Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Кръщението и дарбите на Святия Дух
Кръщението и дарбите на Святия Дух
Кръщението и дарбите на Святия Дух
Ebook387 pages5 hours

Кръщението и дарбите на Святия Дух

Rating: 5 out of 5 stars

5/5

()

Read preview

About this ebook

Деяния на апостолите 1:8

Но ще приемете чудотворна сила, когато дойде върху вас Святият Дух, и ще бъдете свидетели за Мене...

Тук Исус говори на Своите ученици точно преди възнесението Си в небето. Той ги инструктира да не излизат и да не започват да свидетелстват, тъй като все още нямат чудотворната сила на Святия Дух. Тази думите ще са преведени правилно същи и ако кажем така: “свидетели по същия начин, както Аз бях свидетел”.

Исус ходеше навсякъде чрез чудотворната сила на Святия Дух. Той извърши всеки вид чудо, което някога бяха виждали в историята на Израел, както и едно, което юдеите не бяха виждали никога преди – способността да изгонва демони.

LanguageБългарски
Release dateApr 29, 2019
ISBN9780463356647
Кръщението и дарбите на Святия Дух
Author

Stephen Hedges

Stephen Hedges was born into a Jewish family and raised in Kenya (East Africa).Since the turn of the century Stephen Hedges has taught the Hebrew Scriptures (the Old Testament) at an institute in Bulgaria.

Read more from Stephen Hedges

Related to Кръщението и дарбите на Святия Дух

Related ebooks

Reviews for Кръщението и дарбите на Святия Дух

Rating: 5 out of 5 stars
5/5

1 rating0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Кръщението и дарбите на Святия Дух - Stephen Hedges

    Chapter 1

    Първа глава: Кръщението в Святия Дух

    А. Исус - Кръстителят

    В Новия Завет има седем пасажа, в които думите кръщавам и Святият Дух се появяват в един и същи стих. Първите четири се намират в четирите евангелия. Това е много важно само по себе си, защото много малко истории се срещат в четирите евангелия едновременно. Следователно, когато Святият Дух решава да наблегне на някоя история, като я поставя във всяко от четирите евангелия, ние сме задължени да обърнем голямо внимание на тази история.

    1. Матей 3:11 Аз ви кръщавам във 1 вода поради 2 покаяние, а Оня, който иде след мене, е по-силен 3 от мене, комуто не съм достоен да сваля обущата; Той ще ви кръсти в 4 Святия Дух и огън.

    2. Марк 1:8 Аз ви кръщавам във вода, но Той ще ви кръсти в 5 Святия Дух.

    3. Лука 3:16 Йоан отговори на всички, като каза: Аз ви кръщавам във вода, но иде Оня, който е по-силен 6 A от мене, комуто не съм достоен да развържа ремъка на обущата Му; Той ще ви кръсти в 7 Святия Дух и огън.

    4. Йоан 1:33 И аз Го не познах, но Оня, който ме прати да кръщавам във 8 вода, Той ми рече: Онзи, над когото видиш да слиза Духът и да почива върху Него, Той е, който кръщава в 9 Святия Дух.

    Йоан Кръстител беше оня, който бе избран да представи Исус на света, и това е библейският запис на това представяне. Традиционният подход, който повечето от нас биха избрали, ако трябваше да представим Исус на някого, би бил да изнесем една проповед за Неговия безгрешен живот, смъртта Му на кръста, възкресението и поканата за вечен живот. Но когато на Йоан Кръстител му бе поставена задачата да представи Исус на цялото човечество, той избра да Го представи като Оня, който щеше да кръщава в Святия Дух!

    Отговорността да представи Исус като кръстителя бе дадена на Йоан от Бог 10 и доказателството е, че Святият Дух е вдъхновил четиримата писатели на евангелията да запишат същото уводно изявление относно Исус. Това води до заключението, че Йоан е бил прав, представяйки Исус по този начин, и че кръщението в Святия Дух трябва да бъде съществена част от което и да е поучение относно Исус и Неговите цели.

    Важно е да изтъкнем, че дори след тригодишно пътуване с Исус Неговите ученици не знаеха, че Той щеше да умре за техните грехове, да бъде погребан и възкресен. Но те знаеха още от самото начало на тяхната връзка с Него, че Той щеше да бъде Този, който кръщава в Святия Дух.

    Петият пасаж, в който думите кръщавам и Святия Дух се появяват заедно, се намира в Деяния на апостолите:

    Деяния на апостолите 1:5, 8

    1:5 Защото Йоан е кръщавал във вода; а вие ще бъдете кръстени в 11 Святия Дух не след много дни.

    1:8 Но ще приемете чудотворна сила, 12 когато дойде върху вас Святият Дух, и ще бъдете свидетели за Мене...

    Тук Исус говори на Своите ученици точно преди възнесението Си в небето. Той ги инструктира да не излизат и да не започват да свидетелстват, тъй като все още нямат чудотворната сила на Святия Дух. Думите в ст. 8 ще са преведени правилно също и ако кажем така: И вие ще бъдете свидетели като Мен, което означава свидетели по същия начин, както Аз бях свидетел.

    Исус ходеше навсякъде чрез чудотворната сила на Святия Дух. Той извърши всеки вид чудо, което някога бяха виждали в историята на Израел, както и едно, което юдеите не бяха виждали никога преди – способността да изгонва демони. Беше наложително Исусовите ученици да приемат Святия Дух, за да могат да действат по същия начин като Него. Докато Исус беше с учениците Си, те споделяха Неговата чудотворна сила. При Неговото заминаване в небето учениците се нуждаеха от своя лична среща със Святия Дух, за да могат те също да свидетелстват ефективно.

    Важен факт, който трябва да забележим, е, че Исус не започна Своето служение, докато Святият Дух не слезе върху Него. Съществува едно широко разпространено мнение сред някои съвременни християни, че приемането на Святия Дух е директно свързано с новорождението. Исус нямаше нужда от новорождение. И Той със сигурност не получи Святия Дух като външен белег, че се е покаял за някакъв грях! При все това, дори и Той се нуждаеше от чудотворната сила на Святия Дух, за да извърши Своето дело на тази земя.

    В Деяния на апостолите, глава 11 за шести път срещаме двете думи кръщавам и Святия Дух в един и същи пасаж.

    Деяния на апостолите 11:16 Тогава си спомних думата на Господ, как каза: Йоан е кръщавал във вода, а вие ще бъдете кръстени в 13 Святия Дух.

    Петър описва първото изливане на спасение над езичниците. Трябва да си припомним, че преди този момент само юдеите и онези езичници, които са приели юдаизма, получават спасение (етиопският скопец току що се бе завърнал от поклонение в Ерусалим, когато срещна Филип [Деяния 8:26-38], следователно той беше приел юдаизма).

    Въпреки че Корнилий не беше приел юдаизма, той не се покланяше на езически божества. Той живееше в Израел и бе доста добре запознат с някои от събитията, а също и с някои детайли от Тората на Моисей. 14 Това проличава от факта, че Петър казва на Корнилий (Деяния 10:28): Вие знаете колко незаконно е за юдеин да се събира или да дружи с някой, който е от друго племе. Повечето от онези, които наричат себе си християни, вярващи в Библията, не знаят достатъчно добре първите пет книги на еврейските Писания (Тората на Моисей), за да се досетят, че в тези Писания съществува забрана за юдеите да влизат в дом на езичник. 15 Но Петър допусна, че Корнилий знае тази забрана. Спомнете си, че Петър бе приютил за през нощта слугите на Корнилий и ги придружаваше в пътуването от Яфа до Кесария. Петър трябва да е задавал доста въпроси на тези мъже през това време, тъй като молбата към Петър да дойде при Корнилий беше до голяма степен в разрез с всичко, което учениците биха очаквали. Библията казва, че Корнилий се боеше от Бог, редовно се молеше и даваше пари на бедните – нещо, което повечето хора, наричащи себе си християни, не правят често. Корнилий бил посетен от ангел, който му дал името и адреса на Петър и му казал, че Петър ще му каже - на него и на дома му, какво трябва да направят, за да получат повече от Бог. Макар че Корнилий не бе приел юдаизма, той бе това, което юдеите определяха като праведен езичник (в смисъл на не юдеин). Б

    От този разказ става ясно, че Петър е представил Исус на тези хора по същия начин, по който бе го представил Йоан Кръстител - като Този, който кръщава в Святия Дух. Защото те приеха Святия Дух и говориха на чужди езици, така както учениците говореха в деня на Петдесятница.

    Седмият и последен пасаж се намира в I Коринтяни.

    I Коринтяни 12:13 Защото също в 16 един Дух ние всички бяхме кръстени в 17 едно тяло. Било юдеи или гърци, било роби или свободни, и всички от един Дух се напоихме.

    От разглеждането на тези седем пасажа можем да извлечем следните заключения: Първо, направено е директно сравнение между водното кръщение и кръщението в Святия Дух. Във всеки от тези пасажи първо е споменато водното кръщение. Водното кръщение е съзнателен акт от страна на човек, който се е покаял, и е външният израз на вътрешната духовна промяна, която се е случила в човека. По същия начин кръщението в Святия Дух е резултат от съзнателен акт на човека, който се покайва. То е външният белег за членство в тялото Христово (Защото в един Дух ние всички бяхме кръстени в едно тяло). Кръщението в Святия Дух не те прави член на Христовото тяло, но е белег за това, което вече се е случило в твоя дух, по същия начин, както водното кръщение не произвежда покаяние, но е външният белег на покаянието, което вече се е случило в теб.

    Ясно е също, че другата цел на кръщението в Святия Дух е да донесе единство на тялото Христово. Спомнете си, че именно фактът, че Святият Дух бе излян върху езичниците, убеди Петър, че те могат да получат спасение, без първо да приемат закона. Точно свидетелството на Петър за това събитие убеди ранната църква, че езичниците могат да получат спасение. По-късно ние отново ще се спрем на идеята, че кръщението в Святия Дух произвежда единство.

    Този шести от седемте пасажа директно сравнява кръщението в Святия Дух с кръщението във вода, като показва, че кръщението в Святия Дух е точно толкова необходимо, колкото и водното кръщение, а също и че то е еднакво достъпно за всички вярващи.

    Както бе споменато по-рано, водното кръщение е определен акт, който се случва след покаянието. Така също и кръщението в Святия Дух трябва да бъде определен акт, в който вярващият участва активно, акт, който трябва да следва покаянието. Водното кръщение не идва автоматично, когато повярваш, нито кръщението в Святия Дух. Но както водното кръщение е на разположение на всички вярващи по всяко време, така също и кръщението в Святия Дух е на разположение на всички вярващи по всяко време.

    От Йоан, глава 7 е ясно, че Исус очаква от всички онези, които повярват в Него, да приемат Святия Дух.

    Йоан 7:37-39

    37 А в последния ден, великия ден на празника, Исус застана и извика, казвайки: Ако е някой жаден, нека дойде при Мене да пие.

    38 Оня, който вярва в Мене, както казва Писанието: Реки от жива вода ще потекат от утробата му.

    39 А това каза за Духа, който вярващите в Него щяха да приемат; защото Духът още не бе даден, понеже Исус още не бе се прославил.

    Когато този пасаж се разглежда в светлината на изявленията, направени от Йоан Кръстител относно служението на Исус, става ясно, че Исус говори за кръщението в Святия Дух. Исус казва, че от тези, които получат Духа, ще текат реки от жива вода. Следователно една цел на кръщението в Святия Дух е човек да бъде толкова пълен с чудотворната сила на Бог, че да стане извор на живот за другите. Святият Дух дава на вярващия чудотворната сила да се покори на последните заповеди на Исус:

    Марк 16:17-18

    17 И тия знамения ще последват повярвалите в Моето име:

    бесове ще изгонват;

    нови езици ще говорят (γλωσσαις);

    18 Змии ще хващат;

    а ако изпият нещо смъртоносно, то никак няма да ги повреди;

    на болни ще възлагат ръце и те ще оздравяват.

    Исус очакваше Неговите ученици да: изцеляват болни, да очистват прокажени, да възкресяват мъртви и да изгонват демони. 18

    Думите, които Исус говори в Йоан 7:37-39, бяха изговорени на празника Сукхот. 19 Това е едноседмичен празник, при който всички юдеи трябва да живеят във временни жилища, напомнящи ни за годините, прекарани в пустинята. В През този четиридесетгодишен период ние бяхме снабдявани по чуден начин с всичката храна и вода, от които се нуждаехме. Дрехите ни не овехтяха и обувките ни не се износиха. Ние имахме ежедневно снабдяване с храна, вода, здраве и защита. По време на пребиваването ни в пустинята канарата ни следваше, снабдявайки ни с вода. Какво чудо е това! Една канара, която може да снабди с вода 2.5 милиона души и всичките им стада - това са поне 20 милиона литра вода всеки ден. И все пак тази канара ни следваше навсякъде, където и да отидехме в пустинята, в продължение на тридесет и осем години. И ние казваме, че водата, която течеше от тази канара, бе жива вода. Тя не ни изостави, докато не влязохме в култивираната земя на Моав. В последния ден на празника Сукхот (след една седмица, прекарана в ядене и пиене и припомняне за чудотворната вода от канарата) Исус се изправя и предлага жива вода, която ще тече от Него. Съвсем ясно за юдеите на този празник Исус идентифицираше Себе Си с тази канара и с чудотворното снабдяване, в което живяхме в пустинята.

    В заключение: Ние виждаме, че кръщението в Святия Дух е опитност, която се очаква да бъде преживяна от всички вярващи. То е точно толкова на наше разположение и толкова необходимо, колкото и водното кръщение. Така също, подобно на водното кръщение то е преживяване, идващо след покаянието и се получава като резултат от акт на нашата воля. Кръщението в Святия Дух е чудотворната сила, която ни позволява да изпълним заповедите на Исус. То е това, което ни позволява да бъдем същия извор на живот за другите, както беше Исус. Накрая кръщението в Святия Дух е сравнено със снабдяването на Бог, което поддържаше и благославяше юдеите по време на пътуването им през пустинята.

    глава 1А<върнете се обратно>

    Б. Как да получим

    Лука 11:9-13

    9 И-Аз ви казвам: Искайте и-ще-ви-се-даде; търсете и-ще намерите; хлопайте и-ще-ви-се-отвори.

    10 Защото всеки, който иска, получава; който търси, намира; и на онзи, който хлопа, ще-се-отвори.

    11 Ако син ти поиска хляб от теб, който-си баща, ще-му-дадеш ли камък? Ако поиска риба, ще-му-дадеш ли змия?

    12 Или ако-поиска яйце, ще-му-дадеш ли скорпион?

    13 И тъй, ако вие, които сте зли, знаете да давате блага на чадата си, колко повече небесният Отец ще даде Святия Дух на-ония-които искат от Него?

    В тези стихове се забелязват две неща: Първо, трябва да искаш добрия дар, който твоят небесен Баща има за теб. Второ, ако не поискаш Святия Дух, няма да Го получиш. Интересно е да отбележим, че Исус сравнява Святия Дух с хляба, рибата и яйцето. Тези три продукта са обичайната храна на юдеите в дните на Исус, затова би било много странно едно дете да си ги иска. Хлябът се включва във всяко хранене. Дори днес религиозните юдеи смятат за необходимо да имат хляб при всяко ядене. Рибата била в изобилие - била е обичайна част от храната на юдеите по времето на Исус. Спомнете си, че много от учениците първоначално бяха рибари и в евангелията има много разкази за риба, риболов и рибари. Най-накрая всеки, който е израснал в аграрно общество, ще потвърди, че на масата винаги е имало пилешко месо и яйца. Но това, което Исус казва тук, е, че е немислимо за един баща да допусне детето му да остане без тези неща. Те са основни и съществени в обичайната диета. Все пак ние трябва да искаме от Отец да ни даде Святия Дух, който е точно толкова основен и съществен за нашата духовна храна, колкото са хлябът, рибата и яйцата.

    Деяния на апостолите 2:2 И внезапно от небето настана звукът от фученето на мощен и стремителен дух и изпълни цялата къща, където седяха.

    Трябва да си припомним, че учениците говореха иврит. На иврит думата за дух е ruah, 20 която също е и дума за вятър и дъх. И тъй, когато чуха този звук от небето, макар да чуваха звука на вятър, думата, за която си помислиха, означаваше едновременно вятър, дух, дъх. Г И така те чуха звука на вятъра-дъха-духа да идва от небето. Цялата атмосфера на стаята бе изпълнена. Те бяха потопени в свръхестествената мощ и присъствие на Бог.

    Деяния на апостолите 8:14-17

    14 Когато апостолите, които бяха в Ерусалим, чуха, че Самария приела словото 21 на Бог, изпратиха им Петър и Йоан,

    15 които, като-пристигнаха, помолиха се за тях, за да-приемат Святия Дух.

    16 Защото Той не беше слязъл още ни на един от тях; а само бяха кръстени в Исус Христовото име.

    17 Тогава те-положиха ръцете си на тях и те-приеха Святия Дух.

    Забележете изречението в стих 16: Защото (Духът) не беше слязъл още на ни един от тях. Приемането на Святия Дух бе директно свързано със слизането на Духа върху тях. Тази формулировка е използвана също и в други пасажи за хора, които приемат Святия Дух. Илюстрацията е тясно свързана с представата за хора, стоящи под водопад. Ако се отворят небесните прозорци и върху теб се излее цял потоп от вода, ти ще бъдеш напълно кръстен в тази вода. По същия начин, когато небесните прозорци се отворят и Духът се излее върху теб, тогава ти си кръстен в Духа.

    Деяния на апостолите 10:44-46

    44 Докато Петър още говореше тия думи, 22 Святият Дух слезе на всички, които слушаха словото. 23

    45 И обрязаните вярващи, дошли с Петър, се смаяха, загдето дарът 24 на Святия Дух се изля и на езичниците,

    46 защото ги чуваха да говорят чужди езици. И тогава, величаейки Бог, Петър отвърна...

    Важно е винаги да помним, че кръщението в Святия Дух и последващото го говорене на чужди езици са безплатен дар от Бог. Тъй като това е дар, ти не можеш да го заработиш или заслужиш. Не трябва да работиш за този дар, като постиш или като се опитваш да станеш по-добър по някакъв начин. Всъщност, ако се опитваш да заработиш даровете на Бог чрез човешки усилия, няма да ги получиш. Не съществува праведен акт или действие, което да доведе до приемането на кръщението и дарбите на Святия Дух. Ти просто не можеш да си заслужиш нещо, което е дар.

    В стих 45 виждаме мисъл, която беше изразена в Деяния 8.16. Святият Дух бе излян върху тях, така както водата се излива от небето. Тъй като Святият Дух е също и Святият Дъх и Святият Вятър, когато Той изпълни атмосферата на стаята, ако някой е вътре, ще бъде потопен в Духа (спомнете си, че се използва една и съща дума и на иврит, и на гръцки). 25 Следователно това, което става, е свръхестествено изливане на Святия Дух над вярващия, потапяйки вярващия така, както се потапяме във вода, но с две изключения: първо, при водното кръщение потапяме нозете си и после главата, а при кръщението в Святия Дух потапяме главата си, а после нозете си. Второ, вместо да се кръщаваме във вода, ние сме кръстени в Духа и силата на Бог.

    И така, първо трябва да поискаме да получим Духа и след това трябва да бъдем потопени в Духа. Третата стъпка е да пием от Духа.

    Погледнете отново в Йоан 7:37 А в последния, великия ден на празника, Исус застана и извика, казвайки: Ако е някой жаден, нека да дойде при Мене и да пие.

    Трябва да има желание (жажда) за повече от това, което вече имаш. Онези, които са удовлетворени, не са жадни за повече от Бог. Но ако ти си жаден, тогава когато атмосферата около теб е изпълнена с Духа (Дъха), трябва само да вдишаш и Дъхът на Бог влиза в теб и те изпълва догоре. Жадният трябва да пие от Духа. Исус каза: Елате при Мене и пийте. Когато жадните са пълни догоре, тогава могат да прелеят и да станат река, която разлива от чудотворната сила на Бог за хората около тях. Когато получим кръщението в Святия Дух, ние се превръщаме от хора в нужда, в хора, които са източник на благословение за онези, които са около нас. И така, едно свръхестествено вливане води до свръхестествено изливане. Естеството на посятото в нас семе определя естеството на дървото, което ще израсте. Ако посятото в нас семе е свръхестествено, то дървото, което расте в нас, също е свръхестествено.

    I Коринтяни 12:13 Защото също в един Дух ние всички бяхме кръстени в едно тяло. Било юдеи или гърци, било роби или свободни, и всички от един Дух се напоихме.

    Както бе казано и преди, кръщението в Святия Дух произвежда единство сред вярващите. Забележете думите и всички от един Дух се напоихме. Този процес на пиене трябва да се разгледа от две страни. Първо, ние трябва да приемем Святия Дух, като се напоим с Него. Второ, ние не трябва да пропускаме факта, че всички пием от един и същи източник, който е Святият Дух. Тъй като източникът е същият, резултатът ще бъде единство. Това е така, защото каквото поемем в нас, то се превръща в извор на реката, която потича от нас. Значи всички онези, които са кръстени в Святия Дух, не могат да пренебрегнат факта, че са част от тяло от вярващи, които са пили от същото това питие. Следователно кръщението в Святия Дух е източник на единство в живота на тялото Христово.

    Четвъртата и последна стъпка е изливането (приливането).

    Деяния на апостолите 2:4 И те всички се изпълниха със Святия Дух и почнаха да говорят чужди езици според както Духът им даваше способност да говорят.

    Исус поиска от Отец да изпрати Святия Дух. Отец изпрати Святия Дух. Святият Дух изпълни стаята. Учениците вдишаха Святия Дух. Тогава те започнаха да говорят. Святият Дух не говореше; те започнаха да говорят. За да пиеш, трябва да спреш да се молиш. Не може да говориш и да пиеш едновременно. Следователно не можеш едновременно да се молиш и да пиеш от Святия Дух. За да говорят на чужди езици, учениците трябваше да спрат да говорят на иврит. Не можеш да говориш едновременно на два езика. Толкова често, когато хората достигнат до този момент, те просто продължават да се молят и забравят да спрат и да пият. Или след като са пили, се връщат към молитвата на родния си език и после не могат да разберат защо не говорят на чужд език. Но никой не може да говори едновременно на два езика. Затова трябва да спреш да се молиш и да спреш да говориш на родния си език, за да можеш да заговориш на чужд език.

    Накрая, често пъти хората просто си седят със затворена уста и чакат Святият Дух да започне да говори. Но Святият Дух няма да свърши твоята работа вместо теб; отговорността да говориш е твоя. За първи път в живота си ти няма да говориш от своя ум, но от най-вътрешното си естество, където живее духът. Духът на човека не пребивава в твоята глава, но в областта на корема ти.

    глава 1B<върнете се обратно>

    В. Цели на кръщението в Святия Дух

    Евреи 6:4-6а

    4 Защото е невъзможно за тия, които веднъж са били просветени и са вкусили от небесния дар, и са станали партньори на Святия Дух,

    5 и са вкусили от словото 26 на Бог и чудотворната-сила 27 на бъдещия век, 28

    6а ако те паднат, да се обновят отново.

    Когато ти станеш партньор със Святия Дух, тогава си вкусил от Словото на Бог и от чудотворната сила на бъдещия век. В идещия месиански век ние ще бъдем славната и неопетнена невяста на Господ и ще царуваме заедно с Месия над цялото творение. Кръщението в Святия Дух ни дава само бегла представа за този бъдещ век, когато ще бъдем призовани да живеем и функционираме в цялата сила и авторитет на самия Бог. Когато приемаме кръщението в Святия Дух, ние влизаме в свръхестествения свят и по такъв начин ставаме нормални вярващи в новозаветния смисъл за нормален.

    В Новия Завет ние се сблъскваме разказ след разказ с изцеления, чудеса, освобождения от демони и очистване на заболелите. Има много разкази за други форми на божествена намеса в живота на вярващите и чрез живота на вярващите.

    Разказът за живота на новозаветната църква, както е записан в книгата Деяния на апостолите, ни показва, че по това време чудесата са били често срещано явление. Глава след глава свидетелстват за този факт. В края на тази книга има приложение, което изброява чудотворното съдържание на всяка една глава на книгата Деяния на апостолите.

    В отрязъка от време, който обхваща книгата Деяния на апостолите, ние виждаме безброй изцелени хора, безчет чудеса. Специални-чудеса и дори мега-чудеса се случват по всяко време. Имаше пророчества, слово на мъдрост, слово на знание, слово на вяра, разпознавания на духове, или, казано накратко, всичките девет дарби на Святия Дух бяха в действие. Накрая ние виждаме, че последната глава беше точно толкова чудотворна, колкото и първата.

    Всичките тези неща са ни дадени само като привкус на чудотворната сила, която ще упражняваме в бъдещия Месиански век, което е и първата цел, поради която ни е дадено кръщението в Святия Дух .

    Втората цел, поради която ни е дадено кръщението в Святия Дух, се намира в думите на Исус, записани в:

    Деяния 1:8 Но ще приемете чудотворна-сила, 29 когато дойде върху вас Святият Дух, и ще бъдете свидетели за Мене.

    Матей 10:7-8

    7 И като отивате, проповядвайте, казвайки: Небесното царство наближи.

    8 Болни изцелявайте, мъртви възкресявайте, прокажени 30 очиствайте, бесове изгонвайте; даром сте приели, даром давайте.

    Предназначението на кръщението в Святия Дух е да ни превърне в чудотворни свидетели за Исус като Месията.

    Макар че Деяния 1:8 казва: Вие ще бъдете Мои свидетели, то също може да се преведе така вие ще бъдете свидетели за Мене. Исус свидетелстваше на хората на дело и с поучения. Той ходеше навсякъде, като вършеше чудеса, изцеления, очиствания, изгонване на демони и поучаваше хората. Неговото желание е ние да бъдем свидетели за Него, като вършим същите неща, които Той вършеше. Той иска от нас да свидетелстваме по същия начин, по който Той свидетелстваше. И тъй, когато Святият Дух дойде, Той ни дава вършещата-чудеса-сила (чудодейната сила), за да бъдем ефективни свидетели.

    Третата цел на кръщението в Святия Дух е способността да се молим ефективно.

    Ефесяни 6:10, 13-20

    10 …постоянно бъдете в чудотворната-сила 31 в Господ и в изявената сила 32 и Неговото действие.

    13 Затова вземете Божието все-оръжие, за да можете да-противостоите в злия ден, и като надвиете на всичко, да устоите.

    14 Стойте, прочие, препасани с истина през кръста си и облечени в правдата за бронен нагръдник,

    15 и обуйте нозете си с подготовката на благовестието на мира.

    16 А освен всичко това

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1