Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Hogyan vegyünk vályogházat?: Ebook biztosra menőknek.
Hogyan vegyünk vályogházat?: Ebook biztosra menőknek.
Hogyan vegyünk vályogházat?: Ebook biztosra menőknek.
Ebook105 pages1 hour

Hogyan vegyünk vályogházat?: Ebook biztosra menőknek.

Rating: 5 out of 5 stars

5/5

()

Read preview

About this ebook

Mire kell figyelni egy eladó vályogház megnézésekor?


Egy nap története, amikor mi ketten megnézünk egy eladó házat.


Ha tudod, mi miért olyan amilyen, könnyebben hozhatsz döntést: megvegyem, vagy ne?


Bárkit viszel magaddal, egy nap alatt nem tud ennyi mindent elmondani, egyszerűen azért, mert nem fér bele a napba, vagy nem jut eszünkbe...

LanguageMagyar
Release dateFeb 10, 2017
Hogyan vegyünk vályogházat?: Ebook biztosra menőknek.

Related to Hogyan vegyünk vályogházat?

Related ebooks

Reviews for Hogyan vegyünk vályogházat?

Rating: 5 out of 5 stars
5/5

1 rating0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Hogyan vegyünk vályogházat? - Balázsi Sándor

    balazsisandor@yahoo.com

    FÉLÚTON A DÓZER, ÉS AZ AA+ KÖZÖTT...

    Vályogház vásárlás előtt állsz éppen?

    Szuper.

    Ha cinikus lennék, azt mondanám nem irigyellek. Tudom, milyen káosz van ilyenkor a fejben. Millió kérdés, amikre nem tudod a választ, pedig a történelem eddigi legszerencsésebb korszakában élsz...

    Itt ugye az internet. Beírod a kérdésedet, a másodperc ezredrésze alatt millió válasz érkezik. Képzeld el, ugorjunk vissza, nem többet, csupán húsz évet. Amikor még nem volt internet. Ezek a kérdések akkor is megvoltak egy vályogház vásárlás előtt álló fejében.

    Mekkora sziszifuszi munka volt megtalálni rájuk a választ?

    Most a bőség zavarával kűzdünk. A sok ezer találat közül kell kiválasszuk melyik a jó? Honnan ered? Hiteles?

    A beírt kérdéseink alapján dobja a kereső a találatokat, gyorsabban, mint ahogy be tudjuk gépelni a kérdéseinket.

    De, mi a helyes sorrend?

    Ezt nekünk kell meghatározni, A kereső csupán válaszol a kérdéseinkre.

    Néha azon kapjuk magunkat, hogy ülünk a gép előtt, tanácstalanul, olyan érzésünk van a tehetetlenségtől, mintha a hajunk égne...

    Van egy remek hírem. Én itt ülök a gép másik oldalán a válaszokkal, a sorrenddel, hogy átadjam neked. Ezt a tudást még nem tudják elvenni tőlünk a robotok.

    Neked „ég a hajad", én most nyugodt vagyok. Tudod, mit érzek?

    Ha ma lenne életem utolsó napja, ezt a bevezetőt már befejezném…

    A többi már készen van. Mindjárt az elején tisztázzuk:

    Miről nem szól ez a könyv?

    Bevallom, egy ideig az volt a munkacím, hogy:

    Félúton a lószar és az AA+ között.

    És itt ne érts félre, azért is változtattam… Egyszer egy vályogházas blogon olvastam, egy vállalkozótól azt kérték, hagyományos módon újítsa fel a házat. Értsd úgy, hogy nem vakolás, hanem sártapasztás, ahogy régen is csinálták.

    Egyrészt ugye a vállalkozó nagyon nehezen talált ilyen szakembert, aki még ismeri ezt a régi, hagyományos módszert, másrészt, amikor talált ilyen embert, az kiírta az anyagszükségletet, akkor el tudod képzelni a tüzépes arcát, amint a következőt rendelik: Kellene egy zsák lószar...

    Erről a hagyományos felújítási módszerről nem szól ez a könyv. Azon egyszerű oknál fogva, hogy soha nem kértek tőlem ilyet, nem mozogtam olyan helyeken, ahol megtanulhattam volna, egyszerűen elkerült ez a módszer.

    A másik véglet, amiről nem szól, ez az A+, AA+, manapság divatos megnevezések, jelölések.

    Ha te passzív házat akarsz, akkor nem vályogház vásárláson gondolkodsz. Hacsak nem a telek van olyan jó helyen, ami neked tetszik. Akkor úgyis az első lépés a dózer lesz...

    Maradunk tehát félúton, a kettő között.

    Miért higgy nekem?

    Honnan tudom? Mi a garancia?...

    Tudni fogod.

    Most az következne, hogy több, mint 20 év tapasztalat összepréselve, átszűrve, desztillálva, összefésülve (tudod, mint a szavazatok a tévében)... Mióta valahol olvastam:

    Van akinek 20 év tapasztalata van, van akinek 1 év, hússzor megismételve, azóta óvatosabb vagyok. Ismételtem én is pár évet…

    Inkább beszéljenek helyettem az elmúlt majd tíz év hírlevél olvasói, akiknek így, vagy úgy segítettem. Akár a levelek által, akár a felvetett kérdéseikre adott válaszok által, akár úgy, hogy együtt néztük meg a kiszemelt házat, házakat, én meg válaszoltam a felmerülő kérdésekre.

    Természetesen a teljesség igénye nélkül.

    „Jé, még soha nem kaptam választ az ilyen körleveles micsodáktól!"...

    Épp rácsodálkozik valaki, hogy nem csupán az automatára beállított, névre szóló levelek mennek heti rendszerességgel, hanem válasz is az egyéb kérdésre.

    „Nagyon jók az ötletei, én folyamatosan olvasom az írásait."

    Az ilyen visszajelzés erőt ad. Akár egy következő levél megírásához.

    „Nekem is van egy 38-ban épült vályogházam, amit most szeretnék felújítani. A vízszigeteléssel és víz elvezetéssel kapcsolatban 4 szakember (két építészmérnök, egy geológiai építőmérnök, aki a vályogházakról írt egy könyvet és a kivitelezéssel megbízandó kőműves mester) 3 különböző dolgot javasolt.

    A ház egy lejtős területen fekszik, hátul magasabb a talaj, mint elöl. A ház eleje vályog és utcafronti, a hátul hozzáépített rész tégla, de viszonylag vékony(25 cm-es) falakkal.

    A vályog északi fala alulról vizesedik, szerintem magasabban van a föld kívül, mint a ház alapja, és az ereszcsatorna is rossz. Az alapról annyit tudok, hogy 6 sor téglából készült, de ezt még nem néztük meg.

    A kőműves azt mondja, hogy a háztól a vízelvezetést úgy kéne megoldani, hogy a földet kb. 20-25 cm-re eltávolítani az alapig, utána kívülről kátránypapírt feltenni, majd a lejtésbe vízelvezető kavicságyat rakni, és dréncsövekkel elvezetni a vizet a háztól, amit egy szikkasztó gödörbe vezetnének.

    A geológus azt mondja, hogy szintén kevés földeltávolítás, majd a egy lejtős betonozással és lefolyó árkokkal elvezetni a vizet elég lenne kívül.

    Az egyik építészmérnök a vizesedő fal injektálását is javasolja a vízelvezetés mellett, a geológus pedig injektálás helyett azt javasolja, hogy belülre egy tégla vendég falat felhúzni a vizesedő fal elé kb. 3-5 cm-es légréssel a két fal között, így nem lesz belül vizes, de akkor hová fog elpárologni a vizesedés?

    Külső szigetelést csak az egyik építészmérnök javasolt, szerinte a hungarocell is jó, de én ódzkodok ettől.

    Az alsó szigetelést a geológus úgy gondolja, hogy a hajópadlót szedjük fel, szedjünk ki 8-10 cm földet alóla, tegyünk be kavicsot, vagy homokot, majd rakjunk rá kőzetgyapot szigetelést, a fóliával lefelé és erre rakjuk a párnafákat, majd a padlót, vagy parkettát.

    Az egyik építész és a kőműves pedig azt, hogy felszedni a padlót, kiszedni 20 cm földet, majd szerelőbetont, rá kátránypapír szigetelést, melynek a végeit belülre a vakolat alá U alakban bedolgozni, majd hőszigetelés, és aljzatbeton, amire jöhet a burkolat. Sok rosszat olvastam a vályogházak szigeteléséről, a kátránypapírról, injektálásról, stb., azt mondják szellőznie kell, úgyhogy most teljesen össze vagyok zavarodva.

    Ha van olyan ötlete, vagy tapasztalata, ami ezzel kapcsolatos, szívesen megismerem, hátha okosabb leszek."

    Ismerős?...

    „Nagyon köszönöm! Igen, segített, mert már kezdek tisztábban látni"

    Vagy:

    „...személyesen nem láttuk még ugyan munkáját, de miután olyan emberek ajánlották Önt, akik véleményében megbízunk, megelőlegezzük Önnek, mint vályoghoz értő szakembernek a bizalmat."

    „Élvezettel olvasom írásait, próbálom a lehető legtöbb információt gyűjteni felújításról, építkezésről, mivel teljesen laikus vagyok a témában. Eddig nem volt szükségem ilyen információkra, de a barátnőmmel szeretnénk egy vályogházat venni"...

    „Folyamatban van a találkozó a statikussal.

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1