Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Darwin élete és tana
Darwin élete és tana
Darwin élete és tana
Ebook51 pages38 minutes

Darwin élete és tana

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Harald Höffding dán filozófus és teológus, Darwin egyik első életrajzírója. Darwin halálát követően hét évvel készült el az életrajz, mely az egyik első összegzése a kiváló természettudós életének. Höffding remekül egyensúlyoz az egyes felfedezések, valamint a magánéleti részletek közt. A mű egyik legnagyobb erénye, hogy a Fajok eredete mellett finoman egyensúlyozva emeli ki és világítja meg a többi felfedezés jelentőségét, melyből kibontakozik egy sokoldalú és multidiszciplináris tudós megkapó alakja.
LanguageMagyar
Release dateMay 21, 2020
ISBN9789635590339
Darwin élete és tana

Related to Darwin élete és tana

Related ebooks

Reviews for Darwin élete és tana

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Darwin élete és tana - Harald Höffding

    Harald Høffding

    DARWIN ÉLETE ÉS TANA

    fordította:

    Zoltán Vilmos

    BUDAÖRS, 2020

    DIGI-BOOK MAGYARORSZÁG KIADÓ

    www.digi-book.hu

    ISBN 978-963-559-033-9 EPUB

    ISBN 978-963-559-034-6 MOBI

    © Digi-Book Magyarország Kiadó, 2020

    a mű eredeti címe:

    Charles Darwin

    első kiadás: 1889

    a borító Charles Darwin portréja

    részletének felhasználásával készült

    Az e-kiadás szerzői jogi megjegyzései

    Ennek az e-könyvnek a felhasználási joga kizárólag az Ön személyes használatára terjed ki. Ezt az e-könyvet nem lehet ismételt értékesítésre továbbadni, sem továbbértékesíteni; nem lehet többszörözni és tilos más személynek továbbadni! Ha szeretné ezt az e-könyvet más személyekkel is megosztani, kérjük, hogy minden további személy számára vásároljon újabb példányokat. Ha Ön úgy olvassa ezt az e-könyvet, hogy azt nem vásárolta meg, vagy nem az Ön személyes használatára lett megvásárolva, úgy kérjük, hogy küldje azt vissza a http://www.digi-book.hu címre és vásárolja meg ott saját példányát. Köszönjük, hogy tiszteletben tartja ennek a szerzőnek és kiadónak a fáradságos munkáját.

    Bevezetés

    Az embernek természetes ösztöne, hogy a maga és a világ megértésére törekedjék, s kutassa azokat a törvényeket, melyek irányítólag befolynak mindennemű életre, úgy arra, mely benne, mint arra, mely kívüle él. Ez az ösztön folyton tartó munkát szül, mely lépésről-lépésre mind nagyobb világosságot derít a szóban forgó kérdésre. Ám ez a világosság csak bizonyos korszakokban tör elő oly hatalmasan és hirtelenül, s érint oly fontos viszonyokat, hogy szélesebb körök figyelmét is fel tudja kelteni, s a harc színterét a kutatók szűk táborából áthelyezi a laikusok nagy tömegébe. Az újabb kor a külső világ felismerését illetőleg három ily kitörést tud felmutatni, a melyek következtében felfogásunk a természetről nagy és döntő változáson ment keresztül.

    Mintegy háromszázötven évvel ezelőtt Kopernikusz annak a merész gondolatnak adott kifejezést, hogy a föld nem középpontja a világegyetemnek, hanem a többi bolygóhoz hasonlóan a nap körül forog. Ezt a gondolatot csakhamar kibővítették oly irányban, hogy napunkon kívül még sok más nap is van, melyek mindegyike megint középpontja egy-egy más bolygó-rendszernek, s ez a gondolat több évszázadosát élénk vita tárgya volt, mígnem véglegesen diadalt aratott. Az új megismerés következtében az ember egészen új szempontból nézhette a világot: a föld és az emberi élet megszűnt az a középpont lenni, mely körül minden egyéb forog; a világ határai a végtelenségig kitágultak, a képzelet mérhetetlen területeken kalandozhatott, a melyek távolában elveszett a tekintet.

    Két évszázaddal ezelőtt Newton kimutatta, hogy az a törvény, a mely szerint a bolygók a nap, s a holdak a maguk főbolygója körül keringenek, azonos avval, a melynek a levegőbe felhajított kő engedelmeskedik, mikor visszahull a föld színére. Itt tehát kifejezést nyert annak a felismerése, hogy az egész nagy világgépezetben egységes törvényszerűség uralkodik, s hogy a világűr távok testei ugyanazoknak a törvényeknek engedelmeskednek, melyek itt a földön érvényesek. Az emberek felfogásában most már világos és biztos törvény szabályozta az égitestek mozgását, s az önkényesen felvett, titokzatos erők kénytelenek voltak visszavonulni eredetük sötét homályába. Ámde a természet néhány figyelemre legméltóbb jelensége még mindig magyarázat nélkül szűkölködött. Az élőlények birodalmában ezek közt nem volt megteremtve az összefüggés, a minthogy nem volt kimutatva a származás és fejlődés általános érvényű törvénye sem. A különböző állat- és növényfajokat még teljesen önálló alakzatoknak tekintették, a melyekről az volt a vélelem, hogy egymástól függetlenül keletkeztek s úgy kerültek azok közé az életviszonyok közé, a melyeknek megfelelő szervekkel voltak ellátva. Noha annak lehetetlenségét már kimondták, hogy ezek a különböző alakzatok

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1