Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

A sikeres időskor esszenciái: életminőség és jól lét
A sikeres időskor esszenciái: életminőség és jól lét
A sikeres időskor esszenciái: életminőség és jól lét
Ebook111 pages1 hour

A sikeres időskor esszenciái: életminőség és jól lét

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Ki az, aki még nem játszott el az örök élet gondolatával? És ki az, aki szerint az örökkévalóságban minden és szép? Jómagam, megvallva, közéjük tartozom. Saját kutatásaim, tapasztalataim és tudásom alapján, valamint a tudomány mai állása szerint a 130 életév elérésének lehetőségében hiszek. Ennek a célnak az eléréséhez elkezdtem dolgozni a sikeres öregedési folyamat megvalósíthatóságán, amely a test biológiai folyamatain túlmenően az egyént is vizsgálja. Jelen könyvemben szeretném megosztani olvasóimmal azokat a kutatási eredményeimet és fontosnak vélt tapasztalataimat, amelyek mindenkit hozzásegíthetnek saját életminőségének és jól-létének optimalizásában. 

LanguageMagyar
PublisherMatralab NGO
Release dateNov 22, 2019
ISBN9786158116039
A sikeres időskor esszenciái: életminőség és jól lét

Related to A sikeres időskor esszenciái

Related ebooks

Reviews for A sikeres időskor esszenciái

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    A sikeres időskor esszenciái - Dr Martin Zsarnóczky

    ÉLETRAJZ

    KÖSZÖNETNYILVÁNTÁS

    A könyv megírásában nagy szerepe volt Nagymamámnak, akinek köszönöm a bizalmát, támogatását és bölcsességét, amely által rámutatott az élet értékeire, valamint az eltérő élethelyzetekből adódó szemléletmód kialakításának elsajátítására. Feleségemnek köszönöm a türelmét, bátorítását és kiváló szakmai tapasztalatainak megosztását.

    ELŐSZÓ

    Kedves Olvasóim!

    Ki az, aki még nem játszott el az örök élet gondolatával? És ki az, aki szerint az örökkévalóságban minden jó és szép? Jómagam, megvallva, közéjük tartozom.

    Minden általunk ismert létforma törekszik a saját életének fenntartására. Az élet fenntartásának ösztönei a génjeinkbe vannak kódolva. A tudomány szereplői már több, mint egy évtizede vizsgálják a DNS által generált folyamatokat, amelyek a test öregedésének folyamataiban szerepet játszó gének (SIR2) információit megváltoztathatják. Ennek eredményeképpen az emberi élet lényegesen meghosszabbíthatóvá válhat. Sőt, jelenleg már sikeres kísérleteken vannak túl a kutató laborok és kollégák, akik a DNS kutatások során a géneket és az őssejteket az öregedési folyamatok lelassítása, visszafordítása (!) érdekében tanulmányozzák.

    A legújabb tudományos vizsgálatok arra mutatnak rá, hogy a test élettartama külső tényezők által is befolyásolhatók. Ismert tény, hogy a test „éhezése esetén olyan védelmi funkció kerül bekapcsolásra, amelynek következtében a sejtek öregedése lelassul. Paradoxon, hogy ennek ellentéte esetén, azaz ha megfelelően táplálkozunk és reprodukáljuk magunkat, azaz szimplán éljük az életünket, akkor testünk mintegy „letudott kötelező fenntartási feladatként már nem foglalkozik tovább a fiatalság megőrzésével.

    Saját kutatásaim, tapasztalataim és tudásom alapján, valamint a tudomány mai állása szerint a 130 életév elérésének lehetőségében hiszek. Ennek a célnak az eléréséhez elkezdtem dolgozni a sikeres öregedési folyamat megvalósíthatóságán, amely a test biológiai folyamatain túlmenően az egyént is vizsgálja. Az egyén vizsgálata nagyon komplex megközelítést igényel. A feleségemmel közös kutatásunk során volt szerencsénk elutazni a Himalája vidékére, ahol a legidősebb emberek titkainak forrását kerestük. A vizsgálatok során rá kellett, hogy jöjjünk: az emberi élet hossza nem minden esetben releváns. Sokkal fontosabb lehet megtalálni a legjobb egyéni életminőséget, és az ahhoz kapcsolódó jól-léti elemeket.

    Jelen könyvemben szeretném megosztani olvasóimmal azokat a kutatási eredményeimet és fontosnak vélt tapasztalataimat, amelyek mindenkit hozzásegíthetnek saját életminőségének és jól-létének optimalizásában.

    Dr. Zsarnóczky Martin

    Tartalomjegyzék

    1. Bevezetés

    2. Problémafelvetés

    3. Idősügyi vizsgálatok

    4. Eredmények

    5. Összegzés

    6. Javaslatok

    Irodalomjegyzék

    Életrajz

    1. BEVEZETÉS

    Az európai lakosság jól-létének és életminőségének színvonalbeli emelése az Európai Unió összes tagállamában fontos cél a kohéziós politikában. Az Európai Unió mindenkori kohéziós politikája erősíti azt a fajta európai értékeken nyugvó szolidaritást, amelynek keretében a különböző régiókban élő társadalmi csoportok azonos lehetőségekhez juthatnak a jól-lét és az életminőség egyenlő hozzáférésének tekintetében. A szolidaritás pozitív céljának minél hatékonyabb elérésében kiemelten fontos szerepet tölt be az Európai Unió 2015-ben újrafogalmazott akadálymentességi koncepciója. Az új európai akadálymentesség eszmeisége összetett stratégiai célokat határoz meg és tölt fel hasznos tartalommal. Az általánosan elfogadott koncepció alapján a társadalom akadálymentes csoportjai közé tartoznak az idősek is, akik az Európai Unióban jelenleg prognosztizálható demográfiai változások következtében egyre nagyobb társadalmi csoportot képviselnek majd a jövőben. Az Európai Unió tagállamai jelen pillanatban különféle módon viszonyulnak az idősek csoportjainak a társadalmon belüli egyre növekvő szerepéhez. A folyamtokhoz történő eltérő hozzáállás a korábban kialakult sajátos és eltérő kulturális szokásokból adódik. Az egységesnek mondható új hozzáállás alapján, az akadálymentesség koncepciójának rendszere a társadalom egésze számára pozitív hatásokkal járhatna a jól-lét és az életminőség szempontjából.

    AZ EURÓPAI UNIÓS TAGÁLLAMOK társadalmainak idősödésével együtt járó szerteágazó folyamatok több olyan kihívást is jelentenek, amelyek a jól-lét és az életminőség tekintetében komplex megközelítésben válnak érthetővé. Az érdekeltek nézőpontjai eltérő válaszokat adhatnak az öregedéssel együtt járó folyamatokat illetően, viszont az idősekkel való megfelelő törődés közös társadalmi felelősséget jelent minden egyes tagállam számára. A társadalmi felelősségvállalásban, az eltérő generációk közötti „párbeszéd" megjelenése pozitívnak tekinthető; ugyanakkor a fejlődő kommunikációs folyamatot más környezeti hatások is befolyásolják. Környezeti hatásoknak tekinthetők az idősödésben szerepet játszó külső és belső fizikai tényezők, amelyekkel kapcsolatban a komplex kutatási eredmények kimutatták, hogy a korábbi sztereotípiákkal ellentétben az emberi test biológiai öregedése során létezik egy úgynevezett sikeres egészséges öregedési folyamat (Zsarnoczky 2016a), amelyben az aktivitás, a vitalitás, a siker, a boldogság, a jól-lét és az életminőség fogalmai nagy hangsúllyal szerepelnek. Jelen munkában és a bemutatott kutatásokban olyan időscsoportok tagjait vontuk be a vizsgálatba, akik Magyarországon kiemelkedő aktivitással és remek életminőségi eredményekkel rendelkeznek.

    A VIZSGÁLT HAZAI IDŐSCSOPORTOK eredményei megmutathatják, hogy a helyi környezetben milyen tényezők és egyéni benyomások válthatnak ki magasabb színvonalú jól-létet és életminőséget, amely akár más hazai vagy európai időscsoportok számára is példaértékűvé, követendő modellé válhat.

    2. PROBLÉMAFELVETÉS

    Általánosan megfogalmazható , hogy a változó társadalmi folyamatokkal párhuzamosan új szociális feladatok is együtt járnak. Az Európai Unió szervei folyamatosan monitorozzák a társadalmi változásokat és megpróbálnak minél előbb konkrét válaszokat adni a felmerülő kihívásokra. Az akadálymentesség mindenkit érintő gondolata mára jóval túlmutat a korábbi fizikailag is érzékelhető jellemzők alapján meghatározott és az érintett szegmenset magában foglaló csoportok koncepcióján; a megváltozott direktívák és definíciók többféle megközelítést alkalmaznak. Az új, korszerű szemléletmód nagy hatást gyakorolt a jól-lét és életminőség kutatások terén is. A komplex társadalmi folyamatokat felölelő kutatások rámutatnak, hogy az egyes csoportok vizsgálatán túl ma már nemcsak a környezet és annak terei, de akár a mentális akadálymentesség koncepciója is vizsgálható. Az akadálymentességgel érintett csoportok száma folyamatosan nő az egész világon.

    AZ UNWTO jelentése szerint a globális társadalmak jóval nagyobb mértékben érintettek az akadálymentességben a különböző fogyatékosságok által, mint azt korábban a szakértők gondolták. Globális szinten a lakosság legalább 15%-a valamilyen módon érintett a fogyatékosság valamely formája által, ami azt jelenti, hogy 1 milliárd ember biztosan érintett. Ez az adat minden tekintetben a fogyatékosság fogalmának újragondolását indokolja; ezért fontos tisztázni, hogy a kutatás szempontjából a fogyatékosság meghatározása alatt egy olyan fizikai vagy mentális állapotot értünk, amikor a testi károsodások, a cselekvésben történő testi korlátozások okán bizonyos élethelyzetekben történő részvételi szándék során problémák merülhetnek fel. Ilyen formában a társadalom akadálymentes csoportjainak tagjai - a

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1