Discover millions of ebooks, audiobooks, and so much more with a free trial

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Razem ze słonkiem. Lato
Razem ze słonkiem. Lato
Razem ze słonkiem. Lato
Ebook65 pages38 minutes

Razem ze słonkiem. Lato

Rating: 0 out of 5 stars

()

Read preview

About this ebook

Temperatura na dworze przyjemnie wzrasta i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ale trzeba być ostrożnym, czasem na niebie pojawiają się groźne burze. Na polach rozkwita żyto, a leśne wyprawy mogą zaspokoić głód łasuchów. Wystarczy spojrzeć pod nogi, by dostrzec polany pełne soczystych poziomek. Co za cudowne lato!Kolejny tom edukacyjnej serii "Razem ze słonkiem" zapoznaje dzieci z letnim okresem w przyrodzie. Pokazuje, jak świat wokół nas zmienia się po wiośnie i obfituje w pyszne dary. Zaprasza młodych czytelników do wspólnych obserwacji procesów przyrodniczych i kształtuje wrażliwość na życie w zgodzie z naturą. "Razem ze słonkiem" to cykl sześciu książek, wprowadzających młodego czytelnika w świat zmieniającej się przyrody. Kolejne pory roku odkrywają przed dziećmi swoje tajemnice, zachęcając do obserwacji otaczającego ich świata.W skład cyklu wchodzą następujące pozycje:1.\tPrzedwiośnie2.\tWiosna3.\tLato4.\tZłota jesień5.\tSzaruga jesienna6.\tZima
LanguageJęzyk polski
PublisherSAGA Egmont
Release dateJul 5, 2021
ISBN9788726910575

Related to Razem ze słonkiem. Lato

Titles in the series (6)

View More

Related ebooks

Reviews for Razem ze słonkiem. Lato

Rating: 0 out of 5 stars
0 ratings

0 ratings0 reviews

What did you think?

Tap to rate

Review must be at least 10 words

    Book preview

    Razem ze słonkiem. Lato - Maria Kownacka

    Razem ze słonkiem. Lato

    Copyright © 1986, 2021 Maria Kownacka i SAGA Egmont

    Wszystkie prawa zastrzeżone

    Język, postacie i poglądy zawarte w tej publikacji nie odzwierciedlają poglądów ani opinii wydawcy. Utwór ma charakter publikacji historycznej, ukazującej postawy i tendencje charakterystyczne dla czasów, z których pochodzi.

    ISBN: 9788726910575

    1. Wydanie w formie e-booka

    Format: EPUB 3.0

    Ta książka jest chroniona prawem autorskim. Kopiowanie do celów innych niż do użytku własnego jest dozwolone wyłącznie za zgodą Wydawcy oraz autora.

    www.sagaegmont.com

    SAGA Egmont, spółka wydawnictwa Egmont

    Poznajemy przyrodę

    CZY WIECIE, ŻE...?

    Są u nas kwiaty, które się otwierają na dzień, a zamykają na noc. Najłatwiej to sprawdzić na mniszku lekarskim (dmuchawcu). Sprawdźcie też na innych kwiatach!

    Są kwiaty, które się zamykają na dzień, a otwierają na noc. Sprawdźcie na maciejce! Takie kwiaty zapylane są przez nocne motyle — ćmy.

    Mucha może chodzić po suficie i po szybach, bo ma na łapkach, u nasady pazurków, przylgi, które przylegają do gładkiej powierzchni.

    Wśród uprzykrzonych i szkodliwych much — rączyce są sprzymierzeńcami człowieka. Składają jaja na gąsienicach motyli, a ich larwy je niszczą.

    Język u żaby przyczepiony jest do dolnej wargi u pyszczka; żaba strzela nim jak z procy, kiedy łapie zdobycz.

    Jaszczurki pochwycone za ogon przez wroga potrafi się pozbyć ogona, a on im potem odrośnie.

    Jest u nas gatunek małej osy, która żyje samotnie. Ulepia z gliny garnuszek i przyczepia go nisko nad ziemią. Złoży tam jajeczko i żywność dla swojego dziecka. Latem zalepi otwór gliną i poleci budować następne garnuszki.

    Niektóre ptaki (np. szpaki) potrafią przykucnąć w mrowisku po to, żeby im mrówki wytępiły swoim kwasem mrówczym pasożyty, które bardzo ptakom dokuczają.

    Motyle i inne owady przechodzą przemiany (przeobrażenia) — z jaj lęgną się gąsienice, które się przemieniają w poczwarki, a następnie w dorosłe motyle.

    Chrząszcze mają po dwie pary skrzydeł. Na wierzchu twarde i mocne pokrywy i pod nimi cienkie, błoniaste — do latania.

    Groźny drapieżnik niedźwiedź bardzo lubi miód i maliny (tak jak i wy!). Nie jada malin, oczywiście, na spodeczku i z cukrem... tylko przysiada, wyrywa krzak z korzeniami, obsmykuje z liści i owoców i wszystko razem ginie w niedźwiedziej paszczy. A mlaska, pomrukuje, cmoka! Taki z niego łakomczuch!

    Myszołów przelatując wysoko nad polem, widzi doskonale mysz przemykającą w rżysku! Pozwala na to budowa oczu myszołowa.

    Jaskółki przepowiadają deszcz, kiedy latają nisko nad ziemią — a dlaczego? — Przed deszczem powietrze jest ciężkie, wilgotne, owadom trudno jest wzbijać się wyżej, obniżają swój lot, a za nimi podążają ich łowcy — jaskółki!

    W sierpniu już zaczynają od nas odlatywać niektóre ptaki z tych, które się żywią samymi owadami (owadożerne).

    O CZYM NIE WSZYSCY WIEDZĄ

    Poziomka ma różne sposoby.

    Czerwone jagody poziomki zjedzą ptaki, a jej nie strawione, twarde nasionka porozsiewają po lesie…

    Ale poziomka ma jeszcze inny sposób rozmnażania się.

    Oto z nasienia wyrosła sobie w lesie mama poziomka, a po pewnym czasie — co się dzieje? Rozpuściła ona po ziemi na wszystkie strony zielone rozłogi — takie „wąsy — podobne do łodyg. Na każdym „wąsie wyrastają maleńkie „rozetki " listków, a pod spodem widać jakby białe krosteczki — to są zaczątki korzeni.

    Na jednym wąsie wyrosły (w odstępach) aż trzy rozetki! Pierwsza już się zakorzeniła (tzn. zapuściła w ziemię korzenie). Następne

    Enjoying the preview?
    Page 1 of 1