Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Alfred Adler és az egyéni pszichológia az új évezredben: Az individuálpszichológia megalapítójának gondolkodását megalapozó stratégiák, elvek és működési modellek
Alfred Adler és az egyéni pszichológia az új évezredben: Az individuálpszichológia megalapítójának gondolkodását megalapozó stratégiák, elvek és működési modellek
Alfred Adler és az egyéni pszichológia az új évezredben: Az individuálpszichológia megalapítójának gondolkodását megalapozó stratégiák, elvek és működési modellek
Ebook216 pages1 hour

Alfred Adler és az egyéni pszichológia az új évezredben: Az individuálpszichológia megalapítójának gondolkodását megalapozó stratégiák, elvek és működési modellek

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Ki volt Alfred Adler, és miért voltak tanulmányai alapvetőek a mélylélektan számára? Hogyan változtatta meg örökre az általa elméletbe foglalt individuálpszichológia az emberi gondolkodás történetét? Milyen hatással volt Adler a világra?
Ez a könyv egy utazás az adleri elmélet és a mélylélektan örökségébe. Feltárja az individuálpszichológia jelentőségét a múlt és a jelen társadalmában. 
Az utazás Adler életével és a pszichoanalitikus mozgalomban játszott szerepével kezdődik, majd az adleri pszichológiai elmélet működési elveivel folytatódik. Felfedezzük Adler hatását és jelentőségét a pszichodinamika fejlődésében, valamint az adleri elmélet működési elveit olyan kulcsfogalmakon keresztül, mint az alsóbbrendűségi érzés, a neurózis, az életmód és a szociális érzés kialakulása.
A könyv rávilágít az adleri elméletek gyakorlati vonatkozásaira is a mai társadalomban, a pedagógiától a szociológián át az általános kultúráig. Végül pedig a felfedezés útját járja be azon szervezetek és intézmények felé, amelyek átvették az adleri örökséget, világszerte működnek és terjesztik az individuálpszichológia elveit.
 
LanguageMagyar
Release dateAug 9, 2021
ISBN9791220834315
Alfred Adler és az egyéni pszichológia az új évezredben: Az individuálpszichológia megalapítójának gondolkodását megalapozó stratégiák, elvek és működési modellek

Related to Alfred Adler és az egyéni pszichológia az új évezredben

Related ebooks

Reviews for Alfred Adler és az egyéni pszichológia az új évezredben

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Alfred Adler és az egyéni pszichológia az új évezredben - Stefano Calicchio

    Stefano Calicchio

    ALFRED ADLER ÉS AZ EGYÉNI PSZICHOLÓGIA AZ ÚJ ÉVEZREDBEN

    Az individuálpszichológia megalapítójának gondolkodását megalapozó stratégiák, elvek és működési modellek

    UUID: 9d230ecf-e593-4471-9bd4-94023d59a7c6

    Questo libro è stato realizzato con StreetLib Write

    https://writeapp.io

    Indice dei contenuti

    BEVEZETÉS

    ALFRED ADLER ÉLETE ÉS SZEREPE A PSZICHOANALITIKUS MOZGALOMBAN

    ​Alfred Adler újrafelfedezése: a gyermekkor életrajzi bizonyítékai

    AZ ADLERI ELMÉLET MŰKÖDÉSI ELVEI

    Az érzés és a kisebbrendűségi komplexus

    Férfias tiltakozás

    ​A neurózis Alfred Adler szerint

    ​Az adleri és a freudi megközelítés közötti legfontosabb különbségek

    ​Életmód, szociális érzés és adleri optimizmus orientáció

    ​Az élet értelme és az ember feladatai

    ADLER JELENTŐSÉGE A PSZICHOLÓGIA ÉS A MAI TÁRSADALOM FEJLŐDÉSÉBEN

    ​Adler tudományos termelése és irodalmi hagyatéka

    ​Adler jelenléte más pszichológiai áramlatokban

    Az adleri szemlélet következményei a nevelésben és a pszichoterápiában

    Az Adler-féle hozzájárulás a jelenlegi kultúrához

    ADLER A VILÁGBAN: AZ ADLERI ÖRÖKSÉGET ÁTVEVŐ ÉS ELVEIT TERJESZTŐ SZERVEZETEK ÉS INTÉZMÉNYEK

    Egyéni pszichológiai tagszervezetek a világon

    Egyéni pszichológiai szervezetek Európában

    KÖVETKEZTETÉSEK

    Bibliográfia

    Szitográfia

    Note

    Bármilyen jogsértés esetén a törvénynek megfelelően büntetőeljárást indítunk.

    Stefano Calicchio díj ellenében engedélyt adhat a kötet legfeljebb egy tizenötöd részének reprodukálására. A kérelmeket a következő e-mail címre kell küldeni:

    calmail@hotmail.it

    Szerzői jogi információk

    Szerző: Stefano Calicchio

    Szerzői jog: © Standard License - Minden jog fenntartva

    BEVEZETÉS

    Alfred Adler nemcsak az individuálpszichológia (amelynek ő az alapító atyja), hanem az egész mélylélektan kulcsfigurája. Az utókorra hagyott üzenete ma is ugyanolyan aktuális, mint valaha.

    Ez a feltételezés képezi a könyvben elvégzendő és kifejtendő munka alapját. Egyrészt az Adler által felvázolt elvek, valamint az individuálpszichológia elemzési és működési mechanizmusainak világos meghatározására törekszik. Másrészt az a célja, hogy újra felfedezze örökségét, mind elméleti, mind pragmatikai/klinikai szempontból.

    Másrészt az adleri irányzat DNS-ében számos olyan módszer megtalálható, amely ma már magától értetődőnek számít a tudományos kutatásban: a multidiszciplináris és multikauzális megközelítéstől kezdve az embernek a maga teljességében és egy szélesebb társadalmi rendszerben való cselekvésre képes elemként való felismeréséig és vizsgálatáig.

    Ahhoz, hogy ezeket az alapvető célokat teljesíteni tudjuk, konkrét kérdéseket kell feltenni: nem egyszerűen arról van szó, hogy felvázoljuk az individuálpszichológia alapját képező eszmék koncepcióját és fejlődését. Sokkal inkább meg kell érteni mindenekelőtt azt, hogy miért alakultak ki (és milyen kontextusban), majd azt, hogy milyen hatást gyakoroltak nemcsak a pszichológia sajátos területére, hanem napjaink megkerülhetetlenül kapcsolódó területeire, például a szociológiára, a pedagógiára és általánosabban a társadalomtudományokra is.

    Ezekből az alapokból kiindulva válik lehetővé az Alfred Adler által ránk hagyott hatalmas elméleti és gyakorlati örökség felismerése (és ezáltal továbbfejlesztése), és ezáltal a klinikai területen való operatív érvényességének újrafelfedezése. Ahhoz, hogy megértsük Adler örökségének aktualitását, nem elég felismerni, hogy elméletei milyen mértékben kerültek be a köznyelvbe (gondoljunk csak az olyan kifejezések mindennapi használatára, mint az életmód és az alsóbbrendűségi érzés).

    Sőt, az adleri pszichológia pszichés működésre vonatkozó hipotéziseinek relevanciája még ma is könnyen kimutatható, nemcsak a neurózisok és az egyéni maladaptív működési mechanizmusok hátterében álló problémák azonosításában.

    Adler személyes növekedési formulája, mind az egyén, mind a társadalom egésze számára (amelyet a könyv harmadik részében részletesen feltárunk), még mindig rendkívül aktuális, ahogyan azok a problémák is, amelyeket meg kell oldani ahhoz, hogy mélységében megértsük az élet értelmében megfogalmazott létmegközelítést. A szeretetből, a barátság érzéséből és abból az igényből, hogy másoknak (a munkán keresztül) segítségére legyünk, ered egy olyan társadalom kialakításának lehetősége, amely a társadalmi érzésre alapozza működését, nem pedig az érvényesülési ösztönre és a hatalomra való törekvésre. [¹]

    A következő oldalakon tehát ezeket a vizsgálati irányvonalakat fogjuk továbbfejleszteni, egyrészt az adleri pszichológia elméleti és gyakorlati alapjainak feltárásával, másrészt az adleri pszichológia közvetlen örökségének (a területen dolgozó szerzők és kutatók későbbi munkássága révén) és közvetett örökségének (az adleri szemléletet ma továbbvivő intézetek és szervezetek széles körű kutatásával) azonosításával. E célok elérése érdekében áttekintjük Alfred Adler életét, az individuálpszichológia alapelveit és az adleri elméletek hatását a pszichológiában, míg a könyv utolsó részében egy átfogó kutatás tárgyát képezi, amelynek célja az információgyűjtés és a jelenleg világszerte működő adleri szervezetek statisztikai adatbázisának létrehozása (földrajzi alapon felosztva és rendszerezve).

    ALFRED ADLER ÉLETE ÉS SZEREPE A PSZICHOANALITIKUS MOZGALOMBAN

    ​Alfred Adler újrafelfedezése: a gyermekkor életrajzi bizonyítékai

    Ezt a könyvet az emberi családnak ajánljuk, abban a reményben, hogy tagjai tanulhatnak a könyv lapjairól, hogy jobban megértsék önmagukat . [²]

    Alfred Adler

    Adler tézisei értékének újrafelfedezése csak életrajzának történetéből és abból indulhat ki, hogy az élet eseményei milyen hatással voltak elméleti és gyakorlati megfogalmazásaira. Adler maga is hangsúlyozta ugyanis a korai élettapasztalatok fontosságát, mint a saját dinamikus stílus kialakulásának alapvető elemét, egy olyan elvet, amely aztán minden egyén számára az előfeltételét jelenti annak, hogy leküzdje az elégtelenség természetes állapotát, amely a felnőttekkel általában és az őt körülvevő, még feltáratlan környezettel való kedvezőtlen fizikai és kognitív szembesülésekből ered [³] .

    Alfred Adler 1870. február 7-én jött a világra Penzingben (Bécs közelében), magyar származású zsidó családban. Leopold Adler és Pauline Beer Adler gyermekeként született (Raissa Timofeyewna Adler férje, Dr. Valentine Dina Adler-Sas; Dr. Alexandra Adler; Kurt Alfred Adler és Cornelia Nelly Sternberg édesapja [⁴] ). Ő volt a második fiú a hét közül (testvére Sigmund Adler; Hermine Ratz; Rudolf Adler; Irma Fried; Dr. Phil. Max Adler; és Richard Adler): ezt a részletet maga a pszichoanalitikus emelte ki, amikor a családon belüli születési sorrend pszichére gyakorolt hatását elemezte, rámutatva, hogy a másodszülöttek gyakran ambiciózus emberekké válnak, mivel gyermekkoruktól kezdve igyekeznek megfelelni a náluk idősebb gyerekeknek. [⁵]

    A történelmi kontextus az Osztrák-Magyar Monarchia volt, amely mélyreható változásokon ment keresztül. Alig néhány évvel korábban (1867-ben) Ferenc József aláírta a Habsburg Birodalom és a Magyar Királyság közötti történelmi kiegyezést, a kiegyenlítést, alig tizenöt évvel később pedig Ferenc Ferdinánd főherceget meggyilkolták Szarajevóban (1914-ben), és kitört az első világháború.

    Ezek a történelmi utalások segítenek kontextusba helyezni azokat a főbb változás-mozgásokat, amelyek azt a társadalmat jellemezték, amelyben Adler született és felnőtt.

    Az individuális pszichológia későbbi megalapítójának szülei Burgenlandból származtak; ma ez egy Magyarországgal határos kis osztrák állam, de akkoriban Ausztriával határos magyar terület volt. A terület tulajdonképpen összekötő területként szolgált a két állam között a területi egyesülés előtt.

    Az apa Alfréd születése előtt családjával Ausztriába költözött, és ott próbált saját vállalkozást alapítani; gabonakereskedő volt, míg az anya háziasszonyként gondoskodott a gyerekekről. Az apa megnyugtató, optimista és jelenlévő figura volt a családban. Ráadásul úgy tűnt, hogy különösen elnézően viszonyult a fiához, olyannyira, hogy hosszú sétákra vitte, és gyakorlati tanácsokat adott neki az életre vonatkozóan (Bosetto, 2015 1. o.).

    Úgy tűnik tehát, hogy Alfred Adler apjától

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1