Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Montessori w pigułce: Tłumaczenie: Aleksandra Zarosa
Montessori w pigułce: Tłumaczenie: Aleksandra Zarosa
Montessori w pigułce: Tłumaczenie: Aleksandra Zarosa
Ebook52 pages23 minutes

Montessori w pigułce: Tłumaczenie: Aleksandra Zarosa

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Metoda edukacji Montessori jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Dr Maria Montessori (1870-1952) podkreślała, że nie wynalazła nowej metody, lecz nauczyła się obserwować dzieci i dzięki temu odkryła prawdziwą naturę uczenia się i rozwoju człowieka. Montessori zostawiła nam nie tylko bardzo skute

LanguageJęzyk polski
Release dateSep 21, 2023
ISBN9781913120344
Montessori w pigułce: Tłumaczenie: Aleksandra Zarosa
Author

Clare Healy Walls

Clare Healy Walls is the founder of Waterpark Montessori International (WMI). She lives in Ireland. Her education and personal interests have led to ongoing exploration of adult learning techniques, flexible learning methods and ways in which to apply the Montessori philosophy to living and learning in all spheres of life. Clare is the author of the At the Heart of Montessori series (6 books), The Conscious Parent and Conscious Adult Conscious Child, an interactive handbook of stories designed for all those that work with children. www.waterparkbooks.com.

Related to Montessori w pigułce

Related ebooks

Reviews for Montessori w pigułce

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Montessori w pigułce - Clare Healy Walls

    1

    Dr Maria Montessori

    „Jej [Marii Montessori] idee zostały sformułowane po tym, jak skrupulatnie obserwowała potrzeby poszczególnych dzieci. Jej celem był rozwój pełnej osobowości dziecka, a jej system opiera się na silnej wierze w spontaniczne działanie ludzkiego intelektu. Jej trzy podstawowe zasady to obserwacja, indywidualna wolność oraz przygotowanie otoczenia."

    (Hainstock, E., The Essential Montessori, 1986)

    Dr Maria Montessori urodziła się w Ankonie we Włoszech w 1870 roku. W wieku dwóch lat przeprowadziła się z rodzicami do Rzymu. Dorastała pod wpływem ojca-tradycjonalisty oraz ambitnej, zdecydowanej matki. Maria chciała zostać inżynierem, ale fakt, że była kobietą, okazał się przeszkodą. Pomimo to Maria wstąpiła na uniwersytet i uzyskała kwalifikacje jako pierwsza kobieta-lekarz we Włoszech. Lata studiów nauczyły ją, jak przetrwać w trudnych warunkach. Etyka tamtych czasów nie pozwalała studentom i studentkom na wspólną pracę nad ludzkim ciałem, więc Maria musiała wracać sama do kostnicy i nocami przeprowadzać badania.

    Po uzyskaniu kwalifikacji pracowała przez jakiś czas opiekując się ubogimi w Rzymie. Zawsze interesowała się dziećmi - ich zdrowiem i warunkami życia, które na to zdrowie wpływają. Mniej więcej w tym czasie była również zaangażowana w powstający ruch na rzecz praw kobiet. Dr Montessori miała syna, ale ówczesna struktura społeczna nie pozwalała jej zatrzymać go przy sobie, ponieważ była kobietą niezamężną. Syn był wychowywany przez rodzinę na wsi i regularnie odwiedzany przez matkę.

    Maria Montessori rozpoczęła pracę w azylu dla dzieci upośledzonych umysłowo. (Na początku XX wieku nazywano je umysłowo opóźnionymi lub „idiotami".) Dociekliwy umysł oraz zdolności obserwacyjne dr Montessori doprowadziły ją do zainteresowania zarówno edukacją, jak i kondycją tych dzieci. Studiowała dzieła Itarda i Séguina, którzy z kolei byli pod wpływem Rousseau i Froebela. Aby w pełni zrozumieć te dzieła, dr Montessori spędziła wiele długich nocy tłumacząc je z języka francuskiego na włoski! Ale ta nauka nie poszła na marne. W jej efekcie Maria Montessori dostosowała i opracowała materiały edukacyjne, które z powodzeniem wykorzystywała w pracy z dziećmi będącymi pod jej opieką. Kiedy

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1