narodil v roce 1896 v anglickém Plymouthu. Byl nejmladší ze čtyř dětí ve středostavovské rodině. Jeho matka Elizabeth zemřela, když mu bylo pouhých osm let, což v něm zanechalo hlubokou stopu a ovlivnilo jeho práci s dětmi po celý profesní život.

    Smrt matky představovala ve Winnicottově životě zlom. Tato událost ho přivedla k zájmu o dětskou psychologii a psychoanalytickou teorii jako prostředek k pochopení zármutku a ztráty.

    Po absolvování státní školy se Winnicott zapsal ke studiu medicíny na Cambridgeské univerzitě. Během univerzitních let se však začal stále více zajímat o psychologii a psychoanalýzu a začal navštěvovat psychoanalytickou studijní skupinu Ernesta Jonese. Ta byla v té době jednou z předních skupin zabývajících se hlubinnou psychologií.

    Po ukončení studia pracoval Winnicott jako pediatr v Royal Free Hospital v Londýně, kde začal experimentovat a rozvíjet své teorie o duševním zdraví dětí. V roce 1935 se vyučil psychoanalytikem a začal pracovat s dospělými i dětskými pacienty.

    Během druhé světové války pak vedl nemocnici pro evakuované děti v Londýně. V této souvislosti rozvinul svou vlastní teorii přechodných objektů (kterou se budeme zabývat později) a pozoroval, jak se děti upínají k různým předmětům (např. dekám nebo měkkým hračkám), aby našly útěchu a bezpečí v období odloučení od rodičů.

    Winnicottová sehrála významnou roli při poskytování emocionální podpory dětem evakuovaným z města během bombardování, jejich rodičům a pěstounským rodinám, které se jich ujaly.

    V tomto období svého života zdůrazňoval, že je důležité zajistit bezpečné a přívětivé prostředí pro evakuované děti, zejména pro ty, které ztratily rodiče nebo byly odloučeny od svých původních rodin. Věřil totiž, že je nesmírně důležité připravit evakuovaným dětem známé a příjemné prostředí, které jim usnadní budoucí vývoj. Místo, kde by se mohly cítit bezpečně a chráněně, a získat tak znovu pevnost svého přirozeného rodinného prostředí.

    Psychiatr zdůraznil zejména význam citové kontinuity pro děti. Domníval se, že děti by si měly udržet pouto se svou biologickou rodinou i přes fyzické odloučení. Proto se snažil zajistit, aby si evakuované děti tento kontakt udržely, a to tím, že pomáhal jejich pěstounským rodinám.

    Během bombardování Londýna trávil celé noci po boku evakuovaných dětí a pomáhal jim překonávat strach a osamělost. Často dětem vyprávěla příběhy a legendy. Při jedné příležitosti použil deku jako přechodový předmět, aby pomohl dítěti překonat strach z bombardování. Dítě k dece přilnulo natolik, že Winnicott musel matku přesvědčit, aby si ji vzala s sebou, až se vrátí domů.

    Jindy pracoval

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1