Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Selski prorok
Selski prorok
Selski prorok
Ebook96 pages57 minutes

Selski prorok

Rating: 5 out of 5 stars

5/5

()

Read preview

About this ebook

Godine 1853. "otac domovine" Ante Starčević napisao je dramsko djelo "Selski prorok", koje nikada nije postavljeno na sceni a objavljeno je tek 1923. godine. Književnopovijesna znanost drži ga pretečom domaćeg devetnaeststoljetnog pučkog igrokaza kojem će temelje postaviti izuzetno popularni Freudenreichovi "Graničari"(nastali i igrani 1857.). U "Selskom proroku" dramaturška je okosnica usmjerena prosvjetiteljskom niti, ličkim govorom i zauzimanjem očišta likova iz pučke, ruralne sredine, te oštrim šibanjem poroka plemstva, građanstva i inteligencije.

LanguageHrvatski jezik
PublisherPublishdrive
Release dateJan 2, 2012
ISBN9789533281155
Selski prorok

Related to Selski prorok

Related ebooks

Reviews for Selski prorok

Rating: 5 out of 5 stars
5/5

1 rating0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Selski prorok - Ante Starčević

    Selski prorok

    Ante Starčević

    Sadržaj

    ČIN I.

    ČIN II.

    ČIN III.

    Rječnik

    Bilješka o autoru

    Impressum

    Osobe

    DANICA ŠTEDIĆ, gospodarica

    STANIŠA, njezin sin

    MILICA, njezina kćer

    RANKO, Daničin unuk, đak

    STOJAN BOBOVIĆ, služak kod Štedićâ

    GRGA, njegov brat

    ANĐELIJA OPAČIĆ

    GRUJO, njezin sin, desetnik

    GAJO LOBODIĆ, desetnik

    LUKA SVEVIDIĆ, prorok

    TRI PROSTA VOJNIKA.

    (Dogođaj biva u Lici, godine 1838.)[1]


    [1] Napomena: Selski prorok napisan je, kao i većina Starčevićevih djela, ekavski. Prema uobičajenoj praksi kod novijih izdanja Starčevića, obzirom da se radi o pučkom igrokazu, ekavica je zamijenjena ličkom ikavicom.

    ČIN I.

    Prizor 1.

    (Prosta graničarska ugljenica)

    STOJAN (dojde izvana)

    STOJAN: Budi Bog i sveti križ sa mnom i sa svim stanovnicim ove kuće, - - hm - ovdi neka sam vrag žive. - Čovik se cili Božji dan muči kao zmija na trnu, pa za što? I ne zavidi mu se. Rano ustani, kasno lezi, sad simo sad tamo, jedva dovršiš jedan posao, već te drugih deset čeka.

    To je čudno kod ove žene - - svak je se boji, ali da što, ko se ne bi zla bojao. Ona mora biti, oprosti mi Bože, (udari se po prsima) makar u devetome kolinu rođakinja nečastivoga. Kamo god se maknem, vazda mi se smrkne pred očima od slabljine. - Sad bi odmah išao spavati, ali, - šta ali? - iako neimam se večeri nadati: ona će naći sto prigovora, a možda će i do krupnijega doći.

    Iz daleka sam čuo njezinu viku - a sada sve muči, bi reć da je kuća pusta. Mora, mora, da joj je njezina došla. Nikoga nije, - ni ja joj ne idem na oči, nego odmah s glavom u biljinu. Ali opet, opet, na svaki način čudno je bez večere spavati: čoviku se čini dok zaspe da vuci oko njega viju, a kad zaspe, davi ga i mora, i svakakve strahote u snu nazire. A sit, sit, samo pruži sve četiri ispod sebe, pa izvalio se gdi god, hrknja sve da se goveda plaše, - tu ne bi gutunar moru dovabio, tu se sanja o anđelima, o raju, o ženidbi, i o drugim ovako lipim stvarima. Au, ala su mi zubi čili! (pogladi se po trbuhu) Ali neću više o tome misliti, jer bi još jače izgladnio. Najpametnije je biti bez onoga do šta se ne može doći - veli moja gospodarica. Hahaha, vidiš ti tu mudricu: bilo to najpametnije ali najluđe, mora se čovik zadovoljiti. Tako je. (piva)

    Dobro mi je, i boljem se nadam

    U čemu hodim, u tome i spavam

    Bos po zimi, jer tada zmija nije,

    Bos po liti, jer tad snig ne bije.

    Kada ručam, onda ne večeram.

    Ništa zato: živem i tako od nekojih bolje, od nekojih gorje, a kao i nekoji drugi. Nisam sam. Kada ništa ne ištem, gospodarica mi ništa ne krati. - Ništa bolje nego leći, ali ne zaspati, jer bi me mogla na večeru zvati. Ko zna, što bi joj moglo u glavu puhnuti. (Hoće da ode, - kroz druga vrata dojde Milica.)

    Prizor 2.

    Milica i Stojan

    MILICA: Stani, Stojane, stani, kamo ćeš?

    STOJAN (spazivši ju): A, ti si to! mislio sam da je stara, pa sam upravo razmišljao kamo bi klisio da me stolcem, ali kakvim parizom ne ošune.

    MILICA: Ostani, ne boj se, još je neće biti.

    STOJAN: Zašto, ne bi joj Bog pamet rasvitlio, ali ju je koja druga po nas dobra snašla? Kaži, po Bogu te sestrim!

    MILICA: Ništa joj nije, nego -

    STOJAN (uteče joj se u rič): Ništa više, ništa više, kad joj nije ništa, nije ni meni ovdi stana, s Bogom. (hoće da ode)

    MILICA: Čekaj, velim ti, ona je sada zabavljena s blagom, protirala je nas dvoje, pa sada sama samcata sve obavlja.

    STOJAN: Ovaj će čas ovdi biti, ja bižim. (neustrpljiv)

    MILICA: Bi li ti što jeo?

    STOJAN: Bolestan se pita, a zdravu se daje. Daj mi štogod da založim, jer ako me ona ovdi najde, nada mnom će se iskaliti kad nije mogla nad vami.

    MILICA: Uzmi u naćvam kruha, odvalakni dok je prilika.

    STOJAN: Pomozi Bože! (lomi kruh) Bolje je više uzeti nego li ostaviti, bolje je da ostane nego li da ni ne doteče. (ogleda kruh) Aha, ala ćeš dobro pristati, - sad još samo da je sira, makar ništa više nego dobar kozarski kremen, onda nikad u bolje. Hvala, Milico, da mi još tebe i Staniše nije, bio bi već davno morao lipsati.

    MILICA: Uzmi i sir jedan, pa bilo šta mu drago.

    STOJAN: Da, tako mi duše, pravo imaš, psovani smo ovako i onako, a tući nas valjda neće. Kada bude za sir pitala, reći ćemo da su ga mačke pojele. Puna šaka brade. Sad me već ovdi nije treba. Milico, s Bogom.

    MILICA: Možeš poslije

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1