Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

I wojna światowa (Tom 2): 1915-1917, impas
I wojna światowa (Tom 2): 1915-1917, impas
I wojna światowa (Tom 2): 1915-1917, impas
Ebook42 pages22 minutes

I wojna światowa (Tom 2): 1915-1917, impas

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Zimą 1915 roku Europa znalazła się w impasie. Powszechne było zdumienie, że I wojna światowa wciąż trwa - wszyscy spodziewali się, że walki wkrótce się skończą. Jednak wojna rozrosła się i przybrała skalę przekraczającą wszelkie oczekiwania i pochłonęła już około miliona ofiar. W miarę upływu czasu następowała większa mobilizacja w kraju, więcej innowacji technologicznych na polu walki i coraz więcej państw alianckich biorących udział. W ciągu zaledwie 50 minut odkryjesz, co wydarzyło się w latach w środku wojny i zrozumiesz jego decydujący wpływ na wynik konfliktu. Ta prosta i pouczająca książka zawiera dokładne omówienie kluczowych momentów w środkowych latach wojny, w tym osiągniętego impasu, traktatu pokojowego Rosji z Niemcami (traktat brzesko-litewski) oraz wejścia Stanów Zjednoczonych do wojny. Zawiera również pełny przegląd sytuacji w latach 1915-1917, poszukiwania przełomu i punktu zwrotnego w 1917 roku, dając Ci wszystkie najważniejsze informacje na temat tego kluczowego okresu I wojny światowej.
LanguageJęzyk polski
Release dateMar 30, 2023
ISBN9782808663830
I wojna światowa (Tom 2): 1915-1917, impas

Read more from Benjamin Janssens De Bisthoven

Related to I wojna światowa (Tom 2)

Related ebooks

Reviews for I wojna światowa (Tom 2)

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    I wojna światowa (Tom 2) - Benjamin Janssens de Bisthoven

    I WOJNA ŚWIATOWA

    WSTĘP

    Zima 1915 roku, Europa znajduje się w krwawym impasie. Odkąd zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda (1863-1914) przerodziło się w kryzys międzynarodowy nie do przezwyciężenia w lipcu 1914 roku, wojna toczy się między Austro-Węgrami, sprzymierzonymi z Niemcami, a Potrójną Ententą, koalicją Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji, do której dołączyły Belgia i Serbia. Jednak konflikt, o którym wszyscy myśleli, że jest zakończony, przybrał nieoczekiwany obrót.

    Jesienią 1914 roku plany obu stron dotyczące osiągnięcia zwycięstwa załamały się, nie dając decydującego rezultatu. Na wszystkich frontach wyczerpane i wykrwawione armie przestały posuwać się naprzód. Na zachodzie, we Francji i Belgii, miliony ludzi zostało zakopanych w okopach, z których istniejące środki i taktyka wojskowa okazały się niezdolne do ich wyciągnięcia.

    Skala wojny przekroczyła wszelkie prognozy. Bardziej śmiertelna niż kiedykolwiek, pożoga spowodowała już istną hekatombę: zginęło 300 000 francuskich żołnierzy, 400 000 Rosjan i 260 000 Niemców. Zniszczenia były ogromne; uchodźcy niezliczeni. Nawet gospodarki narodowe trzęsły się pod ciężarem bezprecedensowej mobilizacji ludzi i sprzętu. Jednak pokój nie nadszedł dla tego wszystkiego. Wręcz przeciwnie, wojna została wznowiona z nową energią i gwałtownością. Rozszerzała się na nowe pola bitew i nowe obszary, coraz bardziej angażując cywilów i społeczeństwa. Stopniowo konflikt przeradzał się w wojnę totalną.

    KLUCZOWE DANE:

    •Kiedy to było: Od 28 lipca 1914 r. do 11 listopada 1918 r.

    •W Europie, Azji, Afryce i Oceanii.

    •Walczący:

    °Mocarstwa Centralne: Cesarstwo Niemieckie, Austro-Węgry, Bułgaria, Imperium Osmańskie.

    °Alianci i państwa stowarzyszone: Francja, Imperium Brytyjskie, Rosja carska, Włochy, Serbia, Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Belgia, Rumunia, Portugalia, Luksemburg, Grecja, Albania, Czarnogóra i większość państw Ameryki Południowej.

    •Wynik: Zwycięstwo dla aliantów. Upadek imperiów: niemieckiego, austro-węgierskiego, osmańskiego i rosyjskiego. Powstanie nowych państw.

    •Ofiary: Ponad dziewięć milionów zabitych.

    W POSZUKIWANIU PRZEŁOMU

    Do 1917 roku Berlin, Wiedeń, Piotrogród (dawniej Petersburg), Paryż i Londyn były napędzane tą samą obsesją. Wszyscy oni chcieli naruszyć równowagę sił stworzoną w 1914 roku przez bitwy pod Tannenbergiem i nad Marną. Zwycięstwo było wynikiem.

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1