Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Книгата на парамитите
Книгата на парамитите
Книгата на парамитите
Ebook97 pages59 minutes

Книгата на парамитите

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Терминът парамита означава буквално „достигане на другия бряг“, като може да се преведе и като „съвършенство“. В будизма животът се разглежда като океан от страдание и една парамита е добродетел, която във взаимодействие с всички останали ще ни помогне да се освободим. Първата парамита е щедростта. Втората е правилното поведение. След това идват толерантността и търпението, постоянството, медитацията, която включва твърдото намерение да се концентрираме, и накрая мъдростта, т.е. познаването на истинското учение.
Практиката на тези шест парамити е ключова за всеки, който иска да върви по пътя на Буда. Без тях е невъзможно да станем буди или дори да се просветлим. Амбицията на тази книга е да запознае читателя с шестте парамити и да му помогне да ги практикува в ежедневието си.

LanguageБългарски
Release dateMar 23, 2020
ISBN9780463038093
Книгата на парамитите
Author

Асоциация на истинското сърце

Асоциацията на истинското сърце е сдружение за издаване на книги за духовно самоусъвършенстване, насочени към всички онези, които желаят да изживеят живота си по един достоен и полезен за обществото начин. Произведенията написани и/или издадени от асоциацията представят автентичните будистки идеи по възможно най-разбираем начин, за да принесат полза на всички читатели.

Read more from Асоциация на истинското сърце

Related to Книгата на парамитите

Related ebooks

Related categories

Reviews for Книгата на парамитите

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Книгата на парамитите - Асоциация на истинското сърце

    Терминът парамита означава буквално „достигане на другия бряг, като може да се преведе и като „съвършенство. В будизма животът се разглежда като океан от страдание и една парамита е добродетел, която във взаимодействие с всички останали ще ни помогне да се освободим. Първата парамита е щедростта. Втората е правилното поведение. След това идват търпението (толерантността), постоянството, медитацията, която включва твърдото намерение да се концентрираме, и накрая мъдростта, т.е. познаването на истинското учение.

    Практиката на тези шест парамити е ключова за всеки, който иска да върви по пътя на Буда. Без тях е невъзможно да станем буди или дори да се просветлим. Парамитите са основата на духовното развитие в будизма: те отварят портите пред познанието за самия себе си, пречистват лошата карма, която сме натрупали в истинското си аз, подобряват нашите отношения с другите, отслабват пороците ни и заздравяват добродетелите ни. В известен смисъл цялата будистка философия се съдържа в парамитите и чрез тяхната практика човек може да се преобрази и както би казал Ницше, да стане, който е. Но за да бъде наистина ефикасна, тази практика трябва да е усърдна, т.е. тя трябва да се упражнява във всеки един момент и трябва да я ръководим с разума си, като разберем как функционира всяка парамита и я развием по мъдър начин. Това е и целта на настоящата книга: да представим природата и функционирането на парамитите, за да им позволим да разгърнат целия си капацитет за трансформация на практикуващия.

    Асоциацията на истинското сърце

    Щедростта

    Актът на щедрост има три аспекта – аз, който мога да даря, онова, което мога да даря, и онзи, който може да го получи. В сутрата „Синди гуан дзин" за щедростта се говори по следния начин:

    Съществуват три неща – онзи, който е способен да дари, дареното и онзи, който го получава. Всъщност обаче, независимо дали става дума за миналото, настоящето или бъдещето, съществува едно-единствено нещо във всеки от нас – истинското аз. В крайна сметка онзи, който дава, само проявява едно желание на истинското си аз, дареният обект е проява на колективната карма, а онзи, който получава обекта, не е различен от истинското си аз. Тъй като всеки от нас е собственото си истинско аз, няма нищо, което да можем да спечелим или да загубим. Самият аз днес стоя сред това истинско аз, което е по-голямо от всичко. Осъзнаването на тази истина е най-прекрасният дар, който човек може да направи на всички буди.

    Истинската щедрост, която е присъща на бодхисатвите, се състои в безусловни дарения, които могат да стигнат до саможертва.

    Щедростта се изразява по различен начин:

    • Към нашите родители – не може да се говори за щедрост, ако първо не помогнем на родителите си, когато последните се нуждаят от нашата подкрепа.

    • Смирено – дарът на онзи, който дарява с чувство на превъзходство, е замърсен от гордостта му и не е истински.

    • Към духовните учители, които трябва да уважаваме, като от нас обаче не се изисква да приемаме всичко казано от тях на доверие без внимателно предварително обмисляне.

    • Като помагаме на животните, което всъщност обяснява защо от будистите се изисква да бъдат вегетарианци.

    • Като спазваме петте основни предписания: да не убиваме, да не крадем, да не прелюбодействаме, да не лъжем, да не приемаме въздействащи върху съзнанието вещества (алкохол, цигари...).

    Като не се ядосваме и гневим.

    Щедростта е подобна на това да засадим едно дърво: онзи, който извърши акт на великодушие, посява семе, което чрез щедростта си постепенно ще накара да покълне и да порасне. За сметка на това, ако някой не е бил особено щедър в миналото, то той ще се сблъска с множество препятствия през живота си и ще му е трудно да постигне концентрация (т.е. решимост да действа по един или друг начин) и мъдрост.

    В първи том на „Фу шуо фънбие бушъ дзин" Буда обяснява как трябва да се практикува щедростта:

    Буда се намираше в Капилаващу, в парк с голяма гора. Заобикаляха го множество монаси. Една монахиня на име Махапраджапати Гаутами 1 поиска да дари нови дрехи на Буда. Тя му каза, че сама ги е изработила и би искала той да ги вземе, за да може тя да получи множество заслуги. Буда ѝ отговори:

    Дай тези дрехи на монашеската общност и ще получиш толкова заслуги, колкото ако ги беше дарила на Буда."

    Махапраджапати Гаутами обаче искаше да дари дрехите само и единствено на Буда и три пъти настоя той да ги приеме, но Буда три пъти ѝ каза да ги предостави на монашеската общност. Ананда, полубрат на Буда, го попита защо не иска да приеме дрехите:

    Ти знаеш, че това е леля ти и че тя се е потрудила доста, за да ги ушие – защо не ги приемеш?"

    Именно, отговори Буда. Тя ми е близка. Днес тя ми предлага дрехи, това е лесно. Ананда, знай, че измежду чувстващите същества онези, които имат вяра в трите съкровища, се срещат рядко. А онези, които имат тази вяра и които спазват петте предписания, те пък са едва няколко

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1