Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Magánkiadás előtt: A kreatív írás alapjairól – Gyakorlati kalauz könyvíráshoz, regényíráshoz
Magánkiadás előtt: A kreatív írás alapjairól – Gyakorlati kalauz könyvíráshoz, regényíráshoz
Magánkiadás előtt: A kreatív írás alapjairól – Gyakorlati kalauz könyvíráshoz, regényíráshoz
Ebook112 pages2 hours

Magánkiadás előtt: A kreatív írás alapjairól – Gyakorlati kalauz könyvíráshoz, regényíráshoz

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Pontosan 55 könyvírással kapcsolatos, írástechnikai tippet tartalmaz ez a kiadvány íróknak és leendő íróknak. Nádasi Krisz nemcsak az egyszerű ötleteket gyűjtötte össze, mint például hogy hogyan formázzuk meg a főszereplő jellemét, vagy milyen nézőpontból írjunk, hanem azt is, hogyan válasszuk meg egy szakkönyv, regény címét, mitől ütős egy fülszöveg, milyen írássegítő szoftverek vannak, és hogyan keressünk olyan olvasókat, akik még a tervezett kiadás, illetve a könyvkiadóknak való elküldés előtt gyorsan elolvassák a kéziratot és érdemi véleményt mondanak róla, jobbító ötletekkel. Ha egy író idegen nyelven szeretne írni, ebben a könyvben megtalálja, milyen nyelven érdemes ennek nekifogni, sőt, még azt is, milyen legyen a téma.
Bónuszként a kiadvány mellékletében mindenre kiterjedő szakirodalom-lista található, a legjobb magyar és angolnyelvű könyvekkel, blogokkal, internetes cikkekkel. Az olvasni szerető vásárló egy mindent felölelő listát talál az utolsó oldalakon arról, hogy hol és hogyan lehet ingyen e-könyveket letölteni, olvasni.
Mindenkinek szól ez az e-könyv, aki jól akar írni – legyen szó akár levélről, novellaíró pályázatról, egy vállalkozást népszerűsítő szakkönyvről vagy egy komplett regényről. Még a költők is találnak benne hasznos tippeket!
Azoknak különösen szól a könyv, akik kéziratukat el akarják küldeni könyvkiadóknak, irodalmi pályázatra készülnek, vagy magánkiadást fontolgatnak – akár a családnak, akár az egész világnak írnak!

LanguageMagyar
PublisherKrisz Nadasi
Release dateMay 24, 2015
ISBN9789631221947
Magánkiadás előtt: A kreatív írás alapjairól – Gyakorlati kalauz könyvíráshoz, regényíráshoz
Author

Krisz Nadasi

Are you perfect? I’m asking because I’m not.Do you want to be a better person? I do.I started to write ‘Live My Life’ because no one is perfect – those who claim they are, are usually much more imperfect than we are. So I wanted to create a heroine who has faults and help her be a better person.And what I had in mind is, that there probably are people who like to read about others who are imperfect but are willing to learn to develop.Would you like to be a better person? Do you want to learn? Do you want to develop?Then come with me, and follow my books! Let’s see where we can go together, let’s see what we can learn together!And now maybe you’d like to hear a bit about my life? Well, I was born and raised in Budapest, Hungary, under the Russian regime. It was a one-of-a-kind experience, and not only because I learnt to speak Russian fluently! I studied to be an engineer (partly in the UK), and I worked in construction briefly before I found my dream job: I became a management consultant at a Hungarian company. The company grew – and wanted to expand abroad. That’s how I got into international work and travelling in Europe (mostly in the Balkan states). My job gave me a lot – I met so many people, and everyone had a unique story to tell! I learnt to love to converse with people, and to really think about where we come from and where we go. My own personal stories influence my writing no end.I was lucky to have met my husband when we were only twenty. I don’t know how I would find the patience to look for my other half now! We had two children quite soon after we got married, and a third, our sunshine baby, just recently, now that our life is more relaxed and we know how to manage our time.I’ve been writing ever since I could write, and what is more, I turned out to be persistent: I finished most of the stories I started. My grammar school teacher urged me to write and I published several articles in various magazines since I was sixteen. A fan of Agatha Christie, I tried my hand at crime writing, and the result is the book I published in 2007 in Hungarian, under the pseudonym Keira Christie. However, I felt that crime was not my forte and I tried out different genres.Finally, I found what moved me as a writer: to talk about us as humans, about the things we feel and about the way we relate to each other, about our flaws and mistakes and our efforts to make things better.If you like my work, connect with me on Facebook, Twitter or Goodreads (I’m also at Amazon: www.amazon.com/author/krisznadasi).Let me know about you, about your life!

Read more from Krisz Nadasi

Related to Magánkiadás előtt

Related ebooks

Reviews for Magánkiadás előtt

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Magánkiadás előtt - Krisz Nadasi

    Előszó

    Merengtél már rajta, pontosan mitől jó egy könyv?

    Imádsz olvasni?

    Írtál már valaha is történeteket, verset, szakmai könyvet? Ha nem, gondolkodtál már rajta, hogy írni fogsz valamit?

    Azzal a gondolattal kacérkodsz, hogy a művedet elküldöd kiadóknak, vagy megjelenteted saját magad?

    Ha a fentiek közül akárcsak egy is rád illik, ez a könyvecske Neked való! Igen, Neked írtam, mégpedig teljesen véletlenül. Úgy alakult ugyanis, hogy az e-könyvkiadásról akartam írni egy kézikönyvet (írtam is), és ahogy rendeződtek a fejemben a gondolatok, hogyan álljon össze az a könyv, egyre tisztábban láttam nemcsak a könyvkiadás, hanem az írás, alkotás folyamatát is. Az elmúlt egy évben kiadtam jópár korábban írt történetemet, és nemcsak a kiadásba tanultam bele, hanem annak is utánamentem, maga az írás, mint szakma hogyan tanulható, és bizony nekiálltam tanulni is, majd rengeteg írópalánta művét olvastam, szerkesztettem, véleményeztem. Ennek kapcsán elkezdtem összeszedni a leggyakoribb gondolataimat, a legjobb ötleteket. Ezt a listát eleinte az e-könyvkiadásról szóló könyvbe szántam, de rájöttem, hogy aki a kiadásról szóló könyvet veszi meg, az a kiadásról akar olvasni... Ígyhát kiemeltem azt a fejezetet és kiegészítettem, elismerve, hogy igenis azoknak írom, akik az írásról akarnak olvasni. Főleg, hogy jelenleg magyar nyelven nem érhető el olyan kiadvány, ami gyakorlati tippeket tartalmaz. A sikeres íróknak, szerkesztőknek vagy nincs idejük megírni, vagy… nem akarok találgatásokba bocsátkozni, de a végeredmény az, hogy aki kreatív írással akar foglalkozni, nem tud megrendelni a boltból egy szakmai könyvet. (A mellékletben egyébként összeszedtem, milyen szakirodalom elérhető a piacon, de sajnos ezek inkább angolnyelvű könyvek.)

    Tucatnyi megjelent könyvem ellenére nem tartom magam írónak. Még én is tanulom ezt a szakmát. Viszont olvasni nagyon jól tudok, és ezt a könyvecskét is olvasóként írtam. Nem volt szándékomban kimerítő, mindenre kiterjedő elemzést írni, vagy példákat, gyakorlatokat adni. Az volt a célom, hogy gyors listát állítsak össze, egy írás közben is használható puskát adjak az aspiráns írók kezébe (angolul checklistnek vagy cheat sheetnek nevezném). Ebben a könyvben összeszedtem azokat a pontokat, amiket a legfontosabbnak tartok, amiket az általam végzett szerkesztési, próbaolvasási munkák során gyakran szoktam visszajelezni, és röviden, tömören, a lényeget megragadva magyarázom el őket.

    Ezek a fortélyok mind olyanok, amikre vagy én jöttem rá az írás és olvasás során, vagy pedig olvastam, hallottam őket és egyetértek velük. Még az is lehet, hogy egy nyelvész, olvasószerkesztő vagy egy másik író nem is ért egyet velem!

    A tippek elsősorban novellaírásra, regényírásra vonatkoznak, de a könyv érdekes lehet számodra akkor is, ha gyakorlati útmutatót, szakkönyvet vagy verseskötetet szeretnél megjelentetni: ekkor a második fejezettől lesz számodra releváns a mondanivaló.

    Előre szólok, hogy ez a kiadvány nem csodaszer, nem működik varázspálcaként. Könnyen lehet, hogy ha végigolvasod, észreveszed, hogy az általam leírtak csupán kimondják és rendszerezik azt, amit ösztönösen eddig is éreztél: hogy mitől lesz megkapó a könyved címe, mitől működik egy párbeszéd és hasonlók. Ha ez így van, az azt jelenti, ügyes író vagy!

    Na gyerünk, vágjunk bele!

    1 – Tippek történetmeséléshez

    Itt, az első fejezetben olyan javaslatokat adok, amelyek novella-, regényírásnál és dokumentumregény írásakor segítenek. Azért emelem ezt ki, mert a dokumentumregény a „non-fiction (létező világ leírása) kategóriába tartozik, és nagyon sokban különbözik a „fiction, azaz elképzelt történetektől, de a lenti tippek erre a fajta írásra is vonatkoznak.

    1) Legyen kidolgozott a főszereplőd

    Magadban építsd fel, milyen az a személy, akiről írsz: hogy néz ki, milyen tulajdonságai vannak. Fontos, hogy Éva szereti a kakaót, és sosem iszik kávét: az ilyen apró részletektől lesz élő a főhősöd! Fogj egy darab papírt, és kezdd el felírogatni ezeket a dolgokat. A lista úgy bővül, ahogy a könyv készül. Nem kell előre mindent eltervezned, de legyen egy nagyon jó képed arról, kiről is írsz. Érdemes pár napot azzal tölteni, hogy könyvírás előtt a szereplőd jellemén gondolkodsz, és bővítgeted a listádat, egyre több mindent töltesz ki benne. Én a szereplőimnek még a születésnapját is fel szoktam jegyezni, mert fontos lehet, ha például eltelik egy év és megint szülinapi bulit rendezne magának, mert az a fajta.

    Tudd, honnan jön az embered: milyen gyerekkora volt, vannak-e testvérei, élnek-e még a szülei és ha igen, jóban vannak-e egymással? Milyen iskolába járt, miben volt jó, most mivel foglalkozik (ha már felnőtt)?

    Legyen jellemző, hogy egy-egy helyzetben a szereplő hogyan reagál. Ha esténként nem szeret olvasni, akkor ne olvasson egyszer sem, és ha mégis, annak legyen oka. Az inkonzisztens karakterektől szétesik a könyv is!

    Fontos, hogy legyenek rossz tulajdonságai. Nem kell persze úgy nekiindulnod az írásnak, hogy erősen elgondolkodsz, mi legyen Jancsi rossz tulajdonsága, és nem tudsz kitalálni semmit, jaj, hát akkor túrja az orrát! De gondolkodj az embereden. Úgyis a fejedben van a történetnek valami kezdeménye, amiben Jancsi valahogy viselkedik. Képzeld el, mi történik következő nap és az azt követő nap, kivel találkozik, mit mond, hogyan viselkedik: a magad számára is tedd elképzelhetővé a karaktert, és lásd meg a gyengeségeit. Ez azért fontos, mert mindenkinek vannak rossz tulajdonságai, és az olvasó nem tud azonosulni egy olyan főszereplővel, aki makulátlanul tökéletes. Ha elképzelsz egy karaktert, például a szigorú főnököt, képzeld el azt is, mi zökkentené ki a szigorából, és akkor milyen ember lenne, hogyan viselkedne.

    Nagyon fontos, hogy a hősöd emberi, elképzelhető és szerethető legyen. Rögtön a könyv elején mutasd őt meg, és szerettesd őt meg az olvasóiddal, hogy le se tudják tenni az írásodat.

    A jellemrajzot külön lapra vezesd fel – semmiképp ne a főszereplő bemutatásával kezdd a könyved! Kezdők hibája, hogy úgy állnak neki a könyvüknek: „Éva tizenhat éves volt, szeme kék, haja szőke…". Ezt semmiképp se tedd – később lesz szó róla, hogyan érdemes elkezdeni egy regényt. A jellemrajzra azért van szükség, hogy TE legyél tisztában a hősöd jellemével, kinézetével, múltjával, ízlésével. Ha nem látod magad előtt a szereplőidet, nem is fogod tudni hitelesen megmutatni őket az olvasónak. (A blogomban közreadtam azt a kérdőívet, amit én használok karakterépítésre, alakítsd kedvedre: http://bit.ly/hoslista.)

    Amikor létező személyekről írsz könyvet, akkor is alapvető fontosságú, hogy írásos anyagok, interjúk alapján összeszedj egy jellemrajzot. Jegyezd fel, melyik leírást ki mondta, hogy pontosan tudd meghivatkozni a regényben, de fontos, hogy neked, az írónak kell, hogy legyen egy összetett képed a főhősről. Egy kicsi ettől az interúalanytól, egy kicsi egy másiktól: a lelki szemeid előtt lásd az emberedet!

    A mellékszereplőiddel is tedd ugyanezt. Az olvasók kifejezetten szeretik, ha meglepi őket azzal az író, hogy csudamód kidolgozott mellékszereplőket ad nekik. Egy káromkodó anyuka, egy Forma-1 őrült barátnő nagyon sokat fog hozzátenni a történetedhez!

    Ha elképzelt világról írsz, ezt is fel kell építened. Gondold végig, hogyan néz ki ez a világ és miért, milyen lények lakják, milyen a társadalom, hogyan, kik irányítják a világodat, milyen a történelme, politikája, milyen egy átlagos család vagy közösség.

    2) A hősöd és az antihős célja, a könyved mondandója

    Én azt vallom, hogy maga a történet a főszereplő jelleméből fakad. Ha igazán jól elképzelem a hősömet, hirtelen azt is tudni fogom, mi hajtja őt előre. Mi a mozgatórugója az életben, miért teper, miért kel fel reggelente

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1