Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Depresija: Kad Tuga Postane Patološka
Depresija: Kad Tuga Postane Patološka
Depresija: Kad Tuga Postane Patološka
Ebook81 pages1 hour

Depresija: Kad Tuga Postane Patološka

Rating: 5 out of 5 stars

5/5

()

Read preview

About this ebook

U životu se dešavaju različiti događaji, pozitivni i negativni, koji će utjecati na način razmišljanja i ponašanja, ali i na to kako se osjećamo.

Tuga obično proizlazi iz gubitka ili događaja koji osjećamo negativno, ili jednostavno zato što naša očekivanja nisu ispunjena. Ova tuga može biti privremena, trajati satima, danima ili čak tjednima, ali kada se ta tuga produži s vremenom i promijeni način na koji se osjećamo, razmišljamo i djelujemo, možemo se suočiti s ozbiljnijim problemom, depresijom.
LanguageHrvatski jezik
PublisherTektime
Release dateNov 18, 2019
ISBN9788835400059
Depresija: Kad Tuga Postane Patološka

Related to Depresija

Related ebooks

Reviews for Depresija

Rating: 5 out of 5 stars
5/5

1 rating0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Depresija - Juan Moisés De La Serna

    POGLAVLJE 1. TUGA

    Jedan od problema koji se najčešće mogu primijetiti na konzultacijama vezan je uz emocije, bilo zbog prekomjerne aktivacije, u slučaju stresa i tjeskobe ili zbog inhibicije, u slučaju tuge i depresije.

    Ali ne radi se samo o osobama koje su osjetljivije prema ovim problemima i zbog njih češće odlaze na psihološke savjete, već i od najčešćih problema koji su pretrpljeni, mnogo više od bilo kojeg drugog poremećaja u području mentalnog zdravlja.

    Tuga je stanje u kojem se osoba prestaje osjećati „potpunom ili barem „normalnom, što se smatra jednom od osnovnih emocija, zajedno uz sreću ili strah.

    Puno je razloga koji mogu stvoriti tugu, od gubitka voljene osobe, do ne postizanja željenog cilja, ali je možda najozbiljniji razlog prisutnost bolesti, poglavito ako je neizlječiva ili kronična.

    O odnosu fizičkog i mentalnog zdravlja odavno se prestalo raspravljati. Kada netko trpi fizičke bolesti, to će imati izravan učinak na njegovo stanje duha, a sve to na ostala područja osobe, uključujući i njihov način kako se odnosi prema sebi i drugima.

    Kada se, primjerice, osjećate loše jer patite od kronične bolesti, to može značajno promijeniti vaše stanje duha, čak pacijenta može dovesti do stanja depresije.

    Kada se pojave simptomi depresije, situacija se pogoršava, budući da su učinci koje oni imaju na zdravlje važni, a smanjenjem kvalitete života osobe, stanjem duha i imunološkog sustava, pacijentu se omogućuje ulazak u začarani krug.

    Kada ste loše fizički, lošije se osjećate i psihički, a što su simptomi depresije jači, vaše tijelo će reagirati lošije i zbog toga će, umjesto da mu olakša oporavak, otežavati.

    Posljedice ovog začaranog kruga su pogoršanje simptoma depresije, pogoršanje pacijentove kvalitete života, čineći ga manje tolerantnim prema onome što se događa s njim i s time ima lošiju prognozu, u usporedbi s drugom osobom koja nema ove simptome depresije.

    Otuda proizlazi važnost otkrivanja prvih simptoma depresije kako bi ih se moglo što prije liječiti da se ne bi razviju i dodatno naštet pacijentovu zdravlju. Jedna od poteškoća u tom pogledu je upravo u liječenju, jer je ponekad farmakološko nije u skladu s kroničnom bolešću, tako da će se morati usredotočiti isključivo na psihološku; „Ali koliko ljudi koji pate od kronične bolesti imaju depresiju? "

    Upravo je to odgovor odjela za medicinsku njegu u zajednici, Al Farabi koledž, Rijad, zajedno s psihijatrijskim sestrinstvom za mentalno zdravlje, Fakultetom za njegu, Sveučilištem u Jordanu, Amanom i psihijatrijskim sestrinstvom za mentalno zdravlje, Centar za rak kralja Huseina, Amman, zajedno s koledžom Al Farabi iz Rijada i odjelom za medicinsko kirurško sestrinstvo, koledž sestrinstva, sveučilište King Saud, Riyad (Jordan), za koji su proveli studiju čiji su rezultati objavljeni u znanstveni časopis Psihologija.

    U istraživanju je sudjelovalo osam stotina i šest pacijenata, 45% žena, a ostalo muškarci. Svi su patili od kronične bolesti barem u posljednjih šest mjeseci, bilo da se radi o dijabetesu tipa II, reumatoidnom artritisu, kardiovaskularnim bolestima, raku ili plućnim bolestima.

    Oni koji su već imali povijest bolesti mentalnog zdravlja isključeni su iz studije.

    Korišteno je šest upitnika prevedenih na arapski jezik, višedimenzionalna ljestvica percipirane socijalne potpore za analizu percepcije socijalne potpore pacijenata, inventar za depresiju Beck-a II (BDI-II) za procjenu prisutnosti depresivnih simptoma, mjera psihološkog stresa (PSM) za procjenu razine anksioznosti, COPE inventar za procjenu upravljanja stresom, test orijentacije u životu (LOT-R) za razine optimizma i zadovoljstvo ljestvicom života za razine zadovoljstva vašim životom.

    Rezultati pokazuju da polovica pacijenata s kroničnim bolestima pokazuje depresivne simptome, 27% ih je blago, a 31% umjereno.

    Isto tako, ovi pacijenti pokazuju nisku razinu optimizma u polovici slučajeva, s umjerenom sposobnošću da se nose sa stresom, usprkos tome što imaju visoku razinu zadovoljstva svojim životom, umjerenu razinu stresa i nisku razinu percepcije socijalne potpore.

    Treba imati na umu da su ovi rezultati dobiveni putem upitnika na koji su odgovarali sami pacijenti, stoga su neki rezultati bolji nego što bi se moglo očekivati kao kod životnog zadovoljstva ili razine stresa.

    Jedno od ograničenja studije je upravo populacija koja se analizira, tj. uzeti su u obzir samo pacijenti iz vrlo specifične populacije, poput stanovnika Jordana, jedno mjesto s vrlo posebnom kulturom, religijom i običajima, a s tim u vezi je potrebno provesti nova istraživanja kako bi se provjerilo održavaju li se rezultati i u drugim populacijama.

    Isto tako, okupljanje skupine bolesnika s dijagnozama ozbiljnih bolesti, koji imaju različitu dijagnozu, i s drugačijom prognozom, kao što je dijabetes i rak, moglo je utjecati na rezultate.

    Bilo bi bolje odabrati jednu skupinu kroničnih bolesnika i promatrati njihov broj koji pati od depresivnih simptoma, jer bi informacije dobivene u tom pogledu imale veću ekološku vrijednost.

    Postoji li veza između depresije i ekonomske razine?

    Istraženi su mnogi čimbenici koji bi mogli pogodovati ili zaštititi osobu koja pati od depresije, a ako pati, pomoći mu da ju prevlada.

    Mreža socijalne potpore jedna je od onih koja se na preventivnoj razini smatra temeljnom i pogoduje oporavku, u slučaju pada u depresiju.

    Također je poznato da postoje i druge okolnosti koje mogu pogodovati depresiji, poput ekonomske propasti, afektivnog gubitka, pa čak i gubitka posla, itd.

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1