Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Co znamená stát se pastýřem
Co znamená stát se pastýřem
Co znamená stát se pastýřem
Ebook142 pages1 hour

Co znamená stát se pastýřem

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Když uslyšíte slovo „pastýř“, napadne vás je jediné - ovečky! Ovečky jsou tvorové, kteří pastýře potřebují a závisí na nich. Pastýř je jejich milujícím a starostlivým průvodcem. V Bibli k nám Bůh odkazuje jako k ovečkám Boží pastviny.
I Ježíš řekl svému učedníkovi Petrovi, aby krmil Jeho ovce a prokázal tak svou lásku ke Spasiteli. Být pastýřem je skvělá práce. Být povolán Bohem, stát se součástí Jeho pracovní síly a starat se o ovečky, je veliká čest.
V této knize nás Dag Heward-Mills zve a naléhá na nás, abychom se připojili k této velké činnosti a ukazuje nám, jak na to. Nedovolte, abyste z této krásné pastýřské práce byli vynecháni!

LanguageČeština
Release dateJun 14, 2018
ISBN9781641349888
Co znamená stát se pastýřem
Author

Dag Heward-Mills

Bishop Dag Heward-Mills is a medical doctor by profession and the founder of the United Denominations Originating from the Lighthouse Group of Churches (UD-OLGC). The UD-OLGC comprises over three thousand churches pastored by seasoned ministers, groomed and trained in-house. Bishop Dag Heward-Mills oversees this charismatic group of denominations, which operates in over 90 different countries in Africa, Asia, Europe, the Caribbean, Australia, and North and South America. With a ministry spanning over thirty years, Dag Heward-Mills has authored several books with bestsellers including ‘The Art of Leadership’, ‘Loyalty and Disloyalty’, and ‘The Mega Church’. He is considered to be the largest publishing author in Africa, having had his books translated into over 52 languages with more than 40 million copies in print.

Related to Co znamená stát se pastýřem

Related ebooks

Reviews for Co znamená stát se pastýřem

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Co znamená stát se pastýřem - Dag Heward-Mills

    Kapitola 1

    Kdo je to pastýř?

    Když viděl zástupy, bylo mu jich líto, protože byli vysílení a SKLESLÍ jako ovce BEZ PASTÝŘE.

    Matouš 9,36

    S

    definicí pastýře si nemusíme lámat hlavu. Pastýř je pečující a milující průvodce ovcí. Pastýř je člověk Bohem povolaný, aby se staral o ovce.

    V Bibli je Boží lid nazván ovcemi a Bůh pověřuje muže, které nazývá pastýři, aby se o tyto ovce starali. Pro Boha nejsme snůška hadů, ještěrů, koček a psů. Ne! Jsme pro něj skupina ovcí, které potřebují lásku, péči a vedení.

    Přistupte, klaňme se, klekněme, skloňme kolena před Hospodinem, který nás učinil. On je náš Bůh, MY LID, JEJŽ ON PASE, OVCE, JEŽ VODÍ SVOU RUKOU...

    Žalm 95,6-7

    Tuto knihu píšu proto, že pevně věřím, že se mnozí mohou připojit a pečovat o Boží ovce. Je na čase povstat a připojit se k velkému dílu starosti o Boží ovce. Být pastýřem je jedna z nejúžasnějších věcí všech dob, protože náš Pán lidi miluje a jsou pro něj jako ovečky, o které je potřeba pečovat a které je třeba vést. Být pastýřem je úžasná práce. Proto to dostal za úkol apoštol Petr, hlava církve. Vzpomeňte si! Ježíš řekl Petrovi, aby dokázal svou lásku tím, že bude pást a pečovat o Jeho ovce. Petře, miluješ mě? Jestli mě miluješ, pas mé ovce!

    Když pojedli, zeptal se Ježíš Šimona Petra: „Šimone, synu Janův, miluješ mne víc než ti zde? Odpověděl mu: „Ano, Pane, ty víš, že tě mám rád. Řekl mu: „Pas mé beránky!"

    Zeptal se ho podruhé: „Šimone, synu Janův, miluješ mne? Odpověděl: „Ano, Pane, ty víš, že tě mám rád. Řekl mu: „Buď pastýřem mých ovcí!"

    Zeptal se ho potřetí: „Šimone, synu Janův, máš mne rád? Petr se zarmoutil nad tím, že se ho potřetí zeptal, má-li ho rád. Odpověděl mu: „Pane, ty víš všecko, ty víš také, že tě mám rád. Ježíš mu řekl: „Pas mé ovce!

    Jan 21,15-17

    V církvi jsou dvě skupiny lidí – pastýři a ovce. Jste buď pastýř, nebo ovce. Pastýř je v zásadě pastor. Ano, v mnoha jazycích nejsou pro „pastýře a „pastora dvě odlišná slova. To stejné slovo, které se používá pro pastýře, se také používá k označení pastora. Dávám přednost slovu pastýř, protože napomáhá pochopení toho, co ta práce obnáší. Dávám přednost používání slova „pastýř", protože se jedná o jasnější definici toho, kdo to pastor skutečně je. Jste-li pastýřem, musíte vnímat lidi jako ovce a jednat tak s nimi.

    Existuje mnoho zvláštních výkladů slova „pastor a každý má svou vlastní představu o tom, kým by měl pastor být a co by měl dělat. Když ale řeknete, že jste pastýř, je hned jasné, že vaší prací je starost o ovce. Je zřejmé, že se není možno starat o lidi, kteří postrádají vlastnosti ovcí a nedají se vést ani provádět, vyučovat natož o ně pečovat. V anglickém jazyce se slovo pastor velice často používá ve významu „muž Boží nebo Boží zástupce. Kvůli toho jsou proroci, apoštolové, jáhnové a skoro všichni Boží zástupci nazýváni „pastory". Pastýř je zvláštní druh pracovníka, jenž má čas o ovce pečovat, milovat je, krmit a shromažďovat.

    Všimněte si, že ve verších výše byly ovce skleslé, protože byly bez pastýře. Ovce nejsou skleslé, protože jsou bez proroka. Ovce nejsou skleslé, protože jsou bez evangelizátora nebo jáhna. Ovce jsou skleslé, protože jsou bez pastýře. Pevně věřím, že mnozí jsou povoláni k pastýřské službě. Mnozí jsou schopni dát svou lásku, čas i energii, aby se starali o někoho jiného. Vím to, protože z většiny lidí se stanou matky a otcové. Mají přirozenou schopnost pečovat o své děti. Pastýřská služba obnáší tolik lásky, péče a doprovázení, že ovce nakonec své pastýře nazývají otci. Povstane-li někdo s pomazáním pastýře, shromáždí se kolem něj lidé, protože každý potřebuje lásku, péči a vedení.

    Naučte se používat slovo „pastýř", mluvíte-li o lidech, kteří pečují o Boží lid a pasou jej. Vždyť jimi skutečně jsou. Mluvíte-li o sobě jako o pastýři, pomáhá vám to soustředit se na svou práci pastýře. Dnešní situace je taková, že mnozí z těch, kteří mají o ovce pečovat, milovat je a doprovázet, se stali lidmi světskými, kteří se více než do církve hodí na univerzitu.

    Kdybyste v bance za stolem viděli sedět pastýře, hned byste se ho zeptali: „Kde jsi nechal své kozy a ovce? Co se jim děje? Kdo o ně pečuje?" Dnešní situace je taková, že mnoho pastýřů opustilo své kozy a ovce a jsou na tzv. trhu, kde se věnují něčemu úplně jinému, než je pastýřská služba. Pohrdli ctí, jež se jim dostalo, a sice pečovat o Boží lid a pást jej. Nevyhazujte tuto knihu. Pastýřská služba je velice důležitým úkolem. Je to Boží dílo. Berte ji vážně. Můžete se stát pastýřem a pečovat o Boží děti. I vy můžete pro Boha něco udělat!

    Byl čas přijímat, ale nyní nastává čas dávat! Byl čas být vyučováni, ale nyní nastává čas učit! Byl čas být někým veden, ale nyní nastává čas vést jiné! Odevzdejte se tohoto vznešeného díla pastýřské služby lásky, péče a vyučování lidí. Je to čest. I když jste laik, můžete se stát pastýřem. Mnoho laiků působí ve službě. Můžete být jedním z těch tisíců laiků poctěných službou Bohu jako pastýři.

    Jste-li ve službě na plný úvazek, uvažujte o sobě spíše jako o pastýři, než o Božím muži. Pomůže vám to lépe pochopit své povolání. Plujte v proudu Božích darů lásky, péče, doprovázení a vyučování a budete pastýřem Božího lidu. Nezapomeňte, že Ježíš své ovce velice miluje. Zemřel za nás. Musí mu na nás vroucně záležet! Kdokoliv, kdo se stará o Boží ovce se pohybuje přímo do Boží lásky, protože Ježíš tyto ovce miluje a zemřel pro ně.

    Kapitola 2

    Proč se můžete stát pastýřem

    V

    této kapitole vám chci ukázat, proč si myslím, že můžete být pastýřem. Odůvodním to mnohými verši Písma. Věřím, že v určitém bodu vašeho křesťanského růstu budete moci být pastýřem - aspoň na určité úrovni. Bible z různých úhlů učí o vás jako o plodných ve službě. Slovo nás také učí, že „mnoho nikoliv „málo je povolaných do služby.

    A toto jsou jeho dary: jedny povolal za apoštoly, jiné za proroky, jiné za zvěstovatele evangelia, jiné za pastýře [poimen] a učitele, aby své vyvolené dokonale připravil k dílu služby – k budování Kristova těla,

    Efezským 4,11-12

    Obvykle používaný anglický překlad těchto veršů vede k následujícímu výkladu. Bůh dal zvláštní úřady ve službě církvi ze třech hlavních důvodů:

    1.      Aby skrze ně své vyvolené dokonale připravil.

    2.      Aby plnili díl služby. (Rozuměj ti ve zvláštních úřadech.)

    3.      Aby budovali Kristovo tělo.

    To je sice pravda. Ale musíme si být vědomi toho, že tento poněkud nešťastný výklad, je způsobem tím, že byla do textu, jak už se někdy stává, přidána interpunkce navíc. Když potom z Efezských 4,12 odstraníme čárky, dojdeme k úplně jinému vyznění, které je, jak věřím, přesnější. Po odstranění interpunkčních znamének v daném verši získáme text se stejným vyzněním jako v případě Českého ekumenického překladu:

    A toto jsou jeho dary: jedny povolal za apoštoly, jiné za proroky, jiné za zvěstovatele evangelia, jiné za pastýře [poimen] a učitele, aby své vyvolené dokonale připravil k dílu služby – k budování Kristova těla...

    Efezským 4,11-12

    I bez úprav v češtině text říká, že Bůh daroval apoštoly, proroky, zvěstovatele evangelia, pastýře a učitele: „...aby své vyvolené dokonale připravil k dílu služby."

    Jinými slovy jsou tyto zvláštní úřady ve službě darovány proto, aby dokonale připravily všechny vyvolené (obyčejné svaté = věřící) k tomu, aby pracovali ve službě. Co to znamená? To jednoduše znamená, že všichni vyvolení, tedy každý svatý, rozuměj věřící, může pracovat ve službě. Také to znamená, že práce ve službě není výhradní pole působnosti jistých apoštolů a učitelů.

    Pastýři mohou uspokojivě naplnit velkou porci služby.

    Když vykládáme Efezským 4,11-12 tímto způsobem, převádíme tím zodpovědnost z několika zvláštních lidí na každého z nás. Musí to být takto, protože Bible říká, že mnoho je povolaných!

    Bůh nikdy nepovolal málo lidí, aby konali jeho dílo. Bůh vždy povolává mnohem více lidí, než odpoví.

    Kdybyste byli na místě Boha a měli byste obrovský úkol – spasit celý svět, povolali byste a vyslali jen málo lidí? Samozřejmě že ne! Povolali a vyslali byste co nejvíce lidí by bylo možné. Bohužel málo lidí odpovídá na povolání, tudíž jen málo je nakonec vyvoleno k práci na vinici.

    Je povolání vážně tak mysteriózní?

    Udělali jsme si z Božího povolání jakousi mystickou zkušenost, při které slyšíte hlasy, máte vize a jiné velkolepé duchovní zážitky. To je mylné zobecňování. Mnoho je „povolaných, ale mnoho lidí nespatří vizi Ježíše. Písmo nás učí, že jsme „povoláni ke svatosti.

    Všem vám v Římě, kdo jste Bohem milováni a POVOLÁNI KE SVATOSTI...

    Římanům 1,7

    ...církvi Boží v Korintu, posvěceným v Kristu Ježíši, POVOLANÝM SVATÝM...

    1. Korintským 1,2

    Podle Efezských 4,12 jsou to právě vyvolení, tedy svatí, od kterých se očekává práce. Teď buďme upřímní. Kolik z nás při našem povolání ke svatosti slyšelo nadpřirozené hlasy? Kolik z nás bylo hromem a bleskem zastrašeno ke spáse? Kolik z nás spadlo z koně po cestě do Damašku? Velmi málo křesťanů zažilo Boží povolání takto dramaticky.

    To ovšem neznamená, že nejsme povoláni k tomu být křesťany.

    Všichni znovuzrození křesťané byli nadpřirozeně povoláni k životu svatosti. Nemusí to být velkolepé, ale vždy je to jistě nadpřirozené. Říkáte-li si křesťané, pak jste byli povoláni, a na toto povolání jste odpověděli. Oznamuji vám, že bez toho, abyste to věděli, jste vlastně slyšeli a vyslyšeli nadpozemské

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1