Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Prawo wyborcze kobiet we Francji: Późne włączenie kobiet do wyborów powszechnych
Prawo wyborcze kobiet we Francji: Późne włączenie kobiet do wyborów powszechnych
Prawo wyborcze kobiet we Francji: Późne włączenie kobiet do wyborów powszechnych
Ebook45 pages19 minutes

Prawo wyborcze kobiet we Francji: Późne włączenie kobiet do wyborów powszechnych

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

21 kwietnia 1944 roku na mocy rozporządzenia Francuskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego przyznano we Francji prawa wyborcze dla kobiet. Ten krok naprzód nastąpił po półtora wieku debaty na temat miejsca, jakie kobiety powinny zajmować w społeczeństwie obywatelskim i ich zdolności do odgrywania pełnej roli jako obywateli. Nie należy zatem traktować go jako odosobnionego zdarzenia. Jest to część ewolucji sięgającej rewolucji francuskiej i stanowi krok w długiej walce o prawdziwą równość mężczyzn i kobiet. Dowiedz się więcej w tej książce na ten temat, który do dziś jest aktualny we wszystkich zakątkach świata.
LanguageJęzyk polski
Release dateMar 30, 2023
ISBN9782808663779
Prawo wyborcze kobiet we Francji: Późne włączenie kobiet do wyborów powszechnych

Related to Prawo wyborcze kobiet we Francji

Related ebooks

Reviews for Prawo wyborcze kobiet we Francji

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Prawo wyborcze kobiet we Francji - Rémi Spinassou

    KONTEKST

    DŁUGO DYSKUTOWANY TEMAT

    Podczas Rewolucji odbyły się ważne debaty na temat obywatelstwa i powszechnego prawa wyborczego, jednak szybko przyjęto, że prawa te powinny dotyczyć tylko mężczyzn. Kontrowersje wokół prawa wyborczego i obywatelstwa powracały regularnie w następnym stuleciu, w wyniku niestabilności politycznej i kolejnych zmian reżimów, ale uznanie tych zasad dla kobiet pozostało bardzo niewielkim postulatem. To właśnie za czasów monarchii lipcowej (1830-1848) pojawiły się pierwsze protesty. Idea równości kobiet i mężczyzn znalazła się w różnych nurtach socjalizmu utopijnego, głównie wśród Saint-Simonistów i Fourierystów. Flora Tristan (francuska feministka i socjalistka, 1803-1844), dla której obrona praw kobiet szła w parze z obroną spraw robotniczych, najlepiej uosabiała kobiecą bojowość tego okresu.

    Rewolucja 1848 roku i wprowadzenie powszechnego prawa wyborczego ponownie otworzyły kwestię prawa kobiet do obywatelstwa. Grupy aktywistek domagały się równych praw politycznych z mężczyznami, ale ich argumenty znalazły niewielkie poparcie u republikanów. Nawet George Sand (1804-1876), uważana wówczas za uosobienie wolnej i niezależnej kobiety, dystansowała się od tych żądań, uznając, że priorytetem powinny być prawa obywatelskie (prawo do pracy, rozwodu, edukacji itp.), a nie polityczne. Wśród socjalistycznych deputowanych jedynie Victor Considerant (1808-1893) proponował wprowadzenie prawa głosu dla kobiet.

    Ta sama kwestia pojawiła się ponownie w III Rzeczypospolitej (1870-1940), najpierw za sprawą Hubertine Auclert (1848-1914). Od końca lat 70. XIX wieku prowadziła aktywną kampanię na rzecz równości kobiet i mężczyzn i zachęcała kobiety do kandydowania w wyborach, nawet jeśli nie miały do tego prawa. W 1909 roku powstał Francuski Związek na rzecz Sufrażu Kobiet (UFSF), który do 1914 roku liczył od 10 do 15 tysięcy członkiń. Jej figurantka, Cécile Brunschvicg (1877-1946), podobnie jak wiele feministek, chciała odróżnić się od praktyk angielskich

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1