Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

A főnököm egy gyerek?: A tranzakcióanalízis mint a munkahelyi konfliktusok tanulmányozásának és megoldásának eszköze
A főnököm egy gyerek?: A tranzakcióanalízis mint a munkahelyi konfliktusok tanulmányozásának és megoldásának eszköze
A főnököm egy gyerek?: A tranzakcióanalízis mint a munkahelyi konfliktusok tanulmányozásának és megoldásának eszköze
Ebook85 pages1 hour

A főnököm egy gyerek?: A tranzakcióanalízis mint a munkahelyi konfliktusok tanulmányozásának és megoldásának eszköze

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Miért viselkednek az emberek bizonyos módon a munkahelyükön? Mik a motivációik? Létezik-e olyan módszertani megközelítés, amely felhasználható az egyének által a vállalati szervezeteken belül tanúsított különböző magatartások és cselekedetek keretbe foglalására, hogy azokat úgy kezeljük, hogy elősegítsük a kölcsönös előnyök és szinergiák kialakulását? A tranzakcióelemzés elméleti modelljét azért hozták létre, hogy ilyen kérdésekre adjon választ, vagyis hogy operatív alkalmazást kínáljon a dinamikus pszichológiához tartozó néhány fő felfedezéshez és a pszichénk kapcsolódó működési mechanizmusaihoz. Ez az operatív kézikönyv elmagyarázza, hogyan lehet jobban megérteni, hogy milyen motivációk vezetik az embereket a munkahelyi döntések meghozatalában, melyek a relatív egzisztenciális pozíciók, és hogyan alakulnak ki a vállalatokon belül elkerülhetetlenül lezajló konstruktív vagy destruktív játszmák. A végső cél az, hogy ne csak gyakorlati eszközöket nyújtson a problémás és kellemetlen helyzetek megoldásához, hanem valódi eszközt nyújtson az egyén karrierjének és általánosabban az emberi erőforrás menedzsmentjének megerősítéséhez.
LanguageMagyar
Release dateAug 12, 2021
ISBN9791220834797
A főnököm egy gyerek?: A tranzakcióanalízis mint a munkahelyi konfliktusok tanulmányozásának és megoldásának eszköze

Related to A főnököm egy gyerek?

Related ebooks

Related categories

Reviews for A főnököm egy gyerek?

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    A főnököm egy gyerek? - Stefano Calicchio

    Előszó

    Hányszor került már szembe egy kolléga irracionális gyerekességével, egy főnök túlzott szigorúságával vagy egy vezető előrelátásának hiányával? Gondolt már arra: A főnököm vagy a kollégám olyan, mint egy gyerek? Ezek valódi közhelyek, amelyeket bizonyára nem okozna gondot önnek, ha saját személyes repertoárjával gazdagítaná; de ami ennél is fontosabb, hogy a valóság talán nem is áll olyan távol az imént leírtaktól. Létezik ugyanis egy olyan pszichológiai áramlat, amely úgy döntött, hogy az egyének személyiségét és másokhoz való viszonyát vizsgálja, és mindannyiunkban egy szülő, egy felnőtt és egy gyermek létezését tételezi fel. Ezt a témát tranzakcióanalízisnek nevezik, és ennek a könyvnek a középpontjában áll.

    Egy olyan környezetben, mint a jelenlegi, amelyet folyamatos gazdasági és társadalmi válságok jellemeznek, a visszahatások számos vállalati szervezetre visszaható hatással vannak, megteremtve a szervezeti zavarok és más diszfunkcionális jelenségek felerősödésének feltételeit. A jövőbe vetett általános bizalomhiány és a közös társadalmi projekt hiánya miatt megszaporodtak a stressz, a kiégés, a mobbing, a demotiváció, a szakszervezeti konfliktusok, az együttműködési nehézségek és a félreértések.

    Ebben az aggasztó kontextusban a termelési és társadalmi szerkezet felbomlásának fontos ellenszere a humán tőkére és a munka világához kapcsolódó kapcsolati készségek és képességek fejlesztésére, a kapcsolatmenedzsment és a belső és külső kommunikáció területére való új összpontosítás, amely minden gazdasági egységet jellemez, a kisvállalkozásoktól a nagy szervezetekig.

    Gazdaságtörténelmünk egy olyan időszakában, mint amilyet az imént leírtunk, sürgősen fel kell fedeznünk és tovább kell fejlesztenünk azokat a tudományos pszichológia területéhez tartozó fogalmakat és gyakorlatokat, amelyek segíthetnek kezelni a nagy változásokkal járó helyzetet, amellyel szembenézünk. A tranzakcióanalízis rendelkezik minden szükséges jellemzővel ahhoz, hogy támogassa az embereket a munka világában eddig említett regresszív hatások kezelésében, a döntéshozatali mechanizmusok, a különböző egyéni attitűdöket jellemző én-állapotok és a stresszhelyzetekben tudat alatt játszott pszichológiai játszmák tudatosítása révén.

    A tranzakcióelemzés tanulmányozása lehetővé teszi, hogy az emberek jobban megértsék, mi motiválja őket bizonyos munkahelyi döntések meghozatalára, milyen egzisztenciális pozícióik vannak, és milyen konstruktív vagy destruktív játékokat játszanak elkerülhetetlenül a vállalatokon belül. A szervezetek élete nagymértékben függ az őket alkotó egyének munkájától és személyes döntéseitől. Az Eric Berne által sok évvel ezelőtt kidolgozott elmélet segíthet az egyes munkavállalóknak abban, hogy megértsenek másokat és jobb döntéseket hozzanak, visszavezetve a munka élményét egy hitelesebb szubjektív és személyes dimenzióba, valamint megszabadítva az embereket a megkerülhetetlenség logikájától, amely minden válság- és változási időszakot jellemezhet.

    FOGALOMTÁR

    A = Szülő

    B = Felnőtt

    C = gyermek

    A TRANZAKCIÓELEMZÉS MÓDSZERTANI ALAPJAI MUNKAKAPCSOLATOKBAN

    Bevezetés

    Miért viselkednek az emberek bizonyos módon a munkahelyükön? Mik a motivációik? Létezik-e olyan módszertani megközelítés, amely a vállalati szervezeteken belül az egyének különböző attitűdjeinek és cselekedeteinek keretbe foglalására használható, hogy a kölcsönös előnyök és szinergiák kialakulását elősegítő módon irányíthassuk őket? A tranzakcióelemzés elméleti modellje azért jött létre, hogy ilyen kérdésekre adjon választ, vagyis hogy operatív alkalmazást kínáljon a dinamikus pszichológiához tartozó néhány fő felfedezéshez és a pszichénk kapcsolódó működési mechanizmusaihoz.

    Ahhoz, hogy ez sikerüljön, ez a lenyűgöző tudományterület feltételezi, hogy saját egzisztenciális helyzetünk felismerésén, valamint a személyiségen belüli különböző dinamikák - szülő, felnőtt és gyermek - közötti kapcsolatokon keresztül módosíthatjuk a másokkal való megértés és interakció lehetőségeinket. Az én három szakasza felváltva veszi át az egyén kognitív állapotainak irányítását a nap folyamán, ami a tranzakciós fenomenológiát eredményezi.

    Ennek a feltételezésnek a tudatában világossá válik, hogy a modern szervezetek emberi kapcsolatait jellemző számos összetett helyzet kezelésének lehetőségei nem (csak vagy szükségszerűen) a mások feletti uralomra való tekintélyelvűségtől függnek, hanem inkább attól a tekintélytől, amely önmagunk megértéséből és a helyzetek helyes értelmezésének képességéből fakad, amelyekben az ember tevékenykedik. Ezt az elvet követve a tranzakcióelemzés a kényelmetlen munkaszituációk kezelése, a személyes és interperszonális korlátok elfogadása, az emberi tőkében rejlő lehetőségek felismerése és az idővel önmagukat táplálni képes pozitív kapcsolatok megvalósítása felé tereli az embereket.

    Ezen előfeltevés alapján (a beszélgetőpartner dominanciájáról és a hatalom kereséséről való lemondás az érzelmi intelligencia és az asszertivitás fejlesztése javára) megvalósítható az a cél, amelyért Eric Berne úgy döntött, hogy életre kelti a szubjektumot: az emberek és a szervezetek, amelyekben részt vesznek, a kölcsönös csere és fejlődés alapján fejlődjenek.

    A fent említett feltételezések figyelembevételével a tranzakcióelemzés már bebizonyította, hogy a konfliktuskezelés és -megoldás pragmatikus eszközévé válhat, amelyet a vállalati szervezet bármely tagja használhat, függetlenül a szerepétől vagy pozíciójától. Amint az e kutatási és kidolgozási munkában bemutatott esettörténetek és példák alapján megfigyelhető lesz, a legjobb eredményeket e módszertan alkalmazása során mindig is csoportos szinten érték el, mind a vállalati, mind a terápiás területen (ahol a téma ténylegesen megtapasztalta a kezdeteket).

    E kutatómunka megalapozása érdekében az alábbiakban

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1