Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

A CIA története
A CIA története
A CIA története
Ebook240 pages6 hours

A CIA története

Rating: 2 out of 5 stars

2/5

()

Read preview

About this ebook

A világ nagy titkosszolgálatainak történetét írja a szerző – a sorozat első darabja éppen az amerikai szolgálat múltja, jelene, sőt várható jövője. Sok érdekes esettel és eddig magyar nyelven soha meg nem jelent információkkal, forrásokkal.
LanguageMagyar
PublisherAdamo Books
Release dateDec 4, 2018
ISBN9789634533030
A CIA története

Read more from Nemere István

Related to A CIA története

Related ebooks

Reviews for A CIA története

Rating: 2 out of 5 stars
2/5

1 rating0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    A CIA története - Nemere István

    felé

    1.

    A kémkedésről - nagyon röviden

    Itt csak általánosságokat mondhatunk. Tulajdonképpen szó szerint idemásolhatnánk a kémkedés történetéről az utóbbi évszázadban (részben magyarul is) megjelent munkák első egy-másfél oldalát. Hiszen minden ilyen művet azzal indítanak el a szerzők, hogy leírják: már az őskorban is voltak kémek. Mióta ember harcban áll emberrel - vagyis a kezdetektől - azóta mindig volt igény az ellenfél titkainak, szándékainak kifürkészésére. Akadnak olyanok is, akik szerint ez az igazán legelső, legősibb szakma, nem a prostitúció vagy a sírásás…

    Nem kétséges persze, hogy igazuk van a régi és újabb előszó-íróknak. A kémkedés pontosan annyi idős, mint az emberiség, mert alapja ugyanaz a kíváncsiság, amely a természet titkainak megismerésére ösztönöz bennünket. A mások titkai legalább olyan érdekesek voltak mindig és mai is azok, hiszen elemi érdekünk, hogy tudjuk, mit terveznek az ellentétes érdekcsoportok. Ezzel persze meg is adjuk a felmentést a kémeknek és akármilyen erkölcstelen módszereiknek is, a „cél szentesíti az eszközt elv nevében. Ritkán jut eszünkbe, hogy az „elv fordítva még inkább igaz lehet: „az eszköz bemocskolja a célt".

    Már az ősembert is érdekelhette, mit tervez a másik, az ellenséges horda, csoport, család. Így hát ő is kémlelni járt. Később persze a kémkedés annyira szétbomlott és kifejlődött, hogy eleve külön szakma lett belőle. Már az ókorban voltak emberek - ezrével - akiket az ismert világban arra képeztek ki, hogy mások titkait megtudják. Egyes államok hivatásos kémeket alkalmaztak már több ezer évvel ezelőtt is. Ezek világot látott, művelt, nyelveket tudó emberek éppen úgy voltak, mint primitívebb, csak saját környezetüket ismerő és figyelő egyszerűbb férfiak és nők.

    Manapság persze - különösen a katonai kémkedésben - már élesen elválasztják egymástól a felderítést és az elhárítást, vagyis a „kardot és a „pajzsot. Valaha ez persze egységes egészet képezett, művelői és irányítói is ugyanazok voltak és a kettőt egyszerre művelték. Nemegyszer igen magas szinten, már persze az adott kor színvonalához képest.

    Mivel ez így zajlott már az ókorban is, az emberiség a kémeket mintegy „magával vitte" a későbbi korokba is. Természetesen, ahogyan a civilizációk színvonala fejlődött, úgy fejlődtek a kémkedés módszerei, váltak egyre korszerűbbé annak eszközei is. Egyes uralkodók és rendszerek magas szintre fejlesztették a kémkedést, mindenütt alkalmaztak erre megfelelő embereket, sőt egy idő után már maguk képezték is őket.

    Arra mindig ügyeltek, hogy a kém a lehető legnagyobb mértékben megbízható legyen. Hiszen ha egy már sokat tudó kém állt az ellenséghez és elárulta titkait, sokkal többet árthatott előző munkaadóinak, mint amennyit - olykor több évtizeden át - használt. Persze ezt a gondot aztán sohasem sikerült megoldani - a kémek négyezer évvel ezelőtt éppen olyan szívesen álltak át és adták ki titkaikat, mint manapság. Persze nem mindegyik, sőt nem is a többségük. Ezért is létezhet tovább ez a szakma, amelynek a huszonegyedik század elején - az alaposan megváltozott világviszonyok közepette - sokkal inkább a tudomány- és technológiai kémkedés, mintsem a katonai titkok kifürkészése lett, lesz az igazi területe.

    Az Amerikai Egyesült Államok e téren alig különbözött az európai és más hatalmaktól. A nagy ország vezetésének itt is szüksége volt, van és lesz olyan emberekre, akik felderítik a vélt vagy valós ellenséget és annak szándékait. Így hát ne lepődjön meg a kedves olvasó, aki már így vagy úgy hozzáfért más országok titkosszolgálatának történetéhez - itt is hasonló dolgokat fog tapasztalni, olvasni. De azért nem mindenben fejlődött ugyanúgy ez az óceánon túl, mint Európában és a többi kontinensen. Így biztosak lehetünk abban, hogy a CIA története tartogat számunkra meglepetéseket.

    2.

    A CIA elődei

    Mielőtt rátérnénk az Egyesült Államok legfőbb (de korántsem egyetlen) titkosszolgálatának történetére, meg kell jegyeznünk: van némi különbség az itteni és a más országokban rendszeresített intézmények között. A huszadik században - amikor a CIA keletkezett - másutt már nagy tapasztalatokkal rendelkeztek az efféle szolgálatok terén. Jó és rossz tapasztalatokkal. Hiszen tudták már, mire képes egy ilyen intézmény egy véres diktatúra kezében - erre a legjobb példát az összes kommunista állam adta és adja még manapság is. Másrészt az Egyesült Államok eredendően demokratikus volta bizony sokszor összeütközésbe került a titkosszolgálati módszereket alkalmazó személyekkel és intézményekkel. Éppen azért, mert itt a demokrácia megőrzéséért a legtöbbet tették az elmúlt kétszázvalahány évben - hát ez az ellentmondás vagy szükségszerűség alaposan és törvényszerűen rányomta bélyegét az amerikai állam titkosszolgálatának megalakulására, fejlődésére, módszereire - és a jövőjére is rányomja majd.

    De most lássuk a múltat.

    Mint minden, harcban, hadserege erejével támogatva született új államban - és az USA ilyen volt az 1700-as évek vége felé - a kémek elsősorban katonai kémek voltak, természetszerűleg. Mivel az első elnök, George Washington is katona volt, mi több, részt vett néhány emlékezetes felderítésben is - hát sokan úgy vélik, az USA első kéme egyben első elnöke is volt…

    Az is igaz, hogy a Washingtont követő vagy harminc elnök között egy sem akadt, akit annyira szenvedélyesen érdekelt volna a kémkedés. Washington állítólag még ellenséges kódok feltörésében is segédkezett és élete végéig megőrizte ez irányú érdeklődését.

    Ami ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az utódainak ne kellett volna elég gyakran foglalkozniuk a kémkedési ügyekkel. Egy-egy elnök négy vagy nyolc évig áll(t) az USA élén, ez persze nem olyan hosszú időszak, amely alatt egy elnöknek erre is túlságosan sok ideje jutna.

    Ám itt következik egy meglepő információ: az Egyesült Államoknak a második világháború kitöréséig (1939) nem is volt titkosszolgálata!

    Persze nem véletlenül beszéltünk pár sorral fentebb bizonyos amerikai intézményekről. Mint látni fogjuk mindjárt, akadtak különféle kezdeményezések és elvetélt kísérletek, voltak működőképes szervezetek is. De egyik sem volt az, amit más országokban - és különösen a diktatúrákban - olyan nagy tökélyre fejlesztettek. Valószínűleg éppen azért, mert a demokratikus intézményeket és az emberi szabadságjogokon alapuló rendszert féltették egy titokban működő, igazából ellenőrizhetetlen szervezettől.

    Ma már köztudott, hogy a titkosszolgálatok valóban nem működhetnek demokratikus keretek között - sehol a világon! Hiszen módszereik és eszközeik alapjában véve ellentétesek a demokráciával. Ezért van az, hogy folyamatosak az összeütközések a szabad országokban egyrészről az államhatalom, a magánszemélyek, az intézmények, más részről a titkosszolgálatok között. A két dolog nem egyeztethető össze, ezért is követik egymást folyamatosan a botrányok.

    Ezek lényege mindig az, hogy a titkosszolgálatok törvénytelen módszerekkel jutottak valami vagy valakik nyomára, eladták magukat a politikusoknak, „lefeküdtek" egy uralkodó pártnak vagy kormánynak, vagy ellenkezőleg, azok vetélytársait, ellenfeleit segítették - nem ritkák a nagy és látványos, de még gyakoribbak a külvilág által nem is sejtett árulások és hatalmas melléfogások, baklövések. Egyszóval a titkosszolgálatok pontosan olyan hatásfokkal működnek, mint minden más állami pénzekből fenntartott intézmény. Azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy még a demokráciában is nehéz ellenőrizni működését - voltaképpen nem is lehet. Teljes mértékben sohasem. És az állam - mint tudjuk - rossz gazda.

    Viszont azt is meg kell mondanunk: nem volt haszontalan az a közel 150 éves időszak, amely alatt a világ ma már vezető hatalma nem is rendelkezett központi titkosszolgálattal. Talán, éppen mert ilyen szervezet nem létezett, az amerikaiak háborúban és békeidőben is különféle izgalmas akciókat szerveztek és ötletes emberek egész garmadája tevékenykedett az állam, a polgárok szolgálatában. Erről is írhatnánk egy izgalmas könyvet, de most csak átfutunk ezen a korszakon.

    Ide is egy elnök személye kapcsolódik. Az első világháború idején Woodrow Wilson (1865-1924, az USA 28. elnöke 1913-1921 között) tanulmányozta az időközben eltelt másfél évszázad nem egy bravúros amerikai akcióját. A nyílt diplomácia mesterének tartott férfiú szerfölött kedvelte a titkos akciókat, bár ezzel, nem dicsekedett. Amint kitört a háború (1919), számos akciónak maga volt ötletadója. Rengeteg tapasztalatot és mintát vett át a brit titkosszolgálattól. Mellesleg ebben egy későbbi elnök is követte a példáját - az ifjú Franklin Delano Roosevelt akkoriban éppen a haditengerészet államtitkárának helyettese volt és szívesen pártolta az efféle akciókat.

    Azt kell mondanunk, hogy különösen a harci cselekményekben, háborúkban voltak jók és gyorsak az amerikaiak. Mire eljött a hidegháború korszaka, vagyis a második világháború utáni idő, a brit tanítómesterek nyakára nőttek az addig fiatalnak, éretlennek tartott amerikai tanítványok.

    Igazából az amerikai felderítés csak 1950 után kezdett számítani a világ, hasonló intézményei között. Ezt jó teljesítményekkel igazolták. De ne rohanjunk úgy előre.

    Még ott tartunk, hogy - különösen a huszadik században - minden amerikai elnök személyisége, igényei, hozzáállása erősen rányomta bélyegét a korai titkosszolgálatokra. A hadsereg mindhárom fegyvernemének régtől megvolt - természetesen - a saját szolgálata. Ezek elsősorban katonai felderítést végeztek.

    Akkoriban inkább az volt a baj, hogy az amerikaiak még nem jöttek rá: sokkal könnyebb létrehozni és működtetni egy remek felderítő szolgálatot - mintsem hasznosan értékelni és feldolgozni az általa gyűjtött információkat! Ez régi - bár kevéssé közismert - dilemma a világ számos titkosszolgálatánál. Példa erre a negyvenes évek elején a Pearl Harbor-i eseménysorozat, vagy az, ahogyan az amerikaiak nem eléggé eredményesen vették fel a harcot az USA-ba beszivárgó és ott intenzíven tevékenykedő náci-német kémekkel.

    Az amerikai elnökök a két háború között még nem azzal kezdték a napjukat, mint manapság. Hogy elolvassák a titkosszolgálatok jelentését mindarról, ami az előző 24 órában valóban történt a világban. Vagyis minden diplomáciai máztól mentesen, minden propagandától és hazugságtól mentesen megtudhatják egy kb. 50 oldalas jelentésből, hogy „tegnap" mire jutottak a világ hatalmai, milyen akciók zajlottak, hol, mikor, milyen haszonnal vagy kárral. Természetesen a jelentés elsősorban USA-centrikus, vagyis csak azzal foglalkozik, ami az USA hatalmasságát, vezetőjét érdekelheti, az államot érinti.

    De akkoriban ez még nem gyakran történt így. Már csak azért sem, mert ha kaptak is információkat, az elnökök és nemzetbiztonsági tanácsadóik azt nem mindig értékelték helyesen. Az értékelés persze nem a titkosszolgálat feladata - legalábbis 1939 vagy 1945 előtt nem az övé volt. Manapság viszont mind több szolgálat alkalmaz remek elemzőket, akik nemcsak a nyers (és ezért sokszor érthetetlen, vagy jelentéktelennek tűnő) információt adják tovább a politikusoknak, hanem megírják róla véleményüket. Ezek az elemzők az esetek többségében sokkal képzettebb emberek, mint a politikusok, látókörük is szélesebb - egyszóval ők csakugyan a maguk helyén vannak és munkájuk hasznos. Amit nem mindig lehet elmondani a politikusokról.

    Ezt persze nem csupán mi látjuk így. Az egyik legilletékesebb, Robert M. Gates, aki az 1990-es években volt több titkosszolgálat vezetője, azt írta: „Az elnökök azt várják, hogy a felderítés a bele fektetett pénzért cserébe információkat ad, és ezekből ők megtudják, ki akar hatalmukra törni, kik készítenek elő államcsínyt, merényletet, katonai mozgásokat és hasonlókat." (Un Opportunity Unfulfilled: The Use and Perceptions of Intelligence at the White House - in: „Washington Quarterly", 1989, téli szám.)

    Mindez, ismételjük, mit sem ér, ha nincs legalább olyan jól megszervezve a feldolgozás, az információk értékelése - vagy még jobban is, mint beszerzésük. Sajnos Amerikában is nemegyszer megesett, különösen az első világháborút megelőző években - hogy amit a kémek, a felderítők verejtékes munkával, életük kockáztatásával (vagy olykor annak elvesztése árán) megszereztek, azt a központokban hamisan értékelték, vagy késve kezdtek vele foglalkozni - mi által az információ teljesen értékét veszítette. Rosszabb esetben a késedelmes értékelés és reakció miatt kint a „terepen dolgozó kémek vesztek oda és lebukásukat, sőt nemegyszer fizikai pusztulásukat is saját, nem kellően felkészült bajtársaiknak, a rossz értékeléseknek vagy a rosszul reagáló döntéshozóknak „köszönhették.

    Erre a legjobb példa az előbb már említett Roosevelt elnök. Aki ugyan roppantul kedvelte a kémeket és izgalmas világnak vélte a kémkedést - de ő maga mégsem vette eléggé komolyan a rádiótáviratok lehallgatásából eredő jelentéseket arról, hogy Japán alattomos módon meg fogja támadni az Egyesült Államokat. Persze, amikor a baj már megtörtént, vagyis sok ezer amerikai katona és polgári lakos veszítette életét, ez a szemlélet megváltozott.

    Csak az a baj, hogy ilyen véres események, tömeghalálok kellettek ahhoz: végre az amerikai elnökök is belássák, háborúban milyen nagy szükség lehet a felderítőkre, kémekre és elhárítókra (ami a béke időszakát illeti, arról nagyon is megoszlanak a vélemények…) így aztán a huszadik század második felében már alapjaiban megváltozott a helyzet.

    Azt ígértük, hogy szót ejtünk azokról a titkosszolgálatokról vagy azokhoz hasonló képződményekről, amelyek időben alaposan megelőzték a CIA-t és oly jellemzőek voltak az amerikai történelem egyes korszakaira.

    Washington elnök több hálózatot is működtetett - egyik emberének történetét James Fenimore Cooper írta meg „A kém" címmel - és a kémkedéssel szívesen foglalkozó elnök még értett is a dologhoz. Persze az első kémek a megszálló, majd legyőzött angolok ellen dolgoztak és mivel nem volt gyakorlatuk, bizony nemegyszer lebuktak és kivégezték őket. Ez a szakma már akkor is veszélyes volt.

    Később sem volt igazán szervezett kémszervezet, de az egész tizenkilencedik századon át a Kongresszus - vagyis az amerikai parlament - megbékélt azzal a gondolattal, hogy titoktartási okokból a kémkedés egyszer s mindenkorra tartozzon az Elnök és tanácsadói alá. Ami érthető is, hiszen egy kongresszusi bizottság vagy vizsgálat akaratlanul és annyi titkos témát húzott volna elő a napvilágra, ami viszont egyáltalán nem volt kívánatos.

    Csak a század közepén kezdték firtatni, hogy nem lehet ellenőrizni, mire megy el a pénz, amit a titkosszolgálatoknak juttatnak - ha nem „nyúlhatnak bele" annak működésébe. Ez a probléma mellesleg a mai napig él, és nem csupán az USA-ban.

    Az akkori tanácsadók is azt mondták az akkori Elnöknek, ne engedje, hogy a Kongresszus megtudjon bármit is a titkos akciókról. Még azt sem, mennyi pénzt használtak fel!

    Az érv - vagy az ürügy - ismét csak a nemzet biztonsága volt. Hivatkoztak hát arra, hogy az Amerikával szembenálló nagyhatalmak csak azt lesik, mikor tudhatnak meg bármit is a titkosszolgálatokról, akcióikról, pénzügyeikről stb. Ehhez azt is tudnunk kell, hogy igazi „titkos szolgálat" mint szervezet, forma vagy intézmény akkor sem létezett. Időnként valami akcióra kiküldtek egy vagy több embert, akiket régi ismerőseik, katonatársak közül verbuváltak - és ennyi. Nem volt ez másképpen az 1840-es években Mexikó ellen vívott háború során, és később sem.

    A szecessziós háború („Észak Dél ellen") idején a Pinkerton-féle magándetektív-társaság figyelmeztette Lincoln elnököt egy ellene készülő merényletre. Hogy valós volt-e a figyelmeztetés, nem tudni, de Lincoln kénytelen volt álnéven, más vonattal utazni, félve a merénylőktől. Ez annyira ütközött egész jellemével és természetével, hogy élete végéig megutálta a kémeket, detektíveket, sőt a testőrséget is. Négy évvel később éppen azért, mert ismét nem hitt a figyelmeztetésnek és nem alkalmazott testőröket - érte el őt egy merénylő golyója.

    Akkor is voltak kémek, északiak délen és déliek északon, persze ezek tevékenységét senki sem koordinálta. Minden tábornoknak, hadsereg-résznek voltak saját kémei, ezek hol civilben ügyködtek, hol egyenruhában bravúroskodtak.

    Végül is a háború után a pénzügyminisztérium (pénzügyi titkárság) alapította meg az első formális titkosszolgálatot, amely természetesen ezt a nevet is kapta („Secret Service). A máig élő amerikai mítoszokkal ellentétben, ez kezdetben egyáltalán nem foglalkozott kémkedéssel. Inkább a lelkiismeretlen hadiszállítók, katonai tolvajok, szökevények, hamiskártyások és prostituáltak üldözésével foglalkozott - merthogy ez volt az igazi feladatköre. Mint minden nagy állam kormányának, a washingtoni államszervezetnek is szüksége volt arra, hogy diplomáciai és egyéb akcióit a titok homálya borítsa. Ezért például rejtjeles táviratokat kellett küldeni idegen követségekre, stb. Ezért szerveztek a minisztériumok mellett egy távírdát, ahová kódokhoz értő személyeket vettek fel. Ezek egy része később ezt a tudását a lassan keletkező „kémszervezetekben kamatoztatta.

    A Lincoln-korszakról és a későbbi évekről szóló forrásokban számos anekdota-szerű történetet olvashatunk hősies vagy kevésbé szerencsés, bátor és gyáva kémekről. Ezek egy része egy Bureau of Military Information nevű szervezetben működött, ami katonai kémkedéssel foglalkozott, de aztán feloszlatták. A már említett Secret Service emberei eleinte éveken át főleg hamispénz-gyártókkal küzdöttek. Mígnem 1908-ban létrehozták a Bureau of Investigation-t, aminek nevéhez később ragasztották a „Federal" jelzőt és lett belőle a máig ismert FBI - ezek az ügynökök védelmezték a mindenkori elnököt is. De volt úgy, hogy csak nappal, vagy csupán akkor, ha az utazott valahová. Csak 1902-ben, amikor egy lengyel származású merénylő megölte McKinley elnököt, vezették be az amerikai elnökök - máig tartó - huszonnégy órás védelmét.

    Azokban az évtizedekben két dolog miatt sem fejlődhetett igazán az amerikai titkosszolgálat vagy kémszolgálat. Az egyik az volt, hogy az elnökök nem mutattak iránta nagyobb érdeklődést (és mint fentebb láttuk, ezt a feladatot általában az elnökökre bízták). A másik ok az volt, hogy az USA akkoriban is elég nagy és erős volt ahhoz, hogy kívülről egyetlen állam se fenyegesse. Ha pedig nem volt veszély - miért védekeztek volna ellene? Miért hoztak volna létre rengeteg pénzt felemésztő szervezetet, amelynek gyakorlatilag szinte alig lett volna dolga?

    Talán nem árt megjegyezni, hogy azért ez a szemlélet nem nyert teret az amerikai hadsereg egyes fegyvernemeinél. Például a haditengerészet megalkotta a maga katonai felderítő szolgálatát és így tett a szárazföldi hadsereg is. Amikor a hadihajókat mániákusan imádó C.A. Arthur lett az USA elnöke (1881.) nagy erőkkel fejleszteni kezdte a flottát, majd egy év múlva segített létrehozni az Office of Naval Intelligence-et, vagyis a Haditengerészeti Felderítő Hivatalt. De hogy ne képzeljünk mindjárt egy erős szervezetet - csak mellékesen jegyezzük meg: az ONI teljes létszáma eleinte… négy főt tett ki! Bár érdekes módon - mintha a jövőbe láttak volna - feladatköréül azt jelölték ki, hogy „gyűjtsön olyan információkat, amelyeket a védelemért felelős intézmények háborúban és békében egyaránt felhasználhatnak. Vagyis egyáltalán nem csak harci feladatokra akarták használni, hanem - mai nyelven szólva - akár még az ipari kémkedés is belefért a „pakliba.

    1885-ben a szárazföldi erők is létrehozták a maguk felderítő szervezetét, a MID-et (Military Intelligence Division), amely összesen írd és mondd… egy tisztből állott! Óh, boldog békeidők…

    Akkoriban a tisztek többsége egyáltalán nem akart felderítő lenni, mert azt a munkát… unalmasnak tartotta. És lehet, amerikai viszonylatban, a béke évtizedei alatt csakugyan az is

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1