Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Pierwsza wojna światowa (Tom 3): 1918, koniec
Pierwsza wojna światowa (Tom 3): 1918, koniec
Pierwsza wojna światowa (Tom 3): 1918, koniec
Ebook41 pages22 minutes

Pierwsza wojna światowa (Tom 3): 1918, koniec

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Ostatnie lata I wojny światowej były czasem bardzo niepewnym; wydawało się, że zwycięstwo może pójść w każdą stronę. Francuzi i Brytyjczycy zostali pobici w drugiej bitwie pod Aisne i na polach Flandrii, Włosi zostali pokonani w bitwie pod Caporetto, a Rosja podpisała właśnie traktat pokojowy z Niemcami. Jednak sojusznicy Niemiec również zostali poważnie osłabieni, a przystąpienie Stanów Zjednoczonych do wojny wydawało się prawdopodobne. W ciągu zaledwie 50 minut dowiesz się, jak ostatnie lata wojny zadecydowały o wyniku walk i zrozumiesz jej istotny wpływ na przyszłość Niemiec. Ta prosta i pouczająca książka oferuje dokładne omówienie kluczowych momentów w ostatnich latach walk, w tym kryzysu zaufania aliantów, osłabienia armii niemieckiej i kontrofensywy aliantów. Zawiera również pełny opis strategii obu stron i dokładne badanie bezpośrednich konsekwencji konfliktu, dając ci wszystkie niezbędne informacje na temat końcowej fazy I wojny światowej.
LanguageJęzyk polski
Release dateApr 7, 2023
ISBN9782808664127
Pierwsza wojna światowa (Tom 3): 1918, koniec

Read more from Benjamin Janssens De Bisthoven

Related to Pierwsza wojna światowa (Tom 3)

Related ebooks

Reviews for Pierwsza wojna światowa (Tom 3)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Pierwsza wojna światowa (Tom 3) - Benjamin Janssens de Bisthoven

    PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA

    KLUCZOWE DANE

    •Kiedy: Od 28 lipca 1914 r. do 11 listopada 1918 r.

    •Gdzie: W Europie, Azji i Oceanii.

    •Strony:

    °Mocarstwa Centralne: Cesarstwo Niemieckie, Austro-Węgry, Bułgaria, Imperium Osmańskie.

    °Sojusznicy i państwa stowarzyszone: Francja, Imperium Brytyjskie, Rosja, Włochy, Serbia, Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Belgia, Rumunia, Portugalia, Luksemburg, Grecja, Albania, Czarnogóra i większość Ameryki Południowej.

    •Wynik: Zwycięstwo dla aliantów. Upadek imperiów: niemieckiego, austro-węgierskiego, osmańskiego i rosyjskiego. Powstanie nowych państw.

    •Ofiary: Ponad dziewięć milionów zabitych.

    WSTĘP

    Pod koniec 1917 roku, gdy I wojna światowa ciągnęła się przez prawie cztery lata, Niemcy mogły wreszcie uwierzyć, że zwycięstwo jest bliskie. Francuzi i Brytyjczycy byli osłabieni porażkami na Chemin des Dames i we Flandrii. Armia włoska została poważnie rozgromiona pod Caporetto, tracąc w październiku około 300 000 ludzi. Wreszcie Rosja, która od 1914 roku zmuszała Rzeszę do wojny na dwa fronty, padła właśnie ofiarą rewolucji bolszewickiej.

    Musiał jednak działać szybko. Osłabione wojną i blokadą wroga gospodarki narodowe jego sojuszników były na skraju załamania. W Austro-Węgrzech i Bułgarii zapanował głód, załamała się produkcja przemysłowa i rolna. W Imperium Osmańskim trudności były takie, że rząd centralny stopniowo tracił wszelką władzę nad swoimi prowincjami. Ale jest jeszcze gorzej. Od momentu przystąpienia do aliantów w kwietniu 1917 roku Stany Zjednoczone stale wysyłały do Europy wojska, sprzęt wojskowy i kapitał, co groziło ostatecznym przechyleniem wojny na korzyść aliantów. Dla Ericha Ludendorffa (1865-1937) i Paula von Hindenburga (1847-1934), panów niemieckiej armii od 1916 roku, było to teraz podwójne albo nic: musiało się skończyć jak najszybciej, bo klęska była nieunikniona. Wielka Wojna wchodziła w ostatnią fazę.

    OSTATNIA RUNDA

    11 listopada 1917 roku w Mons, w okupowanej Belgii, Erich Ludendorff ogłosił głównym przywódcom Westheer (armii niemieckiej służącej na zachodzie) zamiar rozpoczęcia wiosną decydującej ofensywy we Francji. Zadanie nie wyglądało na łatwe. Od kanału La Manche do Szwajcarii, linia frontu na tym teatrze działań tworzyła ogromną linię błota, okopów, drutu kolczastego

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1