Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Pupy ogonki i kuperki
Pupy ogonki i kuperki
Pupy ogonki i kuperki
Ebook100 pages27 minutes

Pupy ogonki i kuperki

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

PUPY OGONKI i KUPERKI to znakomita popularnonaukowa książka, w której każdy - zarówno mały jak i duży czytelnik - odkryje nieznane i ekscytującego fakty ze świata przyrody!

Przeczytaj o fascynujących tajemnicach ukrytych w pupach zwierząt! Czy hipopotam ma naprawdę tam helikopterek a pingwin armatę? Dlaczego pawian ma czerwony zadek, a tasiemiec nie ma go wcale? Czemu psy stale się obwąchują, a koty ciągle się myją? Znajdziesz tu trzydzieści niezwykłych historii o zadkach, ogonkach i kuperkach. To prawdziwa kopalnia wiedzy i przyrodniczych ciekawostek!

Tak naprawdę to, co najczęściej widzę w lesie, to właśnie pupa uciekającego zwierzaka. A ta fascynuje zarówno dzieciaki, jak i mnie. Książka Mikołaja Golachowskiego, znakomitego przyrodnika i mojego przyjaciela, to kapitalna opowieść właśnie o tym, co zwierzątka mają z tyłu. Polecam!
Adam Wajrak

Główna nagroda w kategorii „Audiobook” w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku (organizowany przez Komitet Ochrony Praw Dziecka).

Mikołaj Golachowski jest doktorem nauk przyrodniczych, podróżnikiem, przyrodnikiem, ekologiem, tłumaczem oraz przewodnikiem turystycznym w rejonach polarnych (w Polsce tylko on jeden ma taką pracę). Kiedy nie siedzi wśród śniegów i lodów, mieszka w Warszawie. Pisze wówczas o zwierzętach i ochronie przyrody (wydał m.in. książkę podróżniczą pt. „Czochrałem antarktycznego słonia” Wyd. Marginesy 2016). Zajmuje się też swoimi kotami, żółwiem i córeczką.

Mroux (Maria Bulikowska) ilustruje książki i pisma nie tylko dla dzieci, prowadzi warsztaty z wykonywania kolaży. W wolnym czasie trenuje capoeirę. Autorka MAŁEJ KSIĄŻKI O GWARZE WARSZAWSKIEJ oraz jej kontynuacji JAK BUM CYK CYK! POWIEDZONKA WARSZAWSKIE. Ilustrowała też kolejną książkę Mikołaja Golachowskiego o gębach zwierząt. Prowadzi popularny profil na instagramie @mroux.jpg 

SPIS TREŚCI:
1. Wstęp
2. Żuk Bombardier – Wybuchowe bąki
3. Hipopotam – Helikopter w zadku
4. Śledź – Śledzenie baczków
5. Niedźwiedź polarny – Tłusta pupa króla
6. Pingwin – Armata w zadku
7. Wombat – Najtwardsza pupa na świecie
8. Pies – Uśmiechnięty zadek
9. Kot – Lśniący tyłeczek
10. Pantofelek – Jak żyć... bez pupy?
11. Wikłacz – Uwikłani w zaloty
12. Jętka – Oddycha pupa
13. Kaczka – Jak kuper z kuprem
14. Paw – Najsłynniejszy ogon świata
15. Orka – Turbo ogon
16. Jaszczurka – Ogon na odczepnego
17. Kangur – Równoważnia w pupie
18. Osa – Zabójcza broń w pupie
19. Pająk – Drżący zadek
20. Konik morski – Zakręcony tyłeczek
21. Żaba – Znikający ogonek
22. Sarna – Talerz na pupie
23. Rys – Pędzelek w ogonie
24. Skorpion – Auć! Kolec w pupie
25. Skorek – Szczypiący zadek
26. Tasiemiec – A po co mi pupa?
27. Wąż – Pazurki w pupie
28. Skunks – Król śmierdzieli
29. Pawian – Kuzyn z czerwoną pupą
30. Czepiak – Ręka na pupie
31. Świetlik – Pupoświecenie
LanguageJęzyk polski
PublisherBABARYBA
Release dateJan 18, 2024
ISBN9788362965984

Related to Pupy ogonki i kuperki

Related ebooks

Reviews for Pupy ogonki i kuperki

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Pupy ogonki i kuperki - Mikolaj Golachowski

    Każde zwie­rzątko ma co naj­mniej dwa końce. Z przodu: pysk, dziób, szczę­ko­czułki, a z tyłu… pupę! I wła­śnie ta pupa jest czę­sto bar­dziej fascy­nu­jąca niż mor­deczka zwie­rzaka. Oczy­wi­ście, pupę mamy wszy­scy, ale chyba nie zawsze poświę­camy jej należną uwagę.

    Czas to zmie­nić!

    Są na tym świe­cie pupy, o któ­rych nie śniło się filo­zo­fom! Bo któż mógłby wymy­ślić pan­cerny tyłek austra­lij­skiego wom­bata? Albo alche­miczną pra­cow­nię, którą ma w pupie żuk bom­bar­dier? Jeśli dodamy do tego jesz­cze fan­ta­zyjne ogony, to okaże się, że przy­roda w pupach zwie­rzą­tek ukryła wiele fascy­nu­ją­cych zja­wisk i tajem­nic!

    Poznajmy więc zwie­rzaki od pupy strony!

    ŻUK

    BOM­BAR­DIER

    Wybu­chowe bąki

    Wypusz­cza­nie zja­dli­wych gazów z pupy to nic spe­cjal­nego – każdy to potrafi! Ale nie­które zwie­rzęta osią­gnęły w tej dzie­dzi­nie olim­pij­skie mistrzo­stwo. Wśród owa­dów bez wąt­pie­nia takim mistrzem jest żuk bom­bar­dier. Jego pra­wi­dłowa nazwa to strzel bom­bar­dier albo strzel kano­nier, bo jak praw­dziwy kano­nier strzela do wroga z pupy jak z armaty.

    To praw­dziwy czar­no­księż­nik, w któ­rego pupie znaj­duje się tajne labo­ra­to­rium. Jest tam kilka kom­nat oto­czo­nych gru­bymi murami. Są one bar­dzo małe, bo nasz żuk mie­rzy zale­d­wie jeden cen­ty­metr. W jed­nej z komór jego odwłoka (tak nazywa się pupa każ­dego owada) maga­zy­no­wane są dwa różne płyny.

    Kiedy do bom­bar­diera zbliża się wróg, taki jak żaba, pająk czy stado mró­wek, dwa płyny prze­do­stają się do dru­giej komory, gdzie doda­wany jest trzeci dzia­ła­jący jak zapal­nik bomby. Ta druga komora ma grube i odporne ścianki i koń­czy się dwoma rur­kami umiesz­czo­nymi po dwóch stro­nach owa­dziego tyłeczka.

    Żuk bom­bar­dier mie­rzy odwło­kiem we wroga i wypusz­cza serię szyb­kich salw armat­nich pro­sto w jego nos! Nie­przy­ja­ciela oblewa żrący płyn o tem­pe­ra­tu­rze gotu­ją­cej się wody! Jeśli jakimś cudem to prze­żyje, na pewno zapa­mięta taką nauczkę i będzie wie­dział, że bom­bar­diera nie należy zacze­piać.

    Samemu żukowi, który też jest dra­pież­ni­kiem, pod­czas ostrzału nie­przy­ja­ciela nic złego się nie dzieje. Cho­ciaż w jego zadku docho­dzi do praw­dzi­wej eks­plo­zji, to grube ścianki wybu­cho­wej komory spra­wiają, że jest bez­pieczny. Pozbyw­szy się wroga, może spo­koj­nie poszu­ki­wać drob­nych zwie­rzą­tek, któ­rymi się żywi.

    HIPO­PO­TAM

    Heli­kop­ter w zadku

    Każdy ma pupę, ale nie każdy ma przy­mo­co­wany do niej wia­tra­czek! Czymś takim może pochwa­lić się hipo­po­tam, uzna­wany za jedno z naj­bar­dziej nie­bez­piecz­nych zwie­rząt Afryki.

    Ten ogromny miesz­ka­niec Czar­nego Lądu ma gru­biutki ogo­nek, któ­rym bar­dzo szybko wywija. Wpraw­dzie nie kręci nim dookoła jak śmi­gieł­kiem, tylko raczej macha w obie strony jak waha­dłem, ale robi to tak szybko, że wygląda, jakby naprawdę miał zamiar odle­cieć.

    Hipo­po­tam ogon­kiem zaczyna poru­szać wtedy, kiedy idzie do toa­lety, dzięki czemu roz­rzuca swoją kupę i siuśki na wiele metrów dookoła! Obrzy­dliwe, prawda? Ale hipo­po­tam robi

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1