Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Egy ló története
Egy ló története
Egy ló története
Ebook59 pages

Egy ló története

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Csingiz Ajtmatov A versenyló halála című művét mindenki olvasta-látta, de legalább is hallott már róla. A történet a versenylóról szól, amit előbb be-, aztán megtörnek, kiherélnek, vasra vernek, de szabadságvágyát ki nem irthatják. A könyv íróját a világhírig repítette 1966-os megjelenését követően. Tolsztoj világhíre ma is töretlen. Ez a története akár archetípusa is lehetne Ajtmatov történetének. Az "Egy ló története" című elbeszélés 100 évvel korábban íródott, ugyancsak egy herélt lóról szól. Hogy olvasta-e Ajtmatov? Bizonyára. És tetszett-e neki? Nos, ezt ítéljék meg Önök, olvassák el, miként jeleníti meg 150 évvel ezelőtt Tolsztoj egy ló történetét. Az elbeszélést Gellért Hugó fordította magyar nyelvre.
LanguageMagyar
Release dateNov 29, 2016
ISBN9789633648384
Egy ló története

Read more from Lev Tolsztoj

Reviews for Egy ló története

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Egy ló története - Lev Tolsztoj

    EGY LÓ TÖRTÉNETE

    ELBESZÉLÉS

    ÍRTA

    TOLSZTOJ LEO

    (1861)

    FORDÍTOTTA

    GELLÉRT HUGÓ

    GYULA, 2014

    DIGI-BOOK MAGYARORSZÁG KIADÓ

    www.digi-book.hu

    ISBN 978-963-364-838-4 EPUB

    ISBN 978-963-364-839-1 MOBI

    © Digi-Book Magyarország Kiadó, 2014

    Az e-kiadás szerzői jogi megjegyzései

    Ennek az e-könyvnek a felhasználási joga kizárólag az Ön személyes használatára terjed ki. Ezt az e-könyvet nem lehet ismételt értékesítésre továbbadni, sem továbbértékesíteni; nem lehet többszörözni és tilos más személynek továbbadni! Ha szeretné ezt az e-könyvet más személyekkel is megosztani, kérjük, hogy minden további személy számára vásároljon újabb példányokat. Ha Ön úgy olvassa ezt az e-könyvet, hogy azt nem vásárolta meg, vagy nem az Ön személyes használatára lett megvásárolva, úgy kérjük, hogy küldje azt vissza a http://www.digi-book.hu címre és vásárolja meg ott saját példányát. Köszönjük, hogy tiszteletben tartja ennek a szerzőnek és kiadónak a fáradságos munkáját.

    I.

    Egyre magasabbra és magasabbra emelkedett az ég, szélesebbre folyt a hajnalpir, fehérebb lett a harmat halvány ezüstje, élettelenebb a hold sarlója, visszhangzóbb az erdő… Az emberek kezdtek feltápászkodni és az urasági lóudvaron egyre gyakrabban hangzott fel az összetorlódó és veszekedő lovak horkolása, szalmától eltompitott lábdobogása, sőt dühös, visító nyeritése.

    - Nóó! ráérsz, megéheztél! - mondta az öreg csikós, gyorsan kinyitva a nyikorgó kaput. - Hová? - kiáltott fel, karsuhintással ráijesztve egy kancára, amely a kapuba furakodott.

    A csikós Nyesztyer kozákkabátban volt, fonott szíjj-övvel a derekán, ostora a vállán lógott, kenyere egy törülközőben az övébe volt dugva. Kezében nyerget és zablát tartott.

    A lovak távolról sem ijedtek vagy sértődtek meg a csikós gúnyos hangjától, úgy tettek, mintha nem törődnének vele és sietség nélkül húzódtak arrébb a kaputól; csak egy öreg, sötétbarna, nagy sörényű kanca kapta hátra a füleit és farolt hirtelen felé. E mozdulat következtében egy fiatal kanca, amely teljesen közönyösen ácsorgott a háttérben, felvisitott és nekiütközött egy másik lónak.

    - Nó!!... - kiáltott fel még hangosabban és fenyegetőbben a csikós és az udvar sarka felé indult.

    A ménesben levő lovak közül (körülbelül száz volt) a legkevesebb türelmetlenséget egy tarka herélt tanúsította, amely magányosan állt a sarokban az eresz alatt és szemeit félig lehunyva, a fészer tölgyfafalát nyaldosta. Nem tudni, hogy mi jót talált ebben a tarka herélt, de komoly és elmerült kifejezéssel nyaldosott.

    - Nem maradhatsz? - fordult hozzá a csikós ugyanazon a hangon és letette mellé az alomra a nyerget és a kifényesedett lópokrócot.

    A tarka herélt abbahagyta a nyalást és sokáig nézett mozdulatlanul Nyesztyerre. Nem kezdett nevetni, nem haragudott meg, nem komorodott el, csak mélyen-mélyen, az egész hasával felsóhajtott és elfordult. A csikós átölelte a nyakát és a szájába dugta a zablát.

    - Mit sóhajtozol? - mondta Nyesztyer.

    A herélt megcsóválta a farkát, mintha mondaná: „semmi, nem fontos, Nyesztyer. Nyesztyer rátette a takarót és a nyerget, miközben a heréit hátrakapta a füleit, nyilván elégedetlensége jeléül; de csak szidást kapott ezért az „ostobaságért és meghúzták a hevederét.

    E művelet alatt a herélt felfújta magát, de a csikós a szájába dugta az ujját és a hasába bökött a térdével, úgyhogy ki kellett lehelnie a magába szivott levegőt. Ennek ellenére, amikor a csikós a fogai közé kapta a hevederszijat, a heréit újból hátrakapta a füleit, sőt meg is fordult. Jóllehet tudta, hogy ez nem segít, mégis szükségesnek tartotta kifejezésre juttatni, hogy a művelet kellemetlen neki, és hogy ezt sohasem fogja eltitkolni. Mikor felnyergelték, oldalt állította feldagadt jobb lábát és rágni kezdte a zablát, ugyancsak bizonyos különös megfontolásokból kifolyólag, mert már régen tudnia kellett, hogy a zablának nincsen semmi ize.

    Nyesztyer a magasba huzott kengyelbe lépve felpattant a heréltre, kitekerte ostorát, térdei alól kihúzta a kozákkabátot, különleges kocsis-, vadász- vagy csikós-módra elhelyezkedett a nyeregben és megrántotta a kantárszárat. A herélt annak a kifejezésére, hogy kész

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1