Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Fivérek és feleségek: Vilmos, Katalin, Harry és Meghan magánélete
Fivérek és feleségek: Vilmos, Katalin, Harry és Meghan magánélete
Fivérek és feleségek: Vilmos, Katalin, Harry és Meghan magánélete
Ebook451 pages6 hours

Fivérek és feleségek: Vilmos, Katalin, Harry és Meghan magánélete

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Christopher Andersen újságíró már Diana, walesi hercegné halála óta figyelemmel kíséri Vilmos és Harry herceg életének alakulását. Több könyvet írt a témában, köztük néhány magyarul is megjelent.


Ebben a könyvében utánajárt mindennek: mi történt a két fiúval, mióta felnőttek lettek, megnősültek – mindketten erős karakterű nőket vettek feleségül –, és gyerekeik születtek.


Megmutatja, Erzsébet királynő hogyan próbált manőverezni a színfalak mögött, hogy kedvező képet alakítson ki a jövendő királyról, Vilmosról és a „Pótlékról”, Harryről. A nagy kérdés, hogyan tudja túlélni a Windsor-ház Harry és Meghan távozását a „Cégből”, amihez hasonló VIII. Edward óta nem történt a királyi családban. Megtudhatjuk, hogyan változott Vilmos és Harry viszonya egymással –, amely nagyon szoros, egymást támogató kapcsolattá fejlődött édesanyjuk halála után –, miután megnősültek, és milyen ádáz rivalizálás folyik a feleségek, a két sógornő között a népszerűségért.

LanguageMagyar
PublisherGabo Kiadó
Release dateFeb 26, 2023
ISBN9789635663972
Fivérek és feleségek: Vilmos, Katalin, Harry és Meghan magánélete

Related to Fivérek és feleségek

Related ebooks

Related categories

Reviews for Fivérek és feleségek

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Fivérek és feleségek - Chripstopher Andersen

    cover.jpgimg1.jpg

    A fordítás az alábbi kiadás alapján készült:

    Christopher Andersen: Brothers and Wives

    (Gallery Books, 2021)

    Copyright © 2021 by Andersen Productions, Inc.

    Fordította: Sóvágó Katalin

    Hungarian translation © Sóvágó Katalin, 2022

    Hungarian edition © Gabo Kiadó, 2022

    Minden jog fenntartva. A könyv bármely részletének közléséhez a kiadó előzetes hozzájárulása szükséges.

    Kiadja a Gabo Könyvkiadó

    Felelős kiadó: Földes Tamás

    Felelős szerkesztő: Ujházy Kata

    Szerkesztő: Rózsa Judit

    Borítóterv: Szabó Vince, Malum Stúdió

    Tördelő: Gelányi Mariann

    Korrektor: Sálinger József

    ISBN 978-963-566-397-2

    Elektronikus verzió v1.0

    gabo.hu

    facebook.com/GABOKIADO

    instagram.com/gabo_kiado

    Fantasztikus unokáimnak

    Grahamnek, Charlotte-nak és Teddynek

    img2.jpg

    A KÉPEK FORRÁSAI

    img3.jpg

    Alpha Photo Press: 1

    Shutterstock: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48

    Zuma Press: 32

    Borítófotó: Getty Images

    TARTALOM

    img3.jpg

    EGY

    „De azért én nagyon szeretem / „Még csak nem is szóltak a királynőnek / „Mi a francot képzel ez?"

    KETTŐ

    „Mami, nézd, a hercegnő doboza!"

    HÁROM

    „Mindig fennállt annak a határozott lehetősége, hogy a fiúk megölik egymást"

    NÉGY

    „Ez nem helyes, ez nem normális!"

    ÖT

    „A csillagok együttállása kedvező, minden maga volt a tökély!"

    HAT

    „Minden összetört / „Nem tudunk elszakadni egymástól soha életünkben

    KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS

    KÉPEK

    FORRÁSOK ÉS JEGYZETEK

    BIBLIOGRÁFIA

    A GABO KIADÓ E-KÖNYVEIRŐL

    HA TETSZETT A KÖNYV, OLVASSA EL EZT IS

    img4.jpg

    Ahogy az testvéreknél szokott lenni:

    vannak jó napok, és vannak rossz napok.

    HARRY HERCEG

    img5.jpg

    EGY

    img3.jpg

    „DE AZÉRT ÉN NAGYON SZERETEM / „MÉG CSAK NEM IS SZÓLTAK A KIRÁLYNŐNEK / „MI A FRANCOT KÉPZEL EZ?"

    Sandringham House, Norfolk

    2019, karácsony első napja, délután három óra

    Vilmos szíve összeszorult. Volt gyakorlata benne, hogy ne mutassa ki az érzelmeit, ráadásul mivel pár méternyire ült az apjától, a walesi hercegtől és a nagyanyjától, a királynőtől, minden érintettnek az volt a legjobb, ha kifejezéstelen arcot vág. Csatlakozva honfitársaikhoz az évenként ismétlődő szertartáson, a Londontól 96 mérföldre északra elterülő, 20 000 hektáros koronabirtok közepén álló kastély barlangszerű Hosszú Könyvtárában összegyűlt rangidős családtagok ugyancsak megnézték „Őfelsége Legkegyesebb Beszédét, a királynő tévés karácsonyi üzenetét az alattvalóknak. Hatperces beszédében az uralkodó a dédunokája, Archie Mountbatten-Windsor születését nevezte az egyetlen fénysugárnak az elmúlt „meglehetősen rázós évben, amely magában foglalta a Brexitet, Britannia gyötrelmes kiválását az Európai Unióból, a kiskorú lányokkal üzletelő hálózat botrányát, amitől András herceg, a királynő második fia kegyvesztett lett, a kilencvennyolc éves Fülöp herceg rövid kórházi kezelését közvetlenül az ünnepek előtt, valamint Archie anyjának, Meghan Markle-nak keserves – és bulvárlapokat boldogító – küzdelmét az új szerepével a világ legjobban szemmel tartott családjában.

    Ebben semmi új sem volt Vilmos herceg számára – elvégre páholyból nézhette a Windsor-dinasztiát megrázó mostani és hajdani eseményeket –, de még így is meghökkent a nagyanyai beszéd igazi üzenetétől. A karácsonyi beszéd mindig is az uralkodói naptár legtöbbet nézett és agyonértelmezett programjai közé tartozott. Napokkal korábban fölvették a windsori kastély fényűzően berendezett, damaszttal kárpitozott zöld szalonjában, ahol Archie-t keresztelték a nyáron. Őfelsége – kobaltkék ruháján azzal a gyémántok közé foglalt, 30 karátos zafír dísztűvel, amelyet szépapja, Albert herceg ajándékozott leendő hitvesének, Viktória királynőnek 1840 februárjában tartott esküvőjük előestéjén – egy asztalnál foglalt helyet, amelyen nagy, bekeretezett képek álltak úgy elhelyezve, hogy a nézők jól láthassák őket. Közvetlenül a királynő jobbjára került apjának, VI. György királynak fekete-fehér fotográfiája, Károly, Kamilla és Fülöp herceg kisebb pillanatfelvételeinek társaságában. Elöl középen, a fő helyen volt látható a többieknél kétszer nagyobb méretben Cambridge-ék, azaz Vilmos, Katalin és virgonc gyermekeik, György, Sarolta és Lajos színes családi képe.

    Korábban Harry herceg se maradt ki a pillanatfelvételek közül; 2018-ban ő és felesége, Meghan is jelen voltak a rangidős családtagok mellett a középső, leghangsúlyosabb fotón. Ám az idén nyoma sem volt Sussex hercegének vagy hercegnéjének, a kicsi Archie-nak meg végképp nem. A palotai hivatalos személyiségek később azzal próbálták magyarázni az idei fenséges galériát, hogy az mindössze az öröklés rendjét szemléltette, de a baj már megtörtént. Az egész világ úgy látta, hogy Harryt és Meghant, akik hangosan felpanaszolták a sajtó és a Buckingham-palota bánásmódját, a szó konkrét és átvitt értelmében is kipenderítették a képből.

    Vilmosnak, noha élete meglehetősen nagy részét azzal töltötte, hogy védje az öccsét a lelki sebektől, nem akaródzott szóba hoznia a hiányzó képeket, most nem, amikor a család szokatlanul jó kedvében volt. A királynő, mint minden évben, fáradságot és időt nem kímélve az idén is maga írta a karácsonyi köszöntőt. Ezúttal úgy érezte, jól sikerült.

    – Igen – nyugtázta őfelsége a családi tapsot a felvétel végeztével –, erre különösen büszke voltam.

    Vilmos, aki nem akarta elrontani a hangulatot, félrevonta a feleségét, és a fülébe súgta, hogy Harry valószínűleg „borzasztóan fel lesz dúlva", amiért Sussexéket kivették az uralkodót övező királyi gyülekezetből.

    Katalin egyetértett, bár azért figyelmeztette a férjét, hogy aggályait tartsa meg magának, legalábbis egyelőre. Emlékeztette Vilmost, hogy Harry különben is valószínűleg még alszik, így szerencsére nem tud az őt és családját ért esetleges mellőzésekről és sértésekről. Tőle majdnem 4700 mérföldre, Brit Columbiában hamarosan felébred a testvér, akivel Vilmos lelkileg össze volt pányvázva, és olyat lát, amilyet még soha: egy hamisítatlan amerikai karácsonyt. Ahelyett, hogy a királyi családdal karácsonyoztak volna, mint az előző két évben – és ahogyan Harry mindig is tette életének harmincöt évében, mindössze kétszer hagyva ki a windsori karácsonyt, 2007-ben és 2012-ben, amikor a brit hadsereg tisztjeként szolgált Afganisztánban –, a házaspár elhatározta, hogy a hálaadást, a karácsonyt és az újévet egyhuzamban ünneplik meg a Vancouver-sziget partján álló, 16 millió dolláros kis fészekben. Velük volt Archie és Meghan anyja, Doria Ragland. A brit sajtó hangosan bírálta Sussexéket, amikor úgy döntöttek, hogy nem lesznek jelen a sandringhami karácsonyon, holott a királynő már tudomásul vette ezt az eltérést a hagyományoktól 2012-ben és 2016-ban, amikor Vilmos és Katalin Middletonéknál, a hercegné szüleinek West Berkshire-i otthonában ünnepeltek.

    A királyi karácsony megváltoztathatatlan és körülményes rituáléja azzal kezdődött, hogy december huszonnegyedikén mindenki összegyűlt a fehér szalonban, és elvégezték az utolsó simításokat a birtokon kivágott, hat méter magas fenyőfán. Késő délután Vilmos és windsori rokonai felbontották a kecskelábú asztalokon elhelyezett ajándékokat. Viktória és Albert leszármazottai tartották magukat a német hagyományokhoz, ezért szentestekor volt a csomagbontás. Mindenki díszbe öltözött az ünnepi koktélhoz, amelyet a karácsonyi vacsora követett, évtizedek óta ugyanaz: zsályával és hagymával vagy gesztenyével töltött sült pulyka, sült és tört burgonya, kelbimbó és pasztinák, desszertnek karácsonyi puding. A vacsora akkor fejeződött be, amikor a királynő lenyelte az utolsó falatot, hajszálpontosan tíz órakor.

    Másnap délelőtt, miután elfogyasztották a bőséges angol reggelit, a királynő és Fülöp herceg kivételével mindenki elindult a sandringhami birtokon álló Szent Mária Magdolna-templomba. Harry az idén kihagyta György herceg és Sarolta hercegnő első nyilvános megjelenését a karácsonyi istentiszteleten, és utána a sétát a megilletődött falusiak sorai között, ami egyfajta beavatási rítus a királyi gyermekek számára, ugyanakkor fontos alkalom, amikor az uralkodói család kapcsolatba kerülhet a köznéppel.

    A Vancouver-szigeten Harry, Meghan és Archie arra ébredt 2019. december 25-én, hogy pukkadásig tömött harisnyák lógnak a kandalló párkányáról, és a fa alatt ajándékok kisebb hegye várja, hogy kicsomagolják. A nyolc hónapos Archie Doria nagyi öléből figyelte, ahogy kibontják az ajándékokat, és oda se figyelve félredobják a csomagolópapírt, ahogyan Meghan is csinálta Los Angeles-i kislány korában. Délelőtt Harry bekapcsolta a mobilját, hogy meghallgassa a királynő beszédét. Meghan csak nézte, hogyan csap át egy szempillantás alatt a férje hangulata a meglepetésből az értetlenségen át az ádáz haragba.

    Kiradíroztak! Ez volt az első gondolata.

    – Úgy érezte magát – mondta egyik legrégibb bizalmasa –, mintha őt, Meghant és Archie-t kiradírozták volna a családból.

    Kiradírozták és megbüntették. Az utóbbi hónapokban Harry beszélt az apjának és a királynőnek – és ami legalább ennyire fontos, a monarchia szürke eminenciásainak – arról, hogy Sussexék új és sokkal függetlenebb szerepet óhajtanak maguknak. Tervük egyik pillére az volt, hogy meg akarják osztani az idejüket az Egyesült Királyság és Észak-Amerika között, ahol megközelítőleg normális családi életet élhetnének, távol a fáradhatatlan brit bulvársajtó tolakodásától. Közvetlenül karácsony előtt Harry és Meghan elég magabiztosnak érezték magukat, hogy e-mailben közöljék a királynővel és a walesi herceggel, miszerint döntöttek: teljesíteni fogják kötelességeiket a Korona iránt, ugyanakkor a saját életüket akarják élni, és nem kérnek a Palota nagyfejűinek beavatkozásából. A fiatal herceg tudni akarta, hogy ő és Meghan nem feszítették-e túl a húrt.

    Azon nyomban felhívta a Buckingham-palotát, és négyszemközti audienciát kért a királynőtől január hatodikára. Őfelsége személyzete lerázta. Az uralkodó ütemterve zsúfolt, mondta a helyettes személyi titkár; a herceg kegyeskedjék várni január 29-éig, ha látni óhajtja a nagyanyját, de akkor is csak pár percről lehet szó. Harry nem engedett; elmagyarázta, hogy ő és Meghan csak rövid időt töltenek Angliában, mert minél előbb vissza akarnak térni a Vancouver-szigetre, a dada gondjaira bízott Archie-hoz.

    Hiába. Noha még Károly herceg irodája is közbenjárt értük, Sussexéknek azt mondták, várniuk kell. Csakhogy fogyott az idő. Eddig az udvarnak sikerült eltitkolnia Harry alkudozását a famíliával, de csak idő kérdése volt, mikor szivárogtatják ki a sztorit egy mindenre kész újságírónak. Január ötödike délutánján Harry és Meghan négy testőr kíséretében felszálltak az Air Canada gépére, amely sehol sem állt meg útközben, és másnap reggel megérkeztek a Heathrow-ra. Nem próbáltak rajtaütésszerűen elrobogni Sandringhambe, hogy a protokollt felrúgva és az uralkodó rangidős udvaroncait megharagítva törjenek be Harry nagyanyjához. Szerény rezidenciájukba, a windsori kastélyhoz közeli, mindössze négy hálószobás Frogmore Cottage-ba indultak.

    A múltban Harry automatikusan a bátyjához fordult volna támogatásért és útmutatásért az ehhez hasonló helyzetekben; Vilmos volt az ő érzelmi horgonya időtlen idők óta, attól kezdve, amit Wendy Berry, a highgrove-i házvezetőnő „tiszta diliháznak" nevezett.

    – Kaffognak egymásra, akár a veszett kutyák! – mondta a szülők félelmetes veszekedéseiről Jessie Webb, a fiúk dadája.

    Ám mostanra a testvéri kapcsolat pattanásig feszült, és ezt Harry sem tagadta a sussexi hercegi pár afrikai jószolgálati tevékenységéről szóló dokumentumfilmben, amelyet az elmúlt októberben mutatott be Harry és Meghan: egy afrikai utazás története címmel a brit és az amerikai televízió.

    – Ebben a családban és ekkora nyomás alatt elkerülhetetlen, hogy történjenek dolgok – mondta Harry. – De, nézze, testvérek vagyunk, mindig is azok leszünk, és noha pillanatnyilag külön úton járunk, én mindig mellette fogok állni, mint ahogy tudom, hogy ő is mindig mellettem áll. Nem találkozunk olyan gyakran, mint szoktunk, mert mindkettőnknek sok a dolga, de azért én nagyon szeretem.

    Vilmos megsértődött, amiért az öccse a sajtónak beszél a kapcsolatukról, pláne még azt is elismeri, hogy kissé elidegenedtek egymástól. Azóta megszakadt köztük a kapcsolat. Harry arról sem tudott, mennyire felzaklatta Vilmost, hogy Sussexéket kihagyták a királyi fotók közül az uralkodói asztalon. Még az apjuknak is beszélt róla, ám a walesi herceg csak legyintett idősebbik fiának aggodalmaira. Harry és Meghan, fejtegette a trónörökös, úgyis ki akarnak válni a családból. Akkor miért zavarná őket a karácsonyi burkolt üzenet?

    Most, amikor a sajtó a nyomukban lihegett, Harrynek és Meghannek szüksége volt valamilyen garanciára, hogy komolyan veszik törekvésüket az új és nagyrészt önálló életre. Frogmore-ból Harry újabb e-mailt küldött az uralkodónak, akit ő „nagyinak" szólított. (A királynőnek 2007 óta volt saját e-mail címe.) Válaszul őfelsége beleegyezett egy közös nyilatkozatba valamikor a közeljövőben. Ez elég biztosítékot jelentett a Koronától arra, hogy a mit sem sejtő publikum hamarosan értesülni fog Sussexék vágyáról a szabadulásra.

    Harry és Meghan, bátorságra kapva attól, hogy új életük végre fölsejlett a láthatáron, másnap kézen fogva jelent meg a Kanada-házban, ami Kanada diplomáciai missziója az Egyesült Királyságban. Megnézték Skawennati mohawk multimédia-művész alkotásait, teáztak Janice Charette főbiztossal, és lefotóztatták magukat a misszió kétszáz elfogódott alkalmazottjának társaságában. Miután köszönetet mondtak kanadai házigazdáiknak a vendégszeretetért, amellyel fogadták őket és Archie-t Brit Columbiában („Micsoda gyönyörű helyen laknak!", áradozott Harry), a házaspár beült a Roverjükbe, és visszatértek Frogmore Cottage-ba.

    Alig pár percre jártak London centrumától, amikor értesültek a hírről: a Sun vállalkozó szellemű riporterei összekapartak annyi adatot, amiből feltölthettek az újság weboldalára egy sztorit Sussexék szakításáról a királyi családdal. Volt még valami vitaféle arról, hogy a Palota szivárogtatta-e ki az információt, vagy maguk Sussexék csinálták, hogy mielőbb dűlőre jussanak, de az eredmény ugyanaz volt. A Palota irodáit perceken belül megrohanta a sajtó, hogy mi igaz ebből.

    – A fenébe! – mondta Harry a feleségének, miközben Windsor és Frogmore Cottage felé robogott velük a Land Rover. – Most mit csinálunk? – Később így adja tovább egy barátjának a Meghanre jellemzően higgadt választ: „Hát, Harry – mondta Sussex hercegnéje, akin alig látszott felindulás –, nemigen hiszem, hogy lenne választásunk. Szerinted?"

    2020. január 8.

    Személyes üzenet Sussex hercegétől és hercegnéjétől

    Számos hónapig tartó gondolkodás és megbeszélés után úgy döntöttünk, hogy ebben az évben változtatást hajtunk végre, amennyiben elkezdünk haladó, új szerepet kialakítani az intézményen belül.

    Úgy döntöttünk, hogy lemondunk a királyi család „rangidős" tagjainak szerepéről, munkával biztosítjuk anyagi függetlenségünket, miközben továbbra is mindenben támogatjuk Őfelségét, a királynőt.

    Főleg az utóbbi néhány évben élvezhettük Felséged bátorítását, így felkészültnek érezzünk magunkat erre a változtatásra.

    Azt tervezzük, hogy megosztjuk időnket az Egyesült Királyság és Észak-Amerika között, továbbra is teljesítve kötelességeinket a királynő, a Nemzetközösség és jószolgálati vállalásaink iránt.

    Ez a földrajzi megosztottság lehetővé teszi, hogy fiunkat annak a királyi hagyománynak az értékrendjében neveljük, amelybe beleszületett, ugyanakkor teret biztosít családunknak, hogy a következő fejezetre, nevezetesen új, jószolgálati feladatunkra összpontosíthassunk.

    Alig várjuk, hogy kellő időben nyilvánosságra hozhassuk ennek az izgalmas, új lépésnek a részleteit, miközben továbbra is együttműködünk Őfelségével, a királynővel, a walesi herceggel, Cambridge hercegével és minden érintett féllel.

    Addig is fogadja leghálásabb köszönetünket folyamatos támogatásáért.

    Másnap reggel Sandringhamben az uralkodó megtekintette a feltálalt szokásos reggelit – egy lágytojás, pirítós, teljes kiőrlésű kenyérből, héj nélkül, egy korong vaj, narancslekvár, gabonapehely műanyag Tupperware dobozban, apró tálkákban őszibarack, makadámdió és szilva –, majd odament egy kisasztalhoz, amelyen a reggeli lapok voltak. A lovakért rajongó királynő általában kedvenc sajtóorgánumával, a Racing Posttal kezdte, aztán áttért a Thoroughbred Owner and Breederre, de ma nem. Ezen az esős csütörtökön őfelsége félresöpörte a lóversenyek eredményeit meg a tippeket, és rámeredt a bulvárlapok címlapjára, amelyeken vörös, sárga, kék és bíbor főcímek ordítottak.

    Miután az előző este már értesült a tévében a hírről, nem lepte meg, hogy az újságok mit mondanak, és hogyan mondják. Egész éjszaka csak töprengett, alig aludt valamit. „A királynő dühös! »Kiszállunk!«, mondja Harry és Meghan!", rikoltotta a Daily Mail. A Daily Telegraph azt harsogta: „Harry és Meghan kilép a Cégből! Ez utalás volt VI. Györgynek arra a kijelentésére, hogy „a dinasztia nem család, hanem egy cég. Még a dohosan tiszteletre méltó londoni Times is a sztorinak szentelte az egész címoldalt: „A Palota megosztott; Harry és Meghan visszaadja a szerepet". A kreativitás pálmáját a Sun vitte el, mert ott találták ki a szót, amely a zsenialitás határát súroló tömörséggel összefoglalta a Windsor-dinasztiát megrázó legújabb aknát: „Megxit".

    De a Sun minden szellemessége ellenére a királynőt a Daily Mirror első oldalának szalagcíme találta szíven: „Még csak nem is szóltak a királynőnek!"

    – Angela, maga szerint miért csinálták? – sóhajtotta Erzsébet régi öltöztetőjének és meghitt bizalmasának, Angela Kellynek, a liverpooli dokkmunkás lányának, akinek hivatalos címe most már úgy hangzott, hogy a királynő személyi asszisztense, tanácsadója és kurátora.

    Kelly tudta, hogy Sussexékkel hónapok óta tartanak a nem hivatalos megbeszélések, és a királynő megérti tehetetlen indulataikat és óhajaikat. Ám Harry és Meghan jövőjében túl sok kérdés maradt függőben, mindenekelőtt az, mennyire óhajtják kihasználni rangjukat és helyzetüket a dinasztiában az önálló „védjegy" megteremtéséhez! Kelly megpendítette, hogy Vilmos herceg talán ismeri a választ. Bár a királynő teljes szívéből pártolta a közösségi médiát, amelyben meglátta a hathatós eszközt a monarchia népszerűsítéséhez, Kelly úgy vélte, hogy Vilmos és Katalin talán többet tudnak az Instagram finomabb árnyalatairól.

    Tőlük két mérfölddel keletre, az ugyancsak a sandringhami birtokon található Anmer Hallban, ebben a György-stílusú vörös tégla udvarházban Vilmos herceg hasonlóképpen hüledezett az öccse viselkedésén.

    – Mi a francot képzel ez a Meghan és Harry? – fakadt ki a folyosón tipródó személyzet füle hallatára. – Apám dühöngeni fog!

    – A nagyszüleidről nem is szólva – vetette közbe Katalin, aki ugyancsak látta a sugárzó Harry és a hasonlóan sugárzó Meghan képeit. A fotók a Kanada-házban készültek, alig pár órával azelőtt, hogy a nyilatkozatuk felrobbantotta az Instagramot.

    – Milyen csinos szerelés – jegyezte meg Katalin a sógornője feszes barna pulóveréről, bokáig érő szaténszoknyájáról és tűsarkújáról. „Meghan hercegné és Harry herceg boldogabbnak látszanak, mint valaha!", bőgte a Closer magazin főcíme. – Hát, az kétségtelen, hogy boldognak látszanak – merengett Cambridge hercegnéje.

    Katalin igazat mondott a nagyszülőkről, főleg Fülöp hercegről, aki, ahogy öregedett, egyre hajlamosabb lett érdes és gyakran elborzasztó megjegyzéseket tenni. Kilencvennyolc évesen máris a legidősebb férfi volt a brit királyság történetében. Fülöp semmit sem értett az Instagramhoz, de amikor értesült Sussexék egyoldalú függetlenségi nyilatkozatáról, Edinburgh hercege „tombolt, halálosan megsértődött, epét köpött", ahogy egy adjutánsa mondta, és ment egyenesen a királynőhöz, hogy közölje vele, mennyire haragszik.

    – Ez a legteljesebb tiszteletlenség jele! – szögezte le Fülöp, aki Károly herceghez és más rangidős fenségekhez hasonlóan nagyon összebarátkozott Meghannel, de most egy 21. századi Wallis Simpsont látott benne. – Úgy tűnik, hogy mindvégig félreismertük! – mondta egyik legbizalmasabb emberének.

    A királynő inkább döbbent és sértett volt, mint haragos. Végül is őt hozzászoktatta a kármentéshez a számtalan családi cirkusz, nem utolsósorban fiának, András hercegnek hosszú évekre visszatekintő, botrányos barátsága Jeffrey Epsteinnel, a befolyásos amerikai pénzemberrel, aki felakasztotta magát a cellájában, miután megvádolták és letartóztatták egy pedofiloknak szállító hálózat üzemeltetésével.

    2019 novemberében András megjelent a BBC TV Newsnight műsorában, hogy cseppet sem meggyőzően tagadja, miszerint megerőszakolta volna Epstein egyik kiskorú „szexrabszolgáját. Károly tajtékozva követelte az anyjától, hogy tegyen határozott lépéseket a megtévedt fiú ellen. Négy nappal a katasztrofális tévéinterjút követően a Buckingham-palota bejelentette, hogy Andrást felmentették összes királyi kötelessége alól „a belátható jövőben. (András hónapokon belül örökre lemondott valamennyi közfeladatáról, miután a Newsweek közvélemény-kutatása szerint a britek többsége azt követelte, hogy a herceget fosszák meg rangjától, és adják ki az Egyesült Államoknak kihallgatás céljából.)

    Bármennyire fájt is a királynőnek, hogy kényszernyugdíjaznia kell a tulajdon fiát, ez csak az utolsó lépése volt egy kilenc éve húzódó botránynak. Sussexék bombaként robbanó bejelentésére viszont nem számítottak. A királynő és Fülöp herceg – aki annak dacára is jelen volt 2018 májusában Harry és Meghan Markle esküvőjén, hogy az előző éjszaka elesett a fürdőszobában, és megrepedt az egyik bordája – sokkal jobban szerette Harryt, mint a gyermekeiket, épp ezért a Megxit úgy jött, mintha villám csapott volna beléjük.

    – Szörnyű csapás volt számukra, amit Harry és Meghan tett! – jelentette ki Dickie Arbiter, őfelsége korábbi sajtószóvivője. – A királynő úgy érzi, cserbenhagyták. Ez még annál is nagyobb csalódás, mint András borzasztó interjúja a BBC-nek.

    Ám a déli háborgás semmi volt azokhoz a kifakadásokhoz, amelyekre a walesi herceg ragadtatta magát az északi Birkhallban, Károly és Kamilla rezidenciáján, amely autóval csak tizennyolc percre van a Dee folyó mentén a királynőnek oly kedves balmorali kastélytól. A trónörökös hírhedt volt förgeteges természetéről (kétszer kapott olyan dührohamot, hogy letépte az állványáról a kézmosó kagylót), és a balmorali személyzet „ijesztőnek" nevezte Károly reagálását Sussexék bejelentésére. Könyvekkel és fotókkal zsúfolt dolgozószobájában a walesi herceg felkapta az asztala mögötti, fából faragott állólámpát – amelyet különösen szeretett, mert a kézzel festett pergamen lámpaernyő 17. századi brit fregattot ábrázolt a viharzó tengeren –, és csak az utolsó pillanatban sikerült megfékeznie magát, mielőtt a falhoz vágta volna.

    – Láttam már haragudni – mondta később Kamilla egy highgrove-i szomszédnak –, de ennyire még soha.

    Harry és Meghan az egyik barátjuk megfogalmazása szerint „padlót fogtak" a felzúdulástól, amelyet Instagram-posztjuk kiváltott. Főleg azoktól a rokonoktól nem várták, akik már tudtak róla, hogy Sussexék nagyszabású változtatásra készülnek. Ám ettől még tény maradt, hogy főbűnt követtek el a Cég ellen, mert soha semmi fontosat nem volt szabad tenni a királynő egyértelmű jóváhagyása nélkül.

    – Csak azért akartuk megtenni az első lépést, hogy a kezünkben tarthassuk a szálakat! – magyarázta Harry, amikor telefonon beszélt az apjával. Ő és Meghan igazán szólni akartak a királynőnek, de miután minden közeledési kísérletüket meghiúsították, nem volt választásuk: maguknak kellett bejelenteniük a hírt.

    A walesi herceg udvartartásának egyik rangidős tagja szerint Károly félresöpörte a fia érveit.

    – Nem tudtad volna felvenni a telefont, és felhívni engem? Vagy a királynőt? – kérdezte a dühtől egyre élesebb hangon. – Harry, ez teljességgel elfogadhatatlan! Azonnal bocsánatot kell kérned nagyanyádtól! Meg kell próbálnod helyrehozni ezt!

    Ha az olyan könnyű lett volna. Őfelségét „rettenetesen kiábrándította, „porba sújtotta és „összetörte ez a „leplezetlen árulás, ahogy a rangidős udvaroncok fogalmaztak. A Buckingham-palota régi gárdáját nem csak az Instagram-nyilatkozat váratlansága háborította fel, amelyre még Meghan és Harry viharedzett udvartartása sem számított. A poszttal párhuzamosan Meghan és Harry részletesen ismertette vadonatúj, csilivili SussexRoyal.com weboldalukon, hogyan akarnak anyagilag függetlenedni, szabadon a korlátoktól és a sajtó szemtelenségétől, ami együtt jár azzal, ha valakit az adófizetők tartanak el.

    Különösen bosszankodott Sir Edward Young, a királynő magántitkára. Az ötvenhárom éves Youngot aligha lehetett dohos konzervatívnak nevezni; 2012-ben neki jutott a feladat, hogy próbálja meggyőzni a királynőt, vegyen részt a James Bondot alakító Daniel Craiggel együtt az ejtőernyős ugrásban a londoni olimpia megnyitóján. Ám Sussexéknek ez az orvtámadása a Korona ellen, hogy kikürtölik nagyravágyó és példátlan terveiket a részleges függetlenedésre, mielőtt tanácskoznának a királynővel és elnyernék az engedélyét, „ez több az etikett megbocsáthatatlan megsértésénél – mondta az egyik udvaronc. – Ez fölér az egész királyi család, mindenekelőtt a királynő brutális arculcsapásával."

    Őfelsége tulajdonképpen megértette, hogy Sussexék szeretnének több időt tölteni Kanadában, közelebb Doria Raglandhez és Meghan amerikai gyökereihez. Azt is megértette, hogy Harry mérhetetlenül gyűlöli a brit sajtót; mindig őket hibáztatta, amiért szó szerint a halálba kergették harminchat éves anyját, Diana walesi hercegnét. Mivel pedig Károly karcsúsítani akarta a monarchiát, amelynek korszerűsített változatában Harry legfeljebb mellékszerepre számíthatna, a királynő még azt is megértette, hogy egy energikus fiatalember legalább megpróbál önálló egzisztenciát teremteni magának a dinasztiától függetlenül.

    Viszont sem a királynő, sem őfelsége belső köre nem értette, hogy miként sikerülhetne ez Harrynek és Meghannek, tekintve az évszázados hagyományt, és a hagyományokat fenntartó hatalmi struktúrát? A királyi szerepvállalás régóta arra szolgált, hogy pénzt szerezzenek a jószolgálatok széles skálájának, de ez most más volt. Az anyagi függetlenség útja – vagyis hogy olyan pénzcsináló akciókra vállalkozzanak, amelyekkel több tíz-, sőt akár több százmilliós bevételre tehetnek szert, miközben részidőben tovább képviselik a Koronát – tele volt akadályokkal. Meg aztán ott voltak a megkerülhetetlen biztonsági kérdések. Honnan lesz pénz az öröklési sor hatodik helyén álló Harry és családja védelmére? Miből fizetik az adót, az utazásokat, a létfenntartási költségeket? Az elképzelés, hogy Harry és Meghan a Sussex nevet, a címeiket és a dinasztiához fűződő kapcsolataikat tegyék pénzzé, egyforma felháborodást keltett a Palotán belül és kívül. A Buckingham-palota egyik kommunikációs veteránja szerint Fülöp herceg egyszerűen „visszataszítónak" nevezte az ötletet.

    Ezeknek a bonyolult kérdéseknek a megoldása időt követelt. Rövid távon a királynő azzal hűthette le a világméretű hisztériát, ha ad valamilyen színleges választ. „A megbeszélések a sussexi herceggel és a hercegnével a korai szakaszban tartanak, olvashatjuk a Palota hivatalos nyilatkozatában, amely tizenöt perccel az után született, hogy Meghan és Harry felrobbantották a bombájukat az Instagramon. „Megértjük óhajukat egy másfajta közelítésre, ám ezek bonyolult kérdések, amelyeket időbe telik feldolgozni.

    A rideg válasz a királyi címert viselő, hivatalos vörös fejléc alatt kevés kétséget hagyott a felől, hogy a Palota úgy érzi: átverték. Vilmos, Károly, főleg pedig a királynő számára Sussexék egyoldalú akciója felért „a derült égből egy villámcsapással, ahogy a walesi herceg mondta. Mivel a sajtó válaszokat követelt a falakon kívül tomboló szörnyű ricsajban, nem egészen huszonnégy órán belül a Palota kiadta a második nyilatkozatot. Az uralkodó megparancsolta, hogy mind a négy udvartartás – a királynőé, a walesi hercegé, Cambridge-éké és Sussexéké – keressen „működőképes megoldásokat. Ami Harry és Meghan jövőjét illeti, „nem heteken, de napokon belül" megszületik a végső döntés.

    A következő három napban a főszereplők és udvaroncaik lázasan kerestek valamilyen megoldást, amellyel kimozdulhatnak a kátyúból. Végül őfelsége úgy döntött, hogy itt személyes megbeszélésre lesz szükség. A még mindig Norfolkban tartózkodó II. Erzsébet – Balmoral mellett Sandringham volt az egyetlen saját birtoka – 2020. január 13-án magához rendelte Károlyt és fiait Sandringhambe egy zárt körű, sürgős tárgyalásra. Károlyon, Vilmoson és Harryn kívül – Meghan, aki már visszatért Kanadába, kihangosított telefonon hallgathatta őket – jelen voltak a kulcsfontosságú szakértők, köztük Sir Edward Young; Károly magántitkára, Clive Alderton; Vilmos legfőbb tanácsadója, Simon Case és Harry újonnan kinevezett személyi titkára, Fiona Mcilwham. Mivel a világsajtó még mindig levegőért kapkodott Sussexék döbbenetes bejelentése után, a megbeszélést azonnal elkeresztelték „sandringhami csúcsnak" a címoldalak.

    A királynő minél előbb meg akarta oldani a kérdést. Normális körülmények között Sandringham volt az ő menedéke az ünnepeken, olyan hely, ahol a pompa és a harmincöt fős személyzet ellenére is családiasnak és – legalábbis királyi mérce szerint – közvetlennek volt nevezhető a légkör. Az uralkodó addig maradt itt, amíg február 6-án le nem szedték a fenyőfáról a pompás díszeket. 1952. február 6-án halt meg az apja, VI. György király, és ugyanazon a napon lett Erzsébetből királynő.

    Telente hétvégi vadászatokat tartottak Sandringhamben, amelyeken a vendégek ezerszámra lőtték ki a madarakat. Ennek a hétvégének a házigazdája, Peter Phillips, Vilmos és Harry unokatestvére kapta a hálátlan feladatot, hogy egy nappal korábban elküldje a barátokat. A csúcs előtt Phillips elkísérte a nagyanyját a vasárnapi istentiszteletre. A templomban Phillipstől, akinek az anyjáról, Anna hercegnőről azt mondta egy hozzá hasonlóan szenvedélyes lovas, hogy „tombolt Sussexék nyilatkozatától", megkérdezte a gyülekezet egyik tagja, hogyan bírja a királynő a Windsor-dinasztia újabb válságának feszültségét.

    – Kiválóan – felelte kurtán Phillips.

    Harry tudta, hogy a nagyi egyáltalán nincs kiválóan, és azt is tudta, hogy négyszemközt kell beszélnie vele – távol az apjától, a fivérétől és a haladás útjában álló, fontoskodó bürokratáktól –, ha valaha is ki akarja engesztelni.

    Előírás szerint mindenkinek pontosan kettőre kellett érkeznie az ebédre; utána lesz a megbeszélés a Hosszú Könyvtárban. Mindent elő kell készíteni, hogy ötre befejezhessék, mert őfelsége ötkor teázik, és ez olyan pontja a napirendnek, ami szent és változtathatatlan.

    Sandringhamről jobbára szép emlékei voltak az uralkodónak – jobbára, de nem kivétel nélkül. Elvégre Sandringhamben történt, hogy Vilmos és Harry anyja az első terhessége negyedik hónapjában kiállt az előcsarnok lépcsőjének a tetejére, és azzal fenyegetőzött, hogy megöli magát, ha Károly találkozik a szeretőjével, Camilla Parker Bowlesszal. Nem volt üres fenyegetés. A királynő elszörnyedésére Diana levetette magát a lépcsőn, és az anyósa előtt ért földet. Margit hercegnő hívott segítséget, aki a testvérével együtt futott Dianához.

    Vilmos és Harry szerencséjére az ő gyermekkori emlékeiket nem csúfították el efféle sötét pillanatok. Amióta az eszüket tudták, Sandringhamben töltöttek szinte minden karácsonyt, ahol játszottak az unokatestvéreikkel, lovaglóleckéket vettek a királynőtől, és lőni tanultak mesterlövész nagyapjuktól. A biliárdteremmel szomszédos Hosszú Könyvtár, ahol sor kerül a sandringhami csúcsra, eredetileg tekepálya volt, még VII. Edward rövid uralkodása előtt. Amint Diana fiai betöltötték az ötöt, és elég idősnek tartották őket az illedelmes viselkedéshez, szabad volt részt venniük az unokatestvéreikkel együtt a szertartásos ötórai teán.

    – Faltuk a tejszínhabot és a lekvárt, miközben a felnőttek vízitormás szendvicset majszoltak! – emlékezett Vilmos.

    A herceg ugyancsak Sandringhamben értette meg, hogy senki sincs, aki az ő nagyanyjához lenne fogható. Ha elnézte azokat a nagyon fontosnak látszó embereket, akik nemcsak hogy a legmélyebb tisztelettel közeledtek a nagyihoz, de egészen elbátortalanodtak a jelenlétében, a hétéves gyerek rádöbbent, mit jelent királynőnek lenni.

    – Mintha körülötte forgott volna az egész világ, amelyben éltünk! – emlékezett később. – Ami persze így is van!

    Vilmosnak öt percébe került odaérni Anmer Hallból Sandringhambe. Még három mérföldet sem kellett megtennie a fákkal szegélyezett

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1