Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Кривава неділя: Різанина в Богсайд
Кривава неділя: Різанина в Богсайд
Кривава неділя: Різанина в Богсайд
Ebook53 pages22 minutes

Кривава неділя: Різанина в Богсайд

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Кривава неділя, також відома як різанина в Богсайді, стала ключовою подією в ірландсько-британських відносинах і поклала початок тому, що згодом стане відомим як Смута. Під час нібито мирної демонстрації у м. Лондондеррі, Північна Ірландія, 13 цивільних осіб, більшість з яких були віком до 20 років, були застрелені британським парашутним полком. Цей кривавий напад спричинив хвилю насильства між протестантами і католиками, яка тривала майже 30 років. Всього за 50 хвилин ви дізнаєтеся, як ця подія сформувала Ірландію на десятиліття і зрозумієте її глибокий вплив на ірландський націоналізм. Ця проста та інформативна книга пропонує ґрунтовне обговорення подій Кривавої неділі та досліджень, що послідували за ними. Вона також містить повний вступ до Смути, цінне пояснення політичного, соціального та релігійного контексту та оцінку наслідків насильства, надаючи вам всю необхідну інформацію про цей жорстокий епізод конфлікту в Північній Ірландії.
LanguageУкраїнська мова
Release dateMar 10, 2023
ISBN9782808667739
Кривава неділя: Різанина в Богсайд

Related to Кривава неділя

Related ebooks

Reviews for Кривава неділя

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Кривава неділя - Pierre Brassart

    КОНТЕКСТ

    ІРЛАНДІЯ ТА АНГЛІЯ: ДОВГА ІСТОРІЯ НЕНАВИСТІ

    Доля Ірландії та Великої Британії пов'язана з ХІІe століття, коли у 1155 році Папа Римський Адріан IV (1100-1159 рр.), уродженець Англії, надав тодішньому англійському правителю Генріху ІІ (1133-1189 рр.) та його наступникам право на управління Ірландією.

    Регіон розділений між різними королівствами, які постійно ворогують між собою, що змушує короля Англії втручатися для відновлення спокою. При цьому він отримує підпорядкування ірландських лордів, які потім визнають себе його васалами. Вони зробили це в надії отримати захист короля від англійських баронів, які намагалися колонізувати Ірландію. Замість цього острів незабаром був розділений між Ірландією, яка була колонізована і де панували великі англійські лорди, та Ірландією, яка, хоча і підпорядковувалася англійській короні, але все ще управлялася ірландськими королями. У різні роки кілька ірландських лордів намагалися виступити проти англійських поселенців зі зброєю в руках, але були швидко нейтралізовані.

    З метою збільшення королівських доходів у 1541 році королівські володіння були розширені на весь острів. Таким чином, Ірландія стала королівством, а англійський правитель Генріх VIII (1491-1547) прийняв цей титул. Така зміна суспільно-політичного ландшафту могла влаштовувати ірландських феодалів. Дійсно, король, який тепер володів ірландськими землями, міг знову довірити їх колишнім власникам у вигляді ленів, тобто грантів. Влада ірландських лордів, окрім того, що стала спадковою, була, таким чином, гарантована Короною замість того, щоб бути предметом боротьби за владу між вождями кланів. Однак розкол між Римом і Лондоном, що стався під час правління Генріха VIII, ще більше збільшив прірву між ірландцями та англійцями. Після того, як Папа Римський відмовив у проханні про анулювання його шлюбу з Катериною Арагонською (1485-1536), король Англії проголосив Акт про верховенство в 1534 році, зробивши його єдиним і верховним главою Англіканської церкви. Генріх VIII був відлучений від церкви, що призвело до зародження англіканства.

    РЕЛІГІЙНІ РОЗБІЖНОСТІ

    Ірландія, глибоко католицький острів, не прийняла рішення короля Англії настільки, що деякі з великих ірландських родин подумували про те, щоб змінити свою вірність католицькому королю Шотландії Якову V (1512-1542).

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1