Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Lato: Zapomniane książki, #2
Dziennik reportera i inne opowiadania Jana Nerudy: Zapomniane książki, #1
Ebook series2 titles

Zapomniane książki

Rating: 0 out of 5 stars

()

About this series

Edith Wharton (1862-1937) - amerykańska pisarka, pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Pulitzera, wielokrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Pisała o uprzywilejowanych klasach Ameryki, zwłaszcza jej rodzinnego Nowego Jorku, i opisywała głębokie zmiany obyczajowe zachodzące w rozwarstwionym społeczeństwie Stanów Zjednoczonych. W przynajmniej dwóch powieściach zajęła się życiem niezamożnych społeczności Nowej Anglii; jedną z nich jest właśnie Lato.

Edith Wharton opublikowała Summer w 1917. Jest to historia seksualnego przebudzenia i uczuciowego rozkwitu dziewczyny, której pochodzenie osnute jest mgłą tajemnicy i która jest finansowo zależna od swego starego, despotycznego opiekuna. Powieść została osadzona w świecie małomiasteczkowych problemów i intryg, a jej publikacja wywołała niewielki skandal obyczajowy. To sprawiło, że nie zyskała wielkiej popularności za życia autorki, która mogła się poszczycić dużym i mniej kontrowersyjnym dorobkiem literackim. Summer odkryto na nowo pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, w okresie poluzowania norm obyczajowych i społecznych. 

Dziś powieść Summer nie budzi żadnych kontrowersji, co więcej, może być uważana za bardzo tradycyjne podejście do problemów i rozterek pierwszej miłości i dojrzewania, wraz z ich rozmaitymi konsekwencjami. Jest jednak dobrze napisaną powieścią z elementami zagadki, a Edith Wharton umiejętnie stopniuje napięcie, powoli odkrywając przed czytelnikiem prawdziwe oblicza bohaterów, skrywane pod różnymi wymuszonymi przez konwenanse maskami.

Niniejsza powieść jest pierwszym tłumaczeniem Summer na język polski.

LanguageJęzyk polski
Release dateSep 29, 2021
Lato: Zapomniane książki, #2
Dziennik reportera i inne opowiadania Jana Nerudy: Zapomniane książki, #1

Titles in the series (2)

  • Dziennik reportera i inne opowiadania Jana Nerudy: Zapomniane książki, #1

    1

    Dziennik reportera i inne opowiadania Jana Nerudy: Zapomniane książki, #1
    Dziennik reportera i inne opowiadania Jana Nerudy: Zapomniane książki, #1

    Pierwsza pozycja w cyklu Zapomniane książki, nawiązującego nazwą do motywu przechowalni zapomnianych, porzuconych książek z powieści Carlosa Ruiza Zafóna, to zbiór pięciu opowiadań dziewiętnastowiecznego czeskiego pisarza i felietonisty Jana Nerudy. Wydawnictwo Galeria Artefaktura ma nadzieję przedstawiać w tym cyklu wartościowe i ciekawe książki, które nie były jeszcze tłumaczone na język polski.    Jan Neruda (1834—1891) urodził się w Pradze, mieszkał i tworzył w dzielnicy Malá Strana. Odbył kilka długich podróży zagranicznych, dał się poznać jako wrażliwy poeta, pisarz, krytyk teatralny i felietonista. Był bystrym i wrażliwym obserwatorem, co wykorzystał w licznych opowiadaniach. Uznawany dziś za ojca czeskiego felietonizmu, przez całe życie borykał się z niedostatkiem. Dziś jego twórczość jest odkrywana na nowo, a jego imieniem nazwano jedną z najpiękniejszych ulic w Pradze.    Wśród pięciu zamieszczonych w tej książce opowiadań największą międzynarodową sławą cieszy się Wampir. W tym krótkim opowiadaniu Neruda może konkurować na zwięzłość wypowiedzi z O. Henry'm, ale zbudowana w nim atmosfera i dramatyczne zakończenie są znakomitym przykładem kunsztu pisarskiego tego zapomnianego mistrza krótkich form. Opowieść Dziennik reportera jest w znacznej mierze autobiograficzna, podobnie jak To był łobuz. Opisują one życie mieszkańców Pragi w czasach, gdy Czechy wchodziły w skład Austrii, a językiem uprzywilejowanym był język niemiecki. Znajomość życia scenicznego, będąca efektem wielu lat poświęconych krytyce teatralnej, znajduje odbicie w krótkim szkicu Beneš, a opowiadanie Pod Trzema Liliami to dość odważny — jak na tamte czasy — przykład pisarskiego realizmu Nerudy.  Opowiadania zawarte w tym zbiorze zostały przetłumaczone z języka angielskiego.

  • Lato: Zapomniane książki, #2

    2

    Lato: Zapomniane książki, #2
    Lato: Zapomniane książki, #2

    Edith Wharton (1862-1937) - amerykańska pisarka, pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Pulitzera, wielokrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Pisała o uprzywilejowanych klasach Ameryki, zwłaszcza jej rodzinnego Nowego Jorku, i opisywała głębokie zmiany obyczajowe zachodzące w rozwarstwionym społeczeństwie Stanów Zjednoczonych. W przynajmniej dwóch powieściach zajęła się życiem niezamożnych społeczności Nowej Anglii; jedną z nich jest właśnie Lato. Edith Wharton opublikowała Summer w 1917. Jest to historia seksualnego przebudzenia i uczuciowego rozkwitu dziewczyny, której pochodzenie osnute jest mgłą tajemnicy i która jest finansowo zależna od swego starego, despotycznego opiekuna. Powieść została osadzona w świecie małomiasteczkowych problemów i intryg, a jej publikacja wywołała niewielki skandal obyczajowy. To sprawiło, że nie zyskała wielkiej popularności za życia autorki, która mogła się poszczycić dużym i mniej kontrowersyjnym dorobkiem literackim. Summer odkryto na nowo pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, w okresie poluzowania norm obyczajowych i społecznych.  Dziś powieść Summer nie budzi żadnych kontrowersji, co więcej, może być uważana za bardzo tradycyjne podejście do problemów i rozterek pierwszej miłości i dojrzewania, wraz z ich rozmaitymi konsekwencjami. Jest jednak dobrze napisaną powieścią z elementami zagadki, a Edith Wharton umiejętnie stopniuje napięcie, powoli odkrywając przed czytelnikiem prawdziwe oblicza bohaterów, skrywane pod różnymi wymuszonymi przez konwenanse maskami. Niniejsza powieść jest pierwszym tłumaczeniem Summer na język polski.

Author

Edith Wharton

Edith Wharton (1862-1937) - amerykańska pisarka, pierwsza kobieta wyróżniona Nagrodą Pulitzera, wielokrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Pisała o uprzywilejowanych klasach Ameryki, zwłaszcza jej rodzinnego Nowego Jorku. Ceniona za realizm pisarski i odwagę w ukazywaniu zmian obyczajowych zachodzących w rozwarstwionym społeczeństwie Stanów Zjednoczonych.

Related to Zapomniane książki

Related ebooks

Related categories

Reviews for Zapomniane książki

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words