Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Scott utolsó útja
Scott utolsó útja
Scott utolsó útja
Ebook253 pages2 hours

Scott utolsó útja

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Ez a könyvünk az 1910-13. évi brit délsarki expedíció vezetőjének, a négy társával a Sark elérését követően, a visszaúton hősi halált halt Robert Falcon Scott tengerészkapitánynak a naplója, amely amellett, hogy tudományos hitelességgel tartalmazza az expedíció délsarki csoportjának egész történetét, az egyik legnemesebb emberi dokumentum is, amelyet a történelem ismer. A kötetet Halász Gyula 1923. évi értő fordítása alapján készítettük el elektronikus változatban, mint olyan örök emberi érték megtestesítőjét, amelynek kiemelkedő helye van az elektronikus térben is.
LanguageMagyar
Release dateJul 9, 2018
ISBN9789634743804
Scott utolsó útja

Related to Scott utolsó útja

Related ebooks

Related categories

Reviews for Scott utolsó útja

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Scott utolsó útja - Robert F. Scott

    Robert F. Scott

    SCOTT UTOLSÓ ÚTJA

    R. F. SCOTT KAPITÁNY NAPLÓJA

    DÉLI-SARKI EXPEDÍCIÓJÁRÓL

    fordította:

    Halász Gyula

    BUDAÖRS, 2018

    DIGI-BOOK MAGYARORSZÁG KIADÓ

    www.digi-book.hu

    ISBN 978-963-474-380-4 EPUB

    ISBN 978-963-474-381-1 MOBI

    © Digi-Book Magyarország Kiadó, 2018

    a mű eredeti címe:

    The personal journals of captain R. F. Scott

    on his journey to the South Pole

    első kiadás: 1913

    első magyar kiadás: 1923

    a borító a Jeannette elsüllyedése

    című metszet részletének felhasználásával készült

    Az e-kiadás szerzői jogi megjegyzései

    Ennek az e-könyvnek a felhasználási joga kizárólag az Ön személyes használatára terjed ki. Ezt az e-könyvet nem lehet ismételt értékesítésre továbbadni, sem továbbértékesíteni; nem lehet többszörözni és tilos más személynek továbbadni! Ha szeretné ezt az e-könyvet más személyekkel is megosztani, kérjük, hogy minden további személy számára vásároljon újabb példányokat. Ha Ön úgy olvassa ezt az e-könyvet, hogy azt nem vásárolta meg, vagy nem az Ön személyes használatára lett megvásárolva, úgy kérjük, hogy küldje azt vissza a http://www.digi-book.hu címre és vásárolja meg ott saját példányát. Köszönjük, hogy tiszteletben tartja ennek a szerzőnek és kiadónak a fáradságos munkáját.

    Scott kapitány

    (1868. június 6. - 1912. március 29.)

    R. F. Scott, az angol admiralitás tisztje 1901-ben kapott először megbízatást arra, hogy az ismeretlen antarktiszi jégvilágban szárazföldi kutatásokat végezzen. Feladatát kiemelkedő sikerrel oldotta meg. Első délsarki expedíciójának visszatérése után hat évvel indult el második - végzetes - útjára, az általa kikutatott Ross-sziget és a McMurdo-átjáró felé, ahol a Nagy Jégfal - a félelmetes Barrier - nyugati végében rendezte be támaszpontját, hogy a sarkvidéki nyár beköszöntével onnan induljon majd el a Déli-sark meghódítására.

    Amikor az expedíció téli tanyáján elömlött az újra fölvirradó tavasz első napsugara: fehér vitorlák bukkantak föl a zajló jégtáblák torlaszai között. Scott hajója tért vissza az Antarktisz önkéntes száműzötteihez, hogy új készleteket és - leveleket vigyen a magukra hagyott vándoroknak a messze hazából. A postazsákokból előkerülő küldemények között akadt egy, amely minden másnál jobban megörvendeztette a vezetőt. Egy mozgókép-filmtekercs. A nagy kutató, akit nem remegtettek meg a léleksorvasztó délsarki viharok, bizonyosan nem rejtegette társai elől az elérzékenyülés könnycseppjét, amikor lepergette a filmet és megjelent előtte a szőnyegen játszadozó kis fiacskája,¹ az anya képével, aki egy hatalmas földgömbön igyekszik megmagyarázni neki, merre jár most az édesapa.

    Ha a földgömb színes játékgolyójáról nem is: az apa üzenetéből megérthette a nyiladozó gyermeki elme, milyenféle világ is az, amely elcsalogatta az édesapát az otthon verőfényéből, hogy sose adja vissza többé neki... Scott kapitány gyöngéd viszonzásul elküldte haza az expedíció addigi útjáról fölvett filmeket - az első mozgóképeket a déli sarkvidék igézetes, álnok tájairól: hogyan töri-zúzza a kis hajó a morzsolódó jégtáblákat, hogyan vonszolják szánjaikat az utazók az örök hó sivatagában, bújnak be vihar tépázta pici sátraikba és ülik körül a gőzölgő pemmikános-csajkát. Az első világháború előtt Budapesten is gyönyörködhettünk a megragadó fölvételekben, amelyék első ízben hozták közel hozzánk a fenséges tájképeket és a sarkvidéki robinsoni élet derűs és gyötrelmes élményeit.

    Ezek a képek és a látszólag önmagukat ismétlő aprólékos naplójegyzetek - ezek vetítik elénk (ha szívünk és szemünk van olvasásukhoz) a sarkvidék vándorainak mindennapos életét, tevékenységét, örömeit és küzdelmeit.

    Greely, a sarki fölfedezések történetírója - maga is úttörő kutató a magas északon - azzal a vallomással kezdi históriai művét, hogy az ő könyve csak azt mondhatja el, amit végrehajtottak a sarkutazók és nem adhat feleletet arra a kérdésre: hogyan hajtották végre munkájukat.

    „Ha valaki fogalmat akar kapni ezeknek az utazásoknak igaz természetéről - írja Greely: - „az eredeti naplókhoz kell fordulnia... Azokban a kötetekben találni fog történetet hajókról, amelyek a jég fogságában vergődnek nem hónapokig, hanem évekig: zajló jégről és jégmezőkről, amelyeknek kiterjedéséről, vastagságáról és roppant tömegéről a leírás csak halvány képet nyújthat. Csónakutakról, amelyeken csak az állandó éberség háríthatja el a minden pillanatban fenyegető halált az úszó jéghegyek és torlódó jégtáblák között; szárazföldi menetelésekről, amikor kimerült emberek havon, sziklán, vérnyomokat hagyva vánszorognak tova. Szánutakról összevissza dobált jégrögökön keresztül, amelyeken nemes hősök végső erejükkel a vontató kötélnek feszülve bukdácsolnak tovább, mert egyikük kidőlése valamennyinket vesztükbe sodorná; magányról és egyhangúságról, amely az állandó sarki napfény mellett is félelmetes, de csaknem megőrjítő a véget nem érő sarki éjszaka hónapjaiban. Csöndről, amely magában is rémítő, de még döbbenetesebb, amikor ijesztő természeti tünemények kísérik hangtalanul riadt szemünk előtt; sötétségről, amely oly szünet nélkül való és oly áthatolhatatlan, hogy a zaklatott elme már-már kétségek közt hányódik: vajon a természet rendjén visszatér-e még valaha a Nap, avagy talán a világ kizökkent pályájából a csillagrendszerek univerzumában; hidegről, amely oly dermesztő, hogy pillanat alatt elhal a védetten testrész;... nélkülözésekről, amelyek elsenyvesztik a testet és elsorvasztják a lelket; csalatkozásról mindenben, nemcsak élelemben, tüzelőben, ruhában és menedékben - mert hiszen az ilyesfélék megfogyatkozása előre veti árnyékát a sarki utazásokon - hanem a tervek- és várakozásokban való keserű megcsalattatásról, amelynek nyomában a kétségbeesés jár óhatatlanul...

    Így ír az amerikai sarkutazó, rámutatva a könyvében érintett eredeti naplók hetvenezer nyomtatott lapot meghaladó tömegére: olvassátok!

    Greely még nem ismerhette Scott kapitány naplóját - és mégis: mintha csak ez a mélységesen megindító emberi írás lebegne szeme előtt... amikor az önmagukat társaikért feláldozó hősökről és a keserű csalódásokról beszél.

    Valóban. Gondoljunk csak Oates kapitány hősi elhatározására, amikor kirohan a sátorból az őrjöngő hóviharba, hogy társai sorsán könnyítsen a maga úgyis veszendő életével. „Tudtuk jól, hogy Oates a halálba megy. Megkíséreltük, hogy lebeszéljük róla, de éreztük, hogy amit tesz, az egy hősnek a cselekedete."

    És gondoljunk a keserű csalódásra, amikor fenn a Déli-sark platóján, már-már célhoz érve, a halálra fáradt vándorok fölfedezik Amundsen szánjának keskeny nyomait és a norvégek fekete lobogóját.

    És a többi csalódás a hazatérő útban - „élelemben, tüzelőben... menedékben".

    „Balszerencse nem lehet már ennél gonoszabb, mint amit összehalmozott ellenünk a sors" - írja Scott a nemzethez intézett Üzenetében.

    A Déli-sark háromezer méteres fennsíkjáról a hegyláncok és gleccserek szakadékain keresztül a szárazföldi jégtakaró alacsony síkságára vezető út - mintha csak jelképe volna rohamos zuhanásuknak a diadal ormáról a megsemmisülés örvényébe. A győzelmes bajnokokból menekülők válnak, akik immár nem a dicsőségért: puszta életükért küzdenek - „az utolsó darab kétszersültig’’.

    „Kevés eseménye van a történelemnek, amely nagyszerűségre és pátoszra összemérhető volna a néma hósivatagban lejátszódó dráma záró jelenetével" - írja Sir Clements Markham, Scott naplójának előszavában. „A nemes vezér, maga mellett legdrágább barátainak tetemeivel, csak írt és egyre írt, amíglen a ceruza ki nem hullott ujjainak elhaló szorításából. Nem önmagára gondolt. Egyetlen mélységes vágya az volt, hogy vigasztalást és enyhületet nyújtson másoknak szomorúságukban. Utolsó sorait is azért írta le, hogy azt, akinek ösztönzésére a délsarki kutatásokra vállalkozott, valahogyan ne mardossa az önvád azért, amit tett. »Mondd meg Sir Clementsnek, sokat gondoltam rá és soha nem bántam meg, hogy reám bízta a Discovery vezetését.«"

    A haláltusáját vívó hős a tomboló hóviharban mozdulatlanságra kárhoztatva, utolsó óráiban olyan emléket állított magának és társainak, amely mellett elhalványodik önnön diadaluk.

    *

    De nemcsak emberileg érdekes a történet, amely Scott utolsó útját és útitársainak élményeit beszéli el. Az 1910-1913. évi brit délsarki expedíció tudományos sikere és ered-menye is nagyjelentőségű. Mit sem von le érdeméből, hogy váratlan versenytárs bukkant föl vele egy időben a Nagy Jégfal tövében, s hogy ez a versenytárs - a norvég Amundsen - a célnál megelőzte. Scott második - és utolsó - útjának programja elsősorban tudományos volt. Számolnia kellett persze az angol közvéleménnyel: az amerikai Peary diadala után² nem lehetett „kitérni" többé az elől, hogy a Déli-sark meghódítását föl ne vegye munkatervébe.

    „Megengedem - mondotta Scott az expedíció tervéről tartott előadásában -, hogy egy eleddig emberláb-nem- tapodta pont elérése a föld felszínén, magában véve is dicséretes s ha ahhoz a ponthoz fűződtek hosszú korokon keresztül a civilizált világ leleményes törekvései és erőfeszítései, és oly egyedül álló földrajzi pontról van szó, amilyet a Föld sarka foglal el: van benne valami, ami több mint puszta érzelgés, s nem csupán sportösztönünket izgató gondolat, hogy igenis eljussunk arra a pontra... De habár a Föld pólusának ez az elérése magában véve is kiemelkedő vállalkozás, méltó a nemzet figyelmére: nyilvánvaló, hogy különféle utak és módok vannak, amelyeken ilyen vállalkozás megvalósítható. Elképzelhető egy úti jelentés a Sark eléréséről, amely nem számol be egyébről, mint hogy hány lépést tett meg az expedíció, mit evett és miféle ruhákat viselt. Egy ilyen beszámolót tökéletesen tönkretenne a csalódás, hogy az expedíció egy ennyire ritkán kínálkozó alkalmat az emberi tudás gazdagítására - elszalasztott. Elemi kötelessége a kutatónak, hogy... kivételes helyzetét és a természeti jelenségek tanulmányozására kínálkozó lehetőségeket minden irányban kiaknázza és hozzájáruljon a tudomány épületének magasabbra építéséhez azokkal az épületkövekkel, amelyek csupán az ő általuk bejárt vidékeken bányászhatok."Shackleton nagyszerű előretörése után³ nem volt többé kétséges, hogy a Déli-sark annak a hegyláncokkal és jégárakkal borított hatodik világrésznek a szívében van, amelyről való első sejtéseink mintegy százharminc esztendősek. Százharminc esztendővel ezelőtt látta először emberi szem a déli kontinens szárazföldjét, de alig több mint hat évtizede, hogy emberi láb partra lépett rajta. (Chrisrtensen volt ez az utazó 1895 januárjában. Christensen hajóján, az Antarctic-on ott volt Borchgrevink, aki öt évvel később, 1900-ban, elsőnek töltötte a telet a déli kontinensen. De ő még alig-alig merészkedett az ismeretlen szárazföld belsejébe.)

    Az Antarktiszt beborító titokzatosság fátyolét Scott és Shackleton lebbentették fel elsőknek a hatalmas déli kontinensről. De a fátyol csücske - hogy Amundsen szavával éljünk - továbbra is elfödte előlünk a Sarkot magát. A lepelnek ezt a darabkáját ő és Scott vonták félre végleg a rejtelmes déli pólusról.

    A norvég utazó olyan nagy titokzatossággal készítette elő tervét, hogy még útitársai sem gyanítottak semmit, mindaddig, amíg Funchalban⁴, közvetlenül útra kelése előtt föl nem tárta előttük megváltozott útitervét.⁵ Ekkor tudta meg a világ - és még később a legjobban érdekelt Scott kapitány -, hogy Amundsen is a Déli-sarkra készül.

    Amundsennek minden oka megvolt rá, hogy meglepetésképpen, mintegy rohammal „vegye be a Sarkot. Expedíciójának a költségeit még Peary diadala előtt, akkoriban teremtette elő, amikor az Északi-sark lebegett szeme előtt. El akarta kerülni az előzetes kritikát és a huzavonát, amibe került volna egy déli-sarki expedíció céljait szolgáló újabb pénzalap létrehozása. A siker biztos reményében egyszerűen előlegezte magának a már együtt levő költségeket és fölszerelést. Úgy nevezte ezt: „előbb kis kitérést teszek a Déli-sarkra - a délsarki kitérőt a Fram-expedíció első fejezetének tekintette csak. Joggal számított rá, hogy diadala meg fogja teremni azokat a jelentékeny anyagi eszközöket, amelyekre szüksége volt, hogy vakmerő és nagyszerű tudományos terveit megvalósíthassa - az északi sarkvidéken.

    Amundsent ellenségei sem illethetik a rekordhajhászat felületes vádjával. Jóllehet példátlanul szerencsés déli útján csakugyan elragadta a pálmát az angolok elől, senki sem állt távolabb a könnyű diadalokra törő felfedezők típusától, mint éppen ő, aki úgyszólván egész életét a sarkvidéken töltötte és a Déli-sarkról is szinte nyílegyenesen folytatta útját az Északi Jeges-tenger zordon tájaira. Az a vád sem lenne igazságos, hogy vállalkozásával keresztezni akarta az angol expedíció terveit. Scottnak - úgymond - csak mellékes célja volt a Sark elérése, s az ő útiterve, amelyet megtáviratozott Scottnak, az angol utazó úti programján mit sem változtathatott, aminthogy nem is változtatott.

    Amundsen ismerte Scott útitervét és kezdettől fogva el volt rá határozva, hogy más útvonalat választ. Az angol utazó a Shackleton feltárta „országúton készült előrenyomulni, a norvég utazó a Nagy Jégfal közepe tájáról tervezte előretörését „toronyiránt a Déli-sark felé. Téli szállása, a Bay of Whales (Cethal-öböl) mellett, sok száz kilométerre volt az angol expedíció téli tanyájától. Természetes, hogy a Sark felé tartva, az őket elválasztó távolság szükségképpen nullára zsugorodott. Nem tagadható tehát, hogy mégiscsak erőpazarlás volt két expedícióval erőszakolni az utat egészen a déli pólusig. Ha Scott visszafordul arról a pontról, ahol Amundsen fekete lobogójára és szánnyomaira bukkant, a Sarktól egy napi járásra: bizonyosan megmenekül, hiszen csak hajszálon múlott a katasztrófa. De ehhez a hősi lemondáshoz nem voltak elég gyengék!

    Amikor 1911. október 20-án Amundsen téli szállásáról elindult nagy déli útjára, száz kilométerrel kisebb távolság választotta el céljától, mint a tizenhárom nappal később útra kelt Scott kapitányt. (Amundsen útvonala a Sarkig 1400, Scotté 1500 km volt.) Ez a tizenhárom napi késedelem a Sarkig harmincnégy napra növekedett. A norvég lobogót, amelyet Amundsen 1911. december 15-én tűzött ki a föld legdélibb pontján otthagyott sátra fölé: Scott 1912. január 18-án fényképezte le. A visszatérő útban még szerencsétlenebbül alakult, ez a térelőny-verseny az angol csoportra.

    Amikor a már hetek óta gyalogszerrel vánszorgó angol utazók nekivágtak baljóslatú visszatérő útjuknak: Amundsen már majdhogynem megérkezett a Framheim biztos révébe. Alig van még példa a sarkvidéki utazások történetében, hogy szánutazók elhagyogassák útközben, mint fölösleges ballasztot, élelmiszereiket, ahogy azt a norvégek tették a Déli-sarkról hazatérőben. Ők is, kutyáik is annyit ehették, amennyi beléjük fért, ugyanakkor, amikor a délsarki hegyláncok gleccserszakadékain öt halálra ítélt emberi lény bukdácsolt lefelé, komor sejtelmekkel vonszolva szánjaikat és kutatva önnön viharsöpörte lábnyomaikat, hogy hátrahagyott szegényes készleteikre reátaláljanak. Ha csak egyet is eltévesztenek, menthetetlenül éhen kell veszniük.

    Ismeretes, hogy agyoncsigázva, az utolsó pillanatban mindannyiszor rábukkantak hóbabákkal megjelölt eleség- táraikra. És mégis, bár napról napra rövidül a távolság: óráról órára növekedik a veszedelem. A természet ellenük esküdött. Március derekán, a délsarki ősz kegyetlen viharaiban Scott már látja, hogy „túllőttek a célon".

    Március 21-én ütik föl végső tanyájukat, a megváltást jelentő egytonnás depótól egyetlen napi járóföldre. Nem mozdulhatnak. „A sátor falán kívül őrjöngő hóförgeteg kavarog. Már csak hárman maradtak az ötből, s tudván tudják, hogy immár az ő sorsuk is betelt. Az elkövetkező napok a fagy- és éhhalál kettős gyötrelmét tartogatják a számukra. „Nem félek a haláltól - írja Scott egyik búcsúlevelében -, de szomorú lemondani azokról a szerény örömökről, amelyeket képzeletben úgy elvonultattam magam előtt vándorutunk nehéz napjaiban. S néhány nappal később - minden bizonnyal az utolsó naplójegyzet napján, március 29-én megdermed a kéz, amely megörökítette számunkra a hősi erőfeszítést, a végső emberi helytállás megrendítő és felemelő, lelkesítő és példamutató történetét.

    Scott kapitány és társai elpusztultak, de dicső alakjuk elmúlhatatlanul él az emberiség emlékezetében.


    ¹ Péterke másfél éves volt, amikor atyja 1910-ben utoljára látta. (Halász Gy. megj.)

    ² Róbert Peary (1856—1920) 1909. április 6-án a világon elsőként elérte az Északi-sarkot. — H. Gy.

    ³ Ernest Henry Shackleton (1874—1922) angol sarkkutató, aki részt vett Scott első délsarki expedíciójában (1901—1904), utóbb maga vezetett expedíciót a délsarki szárazföld belsejébe. Ekkor (1909-ben) alig 200 km-re megközelítette a Déli-sarkot. — H. Gy.

    ⁴ Az Atlanti-óceán keleti térségében levő Madeira-szigetek fő­városa.

    ⁵ A tengerkutatásokat is végző expedíció személyzetének nem tűnt fel a madeirái kitérő. Amundsen Funchalban fölszólította em­bereit, hogy aki akar, haza mehet. Mindenki vele maradt, s ő szeren­csésen haza is hozta valamennyiüket. — H. Gy.

    SCOTT KAPITÁNY NAPLÓJA

    Első fejezet

    Viharos tengereken át

    1910 november első három hete oly hirtelen tovaröppent, hogy a naplóírást is elhanyagoltam s most emlékezetből jegyzek csak fel egyet-mást az elmúlt mozgalmas napokból.

    Lytteltonban, az újzealandi Christchurch kikötőjében fölszerelésünket és készleteinket partra szállítottuk. A „Terra Nová"-n léket fedeztünk fel. Ezt kellett a dokkban kinyomoznunk és kijavíttatnunk.

    A készleteket ezalatt Bowers hadnagy újra osztályozta, jegyzékbe foglalta és kiegészítette. A magunkkal hozott kunyhókat is felállítottuk próbaképpen. Amikor a hajó a javítóból visszakerült, akkor kezdődött még csak el az igazi sürgés-forgás: az ácsok ólakat építettek lovainknak, fúrtak, faragtak, a gépmesterek a gépek körül, a szakács a maga birodalmában szorgoskodott, a természetkutatók laboratóriumaikkal voltak elfoglalva - és így tovább. Nem volt olyan pontja a hajónak, ahol ne akadt volna ezer tennivaló.

    A parti csoportok élelmi készletei és fölszerelése, a szánok, a három motoros szán, a kunyhók farészei, némely nagyobb tudományos műszer és gép, tizenkilenc ló és eleségük (ötven tonna sajtolt zabszéna, öt tonna olajpogácsa, ugyanannyi korpa és zúzott zab stb.), harmincnégy leláncolt kutya, öt tonna kutyaeleség, a jég, friss víz, fagyasztott hús (162 juh, 3 marha), négyszázhatvankét tonna szén, és még sok-sok egyéb nélkülözhetetlen dolog - mindez együtt bizony kicsiny fahajónkat súlyosan megterhelte.

    A hellyel rendkívül jól kellett gazdálkodnunk. De Bowers mesterileg értette, miképpen használjon ki minden kis zugot. Ment is minden, mint a karikacsapás. Embereink egyenesen megkértek, hogy órájuk ne legyünk tekintettel a rakomány elhelyezésében, ők majd csak segítenek magukon. A maguk jószántából szűkebbre szorították szállásukat, hogy helyet szabadítsanak. Ennyire együtt éreznek velünk céljainkban!

    Christchurch-ben Kinsey-ék vendégei voltunk. El sem mondhatom, mennyi szíves figyelemmel halmoztak el bennünket. Magas szirttetőn emelkedő házukból messze kilátás nyílik a tengerre és a christchurchi síkon keresztül el egészen a Kaikouras hófedte ormaira. Alattunk közvetlenül a kikötő terül el, két kis patak torkolata mellett. Kinsey távollétünk alatt képviselője és ügyvivője lesz expedíciónknak.

    November 26., szombat. - Délután három órára hirdettük indulásunkat és három perccel korábban a Terra Nova fölszedte horgonyait Lytteltonban. Nagy embertömeg és tömérdek hajó gyűlt egybe búcsúztatásunkra. Magam Kinsey és más barátaink társaságában visszatértem még Christchurchbe.

    November 28., hétfő. - Wilsonnal együtt a nyolc órai gyorsvonattal utaztam Port Chalmersbe, ahonnan távirat hozta hírül, hogy a hajó vasárnap éjjel kikötött. Délután félötkor mi is megérkeztünk Port Chalmersbe.

    November 29., kedd. - Félháromkor ragyogó napfényben hagytuk el a kikötőt. Itt még több csónak és hajó kísért bennünket utunkra, mint Lytteltonban. Egynémelyik - köztük

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1