Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Je můj šéf dítě?: Transakční analýza jako nástroj pro studium a řešení pracovních konfliktů
Je můj šéf dítě?: Transakční analýza jako nástroj pro studium a řešení pracovních konfliktů
Je můj šéf dítě?: Transakční analýza jako nástroj pro studium a řešení pracovních konfliktů
Ebook78 pages57 minutes

Je můj šéf dítě?: Transakční analýza jako nástroj pro studium a řešení pracovních konfliktů

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Proč se lidé v práci chovají určitým způsobem? Jaké jsou jejich motivace? Existuje metodický přístup, který lze použít k zarámování různých postojů a jednání jednotlivců v podnikových organizacích, aby bylo možné je řídit tak, aby se podpořily situace vzájemného prospěchu a synergie? Teoretický model transakční analýzy byl vytvořen proto, aby odpověděl na otázky, jako je tato, tj. aby nabídl operativní aplikaci některých hlavních objevů patřících do dynamické psychologie a souvisejících mechanismů fungování naší psychiky. Tento operační manuál vysvětluje, jak lépe pochopit, jaké motivace vedou lidi k rozhodování v práci, jaké jsou relativní existenční pozice a jak se vyvíjejí konstruktivní či destruktivní hry, které ve firmách nevyhnutelně probíhají. Konečným cílem je poskytnout nejen praktické nástroje pro řešení problematických a nepříjemných situací, ale také skutečný prostředek posílení vlastní kariéry a obecněji řízení lidských zdrojů.
LanguageČeština
Release dateAug 29, 2021
ISBN9791220839952
Je můj šéf dítě?: Transakční analýza jako nástroj pro studium a řešení pracovních konfliktů

Related to Je můj šéf dítě?

Related ebooks

Reviews for Je můj šéf dítě?

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Je můj šéf dítě? - Stefano Calicchio

    Předmluva

    Kolikrát jste narazili na iracionální dětinskost kolegy, přílišnou přísnost šéfa nebo neprozíravost manažera? Pomysleli jste si někdy: Můj šéf nebo kolega je jako dítě? To jsou skutečná klišé, která byste jistě bez problémů obohatili o svůj osobní repertoár; důležitější je však to, že skutečnost nemusí být od právě uvedeného tak vzdálená. Ve skutečnosti existuje proud psychologie, který se rozhodl studovat osobnost jednotlivců a jejich vztah k druhým lidem a postuluje existenci rodiče, dospělého a dítěte v každém z nás. Toto téma se nazývá transakční analýza a bude předmětem této knihy.

    V kontextu, jako je ten současný, charakterizovaném neustálými hospodářskými a sociálními krizemi, mají jejich důsledky regresivní dopad na mnoho podnikových organizací a vytvářejí podmínky pro zvýraznění organizačních poruch a dalších dysfunkčních jevů. Stres, vyhoření, mobbing, demotivace, odborové konflikty, potíže ve spolupráci a nedorozumění se znásobily v důsledku všeobecného nedostatku důvěry v budoucnost a absence společného sociálního projektu.

    V tomto znepokojivém kontextu lze nalézt důležitý lék na rozpad výrobní a sociální struktury v novém zaměření na lidský kapitál a rozvoj vztahových dovedností a schopností spojených se světem práce, oblastí řízení vztahů a vnitřní a vnější komunikace, které charakterizují každý hospodářský subjekt, od malých podniků až po velké organizace.

    V období našich hospodářských dějin, jako je právě popsané, je naléhavě nutné znovu objevit a posílit ty pojmy a postupy, které patří do oblasti vědecké psychologie a které mohou pomoci zvládnout situaci velkých změn, jimž čelíme. Transakční analýza má všechny potřebné vlastnosti, aby podpořila lidi při zvládání dosud zmíněných regresivních účinků ve světě práce, a to prostřednictvím uvědomění si mechanismů jejich rozhodování, stavů ega, které charakterizují různé individuální postoje, a psychologických her, které jsou nevědomě rozehrávány ve stresových situacích.

    Studium transakční analýzy umožňuje lidem lépe pochopit, co je motivuje k určitým rozhodnutím v práci, jaké jsou jejich existenční pozice a jaké konstruktivní či destruktivní hry se ve firmách nevyhnutelně hrají. Život organizací do značné míry závisí na pracovních a osobních rozhodnutích jednotlivců, kteří je tvoří. Teorie, kterou před mnoha lety vypracoval Eric Berne, může jednotlivým pracovníkům pomoci pochopit ostatní a lépe se rozhodovat, vrátit pracovní zkušenosti autentičtější subjektivní a osobní rozměr a také zbavit lidi logiky nevyhnutelnosti, která může charakterizovat každé období krize a změn.

    SLOVNÍČEK POJMŮ

    A = rodič

    B = Dospělý

    C = dítě

    METODOLOGICKÉ ZÁKLADY TRANSAKČNÍ ANALÝZY V PRACOVNÍM KONTEXTU

    Úvod

    Proč se lidé v práci chovají určitým způsobem? Jaké jsou jejich motivace? Existuje metodologický přístup, který lze použít k zarámování různých postojů a jednání jednotlivců v podnikových organizacích, aby bylo možné je řídit tak, aby se podpořily situace vzájemné výhodnosti a synergie? Teoretický model transakční analýzy byl vytvořen proto, aby na takové otázky odpověděl, tj. aby nabídl operativní aplikaci některých hlavních objevů patřících do dynamické psychologie a souvisejících mechanismů fungování naší psychiky.

    Aby se to podařilo, předpokládá tato fascinující oblast studia, že je možné modifikovat naše možnosti porozumění a interakce s druhými lidmi prostřednictvím poznání vlastní existenciální pozice a také prostřednictvím vztahů mezi různými dynamikami v rámci osobnosti: rodič, dospělý a dítě. Tyto tři fáze ega se střídají v přebírání kontroly nad kognitivními stavy jedince v průběhu dne, což dává vzniknout transakční fenomenologii.

    S vědomím tohoto předpokladu je zřejmé, že možnosti zvládnutí mnoha složitých situací, které charakterizují lidské vztahy v moderních organizacích, nezávisí (pouze nebo nutně) na autoritářských schopnostech ovládat druhé, ale spíše na autoritě, která vychází z porozumění sobě samému a schopnosti správně číst situace, v nichž se člověk pohybuje. Právě dodržováním tohoto principu vede transakční analýza lidi ke zvládání nepříjemných pracovních situací, k akceptaci osobních a mezilidských limitů, k uznání potenciálu lidského kapitálu a k realizaci pozitivních vztahů, které jsou schopny se v průběhu času samy pěstovat.

    V souladu s tímto předpokladem (zřeknutí se nadvlády nad partnerem a snahy o získání moci ve prospěch rozvoje emoční inteligence a asertivity) lze uskutečnit účel, pro který se Eric Berne rozhodl vdechnout život subjektu: přimět lidi a organizace, v nichž působí, aby se rozvíjeli na základě vzájemné výměny a posilování.

    S ohledem na výše uvedené předpoklady transakční analýza již prokázala svou schopnost stát se pragmatickým nástrojem pro zvládání a řešení konfliktů, který může využít každý člen podnikové organizace bez ohledu na jeho roli či postavení. Jak bude možné pozorovat v kazuistikách a příkladech uvedených v této výzkumné a rozborové práci, nejlepších výsledků při aplikaci této metodiky bylo vždy dosaženo na skupinové úrovni, a to jak v podnikové oblasti, tak v oblasti terapeutické (kde téma vlastně zažilo své počátky).

    Abychom

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1