Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Szó-kincseink könnyedén A-Zs
Szó-kincseink könnyedén A-Zs
Szó-kincseink könnyedén A-Zs
Ebook5,004 pages35 hours

Szó-kincseink könnyedén A-Zs

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

A szó beszédünk legkisebb egysége; egyfajta eszköz, amelynek segítségével megoszthatjuk egymással a gondolatainkat. Jelentésének ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy igazi megértést teremtsünk kapcsolatainkban, tanulmányaink során vagy akkor, amikor olvasni szeretnénk kikapcsolódás céljából, vagy esetleg mi, magunk szeretnénk megalkotni egy irodalmi művet. A szavak eredete, története pedig megvilágítja az értelmet, emellett sok érdekességet rejt magában nyelvünk kialakulásával kapcsolatban. További hasznos információt nyújt a különböző nyelvek között lévő hasonlóságok, egyezések felismerése, az pedig, ha tudjuk, mit fejeznek ki az állandósult szókapcsolatok és mik a rokon értelmű szavak, még teljesebb megértést eredményez.Ez a szótár más, mint a hagyományos értelemben vett szótárak, ezzel együtt egyszerűen, érthetően mutatja be nyelvünk szépségeit és kialakulásának ésszerű, következetes, illetve olykor szórakoztató és egyben lenyűgöző mivoltát. - Zágonyi Mónika 

LanguageMagyar
Release dateMay 12, 2023
ISBN9789635743995
Szó-kincseink könnyedén A-Zs

Related to Szó-kincseink könnyedén A-Zs

Related ebooks

Reviews for Szó-kincseink könnyedén A-Zs

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Szó-kincseink könnyedén A-Zs - Zágonyi Mónika

    Impresszum

    2023

    Underground Kiadó Kft.

    www.undergroundkiado.hu

    Minden jog fenntartva!

    Underground Kiadó

    Köszönet

    Végtelen szeretettel, köszönettel ajánlom a teljes művet lányaimnak, Evelinnek, Adriennek, Fanninak!

    Szeretnék köszönetet mondani e kötet kiemelt támogatóinak, Böröcz Katalinnak, Forray Nikolettnek, Morva Imrének, Zágonyi Adriennek és Szücs Lászlónak (Szücsinek).

    Köszönöm szépen Baski Józsefnek az ekönyv létrehozásában nyújtott technikai segítségét.

    Köszönöm továbbá Szili Krisztiánnak, Jagadics Gábornak és Szűcs Ákosnak a támogatást.

    Technikai tájékoztató

    A szavak jelentésének gyors kereséséhez a keresendő szót kettősponttal kiegészítve írjuk be az ekönyv olvasó program kereső mezőjébe.

    Ajánlott program, illetve alkalmazás:

    PC-n és Laptopon: Adobe Digital Edition

    Mobiltelefonon: Lithium epub reader

    Előszó

    A költőről – általában véve – akár azt is gondolhatnánk, hogy a szavak embere, hiszen elsődleges eszköze a szó; úgy használja az esztétika, a harmónia teremtésére, mint a festő az ecsetet, a színeket... viszont éppen ez az, ami rámutat az igazi valóságra. A költő művész, aki eszközként használja a szavakat arra, hogy a segítségükkel alkosson, teremtsen, illetve érzelmeket hívjon életre; szeretetet, megértést, bizalmat... vagy ha kell, vigaszt nyújtson a nehéz helyzetekre. Képes legyen megfogalmazni a boldogságot és a lélek fájdalmát egyaránt. Mindemellett valójában az Ember a lényeg, aki a gondolatain keresztül alkotja a világot, illetve maga a kreatív gondolat; a szavak pedig segítenek célba érni akár a versírás terén, akár egy kellemes, hétköznapi beszélgetést illetően.

    2006-ban, amikor – valójában költőként, íróként – elkezdtem dolgozni ezen a szótáron, az volt a célom, hogy egyszerű, könnyen érthető meghatározásokat alkossak, amelyek megállják a helyüket az alkalmazás terén, és megcsillan bennük a nyelvünk szépsége is. Ez volt a fő szempontom a szavak eredetével kapcsolatban is. Czuczor Gergely és Fogarasi János: A magyar nyelv szótára (1862) című műve volt a segítségemre ebben. Tisztelettel, hálás szívvel gondolok rájuk azért a hatalmas munkáért, amelynek eredménye az a mű, ami az elsődleges forrásom volt! Arra a kérdésre, hogy miért fontos a szavak származásával is foglalkozni, válaszul idézni szeretnék az előbb említett műből: „Etymologiát mindazonáltal szótárírónak elhagyni nem szabad; az által világosodik fel nyelvünk története, szavaink értelme, s új szók alkotására csak a szószármaztatás törvényeiből lehet szabályokat venni."

    A szavak eredetével kapcsolatban elsősorban a szóelemzés szerinti származtatást követtem, emellett – ha rendelkezésemre álltak adatok – megemlítettem néhány egyezést, illetve hasonlóságot idegen nyelvekkel is.

    Művemet több kötetesre terveztem; a kötetek folyamatosan fognak megjelenni. Szókincsünk igen gazdag; minden egyes szót meghatározni egyedül lehetetlen lenne, ezért a főbb szavakra, meghatározásokra szorítkoztam, de nem zárom ki annak a lehetőségét, hogy a szótárt a jövőben bővíteni fogom.

    Fontosnak érzem megjegyezni, hogy a szótáram nem kíván versenyezni egyik, hasonló művel sem, a legcsekélyebb mértékben sem. Ugyanakkor bízom benne, hogy a meghatározásaim (minden esetleges hibájukkal és értékükkel együtt) segítségére lesznek bárkinek, aki tanulás céljából szeretne mélyebben megismerkedni a szavakkal, a szavak jelentésével. Azoknak pedig, akik csak érdeklődésből forgatják a lapokat, kellemes és hasznos időtöltést kívánok!

    Zágonyi Mónika

    A szótár felépítése

    A szótár felépítése egyszerű, bár némileg eltér a hagyományos szótárakétól. Jeleket, rövidítéseket nem tartalmaz. A meghatározások a következőképpen alakulnak:

    • címszó, majd az adott szó szófaja;

    • meghatározás vagy meghatározások;

    • minden egyes meghatározás alatt a szótár írója által alkotott példamondatok;

    • szóelemzés szerinti eredet;

    • hasonlítás, egyezés megemlítése idegen nyelvekkel;

    • állandósult szókapcsolatok;

    • rokon értelmű, esetleg azonos értelmű szavak.

    A gyök jelentése

    A gyök olyan eleme a szónak, amit kisebb elemekre már nem lehet felbontani; sem rag, sem képző nem kapcsolódik hozzá. Ezek eredete – kivéve a természetben megtalálható hangok után képzetteket – többnyire sajnos a régmúlt homályába veszett. Egy-egy gyöknek több jelentése is lehet; minden szó eredeténél a gyök odaillő jelentése szerepel.

    A gyökelem a gyök csírája, magja; ebből származik a gyök, legfeljebb egy mássalhangzó vagy magánhangzó (de nem képző) hozzájárulásával.

    Önálló gyök az, ami önmagában érthető szót alkot.

    Elvont vagy elavult gyök, ami önmagában nincs használatban.

    (Forrás: Czuczor-Fogarasi: A magyar nyelv szótára)

    Példák

    Önálló gyök:

    fa; sok; cél; ágy; rom; ág; tör;

    Elvont gyök:

    Csill, amelynek jelentése apró villogás. Ebből ered például a csillan szó.

    Gyöny, amelynek jelentése lágyság, lágy érzés, elolvadás. Ebből ered például a gyönyörű szó.

    Gyökelem:

    A le gyökelem jelentése könnyű, élénk, többnyire zaj nélküli mozgás. Ennek a származéka a len gyök, amelynek jelentése gyönge mozdulás vagy mozgás. Ebből a gyökből pedig a következő szavak erednek: leng, lendít.

    A le gyökelem megtalálható továbbá a következő szavakban is: lebben, legény, levegő, stb.

    Rokon értelmű szó, azaz szinonima jelentése

    A rokon értelmű szó olyan szó, amelynek a jelentése csak egy árnyalattal tér el a másik szó jelentésétől. Tehát a fogalmuk ugyanaz, a jelentésüket tekintve viszont van egy árnyalatnyi különbség. A rokon értelmű szavak olykor felcserélhetők egymással, más esetben viszont ez nem ajánlott. Például mondhatom azt, hogy vettem egy kutyát, és azt is, hogy vettem egy ebet; ezzel szemben a helyett nem használom a paripa szót, ha arról beszélek, hogy valaki két lóval szántott. A szónak megvan a sajátos hangulata, stílusa; ennek megfelelően alkalmazzuk. A rokon értelmű szavak használata színessé teszi a szépirodalmi nyelvet, illetve van, amelyik a tudományos nyelvhez és van, amelyik a hivatalos nyelvhez kapcsolódik.

    Azonos értelmű szavakkal csak elvétve találkozhatunk.

    A képzők jelentése

    A képző a szónak olyan eleme, aminek nincs önálló jelentése, de a szóhoz kapcsolva mégis utal egy bizonyos jelentésre, illetve kifejez, jelöl valamit.

    A képzők többsége valamikor régen egész szó volt; akkoriban két szó együttes használata alkotott egy új fogalmat szemben a mai gyakorlattal, mikor is a szóhoz képzőket kapcsolunk. Az összetételek azonban elhomályosodtak; bizonyos szavak lerövidültek és képzőkké váltak.

    A képzők is lehetnek azonos vagy rokon értelműek, azaz két különböző képző jelölhet, kifejezhet hasonló jelentést. Ezzel szemben vannak képzők, amelyek azonos alakúak, mégis eltérő jelentésre utalnak. Vannak továbbá olyan képzők, amelyek több jelentést is jelölnek.

    Ebben a szótárban minden szó eredeténél a képzők odaillő jelentése szerepel.

    Példák

    Azonos vagy rokon értelmű képző

    Az -ás, -és, -at, -et, -mány, -mény, -vány, -vény képzők bár különböző alakúak, mégis mind a cselekvés eredményére utal például a következő szavakban: írás, hímzés, kirakat, épület, gyártmány, eredmény, állvány, kérvény.

    Azonos alakú, eltérő jelentést jelölő képző

    Az -at, -et lehet főnévképző és igeképző is. Főnévképző például a dolgozat és az épület szavakban, és a cselekvés eredményét jelöli.

    Igeképző az írat és a festet szavakban, és arra utal, hogy az alany mással végezteti a cselekvést.

    Több jelentésre utaló képző

    A -ság -ség főnévképzőként alkothat gyűjtőnevet; példa erre a katonaság. Jelölhet állapotot; példa erre az egészség. Jelölhet tulajdonságot is, mint például a következő szavakban: bátorság, kedvesség.

    A-Zs

    A, Á

    Az a betű a magyar ábécé első betűje. Átvitt értelemben az ismeretek első elemi vagy legalsóbb fokát jelenti. Ezt a következő közmondás példázza: Még az öreg A-t sem ismeri, azaz még a legalapvetőbb tudnivalókat sem sajátította el. Olykor a térbeli távolság fogalma is benne rejlik (például az addig szóban).

    Az á betű a magyar ábécé második betűje. Olyan lelki-, illetve kedélyállapotból fakadó hangokat utánoz, amelyekre valamilyen módon jellemző, vagy amelyekről eszünkbe juthat a szájtátás. Ilyen a bámulás, a csodálkozás, az ostobaság. Teljes szívből fakadó, úgymond nyitott szájon keresztül kiáramló indulatot is kifejez, például az áhít, átok stb. szavakban.

    a: határozott névelő

    Használatával azt jelentjük ki, hogy bizonyos meghatározott dologról, lényről vagy fogalomról beszélünk. Az adott név által megfogalmazott dolog, lény vagy fogalom távolabbi megjelölésére alkalmazzuk.

    Fúj a szél.

    Süt a Nap.

    Elszaladt a macska.

    Eredet

    Rokon az o betűvel, ami távolra mutató szavaknak az alkotóeleme (például ott, oda, onnan).

    a: mutató névmás

    Kettő vagy több, távol lévő közül rámutat az egyikre, vagy csak általánosságban mutat rá valakire vagy valamire. Bizonyos meghatározott dolgot, személyt vagy fogalmat képvisel. Mássalhangzóval kezdődő szavak előtt használjuk.

    A fehér virágot kérem.

    A pulóvert veszem fel, nem a kabátot.

    A tanárom hiányzott, nem az igazgató.

    Eredet

    Rokon az o betűvel, ami távolra mutató szavaknak az alkotóeleme (például ott, oda, onnan).

    abbahagy: ige

    A megkezdett vagy folyamatban lévő munkát, cselekvést megszünteti, mielőtt teljesen befejezte volna, így elvégezetlen, lezáratlan állapotban marad. Abbahagytam a kertészkedést, mert eleredt az eső.

    A barátom abbahagyta az angol nyelv tanulását.

    Eredet

    Két szóból áll. Az első szó az abba, amelynek gyöke a mutató névmás az, ami rámutatva határoz meg egy bizonyos, mássalhangzóval kezdődő tárgyat vagy dolgot; távolabbról megjelöli. Alkalmazkodik a hozzá kapcsolódó -ba raghoz, így lesz belőle abba. A -ba rag valaminek a térfogatába, belsejébe, közepébe irányulást, hatást fejez ki.

    A hagy szó eredetére az alábbi két lehetséges forrás van:

    a) a ráhagyást, engedést jelentő ha szóból származik;

    b) a hagy szó önálló gyök, és a h betű általános jelentése alapján (erős lehelés) haladást, távolodást, illetve hatalmat fejez ki.

    ablak: főnév

    Épületeken, járműveken, stb. lévő üvegezett vagy átlátszó nyílás, amelynek célja a világosság és a levegő beengedése.

    Nyitva van a szobám ablaka.

    A buszon is van ablak.

    Eredet

    Származása kétséges; valószínűleg idegen (délszláv vagy szlovák) eredetű szó.

    A szlovák obloha jelentése fényes, csillagos ég.

    Állandósult szókapcsolat

    Nem teszi ki az ablakába nem dicsekszik el vele.

    Az ablakon szórják be neki a pénzt könnyen, nagyon sokat keres.

    Az ablakon szórja ki a pénzt fölöslegesen költekezik.

    ábra: főnév

    Egyszerű rajz vagy kép, ami tárgyak, dolgok, személyek alakját mutatja be vagy jeleníti meg főbb vonalakban, azaz csak a körvonalai által.

    A tankönyvemben van egy ábra a motorról.

    Készítek egy ábrát a vázámról.

    Eredet

    Gyöke az ábr, aminek jelentéséről nem áll rendelkezésemre adat.

    Állandósult szókapcsolat

    Mint a mellékelt ábra mutatja látható az adott példa alapján.

    ábránd: főnév

    Az elménkben megjelenített kép arról, amire vágyunk, amit szeretnénk megvalósítani, elérni akkor is, ha úgy tűnik, hogy nem válhat valóra. Vágyakozástól teljes elképzelés egy általunk kellemesnek tartott eseményről, helyzetről, stb.

    Gyönyörű ábránd az, hogy az a lány egyszer hozzám jön feleségül.

    Híres zongoraművész szeretnék lenni, de attól tartok, ez csak egy ábránd.

    Egy ábránd foglalkoztat, egy ábránd köti le éppen a figyelmemet.

    Eredet

    Az ábra szóból alakult ki. Az ábra gyöke az ábr, amelynek jelentéséről nem áll rendelkezésemre adat. Az ábr gyökhöz kapcsolódó -ánd képző főnevet alkot; ez a képző melléknév- illetve igeképzőből alakult ki a következőképpen: ábr-os, ábr-ad, ábr-ánd. (Az ábros esetében az -os melléknévképző valamivel bírót, ellátottat jelölt; az -ad igeképző pedig az ábrad szó esetében kezdő értelmet fejez ki.)

    Rokon értelmű szó

    Az álom 2. jelentése.

    ábrándozik: ige

    Személy a jelen időben (azaz éppen most) olyan eseményeket képzel el, amelyeket kellemesnek érez; arra gondol, hogy milyen lenne, ha ezek megvalósulnának. Ennek a tárgya lehet vágyakozás valaki vagy valami után vagy bármi, amit a személy szeretne elérni. Mindehhez olyan érzelmi állapot társul, ami túlszárnyalja azt, amit az egyszerű hétköznapokon tapasztalunk. A kislány arról ábrándozik, hogy egyszer színésznő lesz belőle.

    Nézi a csodálatos tájat, és közben egy boldog szerelemről ábrándozik.

    Az árva gyermek egy szerető anyáról ábrándozik.

    Eredet

    Az ábra szóból alakult ki. Az ábra gyöke az ábr, amelynek jelentéséről nem áll rendelkezésemre adat. Az ábr gyökhöz kapcsolódó -ánd képző főnevet alkot; ez a képző melléknév- illetve igeképzőből alakult ki a következőképpen: ábr-os, ábr-ad, ábr-ánd. (Az ábros esetében az -os melléknévképző valamivel bírót, ellátottat jelölt; az -ad igeképző pedig az ábrad szó esetében kezdő értelmet fejez ki). Az -ozik igeképző azt fejezi ki, hogy a cselekvés, folyamat magában az alanyban megy végbe.

    Rokon értelmű szó

    Az álmodik 2. jelentése és az álmodozik.

    ábrázat: főnév

    Emberi arc vonásainak az összessége. Megmutatja az adott személy érzelmeit, testi- vagy lelkiállapotát.

    A tanító szelíd ábrázattal nézett a diákjára.

    Nem tetszik az ábrázatod; szerintem lázas vagy.

    Eredet

    Az ábra szóból alakult ki. Az ábra gyöke az ábr, amelynek jelentéséről nem áll rendelkezésemre adat. A -zat főnévképzőnek összefoglaló jelentése van.

    Rokon értelmű szó

    arckifejezés

    ábrázol: ige

    1 Személy tárgyakat, dolgokat, jelenségeket mutat be azáltal, hogy a főbb vonalaikban lerajzolja, megfesti azokat.

    Ábrázold, milyen a virágzó almafa.

    Kitűnően ábrázolod az állatokat.

    2 Képzőművészeti alkotás bemutat, megjelenít egy eseményt, egy személyt, egy tárgyat, egy dolgot. Világosan tükrözi mindezeknek a hangulatát, illetve a jelen lévő érzelmeket, állapotokat.

    Ez a rajz azt az iskolát ábrázolja, amelyikbe annak idején jártam.

    Ez a két az eskü letételét ábrázolja.

    A festményem a falu legszebb házát ábrázolja.

    Ez a csodás szoborcsoport a játszótéren játszadozó gyermekeket ábrázolja.

    3 átvitt értelemben

    Igényesen fogalmazva, elképzelhető, érthető módon leír valamit vagy beszél valamiről.

    A könyv írója jól ábrázolja a kor jellemzőit, amelyben felnőtt.

    Ez a filozófus a saját szempontjai alapján ábrázolja a történteket.

    Eredet

    Alapszó az ábra. Az ábra gyöke az ábr, amelynek jelentéséről nem áll rendelkezésemre adat. A -z képző olyan igét alkot, ami arra utal, hogy a cselekvést maga az alany végzi; az -ol képzőnek szintén ez a szerepe.

    abroncs: főnév

    Fémből vagy fából készített karika, ami gyűrűszerűen, szorosan körülölel valamit és összetartja azt, hogy ne essen szét vagy ne kopjon meg idő előtt.

    A bicikli kerekén is van abroncs.

    A hordón azért van abroncs, hogy ne essen a darabjaira.

    Eredet

    Gyöke az abr, ami fedést, takarást fejez ki.

    abrosz: főnév

    Négyszög alakú, textilből, vászonból vagy más szövetből készített, nagyobb méretű kendő, amit az asztal leterítésére használunk. Gyakran mintás; kézimunkával díszített vagy festett.

    Gyönyörű ez a karácsonyi abrosz!

    Az összes abrosz ki van mosva és vasalva, bármelyiket használhatjuk.

    Eredet

    Gyöke az abr, ami fedést, takarást fejez ki. A hozzá kapcsolódó -osz főnévképző a cselekvés eszközét jelöli.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Néhány szláv nyelvben obrusz.

    acél: főnév

    1 Fémkeverék, ami olvasztás útján készül vasból (a vashoz 1,7% szenet adnak). Különösen kemény, kovácsolható.

    A konyhai székem lába acélból készült.

    Az acél egy fontos ipari anyag.

    2 irodalom, régies szó

    Szúró, vágó fegyver, mint például a kard.

    Megsebesítette a török acél!

    3 átvitt értelemben

    Olyan személyre jellemző, akinek a testi- vagy lelkiállapota edzett, szívós, hajthatatlan.

    Acélból vannak az idegeid; senki sem tud felidegesíteni!

    Acélból vannak az izmai, hiszen látszik, milyen erős!

    Eredet

    Gyöke az ac, amelynek jelentése valami kemény, szilárd. A hozzá kapcsolódó -él főnévképző a cselekvés eszközére utal.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Egyezik vele a szláv océl vagy ocel, és rokona a német ätzen.

    Állandósult szókapcsolat

    Kemény, mint az acél nagyon szívós, nagyon erős; sokat kibír.

    ács: főnév

    Szakember, aki fából kisebb épületeket, illetve építkezéshez szükséges kisebb famunkákat készít; elsősorban olyan famunkákat, amik a tető megépítéséhez szükségesek.

    Az ács a tetőn dolgozik.

    Eredet

    Eredetileg álcsi, azaz „ólcsináló" volt; ennek az az oka, hogy az ól régen gazdasági épületet, vagy egyszerűen épületet is jelentett.

    ácsorog: ige

    Hanyagul, bámészkodva egy helyben áll, miközben céltalanul, eseménytelenül múlik az idő.

    Ne ácsorogj, csatlakozz te is a munkához!

    Egy fiú ácsorog a kapu előtt.

    Eredet

    Gyöke az ács, ami ámulással járó állapotot fejez ki. Ennek a gyöknek, illetve a jelentésnek a forrása az, hogy a szó eredetileg ámcsorog volt, amelynek a gyöke ám, ami bámulásra, szájtátásra vonatkozik. Önmagában véve az á hang, mint gyökszó is hasonló jelentéssel bír; bámulást, csodálkozást, ostobaságot fejez ki. Az ács gyökhöz kapcsolódó -or melléknevet képez, az -og pedig igeképző, és arra utal, hogy a cselekvést maga az egyén végzi, hosszabb ideig.

    ad: ige

    1 Valamit valaki másnak egy mozdulattal odanyújt azért, hogy a másik személy elvegye tőle, a kezébe vegye az adott dolgot.

    A kisfiú egy szál virágot ad a kislánynak.

    A tanár ad egy tollat a tanulónak.

    2 Ételt vagy italt szolgál fel; leteszi a személyek elé, akiket megkínál, illetve ételt vagy italt tesz az állat elé.

    A háziasszony ásványvizet is ad a vendégeknek.

    Nagymama savanyúságot is ad a pörkölt mellé.

    3 Olyan helyre juttat valamit, ahol az adott dolgon vagy dologgal valamilyen szükséges műveletet végeznek.

    Tisztítóba adja a kabátját.

    Javítóba adta az autóját.

    4 sport

    Ütő, dobó, rúgó stb. mozdulattal eléri, hogy a labda valakihez vagy valahová kerüljön.

    Az új átlövő sok jó labdát ad a szélsőknek!

    Középre add a labdát!

    5 Valamit ajándékként vagy ellenszolgáltatás nélkül nyújt át valakinek azért, hogy attól a pillanattól kezdve a másik személy legyen a tulajdonosa.

    A kislány egy babát ad karácsonyra a kistestvérének.

    Három kosár barackot adott a szomszédjának.

    6 Hozzájárulásként, segítő szándékkal pénzt vagy tárgyakat juttat el, nyújt át valakinek azért, hogy támogasson egy személyt vagy egy célt. Cserébe nem kér semmit.

    A jótékonysági rendezvényen játékokat adott a rászoruló kicsiknek.

    Nemes célokra mindig szívesen ad.

    7 Valaki más rendelkezésére bocsátja a tulajdonát fizetségért cserébe, hogy használja, vagy átengedi, átnyújtja neki kölcsönbe.

    Szállást ad az arra tévedő vándornak.

    Ez az iroda szolgálati lakást is ad az alkalmazottaknak.

    Azt mondta, hogy ötezer forintot ad holnapig.

    A férfi tüzet ad a barátjának, aki cigarettázni szeretne.

    8 Valamit átnyújt valakinek egy tárgyért vagy szolgáltatásért cserébe.

    Egy mobiltelefont ad ezért a porszívóért.

    Ad öt kosár diót, ha készítesz neki egy jó frizurát!

    9 Kiállít egy hivatalos okiratot, és átnyújtja valakinek, hogy az illető személy elvegye tőle.

    A kereskedő nyugtát ad.

    Átvételi elismervényt ad a levélről.

    10 Pénzért cserébe valakinek a tulajdonába juttat valamit, főleg kereskedelmi forgalomban.

    Olcsón adom a paradicsomot!

    Kevesebbért nem adom!

    11 Kiszolgáltat valakinek vagy valaminek egy adott személyt; így a kiszolgáltatott személy attól fog függeni, akinek vagy aminek kiszolgáltatták; uralkodni fog rajta, azaz a hatalmába kerül.

    Az ellenség kezére adta a katonatársát.

    Rendőrkézre adta a tolvajt.

    12 Valamilyen munkára, valaminek a megvalósítására meghatározott mennyiségű időt szab ki; ezalatt az idő alatt valaminek be kell következnie. vagy úgy véli, hogy meghatározott időn belül egy bizonyos esemény, történés be fog következni.

    A főnök egy hetet ad arra, hogy megírjuk a pályázatot.

    Két napot adok arra, hogy megválaszold a levelet.

    13 Határozottan úgy gondolja, hogy az általa meghatározott időn belül egy bizonyos esemény, történés be fog következni.

    Nem adok neki egy hónapot, fel fog mondani.

    Ez a táska nagyon gyenge, úgyhogy nem adok neki két hónapot, és tönkre fog menni.

    14 Orvosságot, vitamint, stb. juttat valakinek, valaminek a szervezetébe. C-vitamint ad a náthás gyermeknek.

    Oltást ad a kutyának.

    15 Üzemanyagot juttat egy gép vagy egy szerkezet megfelelő részébe.

    Gázt ad a motornak, mert siet.

    Gőzt adott a régi, de még működő gőzmozdonynak.

    16 Ruhadarabot segít valakire, ráhúzza azt.

    Hideg van, kabátot is adok a gyerekre.

    Tiszta inget ad a kisfiára.

    17 Egy bizonyos anyaghoz vagy mennyiséghez egy másik anyagot vagy mennyiséget tesz, hogy azzal együtt a jellege, nagysága, mennyisége stb. kisebb-nagyobb mértékben megváltozzon.

    Tejet és cukrot is adok a kávéhoz.

    Ha a kettőhöz egyet adsz, hármat kapsz.

    18 Háziállat egy bizonyos terméket nyújt az embernek.

    Ez a tehén sok tejet ad.

    A juhok kicsit kevés gyapjat adtak.

    19 Műszaki eszköz, szerkezet, energia- illetve nyersanyagforrás hatást fejt ki vagy valamilyen anyagot, terméket szolgáltat.

    A radiátor meleget ad.

    Ez a forrás tiszta, kellemes ízű vizet ad.

    20 Létrehoz, előidéz valamilyen látható, hallható, stb. valóságos jelenséget, eredményt.

    Ez a krém tartós fényt ad a cipőmnek.

    A macska nyávogó hangot ad.

    Ha megütöm a poharat, csengő hangot ad.

    21 Társas összejövetelt szervez, vállalva a költségeit is.

    A vállalat vezetője holnap díszebédet ad.

    Vacsorát ad a külföldi vendégek tiszteletére.

    22 Meghatározza az elvégzendő munkát, teendőt, feladatot.

    A tanítónő óra végén házi feladatot ad.

    Munkát ad az unatkozó fiának.

    23 játék

    Bizonyos, a játék kimenetelére döntő helyzetet teremt az ellenfél számára. Figyeltem, amint a tanárom sakkot ad a barátomnak.

    24 Valamilyen helyzetet, körülményt idéz elő vagy okoz.

    Meleg van, de a szél némi enyhülést ad.

    A viselkedése okot ad arra, hogy a társa ideges legyen.

    25 Személy lehetővé teszi a másiknak, hogy részesüljön valamiben, rendelkezzen vele, hozzájusson, vagy valamiképpen gazdagodjon általa.

    A fiatal férfi helyet ad egy idős nőnek a villamoson.

    A munka nem sok, de kenyeret ad az alkalmazottaknak.

    Ez az iskola általános műveltséget ad.

    Neki is szerepet adok ebben a tevékenységben.

    Szabadságot adok arra, hogy megvalósítsd a saját elképzeléseidet.

    A kislány nevet ad a babájának.

    26 Személy elősegíti, hogy egy másik személyben valamilyen pozitív érzelem, tulajdonság létrejöjjön.

    Versenyek előtt sok erőt ad a barátjának!

    Kedves szavai bátorságot adnak.

    Hitet ad a testvérének ahhoz, hogy meg merje valósítani a céljait.

    27 Beleegyezik abba, hogy valami megvalósuljon vagy engedélyezi, lehetővé teszi a megvalósulását.

    Bár már lejárt a határidő, egy hét haladékot ad.

    Az elnök amnesztiát ad.

    Engedélyt ad a cselekvésre.

    28 Személy egy tőle függő másik személyt valamilyen pályára, oktatási intézménybe, rendszeres foglalkozásra küldi.

    A lányát könyvelőnek adta.

    Óvodába adta a gyermekét.

    29 Valamilyen cselekvéssel vagy a kommunikáció egy bizonyos formájával érzékelhetővé tesz valamit.

    Eljön, és ad némi képet arról, hogy milyen az iskola, ahová jár.

    Semmi jelét nem adta annak, hogy érdeklődne a művészetem iránt.

    30 Színdarabot, filmet vagy műsorszámot mutat be, játszik vagy közvetít.

    Mit adnak ma a moziban?

    A televízió helyszíni közvetítést ad a sporteseményről.

    A színházban ma este a Bánk bánt adják.

    31 Személy másnak mutatja magát, mint amilyen valójában.

    Adja az ártatlant, pedig ő is puskázott.

    Adja a bölcset annak ellenére, hogy nem ismeri a témát.

    32 Szóban, írásban vagy üzenetben tudat, közöl, kijelent valamit.

    Végre hírt adott magáról!

    Alig várom, hogy életjelet adjon!

    Értésére adta, hogy nem ér rá foglalkozni az ügyével.

    Becsületszavát adta, hogy itt lesz!

    33 Szelídebb vagy szigorúbb fenyegetést fejez ki, miszerint személy egy másik személyt megbüntet, megver.

    Majd adok én neked, csak viccelődjél!

    Adott neki, miután hazament!

    34 Személy fontosságot tulajdonít valaminek, törődik vele.

    Tudom, hogy ad a szavadra.

    Sokat ad a külsőségekre.

    Eredet

    Önálló gyök. Szófaját tekintve olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Rokon vele a szanszkrit dá, a lapp addom, a finn annan, a latin do, a szláv dám, stb.

    Állandósult szókapcsolat

    Önmagát adja természetesen viselkedik.

    Kosarat ad valakinek közli vele, hogy nem megy hozzá feleségül, illetve nem alakít ki vele párkapcsolatot.

    Búsulásra adja a fejét szenvedélyesen szomorkodni kezd.

    Ivásnak adja magát szenvedélyesen, sok alkoholos italt fogyaszt.

    Úgy veszik, mintha ingyen adnák nagyon kelendő.

    Adva van eleve rendelkezésre áll.

    Jelet ad a megbeszéltek szerint cselekszik, hogy valami elkezdődjön.

    Úgy veszik, mintha ingyen adnák nagyon kelendő.

    Hangot ad valaminek elmondja, amit gondol a dologról.

    Kétszer ad, ki gyorsan ad a gyors segítség ér a legtöbbet.

    Adott szó ígéret.

    adag: főnév

    Meghatározott mennyiség valamiből.

    Két adag fagylaltot rendeltem.

    A gyermeknek egy kis adag ételt kérek!

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az -ag főnévképző eredetileg az -atag melléknévképző második része, aminek a jelentése a következő: „olyan, mint...".

    adakozik: ige

    Pénzt, ruhát vagy egyéb hasznos tárgyat ajándékoz a rászorultaknak úgy, hogy az adott pénz vagy dolog a rászoruló személy birtokába kerül. Mindezért cserébe nem vár el semmit.

    Adakozásból gyűlt össze a pénz, így tudtuk felújítani az iskolát.

    Adakozással járultam hozzá a szegény gyerekek karácsonyához.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó -akozik igeképző kölcsönös cselekvést fejez ki.

    adalék: főnév

    1 Olyan anyag, amit kiegészítésképpen kevernek bele valamibe, általában azért, hogy pótoljon egy hiányzó vagy hiányzónak tűnő dolgot.

    Az élelmiszerekben gyakran van ízfokozó adalék.

    2 A mondanivalónkhoz hozzáfűzött kiegészítő megjegyzés vagy észrevétel, ami kicsit jobban megvilágítja a lényeget vagy megmagyarázza azt.

    Érdekes adalék, hogy az imént említett tudós verseket is írt.

    Csak adalék, de fontos, hogy az időjárás arrafelé elég változékony.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó -alék főnévképző a cselekvés, történés tárgyára, eredményére utal.

    adat: főnév

    Olyan tény, amiből megtudhatunk valamit vagy bizonyít valamit; meg vagyunk győződve arról, hogy a valóságban létezik vagy megtörtént.

    Van néhány adatom arról, hogy miről fog szólni a tanfolyam.

    A bíró különböző adatokkal rendelkezik az üggyel kapcsolatban.

    Nincs adatom a rendezvény pontos kezdési idejéről.

    Láttam az eseményt, ennek ellenére egészen más adatokkal rendelkezem, mint te.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó -at főnévképző a cselekvés, történés eredményére, tárgyára utal.

    ádáz: melléknév

    Kegyetlen, gyűlölködő, támadó szándékú ember, állat, illetve ilyen vagy ilyennek tűnő megnyilvánulás, magatartás, jelenség.

    Ennyire ádáz ellenséggel még soha nem találkoztam!

    Egy ádáz tigris támadt a legelésző állatokra.

    A macska az egér ádáz ellensége.

    Hirtelen ádáz üvöltést hallottunk.

    Ádáz vihar kerekedett!

    Eredet

    Gyöke az ád, ami erősen kitörő indulathangot fejez ki.

    addig: mutató névmás

    1 Rámutat, utal egy bizonyos, távolabb lévő helyre, mint határra, amin nem lehet túllépni.

    Addig a fehér vonalig tart a futópálya.

    Addig a fáig sétáljunk el.

    2 Konkrét, meghatározott időpontig, mely időpontot az előzményekből vagy bármi más módon már ismerjük.

    December 15-én kezdek az új munkahelyemen, addig szabadságon leszek.

    Csak addig várj rám egy kicsit, míg veszek gyorsan egy buszjegyet.

    3 Meghatározott idő alatt, illetve meghatározott idő közben.

    Soká lesz még tél, addig még sok minden történhet.

    Elintézek valamit; addig te rajzolj egy kicsit!

    4 Kitartóan, megfelelő ideig, hogy egy bizonyos esemény bekövetkezzen.

    Addig beszélek neki, míg meg nem győzöm arról, hogy el kell jönnie a rendezvényre. Addig dolgozott a célján, míg el nem érte a legnagyobb sikert.

    Eredet

    A következő összetételből alakult ki: oda azig. Első lépésben odzik volt, aztán adzig, végül addig.

    adó: főnév

    Meghatározott pénzösszeg, amit a közszükségletek fedezésére, az állam fenntartására fizetünk a legfőbb hatalmi szerveknek.

    Negyedévente kell befizetnem az adót.

    Az adót havonta vonják le a fizetésemből.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó főnévképző a cselekvés eredményére, tárgyára, eszközére utal.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    A török nyelvben az eda a következőt jelenti: fizetés.

    adódik: ige

    1 Lehetőség nyílik valamire és úgy tűnik, hogy ez a lehetőség csak úgy, magától jött.

    Egy jó munkaerőnek több jó lehetőség is adódik ennél a cégnél.

    Biztosan adódik még alkalom arra, hogy megköszönd a jóságát.

    2 Bizonyos látható okból következik be.

    Abból adódik, hogy ilyen erős, hogy sokat sportol.

    A néhány pillanatnyi leállás csak műszaki okokból adódik.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó -ódik arra utal, hogy az adott dolog valaki vagy valami mástól kiinduló cselekvés tárgya.

    adogat: ige

    1 Bizonyos mennyiségű dolgot apránként, kisebb egységekben nyújt át valakinek addig, míg az egészet át nem juttatta.

    Éva könyveket adogat nekem a polcról.

    Kisebb tárgyakat adogat a padlóról, amiket egy dobozba teszek.

    2 sport

    Az egyik sportoló kézzel vagy valamilyen eszközzel (például teniszütővel) továbbítja a labdát a másiknak.

    Az egyik kézilabdázó nagyon erősen adogat.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó -ogat igeképző az alany ismétlődő cselekvésére utal.

    adomány: főnév

    Bármi, amit hozzájárulásként nyújtunk át segítő szándékkal, hogy így támogassunk például egy jó célt vagy amit arra érdemesnek találunk. Nem kérünk érte cserébe semmit sem.

    Az iskola játszóterét adományokból építettük.

    Megérkeztek az árvízkárosultaknak szánt adományok.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó -omány igeképző a cselekvés eredményére, tárgyára utal.

    adós: főnév

    1 Személy, aki pénzt kért kölcsön, és még nem adta vissza.

    A bankok nyilvántartásában van jó néhány adós.

    2 Személy, aki munkáért, szolgáltatásért cserébe tartozik valakinek.

    Még két napi munkámért adós.

    A múltkori takarításért még adós.

    3 Személy, aki úgy érzi, hogy bármilyen jótéteményt viszonozni tartozik. Olyan kedvesen segített, hogy úgy érzem, az adósa lettem.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó s főnévképző a cselekvés eredményére, tárgyára utal, az -s pedig magára a cselekvő személyre.

    adott: melléknévi igenév

    1 Az imént említett, jelen lévő, rendelkezésünkre álló, valóságos dolog. Versenyre készülünk, tegyetek meg mindent az adott cél érdekében.

    Az adott körülmények alkalmasak az építkezésre.

    2 A jövőben a rendelkezésre álló, megfelelő, alkalmas, de előre meg nem határozott időben.

    Adott pillanatban el fogom mondani a részleteket.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó -ott képző befejezett melléknévi igenevet alkot; a szó a befejezett cselekvést, történést tulajdonságként nevezi meg.

    Állandósult szókapcsolat

    Adott szó kötelez az ígéretet be kell tartani.

    adottság: főnév

    Élőlényre, főleg emberre vonatkozó egyéni jellemző, tulajdonság, sajátosság, képesség, tehetség, érzék, illetve hajlam, ami természeténél fogva benne rejlik valakiben vagy valamiben.

    Nagyon jó adottságokkal rendelkezik ahhoz, hogy festőművésszé váljon.

    Itt kedvező természeti adottságok vannak a gyümölcstermesztéshez.

    Eredet

    Alapszó az ad, ami olyan cselekvést jelölő ige, ami egy másik személyre, tárgyra, dologra hat; annak a tevékenységét, működését befolyásolja. Az alapszóhoz kapcsolódó -ott képző befejezett melléknévi igenevet alkot; a szó a befejezett cselekvést, történést tulajdonságként nevezi meg. A -ság főnévképző szintén tulajdonságot jelöl.

    áfonya: főnév

    Bogyó, amely hegyvidéken, bokrokon terem. Élénkpiros vagy kékesfekete színű, savanykás íze van. Befőttet, lekvárt, mártást készítenek belőle.

    Megyek áfonyát szedni!

    Eredet

    Hasonló hozzá a román afine.

    ág: főnév

    1 Növények, elsősorban fák, bokrok szárából, törzséből kinövő nagyobb hajtás, amin további kisebb hajtások, levelek, virágok nőhetnek.

    A diófán van egy erős ág, amire a gyerekek szeretnek felülni.

    Beleakadt a pulóverem a bokor egyik ágába!

    2 Tárgyaknak a fák, növények nagyobb hajtásához hasonló módon kinyúló része.

    Három ágú villával ettem a tortát.

    Vettem egy két ágú csillárt.

    3 A folyóból oldalirányba továbbhaladó víz.

    A Tiszának több ága is van.

    4 átvitt értelemben

    Tudomány, művészet, gondolatmenet egészének kisebb része, amely a tudományon, művészeten, gondolatmeneten belül egy konkrét terület.

    A biológiának több ága van, például növénybiológia, állatbiológia, stb.

    A költészet minden ága érdekel.

    5 átvitt értelemben

    Családfa esetében, illetve származás tekintetében vérvonal, származási vonal, ami által a személy a rokonsághoz, illetve a rokonaival közös ősökhöz tartozik.

    Anyai ágon rokonom az egyik híres tudós.

    Apai ágon vagyunk rokonok.

    Eredet

    Önálló gyök.

    Állandósult szókapcsolat

    Szegény embert még az ág is húzza nem elég, hogy szegény, még más kellemetlenségek is érik.

    Ágról szakadt ember szegény ember.

    Eszem ágában sem volt egyáltalán nem akartam, nem gondoltam rá.

    Zöld ágra vergődik boldogul valahogy.

    Azonos értelmű szó

    4. jelentés: ágazat

    ágál: ige

    1 Hevesen, kötekedő hangnemben, hadonászva, gesztikulálva vitatkozik, veszekedik, ellenségesen viselkedik, illetve ilyen hangnemben, stílusban lázít valami ellen.

    Hiába ágál a szabályok ellen.

    Ne ágálj, nem ijedek meg tőled!

    2 Beszéd közben széles kézmozdulatokat végez.

    Ez a szónok túl sokat ágál.

    Az előadó szenvedélyesen ágál.

    Eredet

    Alapszó az ág. Az alapszóhoz kapcsolódó -ál igeképző azt fejezi ki, hogy valaki valamilyen minőségben, szerepben működik.

    agancs: főnév

    A szarvas fején lévő csontos ékesség, amelynek van egy vastagabb törzse, és ebből állnak ki az ágak. Tömör, évente leválik és újra kinő egy-egy új ággal gyarapodva.

    Ez a gyönyörű, több ágú agancs egy öreg szarvasé volt.

    Eredet

    Alapszó az ág. Az -ancs ritka főnévképző; néhány szóban a kicsinyítő képző -acs változata.

    agár: főnév

    Sovány, hosszú lábú, nyúlánk testű vadászkutya. Feje kicsi, orra hegyes. Gyorsasága miatt nyúlfogásra különösen alkalmas.

    A mesebeli király kedvenc vadászkutyája egy agár volt.

    Eredet

    Gyöke az ag, amelynek jelentésével kapcsolatban két eset lehetséges. Vagy a g hang alapján meghajlást, görbülést jelent, vagy az avas szó av gyökének a rokonaként elfogyást, soványodást fejez ki. A gyökhöz kapcsolódó -ár főnévképző cselekvést, hajlamot, képességet fejez ki, illetve magát a cselekvőt jelöli.

    Állandósult szókapcsolat

    Jól hajtanak az agarak jól mennek a dolgok, van remény.

    Hátrább az agarakkal ne olyan hevesen, fogd

    ágas-bogas: melléknév

    1 Sokfelé, azaz oldalirányban, felfelé, lefelé, stb. kinyúló részei vannak, mint egy fának vagy bokornak, aminek a hajtásai kuszán, összevissza nőttek; emellett csomók, görcsök vannak rajta.

    Láttam egy csodálatos szarvast, ágas-bogas aganccsal!

    Egy ágas-bogas fűzfa áll az ablak előtt.

    2 Bonyolult kérdésnek, vitás ügynek a jellemzője, mert annyi tisztáznivaló merül fel vele kapcsolatban, hogy nehéz a végére járni.

    Jogászként ennyire ágas-bogas üggyel még nem találkoztam.

    Eredet

    Az ágas szó esetében az alapszó az ág, a bogas szó esetében pedig a bog. Mindkét alapszóhoz az -as melléknévképző kapcsolódik, ami valamivel bírót, ellátottat fejez ki.

    ágaskodik: ige

    1 Arra törekszik, hogy minél magasabbra érjen fel, minél magasabbra nyújtózzon.

    A gyermek a polc előtt ágaskodik, hogy elérje a kedvenc könyvét.

    2 Indulatos, vad, ellenszegülő ló a két hátsó lábára áll, hogy így fejezze ki a tiltakozását.

    Az új lovad folyton ágaskodik, amikor meg akarom közelíteni.

    3 átvitt értelemben

    Egyre erősebb valakiben egy érzés; szinte már ki is tör belőle.

    Ágaskodik benne az indulat.

    Ágaskodik bennem a szerelem.

    Eredet

    Alapszó az ág. Az alapszóhoz kapcsolódó -as melléknévképző valamivel bírót, ellátottat fejez ki, a -kodik igeképző pedig arra utal, hogy valaki vagy valami az alapszóban (ág) megnevezett szerep szerint működik, akként viselkedik.

    Állandósult szókapcsolat

    Ágaskodik a pénz a zsebemben pénz van nálam, és ez arra késztet, hogy elköltsem.

    ágazat: főnév

    átvitt értelemben, hivatalos, választékos

    Tudomány, művészet, gondolatmenet egészének kisebb része, amely a tudományon, művészeten, gondolatmeneten belül egy konkrét terület.

    A biológia egyik ágazata a növénybiológia.

    Eredet

    Alapszó az ág. A hozzá kapcsolódó -az igeképző arra utal, hogy a cselekvést maga az alany végzi (jelen esetben átvitt értelemben értendő), az -at főnévképző pedig a cselekvés, történés eredményét, tárgyát jelzi.

    Azonos értelmű szó

    Az ág 4. jelentése.

    agg: melléknév

    1 Tiszteletet keltően hosszú idő óta élő ember.

    Az agg dédnagyapám már több, mint száz éves.

    2 régies, irodalmi nyelvben

    Nagyon hosszú idő óta létező, fennálló, nagyon hosszú idővel ezelőtt keletkezett dolog.

    Az agg Duna mentén sétáltunk.

    Eredet

    Gyöke az ag, amelynek jelentésével kapcsolatban két eset lehetséges. Vagy a g hang alapján meghajlást, görbülést jelent, vagy az avas szó av gyökének a rokonaként elfogyást, soványodást fejez ki. A gyökhöz kapcsolódó -g melléknévképző jellegzetes, állandó tulajdonságot jelöl.

    Állandósult szókapcsolat

    Nehéz az agg rókát tőrbe ejteni idős, tapasztalt emberen nem könnyű kifogni.

    aggaszt: ige

    Azt a kellemetlen érzést kelti, hogy nagy esély van arra, hogy bekövetkezik valami rossz; ez nyugtalanító. Azt sugallja, hogy a remények, vágyak emiatt a lehetséges rossz miatt nem fognak valóra válni.

    Aggaszt a viselkedésed.

    Aggaszt ez a rossz idő a termés miatt.

    Eredet

    Az agg szóból alakult ki, mondván, hogy a sok gondolkodás a problémákon elősegíti az öregedést. Az agg szóhoz kapcsolódó -aszt igeképző általában valamilyen állapotba jutást fejez ki.

    aggat: ige

    Tárgyakat sorban, egymás után úgy helyez el egy arra alkalmas eszközre (pl. fogas, akasztó, stb.), hogy azok lógó, függő, lebegő helyzetben legyenek.

    A gyermek díszeket aggat a karácsonyfára.

    Az eladó kabátokat aggat a fogasra.

    Eredet

    Az ak gyökből alakult ki, ami olyan tulajdonságot jelöl, amely által egy test egy másikkal érintkezik, abba beleütközik és belehatol. E gyök miatt a szó eredetileg akgat volt, de idővel a k g-vé alakult. A -gat igeképző ismétlődő cselekvést jelöl.

    agglegény: főnév

    Férfi, aki még nem házasodott meg, bár már túl van azon a koron, amelyikben általában házasodni szoktak.

    A szomszédom egy ötvenéves agglegény.

    Eredet

    Az agg szó gyöke az ag, amelynek jelentésével kapcsolatban két eset lehetséges. Vagy a g hang alapján meghajlást, görbülést jelent, vagy az avas szó av gyökének a rokonaként elfogyást, soványodást fejez ki. A gyökhöz kapcsolódó -g melléknévképző jellegzetes, állandó tulajdonságot jelöl.

    A legény szó gyöke a leg, ami a leng-ből származik, ami mozgásra, mozgékonyságra utal. Ezt az eredetet az támasztja alá, hogy a magyar a legény szót a következő kifejezésekkel azonosította: bátorság, készség, testi és lelki életrevalóság, mozgékonyság, mivel általában ezek a tulajdonságok jellemzőek a fiatalkorra. A gyökhöz kapcsolódó -ény főnévképző a cselekvés eredményére, tárgyára utal.

    aggódik: ige

    Kellemetlen, nyugtalanító érzése van, mert azt gondolja, hogy nagy esély van arra, hogy bekövetkezik valami rossz. Attól tart, hogy a reményei, vágyai emiatt a lehetséges rossz miatt nem fognak valóra válni.

    Anya gyakran aggódik értem, amikor motorozni megyek.

    A férjem aggódik az állása miatt.

    Eredet

    Az agg szóból alakult ki, mondván, hogy a sok gondolkodás a problémákon elősegíti az öregedést. Az agg szóhoz kapcsolódó -ódik igeképző belső történésre utal, azaz a cselekvés, folyamat magában az alanyban megy végbe.

    agy: főnév

    1 A koponya belsejében lévő kocsonyás anyag, ami belül fehér, kívül szürke színű. Az élet, illetve az elme központja.

    Az emberi agy nagyobb, mint a macskák agya.

    2 Valamilyen szellemi képesség vagy annak a hiánya, illetve maga az ember, aki az adott képességgel rendelkezik.

    Ez a kutató egy nagy agy; sokat tanultam tőle!

    Iszonyúan sötét agy volt az illető!

    3 műszaki

    A kerék központi része, amibe a tengely nyúlik.

    Ki kell cserélnem a bicikli első kerekében az agyat.

    4 Kézi lőfegyvereknek az a kiszélesedő vagy behajlított része, amely a fegyver hátsó végén helyezkedik el, és azt kell a kézben tartani használat közben.

    Tenyere a revolver agyához simult, majd megszorította azt.

    Eredet

    Régi magyar neve a koponyának.

    Állandósult szókapcsolat

    Pihent agyú ember szórakozott, tréfás kedvű ember.

    Berozsdásodott az agya nehezen gondolkodik.

    Kitisztul az agya sokkal jobban látja, érti a dolgokat, mint eddig.

    Megfordult az agyában eszébe jutott.

    Nem fog az agya nem tudja megjegyezni, megtanulni.

    Az agyára ment felidegesítette.

    Világosság gyulladt az agyában hirtelen megértette, miről van szó.

    Köd borult az agyára nem érti a dolgokat vagy megbolondult.

    Kiszellőzteti az agyát kimegy sétálni, hogy felfrissüljön.

    ágy: főnév

    1 Alvásra, fekvő helyzetben való pihenésre alkalmas bútordarab. Van egy fából vagy fémből készült váza, és erre teszik a hozzá tartozó betétet (matracot, régen szalmazsákot). A legelső bútor, amit az ember használt. A bútorboltban sokféle ágy van.

    A gyermeknek kisebb ágyra van szüksége, mint a felnőttnek.

    Milyen kényelmes ez az ágy!

    2 Bármilyen fekvőhely, ami megfelel valakinek arra, hogy pihenjen, aludjon rajta. Lehet ez szénából, ruhákból összeállított fekhely, földre terített állati bőr, fűhalmaz vagy akár egy pad is.

    A mesebeli királylány rózsaszirmokból készített ágyon aludt.

    Lekéstem a vonatot, így a pad volt az ágyam.

    Egy leterített bunda volt az ágy.

    Eredet

    Önálló gyök.

    Állandósult szókapcsolat

    Ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát mindenki azt kapja az élettől, amit érdemel. Jobban szereti az ágyat, mint a munkát : lusta.

    agyag: főnév

    A föld kérgét alkotó egyik kőzet; a földpát elmállásakor keletkező anyag. Szürke színű, képlékeny, könnyen formázható, és formázás után az alakját megtartja. Edények készítésére kiválóan alkalmas.

    Ez a tál agyagból készült.

    Eredet

    Alapszó az agy. A hozzá kapcsolódó -ag képző az -atag melléknévképző második része; az -atag jelentése a következő: „olyan, mint...".

    agyar: főnév

    Disznók, főleg vaddisznók állkapcsaiból kinőtt szemfogak, amelyek hegyesek, élesek és fölfelé állnak. Táplálékszerzésre és támadásra, védekezésre alkalmas. Elefántoknál nem a szemfogak, hanem a metszőfogak állnak ki hasonló módon.

    Az agyar az állat veszélyes fegyvere.

    Eredet

    Alapszó az agy.

    Állandósult szókapcsolat

    Feni az agyarát valakire tönkre akarja tenni, a vesztére tör.

    Feni az agyarát valamire meg akarja szerezni.

    ágyás: főnév

    kertészet

    A földterület egy elkülönített, kisebb része, ahová vetőmagot, palántát ültetnek.

    A ház melletti ágyás a rózsák helye lesz.

    Ez az ágyás a borsónak készül.

    Eredet

    Alapszó az ágy. A hozzá kapcsolódó -ás főnévképző a cselekvés eredményére utal.

    ágyaz: ige

    1 A fekvőhely elkészítése alvás, pihenés előtt párnákkal, takarókkal vagy bármivel, ami kényelmessé, kényelmesebbé teheti azt (például állati bőr elhelyezése, szalmazsákok, stb.), illetve a fekvőhelyen lévő dolgok elrakása pihenés után.

    Nagymama az unokának a legkényelmesebb helyre ágyaz.

    Már felébredt; éppen ágyaz!

    2 kertészet

    Egymástól elkülönített több, kisebb földterület előkészítése; ide ültetik a vetőmagot és a palántát.

    Jó idő van, itt az ideje az ágyazásnak.

    Nagypapa a kert végében ágyaz.

    Eredet

    Alapszó az ágy. A hozzá kapcsolódó -az igeképző arra utal, hogy a cselekvést maga az alany végzi, azaz az alapszóban megnevezett dolgot létrehozza.

    agyon: igekötő

    Túlzott mértékben.

    Láttam, amint agyonüt egy patkányt.

    A vadász agyonlőtte a vadat.

    Agyondicsérte a kiváló eredményei miatt.

    Eredet

    Alapszó az agy. Az összefüggés az alapszó és a jelentés között az, hogy az agy megsértése többnyire halállal szokott járni, az agyon igekötőt pedig legtöbbször erőszakos cselekvést jelentő igék esetében használjuk.

    ah: indulatszó

    Hirtelen jött, heves érzelmet fejez ki bármilyen hangulatban.

    Ah, de gyönyörű ez a festmény!

    Ah! Megütöttem a lábam és nagyon fáj!

    Ah, de szeretnék valami jó hírt hallani róla!

    Eredet

    Természeti kedélyhang, ami szinte minden nyelvben közös.

    áhít: ige

    Nagy vágyat érez valami iránt; emiatt gyakran fel is sóhajt.

    A magányos szomszédom egy családot áhít.

    Eredet

    Gyöke az áh, ami mély érzésből fakadó indulathang. A hozzá kapcsolódó -ít igeképző azt fejezi ki, hogy az alany cselekvése egy bizonyos dologra, tárgyra hat.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Hasonló származék a német ächzen.

    ahol: határozószó

    Egy bizonyos helyre mutat rá, amely helyen tartózkodik valaki vagy valami, vagy zajlik valamilyen cselekvés, történés.

    Oda megyek tanulni, ahol a legjobb barátnőm tanul.

    Ott érzik jól magukat az emberek, ahol a legjobb a hangulat.

    Ahol csak megfordul, jókedvűvé válnak az emberek.

    Eredet

    A szó első része a mutató névmás a. A hol, mint önálló gyök azt jelenti, melyik helyen. A h betű kérdésre utal, az o betű távolságra, az l betű pedig helyre.

    ahonnan: határozószó

    Rámutat, utal egy bizonyos távolságra lévő helyre, irányra, tájra, amely felől közelít valaki vagy valami.

    Ahonnan én jövök, ott mindig süt a Nap.

    Visszavittem oda, ahonnan hoztam.

    Eredet

    A szó első része a mutató névmás a. A honnan első betűje, a h kérdésre utal, az onn jelentése az, ami bizonyos távolságra van, illetve bizonyos távolságra lévő fölött van. Az -an határozórag.

    ahova vagy ahová: határozószó

    Rámutat, utal egy bizonyos helyre, irányra, tájra, ami felé közelít valaki vagy valami.

    Oda menjük nyaralni, ahová te szeretnél menni.

    Ott keresd, ahova tetted.

    Eredet

    A szó első része a mutató névmás a. A hova szóban a ho gyök magasra törekvést, emelkedést fejez ki. A hozzá tartozó -va határozórag.

    ajak: főnév

    A száj külső, húsos széle, ami vékony bőrrel van bevonva; pirosas színű és érzékeny.

    Szép, ívelt ajak jellemezte.

    A nők ajka gyakran ki van rúzsozva.

    Eredet

    Gyöke az aj, ami nyílást, hasadékot fejez ki. Ez rokon a hi gyökkel illetve a híj szóval; mindkettő valaminek a hiányára utal.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Rokon az aj gyökkel a sinai hí, amelynek jelentése kétfelé nyíló ajtó, és a kái, amelynek jelentése nyitni. Rokon vele a török acs-mak is, amelynek jelentése szintén nyitni, és az acs-il-mak, azaz nyílni.

    ajándék: főnév

    1 Bármi, amit szeretetből, figyelmességből adunk valakinek egy jelentős alkalomból vagy azért, hogy örömöt, kellemes meglepetést okozzunk neki.

    Milyen érdekes ajándék ez a papagáj!

    A karácsonyi ajándék egy hintaló volt.

    2 Áru, amit a megszokottól sokkal kevesebb pénzért vásárolhatunk meg.

    Ez a ruha ennyi pénzért ajándék!

    3 Esemény, alkalom vagy cselekedet, ami kellemes meglepetést, örömteli érzést okoz.

    A nagy szárazság után ajándék ez a bőséges eső.

    Hatalmas ajándék nekem az, hogy itt vagy velem!

    4 Bármi, amit azért nyújt át valaki egy másik személynek, hogy kedvezőbb helyzetbe kerüljön vagy kedvezőbb elbírálásban részesüljön, mint amilyet valójában megérdemelne.

    Egy tanuló értékes ajándékot akart adni a tanárának vizsga előtt.

    Ajándékkal kedveskedett a főnökének.

    Eredet

    Gyöke az aján, amely az adány származéka, ami azt jelenti: valami, amit átnyújtanak. Az aján-hoz kapcsolódó -dék főnévképző a cselekvés, történés eredményére, tárgyára utal.

    Állandósult szókapcsolat

    Ajándék lónak ne nézd a fogát amit ajándékba kapsz, azt nem illik kritizálni.

    ajánl: ige

    1 Felkínál, javasol valamit, hogy a másik személy elfogadja, használja, alkalmazza azt a saját hasznára, ha szeretné.

    Ajánlok neked egy kávéházat, ahol találkozhatunk.

    A tanár egy jó könyvet ajánl a tanulónak.

    2 Javasol egy személyt valamilyen munkára vagy posztra, mert úgy érzi, hogy alkalmas lenne rá.

    A kollégám egy tehetséges munkaerőt ajánl a főnökének a megüresedett állásra.

    Az edző a legeredményesebb emberét ajánlja a csapatba.

    3 Bizonyos célnak megfelelő árut kínál megvételre.

    Ez a bolt minőségi festékeket ajánl.

    A sarki zöldséges minden reggel friss zöldségeket ajánl.

    4 Valaminek a megtételét, figyelembevételét javasolja; olykor figyelmeztetésképpen határozottan elvárja.

    Ajánlom, hogy időben ideérj, különben lemaradsz a programokról!

    Ajánlom, hogy teljesítsd az utasítást!

    5 Kölcsönös, közös cselekvést javasol, mert úgy érzi, hogy az mindkét félnek előnyére válna.

    A kiadó üzletet ajánl az írónak.

    A férfi házasságot ajánl az általa oly régóta szeretett nőnek.

    6 Valamilyen áruért meghatározott pénzösszeget ígér; a közölt összegért szeretné megvenni azt.

    Az új érdeklődő sokat ajánl az antik bútoromért.

    Mennyit ajánl az autóért?

    7 Irodalmi alkotás elején felirattal, megjegyzéssel jelzi, hogy elsősorban egy általa tisztelt, szeretett személynek készült a mű; elsősorban neki szól.

    Könyvét a tanárának ajánlja.

    A költő az új versét nekem ajánlja.

    Eredet

    Gyöke az aján, ami az adány származéka; az adány a következőt jelenti: valami, amit átnyújtanak. Az aján-hoz kapcsolódó -l igeképző arra utal, hogy a cselekvést maga az alany végzi.

    ajánlott: melléknév

    Posta

    Fontos postai küldemény, amelyet a címzettnek feltétlenül meg kell kapnia, és ezért a posta felelősséget vállal. Az ilyen küldemény átvételekor a postai dolgozó aláírást kér.

    Ajánlott levélként adtam fel a jelentkezési lapomat az iskolába.

    Érkezett egy ajánlott küldemény.

    Eredet

    Gyöke az aján, ami az adány származéka; az adány a következőt jelenti: valami, amit átnyújtanak. Az aján-hoz kapcsolódó -l igeképző arra utal, hogy a cselekvést maga az alany végzi. Az -ott képző eredetileg befejezett melléknévi igenevet alkot, tehát a vele képzett szó a befejezett cselekvést, történést tulajdonságként nevezi meg, de a szó ez esetben melléknévvé vált.

    ajtó: főnév

    Épület, autó, stb. oldalához rögzített, fából, fémből készült táblaszerű készítmény. Alkalmas arra, hogy elzárjunk vele egy nyílást úgy, hogy ha akarjuk, újra ki tudjuk nyitni azt. Be lehet menni rajta keresztül egy helyiségbe, és ki is lehet jönni.

    Nyitva van az ajtó, bárki bejöhet.

    A házról már csak az ajtó hiányzik.

    Ezen az autón négy ajtó van.

    Eredet

    Gyöke az aj, ami nyílást, hasadékot fejez ki. Ennek a gyöknek rokona a híj szó, mondván, hogy valami híja van a dolognak, valami hiányzik belőle vagy róla. Régen igeként élt az ajt szó, ami azt jelentette, hogy nyílást csinál, képez.

    Az aj gyökhöz kapcsolódó -t igeképző okozást vagy valamilyen állapotba juttatást fejez ki. Az főnévképző pedig eszköznevet képez.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Rokon az aj gyökkel a sinai hí, amelynek jelentése kétfelé nyíló ajtó, és a kái, amelynek jelentése nyitni. Rokon vele a török acs-mak is, amelynek jelentése szintén nyitni, és az acs-il-mak, azaz nyílni.

    Állandósult szókapcsolat

    Ajtót mutat neki elküldi; azt akarja, hogy elmenjen.

    Ajtóstul rohan a házba hirtelen belevág a dolgok közepébe, és mindent azonnal elmond.

    Ha kidobják az ajtón, bemegy az ablakon annyira tolakodó, hogy nem lehet tőle megszabadulni.

    Betette az ajtót valaminek vége szakadt károkozás miatt.

    Behúzza az ajtót maga után nem foglalkozik tovább a dologgal, nem érdekli.

    Szélesre tárta az ajtót előtte szívesen fogadta.

    Ajtót sem nyit rá nem látogatja meg.

    Nyitva hagy egy ajtót a számára megszakította vele a kapcsolatot, de lehetőséget ad neki arra, hogy újra felkeresse, és rendbe hozza a dolgokat.

    Ajtót nyit neki lehetőséget ad neki az érvényesülésre.

    Nyitott vagy zárt ajtókra talált foglalkoztak vagy nem foglalkoztak vele.

    ájulás: főnév

    Részben vagy teljesen öntudatlan állapot, aminek az az oka, hogy az agy nem kap elég vért. Ilyenkor az adott személy előtt elsötétül a világ, elkezd zúgni a füle, rosszul érzi magát, sápadttá válik.

    Nagy melegben gyakoribb az ájulás.

    Az ájulás környékezte, ezért gyorsan leült.

    Eredet

    Gyöke az áj, ami nyílást, szájtátást fejez ki, mivel az ájult szája gyakran nyitva marad. A hozzá kapcsolódó -ul igeképző arra utal, hogy a cselekvés, folyamat magában az alanyban megy végbe; az -ás főnévképző pedig cselekvést, történést jelentő elvont főnevet alkot.

    akad: ige

    1 Mozgó, haladó tárgy valaminek a közbeavatkozása miatt nem tud simán, folyamatosan tovább mozogni, haladni, illetve megáll.

    Akad a kulcs a zárban, nem tudom kinyitni az ajtót.

    Torkán akadt a kifli vége.

    Akad a biciklim kereke, mert a küllők közé került valami.

    2 Valami belefúrja magát egy másik tárgyba, dologba.

    A fogaim közé akadt egy szálka.

    Tüske akadt a lábába.

    3 Mozgó tárgy vagy dolog beleütközik valamibe és függve rajta marad.

    Egy hatalmas hal akadt a horgomra!

    Eldobtam a sálamat, és éppen a fogasra akadt!

    4 Személy véletlenül rátalál valakire vagy valamire akkor, amikor éppen nem számít rá.

    Séta közben egy rég nem látott ismerősömre akadtam.

    A könyveim közt egy elveszettnek hitt regényemre akadtam.

    5 Bekövetkezik valami, lehetőség nyílik valamire csak úgy véletlenül, vagy a dolgok természetes mivoltából kifolyólag.

    Mindig akad valami ennivaló a háznál.

    Közben dolgom akadt.

    Akadt egy jó munka a számomra is a cégénél.

    Eredet

    Gyöke az ak, ami olyan tulajdonságot jelöl, ami által egy test egy másikkal érintkezik, abba beleütközik és belehatol. A hozzá kapcsolódó -ad igeképző kezdő értelmet jelöl.

    Állandósult szókapcsolat

    Torkán akad a szó ijedtében, meglepetésében nem tudja kimondani, amit akar.

    Nem akadt gazdája nem kellett senkinek.

    Emberére akad hosszas keresés után megtalálta az alkalmas személyt.

    Minden ujjára akad kérő válogathat a férfiak között.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Az ak gyök rokona a szanszkrit vagy anς azaz hasítani, a szintén szanszkrit agh, azaz vágni és kak, azaz hasítani. Rokona a latin acies, azaz vonal, és a szintén latin acus, azaz szavak gyöke, az ac, továbbá a latin acinaces gyöke, ami szintén ac; az acinaces jelentése handzsár (a handzsár egy keleti, kb. 20-50 cm-es, kissé görbe pengéjű, díszes markolatú szúrófegyver). Rokona még a német Axt, azaz fejsze, a német Ecke, azaz sarok, az Egge, azaz borona, és a hacken, azaz csapkod.

    Rokon értelmű szó

    5. jelentés: adódik

    akadály: főnév

    Bármi, ami megállít vagy meg akar állítani egy folyamatos mozgást, történést, cselekedetet, munkát, szándékot vagy törekvést; hátráltatja vagy ellenzi annak a végrehajtását, folytatódását. Ez lehet tárgy, személy vagy körülmény. Egy kő gurult akadályként a bicikli elé.

    Óriási akadály előttem ez a nagy hegy; meg kell kerülnöm.

    Sajnos nem érek rá; az idő az egyetlen akadály.

    Komoly akadályt jelent az építkezésnél a pénz hiánya.

    A céljaim megvalósításában az apám az egyetlen akadály.

    Eredet

    Gyöke az ak, ami olyan tulajdonságot jelöl, ami által egy test egy másikkal érintkezik, abba beleütközik és belehatol. A hozzá kapcsolódó -ad igeképző kezdő értelmet jelöl, az -ály főnévképző pedig a cselekvés eredményére utal.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Az ak gyök rokona a szanszkrit vagy anς azaz hasítani, a szintén szanszkrit agh, azaz vágni és kak, azaz hasítani. Rokona a latin acies, azaz vonal, és a szintén latin acus, azaz szavak gyöke, az ac, továbbá a latin acinaces gyöke, ami szintén ac; az acinaces jelentése handzsár (a handzsár egy keleti, kb. 20-50 cm-es, kissé görbe pengéjű, díszes markolatú szúrófegyver). Rokona még a német Axt, azaz fejsze, a német Ecke, azaz sarok, az Egge, azaz borona, és a hacken, azaz csapkod.

    akadékoskodik: ige

    Folyamatosan vagy gyakran azzal van elfoglalva, hogy kifejezze a fölösleges, túlzott aggodalmait, ellenvetéseit, kifogásait bizonyos cselekedetekkel, munkákkal, törekvésekkel, célokkal, szándékokkal kapcsolatban. Ezáltal kicsinyesen hátráltatja, késlelteti ezek végrehajtását, megvalósítását.

    A nagynéném akadékoskodik az utazásommal kapcsolatban.

    A titkárnő csak akadékoskodik, ahelyett, hogy megírná a leveleket.

    Nem dolgozik, csak egész nap akadékoskodik.

    Eredet

    Gyöke az ak, ami olyan tulajdonságot jelöl, ami által egy test egy másikkal érintkezik, abba beleütközik és belehatol. A hozzá kapcsolódó -ad igeképző kezdő értelmet jelöl, az -ék főnévképző a cselekvés, történés eredményére, tárgyára utal, az -os melléknévképző valamivel bírót, ellátottat jelöl, a -kodik igeképző pedig arra utal, hogy az adott személy az alapszóban megnevezett szerep szerint viselkedik.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Az ak gyök rokona a szanszkrit vagy anς azaz hasítani, a szintén szanszkrit agh, azaz vágni és kak, azaz hasítani. Rokona a latin acies, azaz vonal, és a szintén latin acus, azaz szavak gyöke, az ac, továbbá a latin acinaces gyöke, ami szintén ac; az acinaces jelentése handzsár (a handzsár egy keleti, kb. 20-50 cm-es, kissé görbe pengéjű, díszes markolatú szúrófegyver). Rokona még a német Axt, azaz fejsze, a német Ecke, azaz sarok, az Egge, azaz borona, és a hacken, azaz csapkod.

    akar: ige

    1 Kész arra, hogy valamit megtegyen, megtapasztaljon; határozott, eltökélt szándéka van, illetve hajlandó rá.

    Meg akarom tanulni ezt a verset.

    El akarok menni kirándulni.

    Ma csak dolgozni akarok.

    Mondani akarok valamit.

    Látni akarom a kész terveket.

    Hallani akarok róla!

    2 Személy vagy tárgy állapota arra utal, hogy hamarosan bekövetkezik valamilyen változás vele kapcsolatban, ami vagy elkerülhetetlen, vagy gyors kezelést igényel.

    A szomszédos ház össze akar dőlni.

    Ki akar futni a tej a fazékból!

    Vigyázz, a gyerek le akar esni a mászókáról!

    3 Bizonyos szándék, cél, értelem vagy jelenség van az adott dolog mögött.

    Ez a báb egy mackó akar lenni.

    Ez a vacsora akar lenni, bár nem sikerült valami jól.

    Mit akar ez jelenteni?

    4 Követeli, parancsolja, hogy valami bekövetkezzen, megtörténjen, és tesz is azért, hogy mindez meg is valósuljon.

    Azt akarom, hogy nyáron legyen a rendezvény!

    Azt akarta, hogy így legyen.

    A főnök azt akarja, hogy holnap reggel nyolcra mindannyian bent legyünk.

    5 Mindenképpen rendelkezni szeretne valamivel vagy valakivel; birtokolni szeretné azt.

    Karácsonyra akarok egy biciklit!

    Fontos a munkám, de most már gyereket akarok!

    6 Helyesnek, jónak látja, ezért azt kívánja, hogy bekövetkezzen vagy rendelkezzen vele.

    Úgy legyen, ahogy te akarod.

    Azt teszel vele, amit akarsz; akár el is adhatod.

    Eredet

    Az ak gyökből alakult ki, ami olyan tulajdonságot jelöl, ami által egy test egy másikkal érintkezik, abba beleütközik és belehatol. Ennek az az oka, hogy ha valaki valamit akar, akkor úgymond nekifeszíti az erejét, és igyekszik áttörni a nehézségeken.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Az ak gyök rokona a szanszkrit vagy anς azaz hasítani, a szintén szanszkrit agh, azaz vágni és kak, azaz hasítani. Rokona a latin acies, azaz vonal, és a szintén latin acus, azaz szavak gyöke, az ac, továbbá a latin acinaces gyöke, ami szintén ac; az acinaces jelentése handzsár (a handzsár egy keleti, kb. 20-50 cm-es, kissé görbe pengéjű, díszes markolatú szúrófegyver). Rokona még a német Axt, azaz fejsze, a német Ecke, azaz sarok, az Egge, azaz borona, és a hacken, azaz csapkod.

    akár: határozószó és kötőszó

    határozószó

    1 Ráhagyást, belenyugvást fejez ki. Az illető személy számára közömbös a dolog; nem bánja, különösebben nem törődik vele, valójában mindegy, hogy igen vagy nem. Olykor negatív kicsengése van; ilyen esetben arra is utal, hogy úgysem lesznek kedvezőek a következmények.

    Akár el is adhatod.

    Akár meg is veheted.

    Akár el is mehetsz.

    Akár most, de lehet kicsit később is.

    Akár el se kezdd, úgysem fog sikerülni.

    2 Szokatlanul nagynak vagy kicsinek, illetve jelentősnek vagy váratlannak tartott dolog kiemelésére, hangsúlyozására alkalmazzuk.

    Akár gyalog is mehetünk, nincs messze.

    Akár egymilliót is adok érte.

    Megvalósítom, akár az életem árán is.

    Akár öt perc alatt kész lehet.

    3 Kifejezzük vele, hogy viszonylag kevés az, amit elvárunk vagy amit kívánunk, szeretnénk.

    Akár csak egyszer találkozhatnék vele!

    Akár csak pár napra utazzunk el valahová.

    4 Ráhagyást vagy fokozást fejez ki abban az esetben, ha ellenben feltételt szabunk, megerősítünk valamit vagy szigorítunk egy helyzeten, körülményen.

    Akár most is indulhatsz, de a házi feladatodnak időben készen kell lennie!

    Akár ötször is hívd fel, csak sikerüljön elérni még ma!

    Akár oda is költözhetsz, csak sikeres légy!

    Akár le is írhatom, hogy holnaptól háromtól ötig szigorúan tanulóidőd van.

    kötőszó

    1 Olyan mondatrészeket köt össze, amelyekben önmagukban véve különböző, de bizonyos tekintetben hasonló dolgokról van szó, vagy csak egyszerűen hasonlításra utal.

    Olyan fehér ez a rózsa, akár a hó.

    Csillog, akár a harmatcsepp a fűszálon.

    2 A választás lehetőségét fejezi ki.

    Festheted akár fehérre, akár világoskékre.

    Vehetsz akár kiflit, akár zsömlét.

    3 Valamilyen feltételt vezet be úgy, hogy a következmény bármelyik feltétel érvényesülése esetében ugyanaz.

    Akár hideg, akár meleg a tea, megiszom!

    Akár akarod, akár nem, holnap kezdődik az iskola.

    Eredet

    Az ak gyökből alakult ki, ami jelen esetben valami nyíltat jelent. Rokona a hasonló jelentésű aj gyöknek, amiből például az ajtó szó származik.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Rokon az aj gyökkel a sinai hí, amelynek jelentése kétfelé nyíló ajtó, és a kái, amelynek jelentése nyitni. Rokon vele a török acs-mak is, amelynek jelentése szintén nyitni, és az acs-il-mak, azaz nyílni.

    akaszt: ige

    1 Tárgyat egy magasabban lévő dologra helyez úgy, hogy az függőleges helyzetben lelóg onnan.

    A ruhatáros kabátokat akaszt a fogasra.

    A menyasszony nyakláncot akaszt a nyakába.

    A művész képeket akaszt a falra.

    2 Valamit egy másik dologhoz erősít, hozzáilleszti azt.

    A titkárnő egymásba akaszt néhány kapcsot.

    A vasutas új mozdonyt akaszt a kocsik elé.

    Eredet

    Gyöke az ak, ami olyan tulajdonságot jelöl, ami által egy test egy másikkal érintkezik, abba beleütközik és belehatol. A hozzá kapcsolódó -aszt igeképző valamilyen állapotba jutást fejez ki.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Az ak gyök rokona a szanszkrit vagy anς azaz hasítani, a szintén szanszkrit agh, azaz vágni és kak, azaz hasítani. Rokona a latin acies, azaz vonal, és a szintén latin acus, azaz szavak gyöke, az ac, továbbá a latin acinaces gyöke, ami szintén ac; az acinaces jelentése handzsár (a handzsár egy keleti, kb. 20-50 cm-es, kissé görbe pengéjű, díszes markolatú szúrófegyver). Rokona még a német Axt, azaz fejsze, a német Ecke, azaz sarok, az Egge, azaz borona, és a hacken, azaz csapkod.

    Állandósult szókapcsolat

    Pert akaszt a nyakába törvényes útra visznek valamit ellene.

    akasztó: főnév

    Ruhán lévő, textíliából készült hurok, vagy bármilyen eszközön lévő fémkarika, stb., ami alkalmas arra, hogy a segítségével az adott dolgot egy magasabban lévő tárgyra helyezzük úgy, hogy lelógjon onnan.

    A kabátomról leszakadt az akasztó.

    A kulcstartómra tettem egy akasztót.

    Eredet

    Gyöke az ak, ami olyan tulajdonságot jelöl, ami által egy test egy másikkal érintkezik, abba beleütközik és belehatol. A hozzá kapcsolódó -aszt igeképző valamilyen állapotba jutást fejez ki, az főnévképző pedig eszköznevet alkot.

    Hasonlóság, egyezés idegen nyelvvel

    Az ak gyök rokona a szanszkrit vagy anς azaz hasítani, a szintén szanszkrit agh, azaz vágni és kak, azaz hasítani. Rokona a latin acies, azaz vonal, és a szintén latin acus, azaz szavak gyöke, az ac, továbbá a latin acinaces gyöke, ami szintén ac; az acinaces jelentése handzsár (a handzsár egy keleti, kb. 20-50 cm-es, kissé görbe pengéjű, díszes markolatú szúrófegyver). Rokona még a német Axt, azaz fejsze, a német Ecke, azaz sarok, az Egge, azaz borona, és a hacken, azaz csapkod.

    aki: vonatkozó névmás

    Rámutat egy bizonyos, olykor több személyre; megjelöli őt vagy őket.

    Az a nő a feleségem, aki ott ül a padon.

    Az a férfi tanítja az angolt, aki éppen bement az ajtón.

    Nyújtsa fel a kezét az a tanuló, aki tudja a megoldást!

    Van, aki nem szereti a tortát.

    Jelentkezzen nálam, aki elhagyta a kulcsát!

    Eredet

    Az a mutató névmás rokon az o betűvel, ami távolra mutató szavaknak a gyökeleme (például ott, oda, onnan).

    A ki pedig személyre vonatkozik, név helyett áll, azt képviseli.

    akkor: határozószó, mutató

    1 Egy bizonyos elmúlt vagy a jövőben bekövetkező időre mutat rá. Távolra vonatkozik.

    Akkor még nem itt laktunk.

    Akkor már nagy leszek!

    Akkor esős idő volt.

    Akkor este szalonnát sütöttünk a kertben.

    2 Egy adott pillanatra, időegységre mutat rá, ami egybeesik egy bizonyos cselekvéssel, történéssel; abban a jelen időben, vagy azonnal utána.

    Mindig akkor hívsz fel, amikor indulni akarok!

    Minden nap akkor írja meg a házi feladatát, amikor már megebédelt.

    3 Bizonyos feltétel fennállása esetén.

    Akkor tudok veled menni, ha kész leszek a munkámmal.

    Ha befejezted a házi feladatot, akkor mesélek neked.

    4 Az ismert vagy az előbb említett dolog következményeképpen vagy az adott helyzetet tekintve.

    Nincs nyitva a bolt? Akkor a piacra megyek.

    Akkor még nem késő elküldeni a jelentkezési lapot!

    Eredet

    Alapja a távolra mutató névmás az. A hozzá a -kor határozórag kapcsolódik.

    A kor valójában egy meg-megújuló rész az időből; főként olyan mérték, amely által bizonyos időbeli létezés tartamát, mennyiségét határozzuk meg.

    akkora: mutató névmás

    1 Egy távolabb lévő, mutatott tárgyhoz, dologhoz hasonló méretű vagy azzal egyenlő nagyságú.

    Akkora alma termett az én fámon is, mint azon!

    Akkora labdát szeretnék!

    2 Egy távollévő, de ismert és / vagy említett dologhoz hasonló nagyságú vagy a méreténél, nagyságánál fogva az éppen megnevezettre emlékeztető. Akkora kenyeret sütöttem, mint te a múlt szombaton.

    Akkora szobanövényem van, amekkora neked.

    Akkora lakást vettem, amilyet a múltkor láttunk egy képen.

    3 Valaminek a szokatlanul nagy méretére utal, akár megnevezünk valamit, ami a nagyságát tekintve hasonló az adott dologhoz, akár nem.

    Akkora almát kaptam a nagypapámtól!

    Akkora szendvicset ettem, hogy még egy dinnyét is felülmúlt!

    4 Bizonyos cselekedet nagy vagy szokatlanul nagy mértékét fejezi ki. Akkorát kiabált utánam, hogy még a szomszédos országban is hallhatták!

    Akkorát lépsz, hogy futva is alig bírlak utolérni!

    Eredet

    Alapja a távolra mutató névmás az. A kora pedig az általánosságban nagyot jelentő gor gyökből alakult ki a következőképpen: agora, aggora, akkora.

    alá: névutó

    1 Egy másik helyhez vagy valaminek a felületéhez viszonyítva alacsonyabb helyre.

    Az eresz alá állok az eső elől.

    A szék alá esett a toll.

    A hóna alá vette a táskát.

    Az úszó a víz alá merült.

    A fa lombja alá ültünk.

    2 Olyan helyzetbe, hogy egy külső borító vagy takaró fedje, védje.

    A gyermek bebújt a takaró alá.

    Pulóvert is veszek a kabát alá.

    Bőr alá kaptam az oltást.

    Üveg alá tettem a rajzokat.

    3 Egy bizonyos tárgy vagy dolog tövéhez, a közvetlen közelében lévő, alacsonyabban fekvő helyre, illetve a széléhez.

    Az ablakom alá ült egy macska.

    A nagymamám a hegy alá költözött.

    Most értünk az autóval Debrecen alá.

    4 Meghatározott minőségnél, mennyiségnél, alacsonyabbra.

    Végre negyven fok alá csökkent a hőmérséklet.

    Ennek a csokinak száz forint alá csökkent az ára.

    A teljesítménye a tőle eddig megszokott színvonal alá csökkent.

    5 Utcanévvel, házszámmal ellátott házba.

    A Virág utca 5. szám alá költöztünk.

    6 átvitt értelemben

    Alacsonyabb és / vagy függő helyzetbe valaki mellett.

    Az új kollégát az osztályvezető főnöksége alá osztották be.

    A gyermek a nagyszülők felügyelete alá került.

    Eredet

    Gyöke az al, ami valamihez képest alacsonyan, lentebb fekvő helyre, dologra, helyzetre utal. Az képző valahová, illetve egyik helyről a másikra menést fejez ki.

    alacsony: melléknév

    1 Olyan személy, tárgy vagy dolog, akinek vagy aminek a földtől függőlegesen felfelé mért magassága viszonylag kicsi, rövid.

    A gyermekek az alacsony asztal mellé üljenek!

    Túl alacsony ez a szék.

    Egy alacsony házban lakom a panelek között.

    Aki alacsony, az előre üljön!

    2 A tenger színéhez vagy a környékhez viszonyítva nem nagy magasságban fekvő, illetve a föld felszínétől aránylag kis távolságban lévő.

    Ez egy alacsony vízállású tó.

    Alacsonyan szállnak a felhők.

    Van néhány alacsonyan

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1