Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Іноземна мова
Іноземна мова
Іноземна мова
Ebook268 pages2 hours

Іноземна мова

Rating: 5 out of 5 stars

5/5

()

Read preview

About this ebook

Ця книга не має нічого спільного з академічними підручниками з іноземних мов – у ній викладена креативна авторська методика їх вивчення на підставі багатого особистого досвіду.  Автор-поліглот показує, як підходити до вивчення іноземних мов творчо і цікаво.

 

Автор доброзичливо ділиться секретами підготовки до успішної здачі мовних тестів для отримання грантів чи стипендій на навчання у Німеччині.

 

Наведено довідковий матеріал з вивчення англійської та німецької мов у рекордно короткі терміни та недорого, для багатьох стипендіальних програм та специфіки підготовки до участі в них.

 

Багато іскрометного гумору роблять книгу легкою та доступною.

 

Розрахована на школярів, студентів і всіх, хто прагне самовдосконалюватися, навчатися чи працювати у Німеччині, вільно спілкуватися та мандрувати.

LanguageУкраїнська мова
Release dateApr 10, 2023
ISBN9798215490945
Іноземна мова

Related to Іноземна мова

Related ebooks

Related categories

Reviews for Іноземна мова

Rating: 5 out of 5 stars
5/5

1 rating1 review

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

  • Rating: 5 out of 5 stars
    5/5
    This book is fantastic! It shows the way to master a new foreign language. It will be interesting both for students who learn and for tutors who share their knowledge.
    Where there is a will there is a wish!!!
    Thank you for sharing your experience, Maria!

Book preview

Іноземна мова - Марія Хайнбокель

ГЛАВА I

ПАСТКИ

1

ЩО ВАМ НЕ ПОТРІБНО

Перш ніж говорити про те, що потрібно для вивчення іноземної мови, давайте з’ясуємо, що вам не знадобиться.

Вам не потрібно записуватися в приватну мовну школу, де студенти щодня витрачають багато годин на вивчення мов, на шкоду іншим предметам. Я часто чую: Звичайно, ці учні виграють всі престижні олімпіади, які вимагають відмінного знання іноземної мови. Ми ніколи не зрівняємося з ними. А я кажу: Це неправда. Хоча 75% студентів, які поїхали разом зі мною до США, спеціалізувалися на англійській мові, інші 25% вивчали економіку, право або журналістику. Моєю альма-матер був Криворізький технічний університет, де я спеціалізувалася на менеджменті та економіці. До цього я з відзнакою закінчила загальноосвітню середню школу. У старших класах я брала участь у міській олімпіаді з англійської мови і посіла третє місце. До речі, я розділила його з хлопцем, який вже провів рік у США. Якщо у вас все ще є сумніви, чи достатньо ви талановиті в лінгвістичному плані, пропоную вам відкинути їх вже зараз. Вам не потрібна ані приватна мовна школа, ані вища освіта, щоб вивчити іноземну мову або перемогти в престижному конкурсі.

Якщо ви фінансово можете дозволити собі подорожувати, я заохочую вас побачити країни і познайомитися з культурами, де спілкуються мовою, яку ви хочете опанувати. Але вам не потрібно багато подорожувати, коли ви тільки-но розпочинаєте вивчати іноземну мову. Вам навіть не треба вчити її деінде, окрім своєї кімнати, протягом перших місяців цілеспрямованих занять. Після того, як ви добре опануєте іноземну мову, ви можете розглянути можливість подати заявку на отримання стипендій та тревел-грантів. Наприклад, моя перша велика подорож була до США в рамках програми UGRAD. Вивчаючи німецьку мову, я подала заявку і отримала стипендію Віденського університету для участі в літній школі в Австрії. Вивчаючи чеську мову в Мюнхені, я поїхала до Чехії за стипендією від федеративної землі Баварія. Як бачите, завжди можна подолати фінансові перепони.

Зрештою, доведеться вкластися в найкращі мовні підручники та словники. Але ви можете почати навчання з вживаних посібників та онлайн-словників прямо зараз.

Нарешті, вам не потрібен дорогий комп’ютер для підтримки вашого навчання. Будь-який комп’ютер згодиться для набору тексту та серфінгу в Інтернеті. Якщо Вам зручно користуватися паперовими словниками, то без комп’ютера Ви навчитеся ще швидше.

Ось, що Вам потрібно для навчання: будь-який комп’ютер з підключенням до Інтернету, ручка і папір, одна година на день і палке бажання спілкуватися іноземною мовою якомога швидше.

2

ТИПИ СТУДЕНТІВ

Складається враження, що загальноприйнятою практикою є з’ясування Вашого особистого типу навчання та пам’яті — вербального, візуального або кінестетичного — перед початком самого навчання. Майже кожна книга з вивчення іноземних мов містить десятки сторінок з психологічними тестами та описами кожного типу пам’яті. Працюючи над цим посібником, я витратила багато годин на подібні тести. Мені було цікаво: а раптом дізнаюся щось нове про те, як вчитися? На жаль, результати мене розчарували. Замість того, щоб збагатити мої знання про власний навчальний процес, вони застерігали: зверніть увагу на те, що всі студенти адаптують власну навчальну стратегію до різних ситуацій.

Що це означає? Це означає, що ані інша людина, ані стандартизований тест не можуть точно сказати вам, як ви вчитеся або користуєтеся знаннями. Ви постійно змінюєтесь і розвиваєтесь у власних методах, прилаштовуєте їх під конкретні цілі. Не виключено, що ви знайшли підхід, який можете назвати своїм. Але, можливо, ви продовжуєте експериментувати і підбирати нові методи. І це теж нормально.

Методи навчання, які підходять іншим, можуть підійти і вам. Наприклад, деякі студенти краще вивчають мови в аудиторії. Їм потрібно почути і переказати матеріал вчителю або іншим студентам (вербальний тип). Проте, інші відчувають себе комфортно, коли вивчають за підручником і роблять нотатки. Вони виділяють ключові слова різними кольорами, що допомагає їм легко запам’ятати матеріал (візуальний тип). Нарешті, є студенти, які вчаться тільки через практику. Вони розігрують діалоги, створюють стоси карток з новою лексикою або складають електронні листи, в яких використовують кожне нове слово, яке запам’ятали хвилину тому (кінестетичний тип).

Вам не потрібно проходити ще один тест, щоб дізнатися, як ви вчитеся. Ви вже знаєте, як ви вчитеся. Замість цього, звільніть себе від будь-яких обмежень щодо того, як ви повинні вчитися. Вийдіть за межі будь-якої встановленої категорії. Покладайтеся на свої два ока, два вуха та дві руки. Активуйте всі види пам’яті. Намагайтеся використовувати все своє тіло, тому що саме ваше тіло, яке чинить опір або співпрацює, визначає швидкість вашого прогресу.

3

ПРАВИЛЬНА СТОРОНА МОЗКУ

Будь ласка, не потрапляйте в пастку веселого і легкого навчання, коли все, що вам потрібно зробити, це належним чином активувати праву півкулю вашого мозку. Легко і весело можна тільки бити байдики. В такому випадку вже не буде мати значення, яка півкуля є домінантною.

Оскільки ви можете читати ці рядки, я запевняю вас, що обидві півкулі вашого мозку працюють належним чином. Прийміть цю пораду: під час навчання не женіться за правою півкулею мозку. Замість цього активуйте кулю цілком.

4

ПАСИВНЕ НАВЧАННЯ

Як приємно було б відпочивати на дивані і одночасно вчити іноземну мову? Ті, хто рекламує пасивні методи навчання, обіцяють вам великі результати в найкоротші терміни. Все, що вам потрібно зробити, — це розслабитися. Звучить заманливо? Однак, існують суперечливі точки зору на те, що таке пасивне навчання. Одні кажуть, що це слухання. Інші кажуть, що це читання. Одне з визначень описує пасивне навчання як читання про себе і читання вголос, тоді як активне навчання — це виконання граматичних вправ і запам’ятовування нової лексики. Я не бачу великої різниці між активним і пасивним методом у цьому визначенні пасивного навчання. Якщо ви придивитеся до нього уважніше, то побачите, що обидва методи вимагають саме активної роботи.

Для мене пасивне навчання зводиться ось до чого: мені не потрібно утримувати увагу.

При такому навчанні ви можете займатися чимось іншим і одночасно слухати діалоги або фільми іноземною мовою. Вам не потрібно постійно перевіряти себе, чи розумієте ви контекст. Тобто ви створюєте мовне середовище, яке впливає на вашу підсвідомість бажаним чином.

Однак сам по собі пасивний метод дає лише обмежені результати. Ви натренуєте свій слух на мелодію і ритм іноземної мови. Але не більше.

Я рекомендую вам саме активне вивчення мови, якщо ви хочете отримати швидкий результат. Використовуйте пасивний метод, якщо відчуваєте сильну втому. Завжди краще хоч якось рухатися вперед, ніж шукати відмовки, щоб пропустити заняття.

ГЛАВА II

РЕПЕТИТОР

1

ЧИ ПОТРІБЕН ВАМ РЕПЕТИТОР?

Дайте відповідь на наступні питання:

Чи є ви поліглотом? Чи можете ви говорити двома, трьома або навіть чотирма мовами?

Чи вивчаєте ви іноземну мову для розваги?

Чи вам не байдуже, як швидко ви будете вчити мову?

Якщо відповідаєте на всі три питання ні і маєте палке бажання досягти швидкого прогресу, раджу вам шукати репетитора. Так, вам доведеться інвестувати в приватні заняття, але, повірте, воно того варте. Підіть на це, якщо хочете вільно розмовляти або скласти тест на знання іноземної мови. Щотижневих занять тривалістю сорок п’ять-шістдесят хвилин буде достатньо для того, щоб в найкоротші терміни підняти ваші знання на новий рівень.

Чому саме так? Читайте далі.

2

МІЙ ДОСВІД

Коли я навчалася в старших класах, я вирішила приділити одну годину на день вивченню англійської мови. У той час я була впевнена, що через місяць або два говоритиму вільно. У нашій домашній бібліотеці я дістала підручники (видані ще в сімдесятих роках), вибрала урок з початкового рівня, виконала усі вправи, а ввечері переглянула свої записи. Наступного дня повторила весь процес. Самостійно я вчилася вже кілька місяців, коли мама помітила мою цілеспрямованість і купила сучасний курс вивчення англійської мови з підручниками. Щомісяця вони приходили поштою разом з письмовими завданнями. Тож тепер у мене було два джерела, з яких я могла вчитися. День за днем я робила вправи, вчила нові слова і клала в поштову скриньку товсті конверти з домашнім завданням. Кожного разу, коли я отримувала свою роботу назад, сторінки були всі червоні. У кожному реченні були численні помилки, і здавалося, що далі буде тільки гірше.

Вивчаючи англійську щодня протягом декількох місяців, я не могла навіть побудувати просте речення. Мені потрібна була допомога. І вона, напевно, не прийшла б поштою. Допомога мала бути реальною. І я почала шукати компетентного репетитора англійської мови.

Коли я його знайшла, моє навчання пішло вгору. Всього за два місяці роботи з репетитором я змогла набрати високі бали на двох мовних раундах програми FLEX Держдепартаменту США, поспілкуватися з американцем та перекласти брошури для місцевої туристичної агенції.

Тож зараз я можу дати пораду тій чотирнадцятирічній дівчині, якою тоді була: не намагайся зробити все самотужки. Перестань витрачати свій час на підходи, які не приносять результату. Почни шукати репетитора вже зараз.

3

ЧОГО ОЧІКУВАТИ ВІД ЗАНЯТЬ З РЕПЕТИТОРОМ

Мій репетитор з англійської мови зробив чудову кар’єру викладача. Його учні вигравали престижні стипендії та призи на Національній олімпіаді з англійської мови. Він першим почав купувати найновіші навчальні матеріали. Він знав поіменно всіх носіїв англійської мови, які працювали в політичних та бізнес-проектах міста Кривий Ріг.

Його заняття були дуже інтенсивними. Не було можливості розслабитися, тому що він завжди давав більше вправ, щоб заповнити кожну хвилину занять. На другому занятті він порадив мені купити підручник з англійської мови рівня В2, не зважаючи на те, що у мене був рівень В1. Озираючись назад, я вдячна за цей виклик, бо інакше мені було б нудно. Кожного разу, коли я бачу потенціал для покращення, я запалююсь і хочу показати, що можу швидко вдосконалюватися.

І це спрацювало. Я взяла участь в олімпіадах з англійської мови і показала неймовірні результати: посіла третє місце в районі та п’яте в місті. Це було найбільше досягнення, яке будь-коли демонстрував учень або учениця середньої загальноосвітньої школи. За порадою свого репетитора я взяла участь у програмі FLEX Держдепартаменту США. Тоді я не перемогла, але пройшла мовні тести. Йшов лише шостий місяць вивчення англійської мови з репетитором.

Цей підхід я використовувала і для німецької мови. Я забронювала щотижневі годинні заняття з найкращим репетитором з німецької мови в місті. Він був експертом з німецької літератури і двічі на рік їздив до Німеччини. Він використовував зовсім іншу стратегію, щоб вивести мене на мовний автобан. Він оголосив німецьку граматику та культуру головними пріоритетами. Я мала заучувати вірші Фрідріха Шиллера та прозу Генріха Гейне. Щотижня я проговорювала цілі речення та діалоги до ідеальної вимови, і здавала сорок сторінок граматичних вправ. Не дивно, що менш ніж за рік я заговорила німецькою мовою.

Я подала заявку на стипендію DAAD і склала тест на знання німецької мови. Результати були приголомшливими: 110 балів зі 112 можливих. Так я виграла стипендію на навчання в магістратурі в Німеччині.

Почніть вже сьогодні шукати репетитора. Записуйтеся на щотижневі заняття по 45-60 хвилин. Цього буде достатньо, щоб запустити процес навчання.

4

ФОРМУЛА УСПІХУ

Багато хто говорить: У нас теж є репетитор з мови! Ми ходимо на заняття двічі на тиждень вже п’ять років. Але ледве розмовляємо. І вже точно не виграємо ніяких конкурсів. Я кажу: "А скільки разів на тиждень ви займаєтеся

Enjoying the preview?
Page 1 of 1