Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Алфред Адлер и индивидуалната психология през новото хилядолетие: Стратегии, принципи и оперативни модели, залегнали в основата на мисълта на основателя на индивидуалната психология
Алфред Адлер и индивидуалната психология през новото хилядолетие: Стратегии, принципи и оперативни модели, залегнали в основата на мисълта на основателя на индивидуалната психология
Алфред Адлер и индивидуалната психология през новото хилядолетие: Стратегии, принципи и оперативни модели, залегнали в основата на мисълта на основателя на индивидуалната психология
Ebook361 pages3 hours

Алфред Адлер и индивидуалната психология през новото хилядолетие: Стратегии, принципи и оперативни модели, залегнали в основата на мисълта на основателя на индивидуалната психология

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Кой е Алфред Адлер и защо неговите изследвания са основополагащи за дълбинната психология? Как теоретизираната от него Индивидуална психология променя завинаги историята на човешката мисъл? Какво е въздействието на Адлер върху света?
Тази книга е пътешествие към наследството на Адлеровата теория и дълбинната психология. Тя изследва значението на индивидуалната психология в миналото и в настоящето общество. 
Пътешествието започва с живота на Адлер и ролята, която той играе в психоаналитичното движение, и продължава с принципите на действие на адлерианската психологическа теория. Ще открием влиянието и значението на Адлер за развитието на психодинамиката и принципите на работа на адлерианската теория чрез ключови понятия като чувство за малоценност, невроза, начин на живот и развитие на социалното чувство.
Книгата ще подчертае и практическото значение на Адлеровите теории в днешното общество - от педагогиката до социологията и общата култура. И накрая, тя ще продължи по пътя на откритията към организациите и институциите, които са поели наследството на Адлер, действат по целия свят и разпространяват принципите на индивидуалната психология.
LanguageБългарски
Release dateJul 2, 2021
ISBN9791220820981
Алфред Адлер и индивидуалната психология през новото хилядолетие: Стратегии, принципи и оперативни модели, залегнали в основата на мисълта на основателя на индивидуалната психология

Related to Алфред Адлер и индивидуалната психология през новото хилядолетие

Related ebooks

Reviews for Алфред Адлер и индивидуалната психология през новото хилядолетие

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Алфред Адлер и индивидуалната психология през новото хилядолетие - Stefano Calicchio

    ВЪВЕДЕНИЕ

    Алфред Адлер е ключова фигура не само за индивидуалната психология (чийто основоположник е той), но и за цялата дълбинна психология. Неговото послание, завещано на потомците, е актуално както винаги, така и днес.

    Това предположение е в основата на работата, която ще бъде извършена и развита в тази книга. От една страна, тя има за цел ясно да дефинира принципите, очертани от Адлер, и механизмите на анализ и функциониране на Индивидуалната психология. От друга страна, целта е да се преоткрие неговото наследство както от теоретична, така и от прагматична/клинична гледна точка.

    От друга страна, адлерианската ориентация има в своята ДНК много от методите, които днес са приети за даденост в научните изследвания: от мултидисциплинарния и многопричинния подход до признаването и изучаването на човека в неговата цялост и като елемент, способен да действа в рамките на по-широка социална система.

    За да се изпълнят тези основни цели, трябва да се зададат конкретни въпроси: не става въпрос просто за очертаване на концепцията и развитието на идеите, които са в основата на индивидуалната психология. По-скоро е необходимо да се разбере преди всичко защо са се развили (и в какъв контекст), а след това какво въздействие са оказали не само в конкретната област на психологията, но и в неизбежно свързани с нея днешни области като социологията, педагогиката и по-общо социалните науки.

    От тези основи става възможно да се признае (и следователно да се подобри) огромното теоретично и практическо наследство, оставено ни от Алфред Адлер, като по този начин се преоткрие и неговата оперативна валидност в клиничната област. За да се разбере актуалността на наследството на Адлер, не е достатъчно да се признае степента, в която неговите теории са навлезли в общия език (помислете само за ежедневната употреба на термини като начин на живот и чувство за малоценност).

    Нещо повече, значението на хипотезите на адлерианската психология за психичното функциониране може лесно да се види и днес, не само в идентифицирането на проблемите, които стоят в основата на неврозата и индивидуалните механизми на неадаптивно функциониране.

    Формулата на Адлер за личностно израстване, както на отделния човек, така и на обществото като цяло (разгледана подробно в третата част на книгата), е все още изключително актуална, както и проблемите, които трябва да бъдат решени, за да се разбере в дълбочина подходът към съществуването, дефиниран в Смисълът на живота [¹] . От любовта, от чувството за приятелство и от необходимостта да бъдеш полезен на другите (чрез работата си) произтича възможността за развитие на общество, което основава функционирането си на социални чувства, а не на инстинкта за надмощие и волята за власт.

    Затова в следващите страници ще развием тези насоки на изследване, като проучим теоретичните и практическите основи на адлерианската психология и като определим нейното пряко наследство (чрез последващата работа на автори и изследователи в областта) и нейното непряко наследство (като направим обширно проучване на институтите и организациите, които продължават адлерианския подход днес). За да постигнем тези цели, ще разгледаме живота на Алфред Адлер, принципите на индивидуалната психология и влиянието на адлерианските теории в психологията, а последната част на тази книга е предмет на обширно изследване, целящо да събере информация и да създаде статистическа база данни за адлерианските организации, които понастоящем действат в целия свят (разделени и организирани на географски принцип).

    ЖИВОТЪТ НА АЛФРЕД АДЛЕР И РОЛЯТА МУ В ПСИХОАНАЛИТИЧНОТО ДВИЖЕНИЕ

    Преоткриване на Алфред Адлер: биографичните данни от детството

    Тази книга е посветена на човешкото семейство с надеждата, че неговите членове ще могат да се поучат от страниците й, за да разберат по-добре себе си [²] .

    Алфред Адлер

    Преоткриването на ценността на тезите на Адлер може да започне само от историята на неговата биография и от последиците, които събитията от живота са имали върху неговите теоретични и практически постановки. Всъщност самият Адлер подчертава значението на ранния житейски опит като основен елемент за развитието на собствения динамичен стил, принцип, който след това ще представлява за всеки индивид предпоставка за преодоляване на естественото състояние на неадекватност, произтичащо от неблагоприятните физически и когнитивни сблъсъци с възрастните като цяло и с все още неизследваната среда около него [³] .

    Алфред Адлер се появява на бял свят в Пенцинг (близо до Виена) на 7 февруари 1870 г. в еврейско семейство от унгарски произход. Той е роден в семейството на Леополд Адлер и Паулина Беер Адлер (съпруг на Раиса Тимофеевна Адлер, баща на д-р Валентина Дина Адлер-Сас; д-р Александра Адлер; Курт Алфред Адлер и Корнелия Нели Щернберг [⁴] ). Той е вторият син от общо седем (брат на Зигмунд Адлер; Хермина Рац; Рудолф Адлер; Ирма Фрид; д-р Фил. Макс Адлер; и Рихард Адлер): подробност, която е подчертана от самия психоаналитик, когато той анализира влиянието върху психиката на реда на раждане в семейството, посочвайки, че често второродните стават амбициозни хора, тъй като от детството си се опитват да се сравняват с по-големи от тях деца [⁵] .

    Историческият контекст е този на Австро-Унгарската империя, която претърпява дълбоки промени. Само няколко години по-рано (през 1867 г.) Франц Йосиф подписва Аушвайх - исторически компромис между Хабсбургската империя и Кралство Унгария, а по-малко от петнадесет години по-късно ерцхерцог Франц Фердинанд е убит в Сараево (през 1914 г.) и започва Първата световна война.

    Тези исторически препратки помагат за контекстуализацията на основните движения на промяна, характерни за обществото, в което се ражда и израства Адлер.

    Родителите на бъдещия основател на индивидуалната психология произхождат от Бургенланд; днес това е малка австрийска провинция, граничеща с Унгария, но по онова време тя е била унгарска територия, граничеща с Австрия. Всъщност областта е служила като свързващо звено между двете държави преди териториалното им обединение.

    Бащата се премества със семейството си в Австрия преди раждането на Алфред и се опитва да започне собствен бизнес там; той е търговец на зърнени храни, а майката е домакиня и се грижи за децата. Бащата е вдъхвал увереност, бил е оптимист и е присъствал в семейството. Освен това той изглежда имал особено снизходително отношение към сина си, дотолкова, че го водел на дълги разходки и му давал практически съвети за живота (Bosetto, 2015 г., стр. 1).

    По този начин Алфред Адлер изглежда е наследил от баща си важен опит в тълкуването на смисъла на живота, както и способността да живее пълноценно; способност, която е била всеобщо призната приживе и в ретроспекция.

    Първоначално положението на семейството му е малко по-добро от това на много еврейски граждани на Австрийската империя (по силата на специална правна характеристика, призната на регионално ниво) [⁶] , но въпреки това скоро те се сблъскват с трудна икономическа ситуация и съответно с финансов фалит. Както вече беше споменато, бащата започва малък бизнес, но така и не успява да постигне икономически успех. Това положение се проточило и се облекчило едва когато братът на Алфред успял да осигури по-добър стандарт на живот за цялото семейство, като станал квалифициран предприемач.

    В детството му родителите му трябва да се приспособят към трудната икономическа ситуация и няколко пъти сменят местожителството си. Това също оказва влияние върху ранните преживявания на младия Алфред, тъй като той се сблъсква с промени в средата си не само във физически, но и в социален и културен план.

    Там, където има предизвикателство, има и възможност и този аспект със сигурност е бил полезен за развитието на чувството за приятелство и социална интеграция, което ще представлява червената нишка на всички адлериански теории и което се корени в този период от живота на бъдещия психиатър и психотерапевт.

    Друг аспект, който трябва да се подчертае на този етап от живота на младия Адлер, е крехкото му здраве. Алфред страда от рахит - детско заболяване, което се характеризира с променена минерализация на органичната матрица на хрущяла и растящата кост. Резултатът е меки, увиснали кости, които се изкривяват под тежестта на тялото, свързани с преувеличена изпъкналост на челните кости, забавено затваряне на фонтанелите и аномалии в зъбите" [⁷] .

    Заболяването от рахит в края на XIX и началото на XX век е означавало сериозни ограничения в способността за движение и физическа активност. Това е в пълен контраст с нуждата и желанието на всяко дете да тича и да играе на открито. Това се случва въпреки факта, че референтната среда на детството е селото, като се има предвид, че семейство Адлер живее в онези години в контекст, който може да се определи като селски. Следователно средата е била населена с открити пространства и селскостопански животни, като кокошки, крави, кози и коне. Аспект, който няма как да не бъде внимателно разгледан в по-късния етап от развитието на автора и в ранното му призвание за изучаване на медицина [⁸] .

    От друга страна, значението на младежките му преживявания за Алфред Адлер е подчертано и по време на процеса на самоанализ на самия психоаналитик, който довежда до анонимното публикуване на текст, озаглавен "Из опита на индивидуалната психология относно нарушенията на съня (оригинално заглавие: Aus

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1