Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Skandal Watergate: Spisek, który obalił Nixona
Skandal Watergate: Spisek, który obalił Nixona
Skandal Watergate: Spisek, który obalił Nixona
Ebook43 pages16 minutes

Skandal Watergate: Spisek, który obalił Nixona

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Afera Watergate była jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku i oznaczała koniec pewnej epoki w polityce USA. Spowodowała ona kryzys zaufania społeczeństwa amerykańskiego do swojego rządu, co doprowadziło do rezygnacji wielu wysokich urzędników i zastąpienia Richarda Nixona przez Geralda Forda. W ciągu zaledwie 50 minut dowiesz się, jak doszło do ujawnienia afery Watergate i poznasz wielki wstrząs polityczny, jaki wywołała. Ta prosta i pouczająca książka zawiera dokładne omówienie kluczowych momentów kontrowersji, w tym działań hydraulików z Białego Domu, masakry w sobotę wieczorem i ostatecznej rezygnacji Nixona. Zawiera również biografie głównych osób zaangażowanych w sprawę, cenne wprowadzenie do kontekstu politycznego i społecznego oraz ocenę wpływu skandalu, dając ci wszystkie niezbędne informacje o tym kontrowersyjnym wydarzeniu w amerykańskiej polityce XX wieku.
LanguageJęzyk polski
Release dateApr 7, 2023
ISBN9782808664066
Skandal Watergate: Spisek, który obalił Nixona

Read more from Quentin Convard

Related to Skandal Watergate

Related ebooks

Reviews for Skandal Watergate

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Skandal Watergate - Quentin Convard

    KONTEKST

    WYBORY PREZYDENCKIE

    W 1972 roku wybory prezydenckie odbyły się pomiędzy urzędującym prezydentem Richardem Nixonem a demokratą George'em McGovernem (1922-2012). Wybrany w 1968 roku Nixon mógł się pochwalić złagodzeniem napiętych stosunków z ZSRR, przyczynił się do ożywienia gospodarki i wysłania astronautów na Księżyc. Ale bezpieczeństwo i kontrola były jego głównymi problemami. W czasie pierwszej kadencji usunął więc całą odpowiedzialność z gabinetu w Białym Domu, aby skupić władzę w rękach kilku zaufanych doradców, takich jak Henry Kissinger (ur. 1923), John Ehrlichman (1925-1999) i Robert Haldeman (1926-1993). Ten ostatni, który wcześniej pracował w reklamie, pomógł Kalifornijczykowi przekształcić Biały Dom w stałe narzędzie komunikacji, gdyż głowa państwa miała obsesję na punkcie swojego wizerunku, informacji i kontroli nad nim.

    Przeciwnikiem urzędującego prezydenta był demokratyczny senator z Południowej Dakoty, George McGovern, zagorzały przeciwnik wojny w Wietnamie. Opowiadał się za dochodem minimalnym i lepszymi stosunkami z Fidelem Castro (kubański mąż stanu, ur. 1926). Uważany za zbyt skrajnie lewicowego kandydat Demokratów nie był tak naprawdę gwiazdą i swoją nominację zawdzięczał jedynie wycofaniu się dwóch liderów partii – Edmunda Muskie (1914-1996), senatora z Maine, i Edwarda Teda Kennedy'ego (1932-2009). Ten pierwszy padł ofiarą spisku zaaranżowanego przez Partię Republikańską, która podała do prasy list, w którym Edmund Muskie oczerniał Francuzów-Kanadyjczyków. List okazał się falsyfikatem, ale jego reputacja nigdy nie została zrehabilitowana. Ted Kennedy ze swej strony wycofał się z kampanii w 1969 roku,

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1