Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Hózentróger
Hózentróger
Hózentróger
Ebook96 pages1 hour

Hózentróger

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Mi történik egy szenvedélyes és zavarodott kamasszal, ha elhúzza a csíkot otthonról és egyedül nekivág a nagyvilágnak? Hogyan éli túl a kalandot, míg külföldön, egy idegen országban, élelem és pénz nélkül csavarog és a szabad ég alatt tölti az éjszakákat? 1990-ben járunk, a rendszerváltás nyarán. Kisváros, valahol az északnyugati határnál. Egy tizenhat éves gimnazista fiú pár nappal a tanév vége előtt elszökik a szomszédos Ausztriába. Autóstoppal indul útnak, a táskájában néhány váltás ruha, könyv, konzervek és cigaretta. Mindent maga mögött hagy: a családját, ahol nem talál megértésre, az iskolát, ahol hét tárgyból áll bukásra, a barátait és a verseit, amelyeket egy titokzatos szőke lányhoz írt. Csövezni kezd, kényelmetlen helyeken alszik, gyötri az éhség, megküzd a változékony időjárással, miközben mindvégig kísérti a múltja. Menekülés? Lázadás? Szellemi útkeresés? Őrült szerelem? Serdülőkori identitászavar? Évtizedekkel a történtek után kamaszkori útját felidézve az elbeszélő ezekre a kérdésekre keresi a választ, de az emlékezés hátterében finoman kirajzolódik a közép-európai sors is, hazája és a nyugati világ sajátos viszonya.

LanguageMagyar
Release dateApr 30, 2021
ISBN9789632638560
Hózentróger

Related to Hózentróger

Related ebooks

Reviews for Hózentróger

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Hózentróger - Novics János

    Hózentróger

    Impresszum

    Napkút Kiadó Kft.

    1027 Budapest, Fazekas u. 10–14.

    Telefon: (1) 787-5889

    Mobil: (70) 617-8231

    E-mail: napkut@gmail.com

    Honlap: www.napkut.hu

    Szerkesztő: Nánássy Viktória, Király Viktor

    Szöveggondozó: Kovács Ildikó

    Tördelőszerkesztő: Szondi Bence

    Borítófotó: Schummel Dénes

    © Novics János, 2019

    © Napkút Kiadó, 2019

    ISBN 978 963 263 856 0

    Mindenre emlékszem

    Egy leselejtezett vasúti kocsiban találtam rá a tolóajtós fülkére. Nem tudom, mire használták azelőtt, csak egy mosdókagyló volt benne, a földön meg egy csupasz raklap, ott húztam meg magam pár nap céltalan és kimerítő vándorlás után, a lepedőmbe csavarva. Az ágyneműt a kollégiumból hoztam el.

    Júniusban, a suli utolsó hetében, egy szerdai napon, valamivel éjfél előtt indultam. Másnap délután, amikor én már Bécs utcáit róttam, nagyapám a kollégiumban keresett. Nem volt megbeszélve, de gondolta, hazavisz, ha már úgyis a városban jár. Kíváncsi volt a tanév végi eredményeimre. Senki sem tudott arról, ami csak két nappal később derült ki, hogy összesen hét tárgyból buktam meg. Akkor már valahol Stájerországban jártam, bár fogalmam sem volt arról, hol vagyok pontosan, ezt csak utólag rekonstruáltam. Minden, amit tudok arról a két hétről, hosszú emlékmunka eredménye. Hiszen annak idején még nem rögzítettünk minden eseményt kamerával vagy telefonnal. A sorsfordító pillanatainkból sokszor még egy fénykép sem maradt.

    Az eltelt évek ellenére mégis meglepően élénken vissza tudom idézni azt a viharos nyarat.

    Míg az írók azzal szédítenek minket, hogy az eltűnt idő limlomjait összeguberálni csak tengernyi fáradsággal képesek, és bizonytalan részletekből kell kibogarászniuk, miként esett meg ez vagy az, ha pedig egy épkézláb történet kikerekedik a tolluk alól, a következő bekezdésből kiderül, hogy talán a fele sem igaz, szóval, amíg ez a nehéz emlékezethalászat zajlik a könyvekben, nekem könnyű a helyzetem, mert én mindenre emlékszem.

    Át a határon

    Onnan kellene kezdenem, hogy az anyámtól ellopott ékszerek árából konzerveket vettem az útra. De az egy másik történet. Hiszen az én nevezetes szökésemet külföldre sok-sok kisebb történet előzte meg. Egy sereg drámai mozzanat, amelyek mind oda vezettek, hogy egy nyári éjszakán, az első szabad választások és az úgynevezett rendszerváltás évében, mindössze tizenhat évesen, fogtam a batyumat és leléceltem Ausztriába.

    Nem kellett messze mennem, mert alig húsz kilométerre laktam a határtól. Ruhám annyi volt, amennyit anyám arra a hétre csomagolt: alsónemű, néhány póló, ing, nadrág és pulóver. Meg a fekete bőrkabátom, amelyet régóta hordtam, és lassan kezdett lerohadni rólam. Június első napjaiban jártunk, a barátaim, akik tudtak a tervemről, azzal bátorítottak, hogy úgysem kell sok cucc, mert a nyári éjszakák melegek. Hamar kiderült, hogy tévedtek, de jól hangzott ez az elmélet, és megerősített abban, hogy nincs szükségem több holmira.

    Aznap éjjel a kollégiumi szobában, míg a többiek pizsamában heverésztek, én felöltözve, menetkészen vártam a megfelelő pillanatra. Mikor takarodó után az ügyeletes tanár bedugta hozzánk az orrát, hogy a villanyoltást ellenőrizze, már kabátban lapultam a paplan alatt. Rászámoltam még fél órát, aztán elhúztam. A szobatársaim nem tartottak vissza. Izgatottan figyelték az előkészületeket, szemtanúi akartak lenni a nagy eseménynek. Elbúcsúztam tőlük, lelopóztam a földszintre, és a lányvécéből nesztelenül az udvarra ugrottam. Onnan már csak pár lépés volt az utca.

    Rém buta lehettem tizenhat évesen, mert a városból kijutva nem az osztrák, hanem a szlovák határ felé indultam el. Ezek szerint még azt sem tudtam, hogyan lehet egyáltalán eljutni Ausztriába. De az is lehet, hogy abban a zaklatott tudatállapotban kicsit megzavarodtam. Nem mindennap dönt úgy az ember, hogy az egész addigi életét maga mögött hagyja.

    Már egy ideje az út szélén gyalogoltam, amikor egy katonai terepjáró, talán UAZ lassított mellettem. Végem, gondoltam a hivatalos járgányt látva, de a kocsiban egyszerű sorkatonák ültek, akik nem törődtek vele, miért grasszálok ilyen későn az úton egymagam. Megkérdezték, hová igyekszem, és miután kiböktem, hogy Ausztriába, jól kiröhögtek. Felvilágosítottak, hogy ez az út nem Hegyeshalom felé, hanem Rajkára vezet, de szívesen elvisznek. Velük utaztam egy darabig, leraktak egy vasúti átjárónál, és azt mondták, kövessem a síneket, hamarosan az osztrák határhoz érek.

    Töksötét volt, messziről egy szemafor villogott, körülöttem sík terep, mentem a sínen. Vonat nem jött. Rettenetes csend vett körül. A fény a távolban elérhetetlennek tűnt. Hiába trappoltam kitartóan, nem jutottam hozzá közelebb. Egy idő után a beleim mozgolódni kezdtek, és rájöttem, hogy nincs mese, akármilyen abszurd is a helyszín, szarnom kell. „Na, most megkapjátok!", mondtam magamban az egész világnak címezve, és a vasúti talpfákra ürítettem. Úgy éreztem, ez a tett is a lázadásom kifejeződése, amivel megbotránkoztatom az emberiséget.

    Megkönnyebbülve mentem tovább, és elmosolyodtam. Az járt a fejemben, milyen vicces lesz ez a kis jelenet, ha majd a haveroknak elmesélem. Már az elején arra gondoltam, hogy ami történik velem, azt egyszer el fogom mesélni a többieknek. Egyszer majd együtt fogunk röhögni ezen az egészen, ahogy szarok a sínen a sötétben.

    Kívülről figyeltem ezt a kallódó fiút, ahogy most is figyelem mint az énemtől elkülönülő, idegen karaktert, aki a történetnek ezen a pontján épp szökésben van. De hogy mi vagy ki elől menekülök, nem tudtam. Csak abban voltam biztos, hogy megbocsáthatatlan bűnöket követtem el. Többé nem térhetek haza. Bár az efféle kifejezéseket, mint otthon vagy haza, képtelen voltam felruházni jelentéssel.

    Mindenesetre féltem a következményektől. Tizenhat évesen még gyerek voltam, és az eltartóim arra vártak, hogy elvégezzem a gimnáziumot. Főleg a mostohaapámtól tartottam. Tudtam, hogy ha a jegyeimet meglátja, végre aggályok nélkül felpofozhat. Éveken át csak szavakkal bántott, de most majd igényt tart a testi fenyítésemre. Eddig is csak anyámnak köszönhettem, hogy nem vert meg, ő volt, aki féken tartotta. De az ultra szar bizonyítványommal az anyám engedélyét is simán megkapja majd egy kiadós verésre. Újra elismételheti, hogy a link fateromra ütöttem. Az apámra, aki másfél évvel a születésem után otthagyott minket anyámmal egy lakótelepi garzonban. A hétszeres bukás igazolni fogja, hogy nemcsak a falusi élet meg a kerti munka büdös ennek a naplopónak.

    Szegény nagyszüleim is bíztak bennem, mert az egy évvel korábbi sikeres pótvizsgáimat nekik köszönhettem. Az előző évben is megbuktam matekból és fizikából, de nagyapám saját zsebből magántanárt szerzett nekem a nyári szünetre, így átcsúsztam valahogy augusztusban, és ősszel elkezdhettem a második tanévet.

    Most viszont ugrott a pótvizsga, hiszen két elégtelen felett már osztályismétlésre köteleztek. Még csak nem is az történt, hogy enyhén meghaladtam a bukáskeretet. Ha nagyot alkotunk, ne legyünk kicsinyesek: én nem

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1