Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Vědomí: Objevování fází mysli: od vědomí k nevědomí, od vlivu biologických rytmů ke spánku a snům
Vědomí: Objevování fází mysli: od vědomí k nevědomí, od vlivu biologických rytmů ke spánku a snům
Vědomí: Objevování fází mysli: od vědomí k nevědomí, od vlivu biologických rytmů ke spánku a snům
Ebook47 pages1 hour

Vědomí: Objevování fází mysli: od vědomí k nevědomí, od vlivu biologických rytmů ke spánku a snům

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Objevování významu stavů vědomí nebylo nikdy tak jednoduché. V tomto svazku podáváme přehled hlavních myšlenkových proudů, které vědecky zkoumaly fáze vědomí. Od prvních pokusů o definici přes empirické studie až po důsledky fyziologické psychologie a neurovědy. První část této příručky vás vezme za ruku a bude vás provázet při hledání smyslu a účelu vědomí. Od vědomí ke spánku, od snů k pozorným schopnostem. Druhá část svazku je věnována každodennějším a praktičtějším aspektům, přechází od vlivu biologických rytmů k relaxaci a mnohému dalšímu. To vše prostřednictvím jednoduchého, rychlého a zásadního stylu pojednání. Kniha je zakončena malým sebehodnotícím testem, který čtenáři umožní zopakovat a zafixovat si hlavní pojmy. Zapomeňte na tisícistránkové nebo neúměrně drahé psychologické příručky a začněte zkoumat, jak funguje vaše mysl, prostřednictvím řady průvodců za bezkonkurenční cenu.
LanguageČeština
Release dateSep 4, 2021
ISBN9791220842365
Vědomí: Objevování fází mysli: od vědomí k nevědomí, od vlivu biologických rytmů ke spánku a snům

Related to Vědomí

Related ebooks

Reviews for Vědomí

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Vědomí - Stefano Calicchio

    Odmítnutí odpovědnosti

    Pojmy v této knize mají pouze informativní charakter a nenahrazují lékařskou praxi. Tato kniha je určena pouze pro vzdělávací účely. Čtenář přebírá plnou odpovědnost za svá rozhodnutí a je si vědom rizik spojených s jakoukoli formou cvičení.

    Pokud předpokládáte nebo jste si vědomi, že máte psychické poruchy, měli byste se poradit s psychologem nebo lékařem.

    Úvod

    To, co člověk na ulici běžně označuje jako vědomí, je pro všechny rozpoznatelné, ale zároveň zůstává jednou z největších záhad života.

    Jen si vzpomeňte, kolik oborů a disciplín bylo založeno a rozvinuto na tomto psychologickém fenoménu, aniž by se dospělo k všeobecně přijímaným závěrům.

    Filozofie, náboženství, fyziologie, biologie a v neposlední řadě i psychologie se tímto tématem zabývaly do hloubky, poskytly některé odpovědi a začaly tuto problematiku vytahovat z podhoubí záhad a pověr, které celou záležitost dlouho charakterizovaly.

    Navzdory všem dosud provedeným studiím je však stále obtížné definovat vědomí, přičemž přetrvává mnoho rozdílů a nedorozumění založených na metodologickém hledisku a použitých nástrojích.

    Tento svazek si klade za cíl seznámit čtenáře s hlavními poznatky, poznatky a výzkumy psychologie na toto téma.

    Poznatky, které vědci postupně shromažďují o vědomí, od základních teorií až po neurovědy, nám pomáhají lépe pochopit roli různých psychofyzických fází a rytmů v našem každodenním životě a zároveň slouží jako podněty pro nové poznatky.

    Pro zpracování tohoto souboru výzkumů byl zvolen přístup, který charakterizuje všechny svazky této sbírky: jednoduchost.

    Cílem je neutrálně informovat čtenáře a zpřístupnit mu mnoho odborných informací, které často zůstávají odsunuty do výlučně akademické sféry, ale zároveň umožnit každému vytvořit si vlastní názor nebo představu.

    Definování vědomí

    Naše putování po fázích vědomí začneme uvedením řady definic tohoto pojmu. Tento náhled nám umožní jasně ukázat hranice předmětu, abychom pak mohli pokračovat nejlepším možným způsobem, tj. hlubokým studiem četných teoretických a praktických proudů.

    První definice vědomí podle významu, který mu v současnosti přisuzujeme, pochází z filozofie, zejména od Descarta.

    V 17. století učenec definoval vědomí jako subjektivní sebeuvědomění, tj. přímé poznání sebe sama; tento předpoklad nám umožňuje odlišit vědomí od všech ostatních mentálních konstruktů.

    Všechny následující filozofie budou o vědomí diskutovat na základě tohoto předpokladu, ale pokaždé se zaměří na jiné vnitřní aspekty, jako je vědomí, sebeuvědomění, introspekce a intencionalita.

    Psychologie

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1